Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Despre MOBILA

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
4138 replies to this topic

#3961
gykanes

gykanes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,256
  • Înscris: 06.06.2010
Cam 255- 260 cm.

#3962
mihhay

mihhay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 11.03.2011
Care ar fi cel mai convenabil serviciu de debitare pentru PAL (din punct de vedere al prețului/calitate și al serviciului de transport) în București, cu materialul lor?
Am în vedere până acum Leroy Merlin și Hornbach...

#3963
gykanes

gykanes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,256
  • Înscris: 06.06.2010

View Postmihhay, on 16 noiembrie 2022 - 12:26, said:

Care ar fi cel mai convenabil serviciu de debitare pentru PAL (din punct de vedere al prețului/calitate și al serviciului de transport) în București, cu materialul lor?
Am în vedere până acum Leroy Merlin și Hornbach...
Eu am auzit lucruri bune despre cei de la MAM Bricolaj, dar nu stiu daca au transport.

Edited by gykanes, 16 November 2022 - 13:30.


#3964
nicusan75

nicusan75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 21.04.2008

View Postgykanes, on 16 noiembrie 2022 - 11:26, said:

Cam 255- 260 cm.

Trebuie să îl montezi în picioare altfel nu vei putea să îl ridici.

#3965
MFU

MFU

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 18.09.2022
1. Măsoară înălțimea camerei cu acuratețe. În funcție de adâncimea aleasă a corpului (fără uși) îți va rezulta și înălțimea maximă a corpului astfel încât să-l poți ridica pe verticală. Diagonala cea mai mică a corpului trebuie să fie cu câțiva milimetrii mai mică decât înălțimea camerei. Pentru adâncimi diferite ai înălțimi diferite.
Exemplu1: h.camera=2.500, Ad. corp=603, rezultă h.max.corp=2.426,19 Deci se poate alege h.corp=2420
Exemplu2: h.camera=2.500, Ad. corp=573, rezultă h.max.corp=2.433,45 Deci se poate alege h.corp=2430

2. Pentru lungimi mari nu este recomandată construcția cu descărcarea greutății pe lateralele corpului, excepție fiind doar cazul în care se folosesc picioare reglabile de genul.

Este de preferat construcția cu josul corpului sprijinit pe picioare reglabile suficient de înalte pentru a putea fi reglate și cele din spatele corpului.
Planșeul orizontal este un ideal. În practică pe o distanță de 3 metri poți găsi abateri de la planeitate și de 20mm. Dacă corpul este montat cât mai aproape de verticalitate atunci și durata lui de viață crește simțitor.

#3966
MFU

MFU

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 18.09.2022

View PostPostasul666, on 25 octombrie 2022 - 18:05, said:

Salutare! Vreau sa-mi fac o mobila de bucatarie si nu sunt decis ce dimensiune sa aiba rostul dintre fronturi, 2 mm sau 3 mm, ce recomandati?
Las si un link catre proiect pe youtube.
Daca aveti ceva sugestii vis-a-vis de proiect, nu ezitati sa le scrieti.



[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/RB2Zu9cor78?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

La inferioare văd a fi desenate profile GOLA. Deci 25mm până sub blat și aceeași 25mm între sertare. La partea de jos 2 mm.
La suspendate dacă tot ai folosit GOLA poți merge tot fără mânere. Se fac josurile corpurilor cu 20mm mai mici decât lateralele astfel încât să intre degețelul.
Dacă cele două corpuri din dreapta hotei sunt cu Aventos HF trebuie și limitator de unghi.
Ușa de la corpul ce stă pe blat trebuie să aibă la partea de jos o toleranță mai mare decât înăltimea cu care chiuveta depășește blatul.

#3967
Postasul666

Postasul666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 11.09.2017

View PostMFU, on 21 noiembrie 2022 - 13:20, said:


Salut! Multumesc pentru raspunsuri!
La partea de jos, pentru Gola, am lasat 35 mm intre fronturi si sus la blat. Asa am gasit prin niste specificatii. Sus nu am Gola, am manere. La corpul care este pe blat am lasat 35 mm in partea de jos. Corpurile le-am facut in programul celor de la blum si voi folosi feroneria lor acolo unde este strict necesara.
Insa am o alta nelamurire. La corpurile de la tavan, randul 2, nu as mai pune aventos HK-XS, as merge pe pistoane cu gaz, mai ieftine. Vor fi folosite mai rar. Am zis sa pun de la GTV, cate 2 bucati de 150 N. Insa nu stiu ce balamale ar trebui. Merg balamale normale, aplicate, cu deschidere de 110 grade? Sau trebuie ceva special? Trebuie amortizare si la balamale? Sau nu?
Astea sunt pistoanele

#3968
MFU

MFU

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 18.09.2022

View PostPostasul666, on 24 noiembrie 2022 - 10:39, said:

Salut! Multumesc pentru raspunsuri!
La partea de jos, pentru Gola, am lasat 35 mm intre fronturi si sus la blat. Asa am gasit prin niste specificatii. Sus nu am Gola, am manere. La corpul care este pe blat am lasat 35 mm in partea de jos. Corpurile le-am facut in programul celor de la blum si voi folosi feroneria lor acolo unde este strict necesara.
Insa am o alta nelamurire. La corpurile de la tavan, randul 2, nu as mai pune aventos HK-XS, as merge pe pistoane cu gaz, mai ieftine. Vor fi folosite mai rar. Am zis sa pun de la GTV, cate 2 bucati de 150 N. Insa nu stiu ce balamale ar trebui. Merg balamale normale, aplicate, cu deschidere de 110 grade? Sau trebuie ceva special? Trebuie amortizare si la balamale? Sau nu?
Astea sunt pistoanele

Merge orice tip de balama. Și aplicate și semiaplicate și încadrate. Diferă doar cotele de prindere. Când cumperi pistonul în punguță ai și o hârtiuță cu dimensiunile de montaj date de producător. Dacă n-ai mai montat pistoane este bine să faci și o probă ca să nu umplii laterala de găuri de holtzșuruburi.
Este de preferat să folosești niște plăcuțe de balamale cu prindere mai zdravănă să nu te trezești că se smulge holtzșurubul. Acolo acționează forțe mărișoare. Când ușa este închisă pistonul este în presiune.
Amortizare este obligatorie dacă nu vrei să trezești vecinii când se închide ușa.
Poți folosi balamale 70M2580.TL cu diblu și plăcuțe 174E6100.01 EXPANDO cruce iar ca amortizor 973A0500.01
Am ceva dubii legate de mărimea ușilor. Cam greuțe.

#3969
nicusan75

nicusan75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 21.04.2008
Sunt pistoane cu amortizor.

#3970
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

View PostPostasul666, on 25 octombrie 2022 - 18:05, said:

Salutare! Vreau sa-mi fac o mobila de bucatarie si nu sunt decis ce dimensiune sa aiba rostul dintre fronturi, 2 mm sau 3 mm, ce recomandati?
Las si un link catre proiect pe youtube.
Daca aveti ceva sugestii vis-a-vis de proiect, nu ezitati sa le scrieti.



[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/RB2Zu9cor78?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
...cand termini poate ne dai si noua niste detalii referitoare la rezultatul final: o poza,cat a durat de la "proiectare" pana la mancare si care au fost costurile aproximative ...!?!

Succes in continuare Posted Image

#3971
Postasul666

Postasul666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 11.09.2017

View PostMFU, on 24 noiembrie 2022 - 11:43, said:

Am ceva dubii legate de mărimea ușilor. Cam greuțe.
Ușile au 520x920 și sunt din pal melaminat nu din mdf. Ma gandeam sa pun 2 pistoane de 150 N și 3 balamale. Am găsit pe site la Hafele ca asa ar fi pentru dimensiunea asta.

View Postnicusan75, on 24 noiembrie 2022 - 12:23, said:

Sunt pistoane cu amortizor.
Da, din astea voi folosi. Însă nu știu dacă sa iau și balamale cu amortizare...

View Postsuperm, on 24 noiembrie 2022 - 14:02, said:

...cand termini poate ne dai si noua niste detalii referitoare la rezultatul final: o poza,cat a durat de la "proiectare" pana la mancare si care au fost costurile aproximative ...!?!
Succes in continuare
Proiectarea m facut-o relativ, repede, dar am mai facut in timp modificari, nu e pentru mine mobila si au mai aparut pe parcurs diferite idei. De la prima vorba si pana acum a trecut o luna.
Palul + blatul costa 6600 lei. In pret intra debitarea, cantul ABS + cantuirea. Fronturile au cant de 2 mm, piesele de corpuri au cant de 0.4 mm, acolo unde este nevoie. Am mers pe 2 decoruri, de la egger, gri U961 si stejar halifax tabac H1181. Blatul la fel, H1181. Este destul de scump, 1550 lei in conditiile in care alte blaturi sunt 750 lei. Si placa de pal H1181 este circa 700 lei in conditiile in care celelalte sunt 350 lei. Feroneria ma costa aproximativ 3000 lei. Vedem la urma ce iese...

Edited by Postasul666, 24 November 2022 - 14:16.


#3972
nicusan75

nicusan75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 21.04.2008
Eu am folosit normale, fără amortizor.

#3973
MFU

MFU

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 18.09.2022

View PostPostasul666, on 24 noiembrie 2022 - 14:06, said:

...
Da, din astea voi folosi. Însă nu știu dacă sa iau și balamale cu amortizare...
..

Din acest motiv ți-am și sugerat să folosești balamale la care se poate atașa ulterior amortizorul. Cumperi amortizoare doar dacă consideri că sunt necesare, după ce montezi totul. Te-ai înhămat la un proiect complex.

Corpul care stă pe blat maschează cumva o centrală?

#3974
Postasul666

Postasul666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 11.09.2017
Da, corpul mascheaza centrala.
Stiu, e un proiect greuț, sa-i zic asa. Asta ar fi a cincea bucatarie pe care o fac, prima si a doua au fost la mine ��, a treia si a patra la doua apartamente date la inchiriere. Nu au fost pretentii mari.  Insa asta de fata e prima in doua culori si cu ceva mai complex, gen aventos hf, profil gola, corpuri pana in tavan, pistoane cu gaz. Sper ca la final sa fie ce trebuie...

#3975
MFU

MFU

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 18.09.2022

View PostPostasul666, on 24 noiembrie 2022 - 17:30, said:

... Sper ca la final sa fie ce trebuie...

Te mai stresez cu curiozități... Peretele de închidere de lângă frigider vrei să-l dublezi pe partea din stânga cu două bucăți? La partea inferioară gri și deasupra blatului stejar?
Ceva de genul?

#3976
Postasul666

Postasul666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 11.09.2017
Inițial, asa am gândit-o. Apoi, am zis ca o sa fie o problema acolo unde debitez palul, nu vor face asa ceva. Și am schimbat, lemn spre mobila și gri spre frigider, cu cant lemn. Iar partea din stânga mobilei, la geam, tot perete de închidere din pal dublat, decor lemn. Apoi am vorbit la firma de debitare și au spus ca nu dublează pal. Eventual să-l dublez eu și ei doar sa pună cant. Dar între timp am făcut căutări și am văzut ca nu e greu de dublat și chiar de pus cant abs. Sau cel puțin nu pare... Asa ca voi dubla și pune eu cant la acei 2 "pereți". Dar nu voi merge pe prima idee, cea pe care ai arătat-o și tu, rămân pe a doua.
https://app.sketchup...k6QC&source=web

#3977
MFU

MFU

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 18.09.2022

View PostPostasul666, on 24 noiembrie 2022 - 20:52, said:

Inițial, asa am gândit-o. Apoi, am zis ca o sa fie o problema acolo unde debitez palul, nu vor face asa ceva. Și am schimbat, lemn spre mobila și gri spre frigider, cu cant lemn. Iar partea din stânga mobilei, la geam, tot perete de închidere din pal dublat, decor lemn. Apoi am vorbit la firma de debitare și au spus ca nu dublează pal. Eventual să-l dublez eu și ei doar sa pună cant. Dar între timp am făcut căutări și am văzut ca nu e greu de dublat și chiar de pus cant abs. Sau cel puțin nu pare... Asa ca voi dubla și pune eu cant la acei 2 "pereți". Dar nu voi merge pe prima idee, cea pe care ai arătat-o și tu, rămân pe a doua.
https://app.sketchup...k6QC&source=web

Da. Nu-i rea compoziția. Inițial am crezut că ai schițat în SketchUp deja volume ce simulează panourile dar nu mai avea rost din moment ce ai configurat corpurile în E-SERVICE.

#3978
westYmate

westYmate

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 20.02.2008
Salutare!
Am un corp superior de agatat .
O intrebare banala ... la un diblu de 10 cu surub de 8 ce burghiu dau de 10 sau de 8 ?
N am mai dat de cativa ani un diblu si nu-mi mai aduc bine aminte daca dau cu ciocanul sa intre sau ii dau egal marimea diblului cu a burghiului

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate