Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Constructii zootehnice - adaposturi, hale, grajduri, padocuri

- - - - -
  • Please log in to reply
179 replies to this topic

#19
ROOEG

ROOEG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 12.01.2010

 dorel232004, on 24th March 2010, 19:18, said:

Iti trebuie! Dar daca 2 ani ai scapat, nu te mai amendeaza (daca ai construit pe pamantul tau, nu pe domeniul public). Si pentru gard iti trebuie!

Dar cine te cauta pe tine in varf de munte? Ai vecini dusmani/invidiosi?

Am sa incerc chestia cu doi ani dar daca ma prinde spun ca tu mai invatat. :thumbup:

#20
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Eu prima data am facut-o legal! Am umblat o vara intreaga dupa aprobari si hartii! Am cheltuit si ceva "malai" pe proiect, taxe, avize, etc! A 2 a oara am facut-o intr-o vara fara alte chestii! Dupa un an mi-au bagat-o la impozit! Nici ei (primaria) nu are interes sa-ti ceara acte, ei vor impozit! Am tras tare sa o termin intr-o vara! Sa  nu te prinda cu ea in constructie! Ca nu ai ai ce sa mai spui atunci! Daca ai terminat-o spui ca e de 2 ani! Dar acum totul depinde de vecini si primar! Eu am "lansat" zvonul ca sunt OK, ca altfel aveam "prieteni" care sa-mi faca de lucru! Dar mai studiaza ca poate s-a schimbat legea intre timp! Eu vorbesc de acum 5 ani! Oricum intai depui cererea de urbanism! Daca ai depus asta nu mai poti da inapoi ca te urmaresc! Mai uitate pe la altii, cu case, pe forum! Cred ca sunt mai la curent cu legile!

#21
ROOEG

ROOEG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 12.01.2010

 dorel232004, on 24th March 2010, 20:23, said:

Eu prima data am facut-o legal! Am umblat o vara intreaga dupa aprobari si hartii! Am cheltuit si ceva "malai" pe proiect, taxe, avize, etc! A 2 a oara am facut-o intr-o vara fara alte chestii! Dupa un an mi-au bagat-o la impozit! Nici ei (primaria) nu are interes sa-ti ceara acte, ei vor impozit! Am tras tare sa o termin intr-o vara! Sa  nu te prinda cu ea in constructie! Ca nu ai ai ce sa mai spui atunci! Daca ai terminat-o spui ca e de 2 ani! Dar acum totul depinde de vecini si primar! Eu am "lansat" zvonul ca sunt OK, ca altfel aveam "prieteni" care sa-mi faca de lucru! Dar mai studiaza ca poate s-a schimbat legea intre timp! Eu vorbesc de acum 5 ani! Oricum intai depui cererea de urbanism! Daca ai depus asta nu mai poti da inapoi ca te urmaresc! Mai uitate pe la altii, cu case, pe forum! Cred ca sunt mai la curent cu legile!

O sa fac o intrebare la primarie daca adaposturile provizorii pentru animale au nevoie de autorizatii.
In mai multe tari UE asemenea constructii nu au nevoie de autorizatii.
Cand intram in UE? :w00t:

#22
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Daca nu esti "prieten" cu el, intreaba pe forum la case sau in alta parte, ca asa ii atragi atentia si te urmareste! Eu stiu ca si cele provizorii se fac cu autorizatie! Asta cu UE e in ziare! Ce ai timp si bani sa te judeci?

Citeste aici:
http://www.avocatnet...onstructii.html
si aici:
http://www.legestart.....MzM1NDY3).htm

#23
crisGC

crisGC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 26.02.2010

 ariete41, on 24th March 2010, 21:27, said:

La  noi  merge  ca  ne  permitem  sa  construim in  fiecare  an  cate un  grajd ...da  de  ce  sa  nu  facem  de  prima  data  asa  cum  trebuie  ,nu  ne  permitem un  grajd din  zidarie  facem  din  altceva  dar  facem  bine ,lemnul  este  foarte  ieftin  in  romania  deocamdata  un  m3 in  jur  de  100  E .Am pe o  agenda un  calcul  cu  pretul la  care  ajunge un  grajd  din  lemn ,caut  si  o  sa  revin .


     BCA-ul e si mai ieftin- 250 lei mc. Este usor de lucrat cu el, sunt blocuri de dimensiuni mari asa ca este " cu spor" la zidit. Pentru o mai buna trainicie, aspect si izolare termica se poate tencui, atat interior cat si exterior. O zugraveala cu var(ca-i si antiseptic) si gata-i grajdul.

Edited by crisGC, 25 March 2010 - 07:57.


#24
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

 crisGC, on 25th March 2010, 07:52, said:

BCA-ul e si mai ieftin- 250 lei mc. Este usor de lucrat cu el, sunt blocuri de dimensiuni mari asa ca este " cu spor" la zidit. Pentru o mai buna trainicie, aspect si izolare termica se poate tencui, atat interior cat si exterior. O zugraveala cu var(ca-i si antiseptic) si gata-i grajdul.
Nu stiu daca e mai ieftin, stiu ca e mai usor, mai bun izolator, dar e nevoie de stalpi (din 3 in 3m) obligatoriu si, daca tencuiesti ai nevoie de armatura (plasa buzau), ca in timp, crapa tencuiala.

#25
ariete41

ariete41

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 15.11.2009

 dorel232004, on 25th March 2010, 08:36, said:

Nu stiu daca e mai ieftin, stiu ca e mai usor, mai bun izolator, dar e nevoie de stalpi (din 3 in 3m) obligatoriu si, daca tencuiesti ai nevoie de armatura (plasa buzau), ca in timp, crapa tencuiala.
De   ce  stalpi  din  3  in  3  m?

#26
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

 ariete41, on 26th March 2010, 21:10, said:

De   ce  stalpi  din  3  in  3  m?
Poti sa ii faci si la distanta mai mare, dar atunci pui bare mai groase, etriere mai mari, centura mai tapana si una peste alta, iesi mai scump!

#27
ariete41

ariete41

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 15.11.2009

 dorel232004, on 28th March 2010, 13:29, said:

Poti sa ii faci si la distanta mai mare, dar atunci pui bare mai groase, etriere mai mari, centura mai tapana si una peste alta, iesi mai scump!
Daca  la  boltari  care  sunt  facuti  artizanal fara  sa  fie  supusi  nici  unei  probe de  compresie sau  de  rezistenta  fara  sa  stim  daca  s a respectat  sau  nu vreo  reteta de fabricare(daca  exista aceasta  reteta )ne  spui  ca putem  sa i  zidim  fara  colturi  sau  stalpi  de  rezistenta din  ciment  armat cum   faci  sa  afirmi  ca  la  bca  trebuiesc  stalpi  din  3 in 3  m ?pe ce  te  bazezi  cand  sustii  asta ?

#28
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

 ariete41, on 28th March 2010, 23:53, said:


Daca  la  boltari  care  sunt  facuti  artizanal fara  sa  fie  supusi  nici  unei  probe de  compresie sau  de  rezistenta  fara  sa  stim  daca  s a respectat  sau  nu vreo  reteta de fabricare(daca  exista aceasta  reteta )ne  spui  ca putem  sa i  zidim  fara  colturi
Eu nici nu m-am gandit vreo clipa la boltari facuti in curte! Boltarii se fac dupa o reteta clara si prin vibratie! Nici nu sfatuiesc pe cineva sa cumpere materiale de constructie facute la "ureche" de anonimi, prin nu stiu ce garaje dubioase! Cumparati numai de la firme cu vechime, recomandate de altii, care nu fac rabat de la calitate! Si aici ma refer la TOATE materialele de constructie!

Inainte de a cumpara boltarii intreaba producatorul care e sarcina care o suporta! Eventual sa-ti trimita pe scris!

#29
BH-01-ZUP

BH-01-ZUP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 30.12.2007
salutare

la boltari sau BCA cum se mai zice cei de culoare alba nu necesita stalpi nici macar la colturi pt ca au suprafata portanta mare nu ca si la caramida tip fagure gen porotherm unde suprafat portanta este mica, la boltari este doar nevoie de centura de beton pt a lega toata cladirea sa fie bloc comun
dar are si el slabiciunile lui nu rezista tencuiala pe el fara armatura dar in acelasi timp este si bun izolator
spor la munca

#30
ariete41

ariete41

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 15.11.2009

 BH-01-ZUP, on 5th April 2010, 12:49, said:

salutare

la boltari sau BCA cum se mai zice cei de culoare alba nu necesita stalpi nici macar la colturi pt ca au suprafata portanta mare nu ca si la caramida tip fagure gen porotherm unde suprafat portanta este mica, la boltari este doar nevoie de centura de beton pt a lega toata cladirea sa fie bloc comun
dar are si el slabiciunile lui nu rezista tencuiala pe el fara armatura dar in acelasi timp este si bun izolator
spor la munca
Stai  sa  ne  intelegem ...suprafata  boltarilor  sau  a  bca  este  mai mare  e  adevarat  dar  nu  are  nici o  treaba  asta  cu  structura  din  ciment  armat iar  legatura intre  fundatie si  centura  se  poate  face  doar  cu  stalpi  din  ciment armat .Considera  ca  si in  cazul  blochetilor  antiseismici care  au  dimensiuni 20/35/40 si  au  un   sistem  de  imbinare particular stuctura de  rezistenta este  tot  din  ciment  armat  si  tot  cu  stalpi  si  colturi .

#31
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
@ariet: Boltarii facuti prin vibratie, conform stas, pot prelua sarcinile zudului, a placii si a acoperisului, fara probleme! Sigur poti sa-i faci si stalpi de beton pt. mai multa siguranta la cutremure, dar nu e nevoie neaparat! Ca sa fii sigur ca la un cutremur mare nu se darama trebuie sa invelesti stalpii in foaie de otel si atunci tot  nu esti sigur ca nu vine zidul peste tine! Sau poti sa pui toata cladirea pe role, dar merita? Daca vrei sa o faci din lemn, problema ta, dar nu ma poti convinge ca e mai trainica ca una din boltari!

#32
ariete41

ariete41

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 15.11.2009

 dorel232004, on 5th April 2010, 22:33, said:

@ariet: Boltarii facuti prin vibratie, conform stas, pot prelua sarcinile zudului, a placii si a acoperisului, fara probleme! Sigur poti sa-i faci si stalpi de beton pt. mai multa siguranta la cutremure, dar nu e nevoie neaparat! Ca sa fii sigur ca la un cutremur mare nu se darama trebuie sa invelesti stalpii in foaie de otel si atunci tot  nu esti sigur ca nu vine zidul peste tine! Sau poti sa pui toata cladirea pe role, dar merita? Daca vrei sa o faci din lemn, problema ta, dar nu ma poti convinge ca e mai trainica ca una din boltari!
pentru  ca  nu  vreau  sa intru  in  polemica  cu  tine  iti  spun   doar  ca  muncesc  de  14  ani  cu o  intrerupere  de  un  an  in  acest  domeniu  si  nu  vorbesc din  vise  dar  nici  nu  am pretentia  de  a  sti  totul  si  nici  nu  vreau  sa  te  conving  pe  tine  ca  un  adapost  din  lemn e  mai  trainic  decat  un  adapost  din  boltari .Eu  am  raspuns  altei  persoane ,dar  as  vrea  sa  intelegi  ca  una e  sa  ti  se  dezintegreze  toata constructia  ca  un  castel de  carti si  alta  e  sa  ti  cada  doar  zidurile  si  sa ti  ramana in  picioare  stalpii  din  ciment  armat  cu  centura  si  cu  acoperisul  pe  ea .Vroiam  sa  ti  mai  amintesc ca  aici  vorbim  de  adaposturi  pentru  animale  si  ca daca  nu ne  putem  permite  un  adapost  facut  bine  din  boltari sau  bca mai  bine  facem  unul ca  lumea  din  lemn ....dar  asta  este  doar  parerea  mea  si  daca  nu  esti  de  acord  cu  mine  te  rog  sa  ma  contrazici  dar  nu  mi   spune   ca ,,boltarii  pot  prelua  sarcina  zidului"  ........boltarii  formeaza  zidul dar  nu si  structura  de  rezistenta .

#33
menestras

menestras

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 23.02.2010

 BH-01-ZUP, on 5th April 2010, 13:49, said:

salutare

la boltari sau BCA cum se mai zice cei de culoare alba nu necesita stalpi nici macar la colturi pt ca au suprafata portanta mare nu ca si la caramida tip fagure gen porotherm unde suprafat portanta este mica, la boltari este doar nevoie de centura de beton pt a lega toata cladirea sa fie bloc comun
dar are si el slabiciunile lui nu rezista tencuiala pe el fara armatura dar in acelasi timp este si bun izolator
spor la munca

Asa multe aberatii indesate intr-un text de trei randuri nu mi-a mai fost dat sa vad de mult. Sa mor daca va mint. Sigur nu te cheama dorel?

#34
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

 ariete41, on 6th April 2010, 21:13, said:

pentru  ca  nu  vreau  sa intru  in  polemica  cu  tine  iti  spun   doar  ca  muncesc  de  14  ani  cu o  intrerupere  de  un  an  in  acest  domeniu  si  nu  vorbesc din  vise  dar  nici  nu  am pretentia  de  a  sti  totul  si  nici  nu  vreau  sa  te  conving  pe  tine  ca  un  adapost  din  lemn e  mai  trainic  decat  un  adapost  din  boltari .Eu  am  raspuns  altei  persoane ,dar  as  vrea  sa  intelegi  ca  una e  sa  ti  se  dezintegreze  toata constructia  ca  un  castel de  carti si  alta  e  sa  ti  cada  doar  zidurile  si  sa ti  ramana in  picioare  stalpii  din  ciment  armat  cu  centura  si  cu  acoperisul  pe  ea .Vroiam  sa  ti  mai  amintesc ca  aici  vorbim  de  adaposturi  pentru  animale  si  ca daca  nu ne  putem  permite  un  adapost  facut  bine  din  boltari sau  bca mai  bine  facem  unul ca  lumea  din  lemn ....dar  asta  este  doar  parerea  mea  si  daca  nu  esti  de  acord  cu  mine  te  rog  sa  ma  contrazici  dar  nu  mi   spune   ca ,,boltarii  pot  prelua  sarcina  zidului"  ........boltarii  formeaza  zidul dar  nu si  structura  de  rezistenta .
@ariete: Eu mi-am facut si casa si grajd, si nu au cazut, nici macar nu s-au miscat si au cativa ani buni, deci nu vorbesc din carti!
Eu am pus si stalpi, pt. siguranta!
In expresia "boltarii pot prelua sarcina zidului" am vrut sa spun ca de exemplu daca faci un zid din caramida "cu gauri" (ca sa nu dau nume), dupa ce ridici zidul, faci centura, torni placa, faci acoperisul, pui tigla poti sa ai marea surpriza sa vezi ca multe au crapat (daca nu s-au si spart de mult, inca de la zidit)! Zidul are o greutate! Daca asezi/zidesti una peste alta in sus, la un moment dat randul de jos se crapa/sparge din cauza greutatii celor de deasupra! Nu stiu daca m-am facut inteles! Tu ai incercat sa dezlipesti 2 boltari ziditi? Ii spargi si tot nu ii dezlipesti!
Tu cand spui sa se dezintegreze la ce  te referi? Greseala de executie/constructie? La fenomene exterioare:cutremure, vanturi puternice, zapada?

#35
BH-01-ZUP

BH-01-ZUP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 30.12.2007

 menestras, on 6th April 2010, 21:38, said:

Asa multe aberatii indesate intr-un text de trei randuri nu mi-a mai fost dat sa vad de mult. Sa mor daca va mint. Sigur nu te cheama dorel?

nu stiu ce pregatire ai in domeniu dar dupa raspuns se pare ca esti pe dinafara cat si parerea ta cel putin celalat interlocutor a fost mai calm si a dat un raspuns pe baza experienteti lui dar sati raspund pe masura ca vad ca esti fara experienta si teai gandit sa mai faci si tu posturi
lucrez in Wiena de ceva vreme nu am sa spun si nici nu am sa imi dau varsta aici sunt plansee la cladiri cu 4-5 nivele care in viata lor nu au vazut beton si rezista si nu sunt cateva ce sunt f multe si stii de ce nu au vazut beton deoarece sunt facute in perioada in care nu se stia de ciment atat am vrut sa spun iar lui 'ariete41'
am sai spun ca experienta mea in constructii depaseste cei zece ani ai lui care sunt in perioada post revolutionara de cand se construieste doar cu stalpi de beton, in perioada ceausista sa construit cu BCA, caramida plina si chiar cea tip fagure si nu se foloasea beton decat pentru centuri, iar partea cu blochetii antiseismici nu vad ce legatura are aici ca nu cred ca nimani nu isi va face un grajd sau un adapost din asa ceva fiind foarte scumpi

Acuma la modul general pentru ceui care posteaza fara pic de experienta mai bina sa stea pe fundul lor si sa se faca remarcati doar in domeniile pe care le stiu pentru ca multi citesc si iau de bune orice aberatii care lea lansat cineva aici sper ca nu am jignit pe nimeni iar daca am facuto imi cer scuze anticipat
atat am avut de spus numa bine

#36
ariete41

ariete41

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 15.11.2009

 BH-01-ZUP, on 7th April 2010, 22:30, said:

nu stiu ce pregatire ai in domeniu dar dupa raspuns se pare ca esti pe dinafara cat si parerea ta cel putin celalat interlocutor a fost mai calm si a dat un raspuns pe baza experienteti lui dar sati raspund pe masura ca vad ca esti fara experienta si teai gandit sa mai faci si tu posturi
lucrez in Wiena de ceva vreme nu am sa spun si nici nu am sa imi dau varsta aici sunt plansee la cladiri cu 4-5 nivele care in viata lor nu au vazut beton si rezista si nu sunt cateva ce sunt f multe si stii de ce nu au vazut beton deoarece sunt facute in perioada in care nu se stia de ciment atat am vrut sa spun iar lui 'ariete41'
am sai spun ca experienta mea in constructii depaseste cei zece ani ai lui care sunt in perioada post revolutionara de cand se construieste doar cu stalpi de beton, in perioada ceausista sa construit cu BCA, caramida plina si chiar cea tip fagure si nu se foloasea beton decat pentru centuri, iar partea cu blochetii antiseismici nu vad ce legatura are aici ca nu cred ca nimani nu isi va face un grajd sau un adapost din asa ceva fiind foarte scumpi

Acuma la modul general pentru ceui care posteaza fara pic de experienta mai bina sa stea pe fundul lor si sa se faca remarcati doar in domeniile pe care le stiu pentru ca multi citesc si iau de bune orice aberatii care lea lansat cineva aici sper ca nu am jignit pe nimeni iar daca am facuto imi cer scuze anticipat
atat am avut de spus numa bine
Nu  stiu  daca  are  sens  sa  se  ajunga  la  cuvinte  grele  pe acest  topic ,suntem  aici  sa  discutam  civilizat  sa  dezbatem  opinii  si  experiente sa  invatam  .Acum  daca  imi  spui  ca  ,constructiile  de  pe vremea  lui  ceausescu  sunt  mai  trainice  si  mai  bine  construite decat  ceea  ce se  construieste  astazi  in italia eu  nu  prea  cred.Dar  uitam  un  lucru  esential  mai  bine  zis  suntem  foarte ,,of topic" ....aici  se discuta  de adaposturi  pentru  animale deci  ar  fi  bine  sa  cautam  solutii  si  modalitati  ,materiale  de  constructii  care  sunt  mai  convenabile  ca  pret in primul  rand ca  daca  am  avea  superconturi in  banci  nu  ne am  bate  capul  sa  construim  grajduri .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate