Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Despre MOBILA

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
4138 replies to this topic

#3547
marius_optimist

marius_optimist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 11.03.2012
Am si eu o nelamurire legata de distanta minima care este necesara sa ramana din blat dupa incastrarea chiuvetei de bucatarie. Va intreb asta pentru ca am o dilema intre 2 chiuveta una lungime de 56 cm si adanca de 53 si cea lalata de lungime de 46 cm si adancime de 45.5 cm (este vb despre modelele despre modelele  LÅNGUDDEN de la ikeea). Blatul o sa fie standard de 60 cm adancime. Multumesc anticipat pentru ajutor.

#3548
IoMe

IoMe

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 03.06.2017

View Postarkhangel, on 03 mai 2017 - 13:49, said:

Ceva idei pentru apartamentul din atasament? Daca stiti firme bune care sa faca chestii de calitate va rog frumos sa imi dati de stire Posted Image momentan as vrea doar bucataria, dar daca oferta e buna, cred ca o sa vreau si un dormitor. Deocamdata nu e gata apartamentul dar nu strica sa ma interesez cu cateva luni inainte Posted Image
Nu vreau lemn masiv si nici blat de quart sau mai stiu eu ce, dar sa fie modern. Cred ca undeva la 7500 - 9000 lei e ok. Cred, nu stiu. De incorporat nu voi avea momentan decat plita si aragazul, poate mai tarziu si o masina de spalat vase. Masina de spalat haine sper sa o inghesui in baie (in proiect e prevazuta in bucatarie).


Care  e bucataria, nu imi dau seama. Cred ca solutia cea mai potrivita pt tine e sa alegi o firma mica, doar sa fii atent la accesorii intreaba de care folosesc nume, etc . [spam]

View Postmarius_optimist, on 30 mai 2017 - 08:17, said:

Am si eu o nelamurire legata de distanta minima care este necesara sa ramana din blat dupa incastrarea chiuvetei de bucatarie. Va intreb asta pentru ca am o dilema intre 2 chiuveta una lungime de 56 cm si adanca de 53 si cea lalata de lungime de 46 cm si adancime de 45.5 cm (este vb despre modelele despre modelele  LÅNGUDDEN de la ikeea). Blatul o sa fie standard de 60 cm adancime. Multumesc anticipat pentru ajutor.


Oricare chiuveta e buna , nu cred ca este o distanta minima doar ce iti place tie vizual.

View Postarkhangel, on 03 mai 2017 - 13:49, said:

Ceva idei pentru apartamentul din atasament? Daca stiti firme bune care sa faca chestii de calitate va rog frumos sa imi dati de stire Posted Image momentan as vrea doar bucataria, dar daca oferta e buna, cred ca o sa vreau si un dormitor. Deocamdata nu e gata apartamentul dar nu strica sa ma interesez cu cateva luni inainte Posted Image
Nu vreau lemn masiv si nici blat de quart sau mai stiu eu ce, dar sa fie modern. Cred ca undeva la 7500 - 9000 lei e ok. Cred, nu stiu. De incorporat nu voi avea momentan decat plita si aragazul, poate mai tarziu si o masina de spalat vase. Masina de spalat haine sper sa o inghesui in baie (in proiect e prevazuta in bucatarie).


Am descoperit bucataria, frigiderul nu cred ca e pus bine acolo, mai bine punel in stanga dupa usa si e bine ca ai lasat ceva distanta intre plita si chiuveta, Unde este amplasat  cuptorul?

Edited by Dany_Darke, 08 August 2018 - 11:53.


#3549
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Serios ? Pune si tu niste poze cu bucataria si zi cu te-au ajutat ....

Edited by Dany_Darke, 08 August 2018 - 11:53.


#3550
IoMe

IoMe

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 03.06.2017

View Post86-APP, on 03 iunie 2017 - 14:11, said:

Serios ? Pune si tu niste poze cu bucataria si zi cu te-au ajutat ....
poze cand ajung acasa, le-am dat masuri pt bucatarie si am spus in ce buget ma incadrez si ei miau dat pret pt doua tipuri de accesorii caliatate pret , si ceva ideei despre ce trebuie sa cuprinda bucataria la dimensiunea care le-am dat-o. Suna-i

#3551
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,686
  • Înscris: 17.01.2008
Zici ca au mieunat??
:)))

Edited by danutzu_1069, 03 June 2017 - 17:56.


#3552
IoMe

IoMe

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 03.06.2017

View Postdanutzu_1069, on 23 aprilie 2017 - 15:35, said:

Ca sa ne intelegem bine, @simona81 are nevoie de inaltimea plintei (de sub usa), implicit a picioarelor, nu de inaltimea panoului care se pune pe usa, panou de PAL...
@simona, ce tip/model de masina ai?

LE:
Pe site asta cred ca iti gasesti masina de spalat si instructiuni de instalare:
http://www.bosch-hom...L80EU.html#tab4

Chiar si "cearfeaf"ul colegului.. Posted Image

Dar si o poza cu ceva dimensiuni
Cel mai bine este 150 mm la picioare si plinta, pt picioare de 100 trebuie artificii si te complici.

#3553
marius_optimist

marius_optimist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 11.03.2012
Pentru picioare de 100 mai putem folosi balamale care culiseaza frontul si scapam de artificii, dezavantajul e ca sunt scumpe cam 120-150 lei.

#3554
dana_ramona

dana_ramona

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 02.05.2017
Buna, am si eu o dilema... Avem un hol de 1.46 latime si 3.70 lungime si as vrea sa punem un dressing, oare ce adancime sa aiba dressingul ca sa fiu sigura ca nu ramane holul prea ingust. Ma refer ce latime minima trebuie sa aiba holul astfel incat sa se poata trece cu lejeritate. Am citi ca daca vrei sa pui umerase, adancimea dressingului trebuie sa fie de 55-60cm, ceea ce ar lasa un hol de 91-96, oare e suficient?

#3555
ElsaAn

ElsaAn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 07.06.2016
Buna, avand in vedere ca o sa ai dressingul destul de lung, ai putea sa asezi altfel umerasele astfel incat sa il faci de 46 latime si sa lasi 1 m pe hol.
Daca in schimb o sa fie singurul spatiu de depozitare de haine din casa, trebuie sa il faci mai lat putin, un 57 este suficient si poti adauga niste oglinzi pe usi pentru a da senzatia de spatiu sau eventual pui o oglinda inramata fata in fata cu dressingul + niste rame cu poze.

Te poti juca un pic si din decorare ca sa maresti spatiul dar gandeste-te exact ce depozitezi acolo si pentru cate persoane...

#3556
alexmurz1989

alexmurz1989

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 13.01.2017
Buna ziua. Pt o bucatarie din mdf frezat crem ce culoare ar merge blatul? Faianta si gresia sunt o nuanta de gri

#3557
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,953
  • Înscris: 03.12.2005
Pentru un mobilier ce nu va fi deplasat, transportat, relocat vreodata de pe pozitia de montaj initial ce fel de imbinari sunt de preferat? Ma intereseaza rigiditatea si rezistenta la incarcare. Intuitia imi zice sa prefer euro suruburi, nu demontabili, dar sunt si dezavantaje?

#3558
obionekenobi

obionekenobi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 25.06.2008
Salut,

Stiti unde as putea gasi in Bucuresti un blat de 160/70.  Sau cu latimea mai mare de 70 dar sa mi-l poata taia.

AM fost in leroy/dedeman/horbach dar au numai cu latime 60.

#3559
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Ai fost in zona . Cauta la "mam bricolage " strada Luica , sau alt depozit . Sint blaturi la 80 cm latime ...

#3560
obionekenobi

obionekenobi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 25.06.2008
am fost si la mam  ... dar aveau "numai la comanda"  .... as fi vrut ceva pe loc .... uite asta-l vreau taie-l si da-l incoace sa-l bag in masina  :)

#3561
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Pe loc nu fac chiar daca stau degeaba . Am incercat si eu la astia , cu citeva chestii simple ....Nu si nu .

#3562
campnou

campnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 10.05.2011
Buna ziua,a lucrat cineva cu firma de mobila Fineda din Constanta,sunt seriosi,lucrează bine?

#3563
Fflorix

Fflorix

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 26.07.2017
Salut, ne-am propus să ne facem singuri mobila de bucătărie si avem nevoie de ceva informatii:1. Blat, pal melaminat si accesorii cu un raport bun de calitate/pret
2.un atelier testat pentru taiere
3.cat ajuta un software de calculat mobila, - asta de fapt este pt proiectare?
Mulțumesc celor informați si cu experiență dispuși să împartă cu novicii cu bugete mici dar cu nevoi mari!

#3564
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,686
  • Înscris: 17.01.2008
Bucuresti sau oriunde in tara?
Pentru Bucuresti, 1 + 2 + 3, MAM Bricolaj.
"ne-am propus să ne facem singuri mobila de bucătărie" iti faci gaurirea, si montajul singur?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate