Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 

Despre MOBILA

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
4138 replies to this topic

#3493
RazvanGL1

RazvanGL1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 25.03.2010
Buna ziua. Ma puteti ajuta si pe mine cu cateva sfaturi, recomandari?
Mai jos este planul unei garsoniere ce urmeaza s-o achizitionez(scuzati pt calitatea slaba a foto-atat am momentan). Aceasta este in stadiul de constructie si trebuie sa aranjez locul prizelor, tevilor etc.
Garsoniera va fi data spre inchirie si nu stiu cum sa aranjez mobila in living/dormitor(momentan atat ma intereseaza), implicit unde sa montez priza pt tv(electric+tv). Am vazut la altele care aveau deja montata priza, ca va fi pe perete mare(undeva in spatele canapelei din foto).
Eu ma gandeam la ceva pat si canapea separat cu tv in fata acesteia. Nu stiu nici sifonierul unde va fi.
Aveti sa-mi dati vreo idee legata de pozitionarea prizelor si mobilier in sufragerie?
Am postat aici in speranta ca postul va fi vizualizat de mai multe persoane.
P.s. Incerc sa fac rost de un plan mai bun.

Attached Files



#3494
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Prima oara trebuie sa stabilesti cum asezi mobilierul .
Eu vedem ceva in genul desenului modificat .
Un loc separat de odihna , separat de restul camerei printr-un perete trafor. La adapost , restras .
In zona " de lumina " poti incropi un living .
Trebuie vazut la scara ce incape si cum , mai ales in zona de dormit .

Attached Files



#3495
RazvanGL1

RazvanGL1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 25.03.2010
Mersi!
La ceva de genul ma gandeam si eu, nu neaparat cu perete trafor( acum imi imaginez ca ar schimba "aerul" in sens bun).
Asezarea mobilierului e problema mea... majoritatea prefera sa se uite la tv din pat( care se mai uita - eu doar conectat la laptop) si s-ar putea sa nu le placa faptul ca nu au tv-ul in fata patului, dar eu nu am vazut alta varianta de aranjare.


#3496
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Adevarul este ca tv-ul este cel mai bun somnifer , dar nu e un capat de tara , caci se poate monta unul pe peretele respectiv . la cit costa ...

#3497
Luk67

Luk67

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 14.03.2017
Sunt din Bucuresti si vreau sa mobilez un apartament ma intereseaza  recomandari  de firme serioase mobila comanda  care lucreaza si cu furnir imobila (in genul de ex Louis Philippe) sau mdf pentru o bucatarie  clasica.

#3498
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

View PostLuk67, on 14 martie 2017 - 10:23, said:

Sunt din Bucuresti si vreau sa mobilez un apartament ma intereseaza  recomandari  de firme serioase mobila comanda  care lucreaza si cu furnir imobila (in genul de ex Louis Philippe) sau mdf pentru o bucatarie  clasica.

Mai da detalii : dimensiuni, finisaj lemn, aparate de incastrat, termen de livrare si daca e cazul un buget ...

de ex. in nuc sau castan ar arata cam asa in poze... se poate si vopsit in alb, galben, crem, albastru, verde, rosu (antichizat sau nu)

Attached Files


Edited by superm, 14 March 2017 - 11:31.


#3499
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007
azi mi-a intrat ca reclama in yahoo mail linkul de mai jos, mi-au placut tare de tot camerele de baieti si fete(am de mobilat la ai mei). oare gasesc in RO mobila asemanatoare ?
http://www.roomstogo...styles_Bookcase

#3500
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostMembruAnonim, on 25 februarie 2017 - 16:53, said:

Asa arata mobila de bucatarie fabricata de UNICAN, la nici 4 luni de la montaj! Costul acestor mizerii a fost de 13,000+ Lei.

Ascultati de la Toma-patitul si FUGITI (la propriu!!) cand auziti de aceasta firma! Servicii de toata jena, nu se tin de vorba, trateaza clientii cu indiferenta, preturi cat casa, iar calitatea ... vedeti in poze.

Astept acum sa vina sa constate defectul, eventual sa-mi spuna ca e din vina mea, in stilul de a trata clientii cu care deja m-au obisnuit. Va tin la curent.

View PostMembruAnonim, on 25 februarie 2017 - 16:53, said:

Asa arata mobila de bucatarie fabricata de UNICAN, la nici 4 luni de la montaj! Costul acestor mizerii a fost de 13,000+ Lei.

Ascultati de la Toma-patitul si FUGITI (la propriu!!) cand auziti de aceasta firma! Servicii de toata jena, nu se tin de vorba, trateaza clientii cu indiferenta, preturi cat casa, iar calitatea ... vedeti in poze.

Astept acum sa vina sa constate defectul, eventual sa-mi spuna ca e din vina mea, in stilul de a trata clientii cu care deja m-au obisnuit. Va tin la curent.

Revenind cu un update la ce spuneam intr-un post anterior: https://forum.softpe...4#entry20764915

Dupa aproape 20 de zile de cand UNICAN a binevoit a-mi ridica aproape usile defecte (aproape toate, 7 din 10) mi-au raspuns ca li s-a stricat masina de infoliat, sa astept INCA 35 zile (estimeaza ei) ca sa-si repare masina, iar apoi ... mai vedem ce-o fi.

Inca o data repet, pentru cine o da peste acest post si i-o trece vreodata prin gand sa calce pragul acestui JEG de firma: FUGITI DE UNICAN! Cei mai mari tepari, cei mai mari neseriosi, cei mai mari nesimtiti!

De incasat banii i-au incasat cu limba scoasa, insa imediat cum le-au intrat in conturi si-au dat arama de pe fata si au aratat ce fel de nemernici sunt!

Eu o demarez procedurile de a-i aduce in instanta si a le cere despagubiri pt timpul in care stau cu "super" bucataria lor fara s-o pot folosi, insa mare atentie, nu ajungeti ca mine!

#3501
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008
Este expozitie de mobila si alte lucruri saptamana aceasta la Romexpo ... deci cine e interesat de amenajari interioare/exterioare sunt adunati mai multi la un loc si daca e vremea frumoasa parcul e aproape :)

https://www.facebook...laExpo/?fref=ts
http://www.mobila-expo.ro/
http://www.ambient-expo.ro/

Attached Files



#3502
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

View Postsuperm, on 22 martie 2017 - 11:26, said:

Este expozitie de mobila si alte lucruri saptamana aceasta la Romexpo ... deci cine e interesat de amenajari interioare/exterioare sunt adunati mai multi la un loc si daca e vremea frumoasa parcul e aproape Posted Image

https://www.facebook...laExpo/?fref=ts
http://www.mobila-expo.ro/
http://www.ambient-expo.ro/

Care doreste sa viziteze targul de la Romexpo poate sa imi dai mesaj cu adresa de email si dau invitatie pentru intrare. Nu imi trebuie adrese pentru baza de date Posted Image si nici nu fac mare lucru (intrarea cred ca e 10 lei) dar am cateva zeci de invitatii disponibile doar online si mai bine le dau la interesati decat sa se piarda plus ca le ramane de un suc si un biscuite ...

***cine imi da adresa de email as fi si mai ok daca imi da mesaj dupa ce primeste invitatia ca sa stiu ca a ajuns

Edited by superm, 23 March 2017 - 12:23.


#3503
Pufosenia

Pufosenia

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.03.2017
Salut! Va rog, sfaturi sau schite, sunt binevenite!!!  Am in plan reamenajare bucatarie, schita este atasata. Prefer ca zona de lucru sa fie unde este si in schita, cu cateva modificari: plita si cuptorul vor fi incorporabile. Subliniez faptul ca a trebuit sa mut centrala la bucatarie, se afla pe peretele cu geamul dinspre nord, in dreapta sus, la inaltime de 2m ( dreapta, cum privesti schita din interior).
Mobilierul, ca spatiu de depozitare, sa aiba multe sertare , culoare deschisa, masculina chiar Posted Image,  De asemenea, distanta dintre plita, chiuveta, cuptor, frigider  -  de minim 40cm ; cuptorul incorporabil sa nu fie sub plita. Este binevenita o peninsula, ca loc de luat masa sau blat de lucru, la inaltime normala. Din schita se poate vedea ca am planuit de la inceput o zona de luat masa, cea dinspre terasa. Acum, poate fi integrata sau nu, daca am o peninsula legata de zona de gatit. Multumesc anticipat!!!

Attached Files



#3504
murilexix

murilexix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 14.03.2009
Buna ziua tuturor. Va rog sa ma ajutati cu sfaturi / opinii referitoare la aceasta piesa de mobilier:

https://ikeacomenzio...s/39183923.html

Ma intereseaza daca folositi acest produs sau stiti pe cineva care l-a incercat si v-a oferit o opinie pertinenta asupra lui ... principalele aspecte pe care va rog sa punctati sunt: daca merita investitia, daca este rezistent in timp si daca montajul a decurs fara probleme.

#3505
alexandrinabob

alexandrinabob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 06.02.2015

View PostMembruAnonim, on 18 martie 2017 - 18:50, said:

Revenind cu un update la ce spuneam intr-un post anterior: https://forum.softpe...4#entry20764915

Dupa aproape 20 de zile de cand UNICAN a binevoit a-mi ridica aproape usile defecte (aproape toate, 7 din 10) mi-au raspuns ca li s-a stricat masina de infoliat, sa astept INCA 35 zile (estimeaza ei) ca sa-si repare masina, iar apoi ... mai vedem ce-o fi.

Inca o data repet, pentru cine o da peste acest post si i-o trece vreodata prin gand sa calce pragul acestui JEG de firma: FUGITI DE UNICAN! Cei mai mari tepari, cei mai mari neseriosi, cei mai mari nesimtiti!

De incasat banii i-au incasat cu limba scoasa, insa imediat cum le-au intrat in conturi si-au dat arama de pe fata si au aratat ce fel de nemernici sunt!

Eu o demarez procedurile de a-i aduce in instanta si a le cere despagubiri pt timpul in care stau cu "super" bucataria lor fara s-o pot folosi, insa mare atentie, nu ajungeti ca mine!
Bun postul tau, oscilam intre Unican si Mobila Koncept pentru bucatarie, primii fiind in zona mea, pareau ok dupa site.

A lucrat cineva cu mobila koncept la bucatarie, par ca stiu despre ce vorbesc, sunt profesionisti?

Edited by alexandrinabob, 11 April 2017 - 17:33.


#3506
simona81

simona81

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 07.02.2016
Buna, ma puteți ajuta și pe mine cu un răspuns, va rog? Sunt pe punctul de a da avansul pentru o mobila de bucatarie, la comanda. Am căzut de acord asupra tuturor aspectelor, mai puțin unul... înălțimea picioarelor mobilei. Eu le vreau de 10, el îmi zice ca nu se poate, ca trebuie de 15 cm din cauza mașinii de spălat vase, ca nu s- ar mai deschide usa... mașina e un bosch, de 60 cm. Pana la urma a zis ca îmi face cum vreau eu, dar pe riscul meu, dacă nu se deschide usa mașinii. Întrebare: chiar nu se poate monta cum vreau eu, adică banda aia de 15 cm lățime mi se pare... prea mult! Ce sa ii spun omului? Mulțumesc!

#3507
mariusneh

mariusneh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 28.06.2007
Omul are dreptate. Înălțimea panoului ce se atașează ușii mașinii este limitată de producător la 720 mm. Acesta este reperul de la care se stabilește înălțimea corpurilor inferioare. Nu te ambiționa.

#3508
ElsaAn

ElsaAn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 07.06.2016
15 este foarte mult pentru banda de jos iar masina de spalat banuiesc ca este incorporata si in acest caz nu are legatura banda de jos. Eventual citeste manualul de instalare al masinii. Eu cred ca dl. respectiv a mai ramas cu cele picioare si banda de 15 dintr-o alta comanda si incearca sa ti le bage pe gat.
Parerea mea este sa insisti sa iti faca exact cum vrei tu, pentru ca este mobila ta si tu platesti.
De multe ori cei care fac mobila, fac greseli foarte mari si nu prea au treaba cu simtul estetic.

View Postmariusneh, on 22 aprilie 2017 - 20:40, said:

Omul are dreptate. Înălțimea panoului ce se atașează ușii mașinii este limitată de producător la 720 mm. Acesta este reperul de la care se stabilește înălțimea corpurilor inferioare. Nu te ambiționa.

Esti sigur ca toti producatorii au aceasta dimensiune standard?

Eu spre exemplu am picioarele de 8 la corpuri.

#3509
simona81

simona81

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 07.02.2016
Mașina este complet incorporabila... și mie mi se pare enorm 15 cm. Am fost la niște prieteni, special sa masor banda aia... 10 cm, și ei au mașina incorporabila , de 45 e drept, dar nu știu dacă contează...

#3510
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,681
  • Înscris: 17.01.2008
@Simona, manualul de utilizare contine si instructiuni de montare, cu dimensiuni. Daca nu ai masina, cauta manualul pe net.
Masina se aseaza pe pardoseala si pana la nalamaua usii are o inaltime apecifica care dicteaza inaltimea picioarelor​ si a plintei.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate