Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Sfat prietenesc: NU intrati in piramide!

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#19
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
Din carti intelegi o chestie, vazand cu ochii tai iti faci alta parere, fie ea si naspa. De-aia consider ca, in cazul piramidelor, sa intri si sa vezi cu ochii tai cum sta treaba pe interior, chiar daca nu e nimic spectaculos, e o chestie "de facut", daca tot esti in zona. Nu vad ce alta treaba mai buna ai avea pe acolo decat sa vezi cum sta treaba in piramide si sa te uiti la exponate in muzeu. Asta inseamna, intr-adevar, ca inainte de chestia asta sa te fi informat putin cu ce se mananca tot ce vei vedea la fata locului si sa te intereseze subiectul in general.
Multe chestii prezentate ca mari atractii sunt "tourist trap", mai ales locurile istorice, insa trebuie sa le triezi in functie de interese. Cum in Egipt astea-s atractia principala a tarii, ziceam doar ca poate e util sa vezi care-i treaba si sa-ti faci singur o parere.

#20
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

Quote

Din carti intelegi o chestie, vazand cu ochii tai iti faci alta parere, fie ea si naspa.
io sint un om care nu tre sa guste din cacat pentru a isi face o parere. asta ma face incult?

Quote

De-aia consider ca, in cazul piramidelor, sa intri si sa vezi cu ochii tai cum sta treaba pe interior, chiar daca nu e nimic spectaculos, e o chestie "de facut", daca tot esti in zona.
deci pina la urma e doar snobism, nu chestie d ecultura. "iaca, bre, c-am intrat la piramide, mincatz-ash. era fix un pix, da trebuia sa ma inghesui si io daca tot ieream prin zona"

Quote

Nu vad ce alta treaba mai buna ai avea pe acolo decat sa vezi cum sta treaba in piramide si sa te uiti la exponate in muzeu.
cu muzeul inteleg, da nu inteleg ce treaba sa vezi cum sta intr-o chestie goala.

"cu 100 de lire puteti intra in piramida. acolo puteti vedea"
"?"
"..."
"io io io io primu"

#21
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
Mosotti, ok, sa intri in piramide e de cacat si o chestie total aiurea. Iti inteleg si respect punctul de vedere, ar trebui luat si de altii in seama, eu doar spuneam ca, desi multe lucruri din lumea astea sunt overrated ca atractii turistice, cu toate astea e dragut sa le vezi cu ochii tai si sa-ti faci o parere personala despre acel subiect, buna sau rea.
In alta ordine de idei, nu toata lumea care are o parere diferita de a ta iti este dusman, desi inteleg ca felul asta de a discuta e un trademark al tau.

#22
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007

View Postalexxxxx, on 20th April 2010, 16:08, said:

In alta ordine de idei, nu toata lumea care are o parere diferita de a ta iti este dusman, desi inteleg ca felul asta de a discuta e un trademark al tau.

Cand o sa ajunga Moso exponat la Muzeul Figurilor de Ceara, o sa se roage in gand de vizitatori sa treaca si pe la el, caci altfel, fara rating, o sa fie topit si facut lumanari.

Edited by jumborom, 20 April 2010 - 15:18.


#23
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View Postalexxxxx, on 20th April 2010, 15:08, said:

Mosotti, ok, sa intri in piramide e de cacat si o chestie total aiurea. Iti inteleg si respect punctul de vedere, ar trebui luat si de altii in seama, eu doar spuneam ca, desi multe lucruri din lumea astea sunt overrated ca atractii turistice, cu toate astea e dragut sa le vezi cu ochii tai si sa-ti faci o parere personala despre acel subiect, buna sau rea.
In alta ordine de idei, nu toata lumea care are o parere diferita de a ta iti este dusman, desi inteleg ca felul asta de a discuta e un trademark al tau.
n-ai inteles. pe mine nu ma intereseaza cine intra in piramide si cit de mult le pasa, ci ma amuza beshinile pe care le au unii care au intrat acolo (sau poate nici n-au intrat) si ii considera pe aia care au intrat si au zis ca e un rahat pe bat niste inculti :rolleyes:

avind in vedere ca toti de-aici care au fost acolo sint de acord ca nu e nimic de vazut, nu inteleg de ce ar trebui ca initiatoarea threadului s-o ia peste bot, ca ar fi inculta & shit. io recunosc ca nu m-as duce in tarile alea handicapate deloc, nu prin grotele lor. azi te uiti la piramide, miine esti la morga, fiindca nus ce turbanisti s-au gindit ca mitraliind turisti straini o sa se apropie de dumnezeu. de dumnezeu ma-mii lor de handicapati :smoke:

#24
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View PostMosotti, on 20th April 2010, 15:23, said:

n-ai inteles. pe mine nu ma intereseaza cine intra in piramide si cit de mult le pasa, ci ma amuza beshinile pe care le au unii care au intrat acolo (sau poate nici n-au intrat) si ii considera pe aia care au intrat si au zis ca e un rahat pe bat niste inculti :rolleyes:

avind in vedere ca toti de-aici care au fost acolo sint de acord ca nu e nimic de vazut, nu inteleg de ce ar trebui ca initiatoarea threadului s-o ia peste bot, ca ar fi inculta & shit. io recunosc ca nu m-as duce in tarile alea handicapate deloc, nu prin grotele lor. azi te uiti la piramide, miine esti la morga, fiindca nus ce turbanisti s-au gindit ca mitraliind turisti straini o sa se apropie de dumnezeu. de dumnezeu ma-mii lor de handicapati :smoke:
Locurile cele mai handicapate de care ar trebui sa te feresti sunt: Londra, Paris, Frankfurt, Moscova, Marseille, Madrid si New York .. daca nu vrei sa fi mitraliat :)

#25
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Bine ca le-au ramas piramidele la jegosii aia, ca altfel mureau de foame. Initiatoarea topicului dorea sa fereasca si pe altii de plase, dar papagalul nu si nu. Vrea el experienta personala in slapi si cu ochelari de soare pe nas  :lol:

#26
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,332
  • Înscris: 14.06.2006
Bre, va rog io nu-mi distrugeti visul! Inca de mic am visat la Sfinx si piramide si pana acuma n-am ajuns acolo.Vreau in continuare sa vad urmele maretiei de pe vremurile alea, chiar daca e asa cum zice Oana. Chiar daca pare incredibil ce povestiti voi ce ati fost acolo, cu ochii mintii eu vad altfel. Poate o sa fiu si eu crunt dezamagit cand o sa ajung acolo, dar odata ajuns acolo, sigur voi calca sfaturile voastre si voi intra intr-o piramida.

#27
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
Cred ca membrii Mosotti si Vata_pa_batz, prin interventia lor salvatoare, au pus punctul pe i. Cam ce a fost de spus a fost spus.

#28
McDude

McDude

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,764
  • Înscris: 02.06.2005
subscriu la cele zise de Oana.
cea mai imputita experienta de vacanta s-a numit egipt. un loc fata de care ferentari si rahova par a fi Las Vegas.
dar poate sunt si fetish turisti pt care mizeria, tigania, cersetoria agresiva, etc sunt cele mai tari experiente de vacanta....

#29
entity22

entity22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,016
  • Înscris: 16.07.2007
depinde ce tip de turist esti. Da, in unele cazuri pot spune fara sa jignesc pe nimeni sau sa ma dau eu mare scula pe bascula,ca daca nu te pasioneaza si nu intelegi ceva atunci s-ar putea sa nu-ti placa pentru ca nu vezi dincolo de ce e fizic acolo. De ex : da,piramidele-s goale si da,e cald si deloc aerisit si nu as indemna pe nimeni sa intre in piramida cea mai mica DAR pentru unii oameni pasionati de istorie in general si egiptologie in special, merita sa intri in piramida nu pentru ca ai ce vedea ,exponate sau hieroglife, ci pentru a experimenta si a vedea cu ochii tai cum este inauntrul unei constructii veche de 5000 de ani ,constructie ce a fost ridicata prin metode ce par imposibile astazi si prin truda a sute de mii de oameni. A intra in piramida,pt unii,e o experienta in sine si mie mi-a placut.

Da,Egiptul nu e un loc tocmai organizat,orasele arata altfel decat la noi, e saracie,mizerie si aglomeratie dar tocmai asta este farmecul intr-un fel. Vrei sa vezi civilizatii occidentale unde totul e organizat,curat,linistit atunci te duci in Europa occidentala . Eu cred ca romanii nu prea ar trebui sa vorbeasca pt ca daca nu eram in apropierea unor tari mai civilizate,daca nu eram pe aici pe langa occident cred ca aveam sanse uriase sa ajungem ca un fel India la capitolul curatenie si organizare . Am vazut pe multi care se duc prin tari d-astea mai de "lumea a III-a " si sunt tare fericiti,abia asteapta sa vina acasa sa povesteasca ei ce mizerie si dezorganizare e pe-acolo fata de curata si impecabila tara europeana Romania. Macar in Egipt au niste piramide,niste temple,hoteluri cum nu putem noi sa visam sa avem vreodata,stiu sa aiba grija de turisti si chiar in conditiile in care exista saracie si coruptie,au mult mai multa grija de bogatiile lor culturale si naturale(marea rosie de ex) decat avem noi de putinele vestigii.

#30
telefon_satelit

telefon_satelit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 17.04.2010
Fara nici o intetie de a jigni pe cineva, dar n-ai de ce sa duci "fete de mall" la site-uri arheologice. Am pus "fete de mall" in ghilimele, ca sunt si destui barbati care apartin acestei categorii :D

Intr-adevar, marea problema a unei vizite in piramidele de la Gizeh este lipsa de aer. Cel putin la Mykerinos (cea mai mica din cele trei) treaba e destul de dura, pentru ca se coboara destul de abrupt spre camerele mortuare de dimensiuni mici, si, firesc, dioxidul de carbon produs de multimile care trec pe acolo tinde sa ramana jos. Au pus egiptenii niste tevi sa mai pompeze aer proaspat, dar nu fac fata. Aviz cardiacilor.

Dincolo de asta insa, interiorul piramidelor este cam singurul loc unde pana si un neavizat poate observa alitatea fabuloasa a constructiei. Blocurile de piatra sunt bine finisate si n-au fost erodate de intemperii, cum s-a intamplat cu cele de afara, asa ca poti vedea foarte clar cum lespezi de piatra de cateva zeci de tone au fost prelucrate pana s-au imbinat perfect. In plus, in piramida lui Keops exista un culoar inalt, extrem de spectaculos, realizat printr-o tehnica iesita din comun (fiecare bloc de piatra este putin iesit in consola fata de cel de sub el).

Oricum, sa zici ca ai ajuns la piramide si ca ai zacut in taxi asteptand sa se deschida, in loc sa te dai dibaci pe dupa a lui Kefren si sa te sui pe ea :D, sau, daca nu te tin picioarele, macar sa dai o tura in jurul templului Sfinxului, e o dovada clara ca n-ai ce cauta pe acolo.


In rest, cum s-a mai spus, piramidele de la Sakkara ofera posibilitatea de a avea o vizita mult mai "de atmosfera" in interiorul unor asemenea constructii.

#31
oana2983

oana2983

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 160
  • Înscris: 20.06.2006
Multumesc, sunteti draguti! Fratilor, n-a zis nimeni ca Egiptul n-are farmecul lui. Pur si simplu a fost experienta mea si nu mi-a placut. Si nu o sa inteleg niciodata de ce aruncati cu pietre, catalogati si judecati pe cineva daca nu a simtit si nu a trait la fel ca voi.

#32
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009

View Postoana2983, on 27th April 2010, 15:46, said:

Multumesc, sunteti draguti! Fratilor, n-a zis nimeni ca Egiptul n-are farmecul lui. Pur si simplu a fost experienta mea si nu mi-a placut. Si nu o sa inteleg niciodata de ce aruncati cu pietre, catalogati si judecati pe cineva daca nu a simtit si nu a trait la fel ca voi.
De-aia puneau aia din Far West afise cu "nu trageti in pianist"! Pianistul o incaseaza regulat. :)

#33
alis4you

alis4you

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 16.05.2008
ce-i mai place romanului scandalul...cum n-are unul aceeasi parere ca el , hop cu buzduganu, celalalt riposteaza si gata circul, jignirile si alte cele. va spun pe scurt experienta mea cu cairo si piramidele : in piramida am incercat sa intru, nu am reusit sa fac decat vreo 50 de metri, am simtit ca ma sufoc si cred ca daca mai continuam lesinam de-a binelea, sincer as fi mers pana la capat, dar nu reprezinta o mare dezamagire faptul ca n-am reusit. prietenul meu a reusit sa coboare , ba a si facut poze cu telefonul pe care nu l-a predat la intrare. motivul pt care cred eu ca e interzis sa faci poze e unul simplu: vor spaga si nu cred ca a incercat cineva sa le dea si nu i-a lasat sa fotografieze.poate ma insel, nu sariti cu piatra. iar despre cairo, ce pot sa zic, un  oras cu peste 20 mil de locuitori din lumea a treia cred ca nici nu poate fi altfel. e asa cum il vede fiecare in functie de asteptari. cu cat egiptul antic te fascineaza mai mult cu atat vei fi mai dezamagit de realitatatile egiptului de azi. dar istoria lor merita tot respectul, chiar daca nu mai are nimic de-a face cu zilele noastre. si cine vrea sa vada egiptul sa se duca si sa nu se mai ia dupa alte pareri, ca unul zice ca nu-i nimic de vazut si altul ca e minunat, o data in viata cred ca merita experienta, indiferent ce impresie iti lasa.

#34
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Posttelefon_satelit, on 27th April 2010, 13:19, said:

Au pus egiptenii niste tevi sa mai pompeze aer proaspat, dar nu fac fata.

Egiptenii...suna pompos. "Soldati din virful acestor piramide 40 de secole va privesc", zic unii, ca ar fi proclamat Napoleon. Dar iti zic io, ca din Napoleon nu a iesit niciodata fraza asta la fata locului.
Era sa uit ce vroiam sa spun, de fapt "egiptenii" de azi sint arabi jegosi  :lol:

#35
oana2983

oana2983

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 160
  • Înscris: 20.06.2006

View Postalis4you, on 28th April 2010, 20:33, said:

ce-i mai place romanului scandalul...cum n-are unul aceeasi parere ca el , hop cu buzduganu, celalalt riposteaza si gata circul, jignirile si alte cele. va spun pe scurt experienta mea cu cairo si piramidele : in piramida am incercat sa intru, nu am reusit sa fac decat vreo 50 de metri, am simtit ca ma sufoc si cred ca daca mai continuam lesinam de-a binelea, sincer as fi mers pana la capat, dar nu reprezinta o mare dezamagire faptul ca n-am reusit. prietenul meu a reusit sa coboare , ba a si facut poze cu telefonul pe care nu l-a predat la intrare. motivul pt care cred eu ca e interzis sa faci poze e unul simplu: vor spaga si nu cred ca a incercat cineva sa le dea si nu i-a lasat sa fotografieze.poate ma insel, nu sariti cu piatra. iar despre cairo, ce pot sa zic, un  oras cu peste 20 mil de locuitori din lumea a treia cred ca nici nu poate fi altfel. e asa cum il vede fiecare in functie de asteptari. cu cat egiptul antic te fascineaza mai mult cu atat vei fi mai dezamagit de realitatatile egiptului de azi. dar istoria lor merita tot respectul, chiar daca nu mai are nimic de-a face cu zilele noastre. si cine vrea sa vada egiptul sa se duca si sa nu se mai ia dupa alte pareri, ca unul zice ca nu-i nimic de vazut si altul ca e minunat, o data in viata cred ca merita experienta, indiferent ce impresie iti lasa.

Alis, eu cred (iarasi, parerea mea), ca nu te lasa sa faci poze pentru ca nu e nimic de vazut! Cel putin nu acolo unde accesul e posibil. De ce este totusi slab luminat? Ok, intru, nu fac poze, dar vreau sa vad niste scrijelituri, ceva. Era un bec intr-un capat de ziceai ca ai vazut luminita de la capatul tunelului iar cand intrai in incapere bezna!!!!
La Vatican sau alte muzee am inteles ca lumina poate afecta tablourile, picturile, tesaturile, etc dar aici?

Off topic - (Ca o paranteza, la Peles, prin 92-93 puteai sa vizitezi foarte multe camere, inclusiv dormitorul regesc. Acum cativa ani, nr camerelor pe care poti sa le vezi s-a redus. Motivul?  Nu rezista infrastructura... la traficul pe care-l are castelul). Dar cred ca mai degraba se vroia diminuarea vizitei si automat mai multe grupuri puteau sa intre, in intervalul orar.)

#36
alis4you

alis4you

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 16.05.2008
uite pozele pe care ziceam ca le am din interior. nu se vede mare lucru, nici camera telefonului nu era prea grozava. de fapt sunt doar de pe culoarul de intrare, in camera mortuara era unu care pazea ( naiba stie cum rezista acolo sau poate era chiar fantoma faraonului  :w00t:  )si nu am poze de acolo.

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate