Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Despre MOBILA

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
4138 replies to this topic

#55
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postchristig, on Sep 19 2007, 20:44, said:

da,da a ta e mult mai estetica decat ce-am vazut pe aici; se asorteaza culorile cu usa si peretii.

apropo ce usa ai la intrarea in bucatarie, si cu ce ai dat gaura pentru hota?

Multumesc pt apreciere. La intrare in bucatarie ca de altfel in toata casa am montat usi Porta Doors Decor culoare Wenge cu tocuri reglabile Porta System parca. Mobila este culoarea ciocolatei, faianta si grasia (de fapt sunt identice numai dimensiunile difera) sunt de la Keraben - Spania si sunt portelanate si rectificate     (costa 150 ron mp pret de lista). Gaura de la hota am dat-o singur prin percutie (cu un ciocan potopercutor Einhell) dar daca cauti pe internet este un domn care da prin frezare si iese mult mai bine. Problema era ca atunci cind m-am apucat de amenajare persoana respectiva era plecata din tara.

#56
christig

christig

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,861
  • Înscris: 31.10.2002
Mrsi de pontul cu nenea cu burghiul.

Ma asteapta si pe mine in viitorul apropiat redecorarea bucatariei. Porta cam la ce pret te-a dus? E tot din aceea de astepti 2 luni jumate sau ai gasit vreun dealer mai rezonabil?

#57
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postchristig, on Sep 20 2007, 16:51, said:

Mrsi de pontul cu nenea cu burghiul.

Ma asteapta si pe mine in viitorul apropiat redecorarea bucatariei. Porta cam la ce pret te-a dus? E tot din aceea de astepti 2 luni jumate sau ai gasit vreun dealer mai rezonabil?

Usile le-am luat direct de la Porta Doors (vezi adresele pe site-ul lor) de la un magazin- depozit de linga BRD-ul de la intrareade pe autostrada Buc- Pitesti (pe langa Metro). Fiind o culoare care nu se cere a trebuit sa astept (3 saptamani pina au venit) dar eu oricum nu terminasem amenajarea asa ca au mai stat la ei in depozit vreo luna. Eu nu am avut probleme cu livrarea usilor. Au venit chiar mai devreme decit au spus ei. Trebuie sa ai mare atentie la montajul lor insa. Daca crei usi culoarea FAG se afla in stoc dar nu stiu tocurile reglabile daca sunt. Cele minimax nu imbtacau peretele si pe o parte si pe alta asa ca am luat tocuri reglabile. Cele 5 usi cu tocuri reglabile plus silduri au facut cam 35 milioane cu mintaj (montajul se plateste separat la alta firma). Porta nu asigura montajul doar transportul.

#58
christig

christig

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,861
  • Înscris: 31.10.2002
eu am vreo 7 de pus  :(

durerea cea mare e ca vreo 4 din ele au luminatoare din alea in partea de sus pana n tavan, incluse in tocu' usii, si mi-e ca daca le suprim o sa fie bezna prin holuri; si probabil ca modelele de usi cu asa ceva sus sunt considerate o extravaganta si costa mai mult deci trist.

cum e recomandat sa le schimb... dupa ce pun gresie parchet pe jos, zugraveala nu?

Edited by christig, 21 September 2007 - 02:56.


#59
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postchristig, on Sep 21 2007, 03:55, said:

eu am vreo 7 de pus  :(

durerea cea mare e ca vreo 4 din ele au luminatoare din alea in partea de sus pana n tavan, incluse in tocu' usii, si mi-e ca daca le suprim o sa fie bezna prin holuri; si probabil ca modelele de usi cu asa ceva sus sunt considerate o extravaganta si costa mai mult deci trist.

cum e recomandat sa le schimb... dupa ce pun gresie parchet pe jos, zugraveala nu?

In mod normal se recomanda ca usile sa se monteze ultimele. De fapt se face ca asa. Se dau jos usile vechi cu tocuri cu tot, se verifica daca golul de usa este conform STAS-ului noii usi ce va fi montata (exista un catalog cu golul de usa necesar pt a se putea monta noua usa) in caz contrar se pune mana pe flex si se mareste golul de usa. Dupa asta se finiseaza peretii, se monteaza gresia, parchetul si apoi usile. Asta ar fi ideal numai ca in realitate daca faci asa strici tot parchetul. Eu am facut in felul urmator. Am scos usile vechi cu toc cu tot, am pregatit golul de usa, am pus gresia astfel incit trecerea de la gresie la parchet sa se faca exact sub usa (atentie la acest aspect pt ca usile nu sunt ca cele vechi si nu vin pe mijlocul peretelui) dupa care am montat noile usi punand sub tocuri cam 2 bucati de parchet pentru ca ulterior sa pot baga parchetul pe sub toc astfel incit la final sa para ca am pus usile pe parchet nu parchetul sub usi (nu stiu daca am fost clar) Dupa montarea usilor am remediat peretii in jurul tocurilor (nu am lipit nici un scoci protertor pe tocuri pentru a nu risca sa se strice tocurile la inlaturarea scociului) si am montat parchetul. Parchetul l-am montat singur asa ca am facut cum mi-a placut mie. Ideea este ca e foarte greu sa bagi parchetul sub toc asa incit sa para ca tocul a fost pus pe parchet si din aceasta cauza am renuntat la mesteri ca in mod sigur taiau parcherul in jurul tocului. Nu am poze acum sa pun ca sa vezi dar a iasit foarte bine. Cu fereastra ta de deasupra usilor nu este nici o problema nu trebuie sa o anulezi pt ca usa se poate monta sub ea trebuie doar creeata partea de sus in care sa se prinda tocul usii.

#60
christig

christig

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,861
  • Înscris: 31.10.2002

View PostClovis, on Sep 21 2007, 17:39, said:

...astfel incit la final sa para ca am pus usile pe parchet nu parchetul sub usi (nu stiu daca am fost clar)

:D  da, am pricipit
eu am sa montez parchetul inainte sa iau usile; am terminat zugraveala, saptamana viitoare vin termopanele la toata casa; pe astea le astept inainte sa pun parchetul; ma gandeam acum daca sa tai tocurile usilor vechi si sa bag parchet sub ele, da nu stiu cum arata noile usi, or avea prag?, cum o veni pragul peste parchet... etc; cert e ca trebuie sa vad mai bine usile Porta.

View PostClovis, on Sep 21 2007, 17:39, said:

nu am lipit nici un scoci protertor pe tocuri pentru a nu risca sa se strice tocurile la inlaturarea scociului
asa de slabe crezi ca sunt?...desi costa o caruta de bani

View PostClovis, on Sep 21 2007, 17:39, said:

Cu fereastra ta de deasupra usilor nu este nici o problema nu trebuie sa o anulezi pt ca usa se poate monta sub ea trebuie doar creeata partea de sus in care sa se prinda tocul usii.
problema e ca ferestrele alea arata jalnic, nah, treaba comunista; ma gandeam sa le obturez cu rigips da o sa cam fac ecplipsa pe hol.

azi am fost in inspectie de calorifere; batranele fonte nu mai corespund ca design; ce-am vazut nu mi se pare cine stie ce; am vazut niste Vogel&Noot de otel care nu arata cine stie ce si niste ferroli de fonta, otel si aluminiu; nici alea nu m-au impresionat la design; am inteles ca aluminiu nu merita in RADET ca se aud gunoaiele cum freaca tabla; preturi cam de la 2.5mil in sus; nu stiu cu montajul cum e; ma gandesc sa le vopesesc altceva decat alb  :rolleyes:

#61
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postchristig, on Sep 21 2007, 18:07, said:

:D  da, am pricipit
eu am sa montez parchetul inainte sa iau usile; am terminat zugraveala, saptamana viitoare vin termopanele la toata casa; pe astea le astept inainte sa pun parchetul; ma gandeam acum daca sa tai tocurile usilor vechi si sa bag parchet sub ele, da nu stiu cum arata noile usi, or avea prag?, cum o veni pragul peste parchet... etc; cert e ca trebuie sa vad mai bine usile Porta.
asa de slabe crezi ca sunt?...desi costa o caruta de bani
problema e ca ferestrele alea arata jalnic, nah, treaba comunista; ma gandeam sa le obturez cu rigips da o sa cam fac ecplipsa pe hol.

azi am fost in inspectie de calorifere; batranele fonte nu mai corespund ca design; ce-am vazut nu mi se pare cine stie ce; am vazut niste Vogel&Noot de otel care nu arata cine stie ce si niste ferroli de fonta, otel si aluminiu; nici alea nu m-au impresionat la design; am inteles ca aluminiu nu merita in RADET ca se aud gunoaiele cum freaca tabla; preturi cam de la 2.5mil in sus; nu stiu cu montajul cum e; ma gandesc sa le vopesesc altceva decat alb  :rolleyes:


Usile nu au prag. Tocul nu este slab pt ca zugravii  le-au umplut de ipsos si a trebuit sa frec la ele in disperare si nu au patit nimic, dar tot nu am avut curaj sa pun scoci pe ele desi cei care le-au montat au spus ca nu-i nici o problema. Nu obtura golurile ca e pacat. Le poti reface ca sa arate mai bine. Cauta un meserias care se pricepe si mai ales care e plin de idei.

Un sfat legat de calorifere. Daca locuiesti la bloc si nu ai centrala proprie nu schimba caloriferele cu deastea noi de otel pt ca se infunda. eu le-am dat jos pe cele vechi (de fonta) le-am spalat, vopsit si cind le-am montat am avut grija sa le pun aerisitor si sa le fac alimentarea in diagonala. Singurul calorifer schimbat e cel din bucatarie dar inca nu stiu ce sa zic ca acum 2 saptamani l-am montat. Cat despre celelalte pot spune ca s-au comportat exemplar. Daca caloriferele nu-s ciobite sau sparte e pacat sa le schimbi. Fa cum ti-am spus si la iarna o sa stai cu fereastra deschisa (cu conditia sa dea RADET-ul caldura normal)

#62
christig

christig

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,861
  • Înscris: 31.10.2002
mda, daca ma crezi, chiar vopsite, fontele nu-mi plac cum arata; sunt prinse si stramb prin pereti (nu-s paralele cu peretii), se mai sprijina si in podea si ma impiedica la parchet; da, caldura e o buba, spre ex iarna trecuta (care n-a prea fost) am stat mai mult cu geamurile deschise; asta ptr. ca n-am robineti sa le inchid; si daca tot vine mesteru sa pun robineti si aerisire ce mi-e sa mai dau 2.5 bulioane sa iau niste calorifere noi;

#63
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postchristig, on Sep 21 2007, 18:42, said:

mda, daca ma crezi, chiar vopsite, fontele nu-mi plac cum arata; sunt prinse si stramb prin pereti (nu-s paralele cu peretii), se mai sprijina si in podea si ma impiedica la parchet; da, caldura e o buba, spre ex iarna trecuta (care n-a prea fost) am stat mai mult cu geamurile deschise; asta ptr. ca n-am robineti sa le inchid; si daca tot vine mesteru sa pun robineti si aerisire ce mi-e sa mai dau 2.5 bulioane sa iau niste calorifere noi;

Pe mine caloriferul din bucatarie de 800 x 600 m-a costat aproape 2 milioane. Tu de cite calorifere ai nevoie? Nu spun ca cele noi nu arata de n ori mai bine ca cele vechi dar cu putina vopsea se rezolva problema. si ale mele aratau jalnic dar acum arata bine cu exceptia celui din dormitorul mare care mai cere o mana de vopsea dar mi-a fost lene sa-i mai dau. Oricum problema cu cele noi e faptul ca se infunda dar oricum sunt usoare si se pot demonta anual  ( sau la 2 ani) ca sa le cureti. Vezi sa le faci alimentare in diagonala.

#64
christig

christig

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,861
  • Înscris: 31.10.2002
am vreo 4 bucati daca ar fi sa le schimb, + 1 in baie; daca ma crezi am vopsit 2 alb imaculat si nu-mi place; adica am insirat niste parchet pe jos sa vad cum iese si-s prea jigghi  :P

alimentarea in diagonala e durere; tre sa bag tevile aiurea, nu prea imi imaginez cum din moment ce ambele pleaca din acelasi loc; adica pe unde sa duc returu sa ajung in diagonala si sa nu arate ca un kk_t?

#65
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postchristig, on Sep 21 2007, 18:55, said:

am vreo 4 bucati daca ar fi sa le schimb, + 1 in baie; daca ma crezi am vopsit 2 alb imaculat si nu-mi place; adica am insirat niste parchet pe jos sa vad cum iese si-s prea jigghi  :P

alimentarea in diagonala e durere; tre sa bag tevile aiurea, nu prea imi imaginez cum din moment ce ambele pleaca din acelasi loc; adica pe unde sa duc returu sa ajung in diagonala si sa nu arate ca un kk_t?

Pai alimentare in diagonala arata f bine. Returul ramane tot acolo iar turul trece frumos prin spatele caloriferului pana in capatul celalalt. Acolo unde e turul acum va fi aerisitorul. Doar nu credeai ca puneai in diagonala tevile? :lol:

#66
irinelnecolumbeanu

irinelnecolumbeanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 17.01.2007
Oameni buni am si eu o intrebare.
Inca nu m-am apucat de facut mobila si sunt in faza de cercetari. m-ar interesa o chiuveta din granit compozit ca sa nu mai stau toata ziua sa o spal si sa o sterg, numai ca din cate am aflat nu poti trata contra calcarului o astfel de chiuveta. si ar mai fi cica o problema si cu substantele care coloreaza materialul din care este confectionata. :huh:
cumva are cineva experienta cu o astfel de chiuveta ?
am trecut pe la franke la unirea sa mai pun ceva intrebari dar vanzatorii de acolo sunt de un dezinteres crunt. daca eram vreun mystery shopper era vai si amar de capul lor.
thx

#67
christig

christig

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,861
  • Înscris: 31.10.2002

View Postirinelnecolumbeanu, on Sep 28 2007, 10:19, said:

...m-ar interesa o chiuveta din granit compozit ca sa nu mai stau toata ziua sa o spal si sa o sterg,

da ce, astea de granit e jegfree?

las ca spala ormonica.  :D

#68
irinelnecolumbeanu

irinelnecolumbeanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 17.01.2007
se poate spune si ca sunt jegfree daca iti iei chiuveta intr-o culoare "propice" (bej, gri etc.); le speli la doua zile
incearca tu sa lasi chiuveta de inox nespalata pt doua zile ca dupa prima nici ca-ti mai vine sa intri in bucatarie; decat daca nu vezi bine
pe mine inca nu m-au lasat ochii  :)

#69
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postirinelnecolumbeanu, on Oct 1 2007, 16:20, said:

se poate spune si ca sunt jegfree daca iti iei chiuveta intr-o culoare "propice" (bej, gri etc.); le speli la doua zile
incearca tu sa lasi chiuveta de inox nespalata pt doua zile ca dupa prima nici ca-ti mai vine sa intri in bucatarie; decat daca nu vezi bine
pe mine inca nu m-au lasat ochii  :)

A mea e anticalcar adica are niste puncte pe ea ca sa zic asa. Nu am bagat de seama ca se murdareste  :lol: Dupa ce spal vasele clatesc chiuveta.

#70
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,169
  • Înscris: 15.10.2006
A facut cineva mobila de bucatarie la Martplast?
Ceva opinii?
Am vazut la ei un material mai deosebit: ceva MDF furniruit (cu lemn) si lacuit care tare ma tenteaza.

#71
adyx06

adyx06

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 09.01.2006
salutare, imi puteti da o solutie pt o izolare termica la peretele masiniii de spalat care este langa aragaz(in special pt cuptor), sau este suficient un spatiu de 5-7 cm intre aragaz si masina de spalat fara sa fie afectata cu nimic de caldura degajata de cuptor?
ms!

#72
christig

christig

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,861
  • Înscris: 31.10.2002
cred ca trebuie sa te gandesti la o metoda de fixare a masinii in pardoseala; la anumite incarcari are tendinta la trepidatii si sa nu ti-o ia prin casa; nu cred ca-i bai de caldura.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate