Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Despre MOBILA

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
4135 replies to this topic

#73
adyx06

adyx06

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 09.01.2006
masina este deja functionala in bucatarie si e montata pe niste amortizoare de cauciuc, si nu fuge :D . mobila de bucatarie , de fapt o parte din ea, urmeaza s-o achizitionez.
ma gandeam ca totusi, masina fiind foarte aproape de cuptor, in timp sa nu apara probleme, si as fi vrut sa evit asa ceva folosind un material termoizolator. dar nu prea stiu ce, sau daca e cazul sau nu.
ms de raspuns cristi!

#74
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006
Vata bazaltica de 10 cm.

#75
adyx06

adyx06

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 09.01.2006
:w00t:  nu prea stiu cum arata si nici cat costa dar ma gandeam la ceva mai subtire totusi. ms oricum.

#76
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007

View Postadyx06, on Nov 3 2007, 12:43, said:

salutare, imi puteti da o solutie pt o izolare termica la peretele masiniii de spalat care este langa aragaz(in special pt cuptor), sau este suficient un spatiu de 5-7 cm intre aragaz si masina de spalat fara sa fie afectata cu nimic de caldura degajata de cuptor?
ms!
Eu am mobila de bucatarie din pal la distanta de 5 cm de aragaz si de 2 ani nu a patit nimic. Dar daca vrei sa stai linistit i-ti recomand folie de poliuretan de 0,5 cm pentru pus in spate la calorifere , este cu o parte gri inchis (culoarea poliuretanului) iar cealalta parte cu folie de aluminiu si se gaseste la magazinele cu produse de instalatii (calorifere , tevi etc) . Rezista pina la 300gr Celsius si nu se aprinde .Se poate aplica prin lipire sau cu ajutorul skotch-ului dubluadeziv.
Numai bine

#77
adyx06

adyx06

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 09.01.2006
suna bine. maine ma duc sa intreb de asa ceva, sper sa nu fie pea scumpa. multumesc mult.
multa bafta :D

#78
cg_ivan

cg_ivan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.11.2007
Salut,

Am si eu o intrebare: stie cineva vreun tutorial pentru bricolat mobila din PAL/MDF?
M-ar interesa in special gaurirea placilor fara a folosi o masina de banc.

Mutam fain

#79
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006
S-a discutat mult pe tema asta, citeste aici

Edited by Berti, 12 November 2007 - 17:51.


#80
gvincentiu

gvincentiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 03.06.2006
Facuta de mine in 2004, atunci cu 7 mil. lei vechi, inclusiv doua dulapuri in niste colturi ciudate.

Attached Files



#81
christig

christig

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,860
  • Înscris: 31.10.2002
ce preferinte ciudate ai la culori...verde cu maro grrrr  :punk:

#82
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005
Salutare,
am facut niste mobila de comanda, mobila care cuprinde si cateva polite (asemanatoare cu cele din pozele alaturate)

Problema e....ca montatorii au incercat sa monteze o polita....dar aceasta sta aplecata in jos....nu sta perfect perpendicular pe perete. ele nu sunt grele (60 x 20 la o grosime). politele le-au montat folosit niste "L"-uri de 3 x4 (4 e talpa pe perete si 3 vine paretea sub polita...care sustine polita)...totusi vine ciudat....
pana la urma mi-au zis ca imi aduc niste console....
da' ma uit in pozele atasate...parca nu au nici un coltar sau consola ....cum naiba sunt montate de stau asa drepte?

Attached Files

  • Attached File  1.JPG   10.87K   1230 downloads
  • Attached File  2.JPG   8.46K   817 downloads


#83
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006
Bubalus, ii lunga povestea, daca ai chef arunca un ochi pe topicu asta, s-a discutat mult despre politele in consola! Acum sunt pe picior de plecare si nu mai am timp sa-ti indic exact post-urile, daca n-ai rabdare sa rasfoiesti topicu, revin maine dimineata cu link-urile exacte!

In principiu ai nevoie de asa ceva, sau de-o solutie homemade prezentata in topicu de care ziceam!

[ http://www.fortuna.com.ro/_files/products/images/normal/167_tija_fixare_polita_0304.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Berti, 13 November 2007 - 23:19.


#84
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

View PostBerti, on Nov 13 2007, 23:17, said:

Bubalus, ii lunga povestea, daca ai chef arunca un ochi pe topicu asta, s-a discutat mult despre politele in consola! Acum sunt pe picior de plecare si nu mai am timp sa-ti indic exact post-urile, daca n-ai rabdare sa rasfoiesti topicu, revin maine dimineata cu link-urile exacte!

In principiu ai nevoie de asa ceva, sau de-o solutie homemade prezentata in topicu de care ziceam!

[ http://www.fortuna.com.ro/_files/products/images/normal/167_tija_fixare_polita_0304.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
daca ai putea totusi sa-mi spui in cateva cuvinte... ca sincer nu am timp sa citesc 70 de pagini cat are topicul ala...

#85
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006
Ok, mai intai trebuie sa lemurim un lucru... se mai intorc meseriasii? sau ramane sa faci tu treaba asta?

Solutii comerciale sunt vreo 2, una de-am prezentat-o mai sus, e vorba de-un surub special cu diblu, in functie de diametrul tijei surubului se dau gauri in cantul politei, se fixeaza diblurile in perete, se infileteaza tija in diblu, pana se intepeneste... se bate cu atentie polita peste tije!

A doua varinata comerciala e prezentata in post-ul asta, problema ii ca, politele trebuiesc frezate in dreptul gaurilor pentru tije... daca nu mai vin meseriasii, nu prea ai cum sa faci asta!

Solutia homemade (vezi aici si aici), valabila in cazul in care nu gasesti in magazinele din orasul tau tijele de care ziceam, se compune din:
-diblu metalic cu filet interior, tija filetata, saiba, piulita
-> dai gaura in perete, bagi diblu, infiletezi tija (taiata in prealabil la lungimea dorita), pui piulita si strangi bine (contra)!
-> gauresti politele in cant, faci locas pentru piulita cu un burghiu mai mare si bati politele peste tije, tot cu atentie!

P.s. La solutia homemade, in poze apare si un boc de lemn si un neon, ingnora-le pe astea! Tu ai nevoie doar de ce ti-am scris mai sus!

#86
gvincentiu

gvincentiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 03.06.2006
E cipru alb, cipru roscat cu faianta oliv. Si rezista bine la "fumurile" din bucatarie.

#87
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

View PostBerti, on Nov 14 2007, 10:35, said:

Ok, mai intai trebuie sa lemurim un lucru... se mai intorc meseriasii? sau ramane sa faci tu treaba asta?

Solutii comerciale sunt vreo 2, una de-am prezentat-o mai sus, e vorba de-un surub special cu diblu, in functie de diametrul tijei surubului se dau gauri in cantul politei, se fixeaza diblurile in perete, se infileteaza tija in diblu, pana se intepeneste... se bate cu atentie polita peste tije!

A doua varinata comerciala e prezentata in post-ul asta, problema ii ca, politele trebuiesc frezate in dreptul gaurilor pentru tije... daca nu mai vin meseriasii, nu prea ai cum sa faci asta!

Solutia homemade (vezi aici si aici), valabila in cazul in care nu gasesti in magazinele din orasul tau tijele de care ziceam, se compune din:
-diblu metalic cu filet interior, tija filetata, saiba, piulita
-> dai gaura in perete, bagi diblu, infiletezi tija (taiata in prealabil la lungimea dorita), pui piulita si strangi bine (contra)!
-> gauresti politele in cant, faci locas pentru piulita cu un burghiu mai mare si bati politele peste tije, tot cu atentie!

P.s. La solutia homemade, in poze apare si un boc de lemn si un neon, ingnora-le pe astea! Tu ai nevoie doar de ce ti-am scris mai sus!

nu pare prea complicat.... teoretic ar trebui sa gasesc toate variantele de fixare....stau in constanta...
cred ca varianta cea mai comoda si ieftina este cu diblul metalic si tija filetata... sper sa gasesc prin oras.
problema e...ca politele sunt la o grosime (pal de 18 mm)...si ma gandem ca e cam subtire...ce grosime de tija trebuie sa folosesc? politele au aprox 600 x 200 mm. cat ar trebui sa intre tija in cantul politei sa fie ok?

meseriasii ar trebui sa se intoarca... ca in afara de polite mai au de pus si trei fete de sertare pe care au uitat sa le aduca si doua sertare care nu au iesit la dimensiune (totul a venit neasamblat)...
nu au putut sa-mi zica cand...ceea ce mi s-a parut f f dubios ...desi i-am intrebat de cateva ori.... si nu e o firma de coltul strazii ci una cu magazine in mai multe orase.... oricum...m-am lamurit si cu ei.

Edited by bubalus, 14 November 2007 - 14:45.


#88
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006

View Postbubalus, on Nov 14 2007, 14:40, said:

ca politele sunt la o grosime (pal de 18 mm)...si ma gandem ca e cam subtire...ce grosime de tija trebuie sa folosesc? politele au aprox 600 x 200 mm. cat ar trebui sa intre tija in cantul politei sa fie ok?

Ma gandeam ca-s macar dublate, adica 36 mm!
In cazul asta esti limitat de diametrul exterior al piulitei! N-am la indemana o piulita de M10 sa-i masor exteriorul, da' sigur ca nu-i buna fiindca distanta dintre doua fete e de 17 mm, deci dintre colturi e mai mare! Singura solutie e sa folosesti tija de M8.
Sau tija dedicata care ti-am recomadat-o prima data... orice ai folosi, foarte mare atentie la gaurirea politei, sa nu-ti fuga burghiul si sa-ti iasa prin fetele politei! Recomand doua tije la fiecare polita si gaura adanca de vreo 150 mm.

#89
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

View PostBerti, on Nov 14 2007, 15:26, said:

Ma gandeam ca-s macar dublate, adica 36 mm!
In cazul asta esti limitat de diametrul exterior al piulitei! N-am la indemana o piulita de M10 sa-i masor exteriorul, da' sigur ca nu-i buna fiindca distanta dintre doua fete e de 17 mm, deci dintre colturi e mai mare! Singura solutie e sa folosesti tija de M8.
Sau tija dedicata care ti-am recomadat-o prima data... orice ai folosi, foarte mare atentie la gaurirea politei, sa nu-ti fuga burghiul si sa-ti iasa prin fetele politei! Recomand doua tije la fiecare polita si gaura adanca de vreo 150 mm.

150 mm?...e ceva mai mult decat ma asteptam... cred ca la lungimea asta e destul de probabil sa-ti fuga burghiul ...
si in perete?...70 mm e ok?
multumesc pentru explicatii si sfaturi

#90
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006

View Postbubalus, on Nov 14 2007, 16:46, said:

si in perete?...70 mm e ok?

Pai asta depinde direct de lungimea diblului si de structura peretelui,
e indicat ca toata lungimea diblului sa prinda in beton, deci

adancimea gaurii = lungimea diblului + grosimea tencuielii

Dupa ce ai dat gaura, bati diblu pana in fundu gaurii cu un lemn, ai grija sa nu strici filetu!

Spor la munca!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate