Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

carti psihologie

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
kingbpp

kingbpp

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 17.02.2008
o colectie de carti de psihologie

http://hotfile.com/d...e.rar.html.html

#2
Lorrelai

Lorrelai

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 14.04.2010
Pedntru cei care vor sa isi faca o idee despre ce se intampla in cadrul unor sedinte de terapie psihologica, recoamnd cu caldura o carte de la Editura Trei, intitulata "Povestiri de psihoterapie românească. 19 cazuri inedite".

Mi s-a parut o carte foarte captivanta, din care poti intelege mai bine oamenii din interior. Cam cu ce probleme se confrunta, care sunt suferintele lor, cum reusesc sa le faca fata. Si poate chiar sa te regasesti pe tine insusti pe-alocori si sa ajungi sa te intelegi mai bine.

Si tot din cartea asta ajungi sa intelegi si cam cum functioneaza psihoterapia si care sunt beneficiile pe care le poti avea mergand la un psiholog.


Aaaa, uite aici si un link cu ea:

http://www.edituratr...i_inedite/2226/


Lectura placuta!

Lorelai
http://pasiunea.eu/Profil/lorelai.html

#3
roua

roua

    Purtam marea in buzunarul de la piept.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,901
  • Înscris: 05.11.2006

View PostLorrelai, on 14th April 2010, 15:30, said:

Pedntru cei care vor sa isi faca o idee despre ce se intampla in cadrul unor sedinte de terapie psihologica, recoamnd cu caldura o carte de la Editura Trei, intitulata "Povestiri de psihoterapie românească. 19 cazuri inedite".

Mi s-a parut o carte foarte captivanta, din care poti intelege mai bine oamenii din interior. Cam cu ce probleme se confrunta, care sunt suferintele lor, cum reusesc sa le faca fata. Si poate chiar sa te regasesti pe tine insusti pe-alocori si sa ajungi sa te intelegi mai bine.

Si tot din cartea asta ajungi sa intelegi si cam cum functioneaza psihoterapia si care sunt beneficiile pe care le poti avea mergand la un psiholog.


Aaaa, uite aici si un link cu ea:

http://www.edituratr...i_inedite/2226/


Lectura placuta!

Lorelai
http://pasiunea.eu/Profil/lorelai.html

Confirm si eu. :)

#4
dantella

dantella

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,920
  • Înscris: 09.07.2009
recomand cartile de specialitate ale lui I.D. Yalom
si beletristica  :rolleyes:

#5
Epurica

Epurica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,729
  • Înscris: 29.06.2005

View Postdantella, on 25th June 2010, 12:21, said:

recomand cartile de specialitate ale lui I.D. Yalom
si beletristica  :rolleyes:

A aparut una noua, la Humanitas. A citit-o cineva?  :photo:

Eu am citit ceva foarte misto, de la Trei- Vrajitoarea trebuie sa moara! Psihologia basmului. Explica foarte frumos si foarte profesionist in acelasi timp cum sta treaba cu violenta si cruzimea in basme, care sunt resorturile psihologice ascunse si de ce sunt importante in dezvoltarea psihologica a copilului, dezbate controverse cu privire la variantele mai mult sau mai putin populare ale basmelor si cu privire la noua tendinta in povestile copiilor. Oricum, se pot extrage foarte multe informatii utile din cartea asta... e uimitor cat de mult pot fi valorificate basmele in scopuri de crestere personala.
Carti pe aceeasi tema mai sunt "Povesti orientale in psihoterapie" si una, tare draga mie, "Cum sa te vindeci cu o poveste"...

#6
dantella

dantella

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,920
  • Înscris: 09.07.2009

View PostEpurica, on 3rd August 2010, 18:40, said:

A aparut una noua, la Humanitas. A citit-o cineva?  :photo:

Eu am citit ceva foarte misto, de la Trei- Vrajitoarea trebuie sa moara! Psihologia basmului. Explica foarte frumos si foarte profesionist in acelasi timp cum sta treaba cu violenta si cruzimea in basme, care sunt resorturile psihologice ascunse si de ce sunt importante in dezvoltarea psihologica a copilului, dezbate controverse cu privire la variantele mai mult sau mai putin populare ale basmelor si cu privire la noua tendinta in povestile copiilor. Oricum, se pot extrage foarte multe informatii utile din cartea asta... e uimitor cat de mult pot fi valorificate basmele in scopuri de crestere personala.
Carti pe aceeasi tema mai sunt "Povesti orientale in psihoterapie" si una, tare draga mie, "Cum sa te vindeci cu o poveste"...

Trie-ul scoate carti bune , intr-adevar
am sa caut cartea de care vbesti , chiar ma intereseaza f mult subiectul

am "Povesti orientale in psihoterapie" , insa pot sa spun ca nu sunt prea entuziasmata
ori am citit-o intr-un moment nepotrivit si nu m-am concentrat destul ,  ori nu am fost in stare sa - i gasesc "miezul" si pt asta e nevoie musai de o recitire

#7
Epurica

Epurica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,729
  • Înscris: 29.06.2005

View Postdantella, on 4th August 2010, 12:37, said:

Trie-ul scoate carti bune , intr-adevar
am sa caut cartea de care vbesti , chiar ma intereseaza f mult subiectul

am "Povesti orientale in psihoterapie" , insa pot sa spun ca nu sunt prea entuziasmata
ori am citit-o intr-un moment nepotrivit si nu m-am concentrat destul ,  ori nu am fost in stare sa - i gasesc "miezul" si pt asta e nevoie musai de o recitire

Asta-i prima carte pe tema psihologiei basmelor/povestilor pe care am citit-o si sa stii ca nici mie nu mi-a lasat o impresie prea puternica... Am mai citit carti straine pe tema asta, dar pana la urma, cel mai mult mi-a placut "Vrajitoarea...." :D

#8
p0tarniche

p0tarniche

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.08.2010
Motivation and Personality - Handbook of Thematic Content Analysis
isbn: 9780521400527
AUTORI:Smith, Charles P.
Publisher: Cambridge University Press

E DE VANZARE , la jumate din pretul de pe amazon.

mail me on [email protected]

#9
roua

roua

    Purtam marea in buzunarul de la piept.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,901
  • Înscris: 05.11.2006

View Postdantella, on 25th June 2010, 12:21, said:

recomand cartile de specialitate ale lui I.D. Yalom
si beletristica  :rolleyes:

Yalom e fantastic. "Mama si sensul vietii" m-a marcat. :)

Despre "Calaul dragostei" nu mai vorbesc, o recitesc a treia oara. Am impresia ca e un autor la care te poti mereu reintoarce si de fiecare data pleci cu mai mult decat la prima lectura. E interesant pentru ca nu scrie didactic.

Edited by roua, 27 August 2010 - 20:55.


#10
dantella

dantella

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,920
  • Înscris: 09.07.2009

View Postroua, on 27th August 2010, 21:51, said:

Yalom e fantastic. "Mama si sensul vietii" m-a marcat. :)

Despre "Calaul dragostei" nu mai vorbesc, o recitesc a treia oara. Am impresia ca e un autor la care te poti mereu reintoarce si de fiecare data pleci cu mai mult decat la prima lectura. E interesant pentru ca nu scrie didactic.


am auzit de " solutia schopenhauer " a lui yalom
sper sa mi-o cumpar cat mai curand
:)

Edited by dantella, 28 August 2010 - 20:43.


#11
roua

roua

    Purtam marea in buzunarul de la piept.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,901
  • Înscris: 05.11.2006

View Postdantella, on 28th August 2010, 21:42, said:

am auzit de " solutia schopenhauer " a lui yalom
sper sa mi-o cumpar cat mai curand
:)

N-am vazut cartea ori poate n-am fost suficient de atenta. Astept s-o rasfoiesc, cand ma gandesc insa ca Schopenhauer a fost un pesimist prin excelenta si cand ma gandesc la ateismul lui Yalom parca nu mai am rabdare pana o voi tine-n in maini..:D.

#12
dantella

dantella

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,920
  • Înscris: 09.07.2009

View Postroua, on 2nd September 2010, 12:45, said:

N-am vazut cartea ori poate n-am fost suficient de atenta. Astept s-o rasfoiesc, cand ma gandesc insa ca Schopenhauer a fost un pesimist prin excelenta si cand ma gandesc la ateismul lui Yalom parca nu mai am rabdare pana o voi tine-n in maini..:D.


dupa ce o vom citi , poate (ne) vom impartasi cateva pareri  :OK:

Edited by dantella, 02 September 2010 - 12:07.


#13
doublez

doublez

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 06.10.2008
Pentru carti de psihologie si psihoterapie gasiti si aici o lista:
https://www.pitic.ro...i-Psihoterapie/

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate