Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Despre MOBILA

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
4135 replies to this topic

#4015
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 30.07.2008

View PostCristian1698, on 09 martie 2023 - 11:19, said:

Buna ziua, avand in vedere ca acest topic este despre mobila, stiti cumva vreun fabricant serios de mobilier de bucatarie pe comanda in Bucuresti?

Dati detalii de dimensiuni, schite, aparate, buget, termen de livrare si alte detalii... de la mine (si poate si de la altii) o sa aveti un raspuns pe baza acestor informatii - proiect,schite 2d/3d/"randare", oferta, detalii tehnice materiale , samd. De partea cu "seriosi" depinde ce se intelege Posted Image , e subiectiv si prefer "de incredere" adica showroom, mostre, garantie, contract si servicii.


Succes

Edited by superm, 11 March 2023 - 09:35.


#4016
mirciu88

mirciu88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 19.02.2013
Salut, scuze daca s-a mai discutat subiectul in trecut, ce solutie sau kit de umplere recomandati pentru umplerea unei gauri in PAL creata prin smulgerea unui surub insurubat in pal ? Ideea este ca in acel chit, dupa intarire, sa pot reinsuruba balamaua respectiva. Din cauza designului mobilei respective si a felului cum se monteaza balamaua nu am optiunea de a muta balamaua la alta cota, trebuie cumva sa o prind in acelasi loc.

Multumesc.

#4017
nicusan75

nicusan75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 21.04.2008
Dacă se poate majora gaura pentru a introduce un diblu de lemn de 6 sau 8mm lipit cu aracet și tăiat la față.
Este și o soluție gen picatura, de la interbond. Se picură în gaura puțin lărgită și curățată, apoi se pune bicarbonat de sodiu, apoi se picură până se astupă. Se lasă la întărit și se finisează. Dacă folosești dibluri de lemn atenție la adâncimea de găurire pentru a nu pătrunde pe partea cealaltă.
Sunt tutoriale multe pe yt.


#4018
mirciu88

mirciu88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 19.02.2013

View Postnicusan75, on 17 martie 2023 - 14:12, said:

Dacă se poate majora gaura pentru a introduce un diblu de lemn de 6 sau 8mm lipit cu aracet și tăiat la față.
Este și o soluție gen picatura, de la interbond. Se picură în gaura puțin lărgită și curățată, apoi se pune bicarbonat de sodiu, apoi se picură până se astupă. Se lasă la întărit și se finisează. Dacă folosești dibluri de lemn atenție la adâncimea de găurire pentru a nu pătrunde pe partea cealaltă.
Sunt tutoriale multe pe yt.

Multumesc pentru idei dar gaurile create necesita alte operatiuni, solutia cu cepul de lemn ar merge daca gaurile ar fi ramas oarecum la acelasi diametru ca dupa montajul initial - dar la mine s-au evazat destul de mult prin smulgere. Iar gaurile sunt in peretele lateral al mobilei pe care trebuie sa lucrez in plan vertical, deci solutiile care curg nu prea ma ajuta :\.

Raportat la acest video -  [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QWNE3KN9Icw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] - eu am incercat primele solutii si acum ar urma sa incerc solutia cu chitul de la min 1:30 incolo, dar nu stiu ce anume din ce se gaseste la noi in comert corespunde cu ce foloseste autorul. As folosi un astfel de chit ca sa fixez un cep in gaura si mai departe cum zici tu - dar ce anume sa cumpar din piata autohtona ? sugestii ? pe net am gasit Bison Epoxy Repair 5Min 56 g care pare sa fie acelasi lucru.

#4019
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,231
  • Înscris: 13.06.2004
Poţi încerca să întrebi de aşa ceva pe la cei care repară mobilă, dacă nu găseşti la magazinele de bricolaj (sau la Obor, dacă eşti din Bucureşti).
Din păcate calitatea mobilei nu o poţi testa întotdeauna... ca să vezi dacă e rezistentă sau nu.
Eu aş avea nevoie să ridic puţin o uşă mică la un dulap, că s-a lăsat un pic şi se freacă de cea de jos. Dulap din P.A.L.
Ca idee, un dulap cu roluri sau cu uşi aromonică ori uşi glistante (sau parţial cu aşa ceva) cât de practic ar fi? Că dacă ai spaţiu îngust, te pot încurca uşille clasice...
Off-topic: ăsta e unul dintre cele mai vechi subiecte încă activ.

#4020
nicusan75

nicusan75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 21.04.2008
Dacă ai balamale standard, pentru a putea ridica ușa reglezi din șuruburile de pe peretele mobilierului. Le slăbești și ridici balamaua (plăcuța de fapt), după care le strângi. Asta dacă a fost fixată pe mijloc de la început. Operația o faci la toate balamale. Sunt situații mai frecvente când ușa s-a lăsat într-o parte. Atunci reglezi din șurubul gros de pe balama, partea de pe peretele mobilierului.

#4021
Flav94

Flav94

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 13.09.2020
Salutare,
Peste cateva luni voi avea nevoie de mobila in bucatarie si am inceput sa ma documentez putin pe acest subiect.
Peretele pe care dorim sa montam mobila este de 4150mm iar insula 1200mm.Am facut o schita in Sketchup apoi intr-un configurator online. Ce parere aveti de aceste configuratii? Care ar fi cea mai ok?

Attached File  bucatarie1.jpg   232.19K   41 downloads
Attached File  bucatarie2.jpg   109.59K   40 downloads
Attached File  bucatarie.jpg   131.21K   35 downloads

Am cerut informativ cateva oferte de pret de la producatorii de mobila la comanda. Preturile primite sunt 20000-22000, unele doar din pal, altele cu fonturi MDF. La Le**y M. pretul este in jurul sumei de 10000 conform configuratorului online, fonturi MDF infoliat.

Nu vreau comentez pretul (fiecare trebuie sa plateasca taxe, salarii, facturi,etc) dar am luat in vedere inclusiv sa fac eu mobila, comandat pal, fonturi, feronerie si asamblat. Posibil nu va fi la aceeasi calitate ca una facuta la un atelier, dar cred ca ar fi mult mai ieftin.

Din variantele de fonturi disponibile, care ar fi cea mai buna alegere? MDF vopsit, MDF infoliat, PAL?

#4022
MFU

MFU

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 18.09.2022

View PostFlav94, on 11 mai 2023 - 11:02, said:

... Care ar fi cea mai ok?...

Din variantele de fonturi disponibile, care ar fi cea mai buna alegere? MDF vopsit, MDF infoliat, PAL?

Varianta 3 este o compoziție mai echilibrată cu mica obiecție, de făcut rocada între mașina de spălat vase și masca de chiuvetă. Chiuveta este prea aproape de corpul frigiderului/soldatului.

MDF vopsit. Este cea mai scumpă variantă dar are și durata de viață cea mai îndelungată. După 20 ani îi mai dai o vopsea la mișto și o faci vintage.

#4023
Flav94

Flav94

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 13.09.2020
Multumesc de sfat.
Ca spatiu de depozitare si blat de lucru ma gandesc ca e suficient avand in vedere ca si la insula m-am gandit la 2 corpuri de 60 cu cate 2 sertare fiecare.

#4024
MFU

MFU

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 18.09.2022

View PostFlav94, on 11 mai 2023 - 13:05, said:

Multumesc de sfat.
...

Dacă mai soliciți oferte să ceri deviz separat pe carcase (cu specificarea feroneriei ce se intenționează a fi folosită) și deviz pe toate tipurile de frontoane (uși și fețe de sertare). Frontoanele pot fi din panouri de PAL bordurate cu ABS de 1 sau 2 mm, din panouri din MDF cu folie pe o față și melamină albă pe spate (formatele 2800x1220x18) și ele bordurate cu ABS cu grosimi mai mari de 1mm, din MDF înfoliat (și aici plaja de prețuri este în funcție de tipul frezării, tipul de folie și grosimea MDF-ului), MDF vopsit (de asemenea prețurile sunt în funcție de tipul de frezare și vopseaua folosită).
Comparațiile le vei face tot separat. Carcase cu carcase și frontoane cu frontoane.

Dacă te înhami să-ți faci singur mobilierul sfatul meu este să confecționezi mai întâi carcasele, să le montezi și abia apoi să comanzi ce frontoane dorești. Asupra frontoanelor din MDF înfoliat și MDF vopsit nu se mai poate interveni pentru ajustarea cotelor și vei fi nevoit să comanzi altele în cazul în care trebuie să modifici o carcasă sau mai multe. Dacă ai nevoie de ajutor la proiectarea corpurilor cere ajutor și cu siguranță îl vei primi.

#4025
Flav94

Flav94

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 13.09.2020
In configuratorul celor de la Le*oy pe una din configuratiile mele si a iesit pretul de aprox. 9000 lei.
Mobila 4000mm, am lasat 100mm intre perete si frigider pentru a se putea deschide mai mult usiile si 50mm intre perete si corpul plitei.

Am facut un fisier excel cu necesarul.

Attached File  calcul bucatarie_new.png   254.06K   42 downloads

Pretul pentru MDF vopsit, sertare Tandembox si balamale Blum este de aprox. 9500 lei. Pentru MDF infoliat este aprox. 8500 lei. Asta pe site-ul celor de la Net***nt.

#4026
nicusan75

nicusan75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 21.04.2008
Dacă este pal de 18 este foarte bine. Vei obține un preț apropiat de magazin dacă faci tu mobila. Dacă nu ai mai făcut mobilier este posibil să te lovești de anumite probleme. Singura satisfacție va fi că ai făcut-o tu, și recunosc, nu este de neglijat. Cred că vei obține sprijin aici dacă va fi nevoie.
Succes. Foarte frumos realizat proiectul.

#4027
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,853
  • Înscris: 27.04.2010
Cand m-oi apuca de facut mobila, am de gand sa o fac din "plywood" (placaj multistrat, nu mai stiu cum era denumit la noi).
Mi se pare mult mai rezistent ... am facut niste cuiere (aveam vreo 2 seturi de cuiere de agatat usa, am incropit ceva la repezeala).
Cu un lac, incolor sau colorat, iese superb.

Attached Files



#4028
MFU

MFU

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 18.09.2022

View PostFlav94, on 12 mai 2023 - 14:41, said:

...
Am facut un fisier excel cu necesarul.
...

Producătorii mașinilor de spălat vase limitează înălțimea panoului ce se atașează mașinii de spălat la maxim 720 mm. Este de preferat să ți cont de acest aspect. Dacă dorești o poziționare a blatului de la sol undeva spre 900 mm vei fi nevoit să folosești picioare de bucătărie cu înălțimi de 120 sau 150 mm. Chiar este de preferat o plintă mai înaltă pentru a putea încastra în ea grilaje de ventilație în dreptul frigiderului încorporabil.

#4029
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 30.07.2008

 MFU, on 13 mai 2023 - 15:41, said:


Producătorii mașinilor de spălat vase limitează înălțimea panoului ce se atașează mașinii de spălat la maxim 720 mm.

Merge si cu usa mai mare, s-au schimbat inaltimile la corpuri si la producatorii de mobila bucatarie si acum se gasesc multe cu usi spre 80cm; se gasesc solutii si pentru usi mai mari, nu trebuie cautat usa de 68-72cm neaparat.
Succes

#4030
MFU

MFU

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 18.09.2022

 superm, on 15 mai 2023 - 08:49, said:

Merge si cu usa mai mare, s-au schimbat inaltimile la corpuri si la producatorii de mobila bucatarie si acum se gasesc multe cu usi spre 80cm; se gasesc solutii si pentru usi mai mari, nu trebuie cautat usa de 68-72cm neaparat.
Succes

Nu am spus că nu merge și cu uși mai mari de 720 mm, am spus doar că este de preferat. Merge, dar te complici inutil decalând panoul ce se atașează ușii masinii de spălat de ușa acesteia și suplimentând cu aceeași diferență distanța de la mașina de spălat la blat.

#4031
Flav94

Flav94

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 13.09.2020
Am masurat la mobila de acasa si intradevar picioarele sunt de 150mm si inaltimea totala 900mm. O sa refac calculele cu picioare de 150mm si inaltimea totala 898mm (150mm picioare, 710mm font si 38mm blat)

#4032
MFU

MFU

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 18.09.2022

 Flav94, on 15 mai 2023 - 09:42, said:

Am masurat la mobila de acasa si intradevar picioarele sunt de 150mm si inaltimea totala 900mm. O sa refac calculele cu picioare de 150mm si inaltimea totala 898mm (150mm picioare, 710mm font si 38mm blat)

Să iei în calcul și toleranțele ușii fată de carcasă. La corpurile inferioare las 4 mm jos și 6 mm sub blat, deci încă 10 mm.
De regulă folosesc picioare de 120 mm și doar când sunt forțat de împrejurări folosesc picioare de 150 mm.
Exemplu: 120+4+713+6+38=881mm unde înălțime ușă este 713. Carcasele corpurilor vor avea înălțimea de 843 mm.

https://ibb.co/GWjVMQr

https://ibb.co/5vbhwNm

https://ibb.co/xXnKNgq

Edited by MFU, 15 May 2023 - 11:37.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate