Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital
 

programator atmega ?

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#1
msmihai

msmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,271
  • Înscris: 02.09.2006
http://www.adelaida....oducts_id=10373

interfata e USB type B
site-ul face trimitere la o pagina in poloneza,dar primul link de acolo da detalii, din pacate tot in poloneza, despre programmerul asta.
spre final arata si cum se conecteaza respectivii pini de la microcontroller.

am totusi dubii : chiar se poate programa un atmega cu asa ceva , direct, fara niciun board, nimic ?  stie cineva ceva despre el ?
avr-isp mk2 , cel oficial de la atmel, e 180 lei, deci 3 ori mai scump, care ar fi diferenta intre ele ?

#2
badboy6000

badboy6000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 30.11.2009
Eu nu te pot ajuta dar incearca sa detaliezi ca sa inteleaga toata lumea despre ce e vorba asa poate cineva iti va veni in ajutor
Imi pare rau ca nu iti sunt de folos!!!

#3
tatarduka

tatarduka

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,042
  • Înscris: 30.10.2006
merge, dar te chinui un pic si sunt sanse mari sa nu mearga direct din avr studio... Poti si cu 4 rezistente sa programezi un atmega (daca ai port paralel, cu ponyprog).

#4
msmihai

msmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,271
  • Înscris: 02.09.2006
varianta cu 4 rezistente era deja in plan, numai ca trebuie sa cumpar un adaptor paralel usb care e in jur de 80 lei. daca tot am gasit asta, pot sa fac o economie.

#5
tatarduka

tatarduka

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,042
  • Înscris: 30.10.2006

View Postmsmihai, on 22nd March 2010, 21:03, said:

... numai ca trebuie sa cumpar un adaptor paralel usb...
din cate am auzit, nu ar fi bune. Personal nu am incercat deci nu bag mana-n foc. Eu am mers pe ISP mk II

#6
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
mihai, banuiesc ca e un proiect asemanator cu ce avem noi la Politehnica Bucuresti, Calculatoare. Primul pas este realizarea programatorului pt AtMega16, iar urmatorul pas este integrarea uC-ului intr-un proiect mai mare. Sunt pe aproape? :)

Noi o sa folosim varianta cu bootloader, despre care poti gasi mai multe detalii aici: http://sites.google....vrusbbootloader . Practic, avem mufa pt programatorul ISP, incarcam bootloader-ul si pe urma putem programa direct pe USB. Eu am gasit pe net asa ceva: http://www.embedded-...php?page_id=165 , un programator ISP pe care ti-l poti construi singur.

PS: La fel mi s-a spus si mie, ca este o idee foarte proasta sa incerc un convertor USB-Serial si ca aproape sigur nu va merge. O placa PCI cu mufe serial ar fi "the way to go".

PS: uite site-ul materiei noastre, poate mai gasesti si alte informatii utile pe acolo: http://elf.cs.pub.ro/pm/wiki/doku.php

Edited by figo1988, 23 March 2010 - 12:09.


#7
Sir_Vaska

Sir_Vaska

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 12.06.2004

View Postmsmihai, on 22nd March 2010, 20:33, said:

http://www.adelaida....oducts_id=10373

.....spre final arata si cum se conecteaza respectivii pini de la microcontroller.

am totusi dubii : chiar se poate programa un atmega cu asa ceva , direct, fara niciun board, nimic ? stie cineva ceva despre el ?
avr-isp mk2 , cel oficial de la atmel, e 180 lei, deci 3 ori mai scump, care ar fi diferenta intre ele ?

Salut
Nu se pot programa direct microcontrolere , nicaieri nu scrie asta. Se foloseste impreuna cu un starter kit ( STK500) pe care il conecteaza la usb. Deci practic este cam inutil ...

Edited by Sir_Vaska, 23 March 2010 - 12:50.


#8
FolderBulk

FolderBulk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 19.08.2007
Pe scurt ! Eu l-am cumparat ! Merge fata probleme si din AVR studio si cu avrdude . Este compatibil STK500 . Este ieftin si bun !

Am si manualul in limba romana ! Il caut si vi-l dau sa il cititi !


Versiunea in romana pentru AVRprog luata direct de la polonezi !
Attached File  AVR_Prog_USB_v1.2_ang.pdf   1.68MB   632 downloads

Observatie ! Singura problema pe care am avut-o cu el a fost viteza pe portul serial . Adica trebuie setata  pe 115,2 kbps  . In modul HID a mers din prima dar eu am vrut sa il folosesc direct din AVR studio .

La controler se conecteaza prin ISP . adica o mufa cu 10 pini in cazul acestui  programator . Mihai ! cel ma simplu cred ca ar fi sa iti trimit o poza sa vezi cum se face ! Asteapta-ma pana diseara !

'Sir_Vaska' @

Cand spui nu se pot programa direct la ce te referi ? MicroControlerele AVR sunt programabile prin ISP adica In system programming . Adica poti sa iti faci montajul si nu este nevoie sa il scoti din montaj pentru a-l programa !
[ http://blog.makezine.com/upload/2009/01/atBoard012109_1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Conectorul ala  cu 6 pini este pentru programare !

Edited by FolderBulk, 23 March 2010 - 15:43.


#9
Sir_Vaska

Sir_Vaska

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 12.06.2004
Judecand dupa fisierele info de la drivere rezulta ca este un adaptor serial - usb bazat pe arhicunoscutul cip FT232. Nu am fost atent ca la iesire este deja ISP dar acest lucru se obtine foarte usor cu cateva componente simple, si fiindca orice calculator are port serial nu este greu de obtinut si fara acest adaptor.
Unde ziceai ca este manualul in romana? Accesand link-ul la mine apare doar in engleza.

Attached File  avr_programator1.jpg   17.99K   221 downloads

Edited by Sir_Vaska, 23 March 2010 - 17:13.


#10
FolderBulk

FolderBulk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 19.08.2007
Nu are nici o legatura cu binecunoscutul FTDI ! Iti spun sigur pentru ca l-am desfacut ! Va fac imediat cateva poze !

In centru pe tastatura la laptop este programatorul legat la o placa cu un soclu in care pun controlerul si mai jos breadboardul cu circuitul la care lucrez . Puteam sa il programez direct conectat la montaj nu imi permite breadboardul . Va las pe voi sa va ganditi de ce  !
Attached File  230320101347.jpg   449.05K   241 downloads

Sunt doua tipuri de conectori pentru ISP cu 10 si 6 pini ! Cel cu 10 pini are 4 pini neconectati la controler .
[ http://circuitgizmos.com/wordpress/wp-content/uploads/2009/12/isp.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#11
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,831
  • Înscris: 01.11.2005
Sau, poti sa iti faci unul pe USB cum este asta de AICI

Eu l-am facut si merge excelent cu AVR-dude...deci aceleasi programe care le folosesti si pentru cel de la adelaida. Eu am facut varianta 1..adica doar cu attiny2313 si merge excelent fara nici o setare.

#12
FolderBulk

FolderBulk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 19.08.2007
merge si cu avr stdio ?

#13
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,831
  • Înscris: 01.11.2005
asta nu mai stiu...din cate citisem merge doar cu avr-dude...si eu doar cu avr-dude l-am folosit

Edited by tehnics, 24 March 2010 - 18:18.


#14
Sir_Vaska

Sir_Vaska

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 12.06.2004
citatat de pe  site:

Quote

Introduction
This is documentation for a simple open-source USB AVR programmer and SPI interface. It is low cost, easy to make, works great with avrdude, is AVRStudio-compatible and tested under Windows, Linux and MacOS X. Perfect for students and beginners, or as a backup programmer.


#15
Cristi .eXPV

Cristi .eXPV

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 04.09.2005
Cum programez ATtiny2313 ? Adik fac proramatoru', si dupa aia cum scriu firmware-u ca sa il pot folosi?

#16
_dumi_

_dumi_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 29.10.2006
Le recomand tuturor incepatorulor in programarea avr, ponyprog! Pe situl lor, gasesti si programul, si schemele! Ce Dumnezeu... daca ai o mufa seriala, 2 tranzistori  3 rezistente si 3 diode zenner de 5,2v atunci e gata programatorul! Personal am programat attiny2313 cu el!  E mai mult decat suficient acest programator! Si sa nu uitam ca e moca!
...........


QUOTE INUTIL!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Edited by mister_rf, 30 March 2010 - 17:13.


#17
cezaridox

cezaridox

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.04.2010
NU va suparati pe mine dar sunt si eu incepator in domeniu, am programtorul din poza insa nu am inteles in ce pozitie trebuie sa fie jumper ul 1 atunci cand ai o sursa de tensiune care alimeteaza MCu care trebuie programat cu el ? ma refer la Avrprog usb v2 de la polonezi ca se pare ca nu au fost in stare sa scrie mai clar in cartea aia cum trebuie sa stea jumperul 1

Edited by cezaridox, 29 April 2010 - 07:59.


#18
FolderBulk

FolderBulk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 19.08.2007
Jumperul 1 se scoate daca folosesti alimentare separata a MCU . Vezi sa nu faci ca mine . Adica pui jumperul 1 si in acelasi timp alimentezi MCU . In mod sigur vei praji o dioda din programator .

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate