Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Oferte de RETENȚIE.

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
7651 replies to this topic

#1
todoran13

todoran13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 19.10.2008
Avand in vedere ca in sfarsit a aparut si la mine in bloc RDS, misuna agentii lor cu tot felul de oferte.
E clar ca la RDS tarifele sunt mai mici si m-am gandit sa trec cu telefonia si internetul la ei. Dar totusi, pentru a scapa de o noua cablare a apartamentului, am cerut la UPC o oferta de retentie.
Le-am cerut pt semnarea unui contract pe 12 luni una din aceste variante:
- DVR gratuit 12 luni;
- internet gratuit 6 luni;
- pachetul 3Play de 70 lei/luna fara TVA gratuit 3 luni.
Ei mi-au oferit 3 luni gratuit la internet SAU telefonie SAU pachetul HBO MaxPack.
Avand in vedere ca nu ma multumeste oferta lor, voi trece cu netul si telefonia la RDS unde pentru 28 lei/luna primesc in plus si un telefon mobil.
In loc sa-mi faca un discount de pana in 200 lei/an, UPC va pierde aproape 500 lei/an.

Voi ati cerut vreodata ceva pentru prelungirea contractului? Ce ati obtinut?

#2
MV2Player

MV2Player

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 04.10.2009
todoran13 - Nu cred ca se poate negocia cu RDS, tu nu ai negociat cu RDS, asta este oferta standard
RDS nu ofera reducere nici daca platesti pe 6/12 lunii înainte, am fost personal la RDS, înainte se ofereau 2 lunii gratuite, HBO gratuit, %reducere <_<

Edited by MV2Player, 21 March 2010 - 19:08.


#3
todoran13

todoran13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 19.10.2008
Nu am negociat cu RDS, am negociat cu UPC, al carui abonat sunt.
Oferta standard a RDS e mai avantajoasa decat cea a UPC, de aceea le-am cerut celo de la UPC un discount care sa acopere diferenta de tarife, dar daca ei nu vor banii mei, o sa-i primeasca altii. :)

#4
MV2Player

MV2Player

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 04.10.2009
Inside_spy - "Inocenta" ca de obicei, ma refeream la plata in avans, oricum daca am zis ca oferta prezentata mai sus = oferta actuala, ce anume se întelegea :)
Am beneficiat si eu de cele 3 lunii gratuite, dar din obisnuinta vroiam sa platesc RDS în avans pe 12 lunii (daca tot nu mai am telefon), abonamente fixe, contract pe 12 lunii, nu plec, nu am ce sa modific, intentionam sa platesc tot contractul in avans, ma asteptam ca ofera ceva reducere, înainte aveau 2 lunii gratuite, HBO gratuit, %reducere, etc...diverse oferte, nu am platit nimica in avans, nu avea rost, avantaj client = 0 :confuzzled:
Toate cele bune

#5
lafayette

lafayette

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,341
  • Înscris: 25.12.2006

View Postinside_spy, on 21st March 2010, 19:20, said:

Dacă ai TV cu tuner DVB-C și ești pasionat de fotbal, nu știu cât de tare e UPC.
sa vedem..
UPC
Posibilitatea de a receptiona  vreo 138 canale tv si  16 radio...oferta comerciala clara si pachete disponibile..
Oferta mai variata de canale, optiunea DVR, canale HD, EPG functional , Aplicatii interactive, stb uri pe stoc cu iesire HDMI, Spdif optic sau electric , mai multe canale in format 16:9 si/sau sunet 5.1 , usurinta in exploatare (aceeasi interfata a tuturor celor 6 modele de stb din flota noua)......si nu in ultimul rand calitatea( bitrate) mai buna a canalelor..... sa mai zic?

RCS
preturi mai mici raportate desigur la o grila mai mica ~90 canale..
drepturi in exclusivitate ptr Liga 1, si alte cateva campionate externe ( mentionez aici ca si la UPC sunt cateva canale sportive cu drepturi ptr alte campionate de fotbal si o multitudine de evenimente sportive..)
Stb uri disponibile in numar insuficient, doar varianta SD cu iesire RGB, ptr HD nu exista oferta comerciala cele 3 canale din testele initiale au ramas 2 ...
Grila se poate cripta  oricand deci facilitatea de a receptiona serviciul cu dispozitive externe nu este un atu, epg cu multe lipsuri, lipsa unor alte  functionalitati ale dvb c ului.
Pachetul Cinestar indisponibil noilor abonati.....altceva ? ca poate imi scapa..

Edited by lafayette, 21 March 2010 - 20:04.


#6
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006
Păi mă refeream în special la drepturile în exclusivitate pentru Liga 1 și alte câteva campionate externe de care zici și tu, de aceea am spus "dacă ești pasionat de fotbal". Pachetul "Cinestar" e ăla pe care l-au tot promovat cei de la Dolce? Nu mi se pare nimic extraordinar la canalele alea, am avut ocazia să le am câteva zile FTA pe satelit.

#7
lafayette

lafayette

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,341
  • Înscris: 25.12.2006

View Postinside_spy, on 21st March 2010, 20:01, said:

Păi mă refeream în special la drepturile în exclusivitate pentru Liga 1 și alte câteva campionate externe de care zici și tu, de aceea am spus "dacă ești pasionat de fotbal". Pachetul "Cinestar" e ăla pe care l-au tot promovat cei de la Dolce? Nu mi se pare nimic extraordinar la canalele alea, am avut ocazia să le am câteva zile FTA pe satelit.

in afara de disponibilitatea operatorului in jurul casei tale, totul se rezuma la gusturi, la gradul de cultura si la punga...

Edited by lafayette, 21 March 2010 - 20:20.


#8
Farrell

Farrell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,848
  • Înscris: 09.01.2007
@todoran13 daca UPC iti accepta cererea, accepta faptul ca sunt sub RDS. Tu le-ai spus despre RDS care a venit in blocul tau si ca daca nu-ti satisfac cererile pleci. Cand UPC va observa ca in blocul tau au pierdut ~50% din clienti, atunci va veni nechemat sa va caute.

#9
todoran13

todoran13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 19.10.2008

View PostFarrell, on 21st March 2010, 21:04, said:

@todoran13 daca UPC iti accepta cererea, accepta faptul ca sunt sub RDS. Tu le-ai spus despre RDS care a venit in blocul tau si ca daca nu-ti satisfac cererile pleci. Cand UPC va observa ca in blocul tau au pierdut ~50% din clienti, atunci va veni nechemat sa va caute.

In blocul meu sunt multi batrani si studenti, categorii care cauta cel mai mic pret. Acum ca misuna agentii RDS sigur o sa fie multi convinsi sa treaca la ei.
RDS ofera abonament 0 lei pe perioada pe care mai ai contract cu UPC pt cablu tv.

Edited by todoran13, 21 March 2010 - 22:58.


#10
PORTOCAL

PORTOCAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,578
  • Înscris: 03.03.2006

View Posttodoran13, on 21st March 2010, 22:56, said:

In blocul meu sunt multi batrani si studenti, categorii care cauta cel mai mic pret. Acum ca misuna agentii RDS sigur o sa fie multi convinsi sa treaca la ei.
RDS ofera abonament 0 lei pe perioada pe care mai ai contract cu UPC pt cablu tv.

Pozitioneaza serviciile in functie de cerere.
Singurul avantaj al UPC este la capitolul televizune, in rest nu prea are cu ce concura.
Daca spui ca sunt multi batrani in bloc, atunci sunt interesati de preturi mici la TV (numarul de canale si calitatea imaginii nu este relevanta) iar studentii nu prea se uita la televizor ci vor net, unde UPC pierde detasat in fata RDS.

#11
balutza

balutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 21.08.2007
Stiu ca e mai vechi topicul, dar am si eu o intrebare. La UPC cand ceri rezil este la fel ca la operatorii de telefonie mobila, unde ti se fac diverse oferte de la retention? Si aceste oferte pot fi consultate si telefonic, sau numai la sediu?

#12
PORTOCAL

PORTOCAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,578
  • Înscris: 03.03.2006

View Postbalutza, on 9th May 2010, 14:28, said:

Stiu ca e mai vechi topicul, dar am si eu o intrebare. La UPC cand ceri rezil este la fel ca la operatorii de telefonie mobila, unde ti se fac diverse oferte de la retention? Si aceste oferte pot fi consultate si telefonic, sau numai la sediu?
Visezi... UPC e varza... nu ofera decat ce vezi pe site!

#13
654321

654321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,817
  • Înscris: 12.03.2007

View PostPORTOCAL, on 10th May 2010, 00:37, said:

Visezi... UPC e varza... nu ofera decat ce vezi pe site!
Io zic ca asa si trebuie. Oferta de retentie mi se pare prostela pe fata, adica ceva de genul: te-am prostit pana acum dar daca vrei sa pleci mai stai sa te prostim pe mai departe hai ca mai scadem pretul si daca esti cuminte iti mai dam si o bomboana... :)

Edited by 654321, 10 May 2010 - 00:09.


#14
PORTOCAL

PORTOCAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,578
  • Înscris: 03.03.2006

View Post654321, on 10th May 2010, 00:57, said:

Io zic ca asa si trebuie. Oferta de retentie mi se pare prostela pe fata, adica ceva de genul: te-am prostit pana acum dar daca vrei sa pleci mai stai sa te prostim pe mai departe hai ca mai scadem pretul si daca esti cuminte iti mai dam si o bomboana... :)

Pai atunci sa plece domnule, sa dea UPC faliment si sa vina niste provideri seriosi

#15
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,182
  • Înscris: 08.12.2006

View Postbalutza, on 9th May 2010, 14:28, said:

Stiu ca e mai vechi topicul, dar am si eu o intrebare. La UPC cand ceri rezil este la fel ca la operatorii de telefonie mobila, unde ti se fac diverse oferte de la retention? Si aceste oferte pot fi consultate si telefonic, sau numai la sediu?
Eu am avut la ei si teledonia fixa de care m-am folosit o vreme si apoi nu mai mi-a trebuit, avem abonamentul cel mai mare cu nelimitat in orice reta fixa din Romania oricand oricat, s-a dovetit pentru mine un abonament excelent, era o vreme cand vorbeam exagerat de mult pe fix, numai ca la un moment dat nu mi-a mai trebuit. Am hotarat sa il inchid si sa pastrez doar televiziunea si internetul, am dat telefon l a rc si am cerut ca telefonul sa fie oprit si scazut din factura. Tipa de la rc a incercat sa ma convinga sa il paattrez reducandu-mi la jumate pretul abonamentului de telefon sau sa ma treaca la un pachet de televizune cu programe mai multe la acelas pret ca cel pe care il aveam dar doar sa pastrez telefonia. Dupa calculele mele nu obtineam nimic ceea ce imi trebuia, am preferat sa inchid telefonia si de banii aia mi-am pus hd-ul la televizune, asta chiar imi trebuia.
Fac si ei oferte de a te pastra ca si client, stai linistit, dar depinde ce abonamente ai, depinde cat de vechi in reteaua lor esti....exact ca la retul retelelor de telefonie mobila, ai abonament mai mare si le dai mai multi bani, si ofertele de rententie sunt mai bune

#16
Yonutx

Yonutx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 08.10.2009

View Postlafayette, on 21st March 2010, 20:57, said:

sa vedem..
UPC
Posibilitatea de a receptiona  vreo 138 canale tv si  16 radio...oferta comerciala clara si pachete disponibile..
Oferta mai variata de canale, optiunea DVR, canale HD, EPG functional , Aplicatii interactive, stb uri pe stoc cu iesire HDMI, Spdif optic sau electric , mai multe canale in format 16:9 si/sau sunet 5.1 , usurinta in exploatare (aceeasi interfata a tuturor celor 6 modele de stb din flota noua)......si nu in ultimul rand calitatea( bitrate) mai buna a canalelor..... sa mai zic?

RCS
preturi mai mici raportate desigur la o grila mai mica ~90 canale..
drepturi in exclusivitate ptr Liga 1, si alte cateva campionate externe ( mentionez aici ca si la UPC sunt cateva canale sportive cu drepturi ptr alte campionate de fotbal si o multitudine de evenimente sportive..)
Stb uri disponibile in numar insuficient, doar varianta SD cu iesire RGB, ptr HD nu exista oferta comerciala cele 3 canale din testele initiale au ramas 2 ...
Grila se poate cripta  oricand deci facilitatea de a receptiona serviciul cu dispozitive externe nu este un atu, epg cu multe lipsuri, lipsa unor alte  functionalitati ale dvb c ului.
Pachetul Cinestar indisponibil noilor abonati.....altceva ? ca poate imi scapa..

- lipsa aparatelor telefonice fixe;
- lipsa aparatelor telefonice mobile ;
- nu sunt "numere libere in centrala" nici dupa 120 zile ;
- prefera sa plateasca amenzi de la OPC decat sa instaleze serviciile ;
- oferte mincinoase ;
- site-ri "varza" ( vreo 4 cu informatii diferite );
- viteza de pana la 100 mbs in Internet ( nu creste peste 20 mbs ) ;
- din "4 servicii la pret de 2" dupa 120 zile nu au instalat cele 2 servicii de telefonie ;

#17
MV2Player

MV2Player

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 04.10.2009
Yonutx - Bun rezumatul
Oricum cea mai deranjanta faza (sa nu zic ca te indigneaza/revolta) este felul în care angajatul de la ghiseu (sau de pe teren!? Ca la mine în oras sunt destule persoane care îti încheie contractul pentru RDS la tine acasa) minte asa de frumos nou client despre cum urmeaza sa fie, spune totul teoretic si dupa ce pleca > încep belele: nu avem aparate, urmeaza telefoane date catre R.C. RDS sa îti spuna când esti programat pentru montarea cablului (ca nu prea poti sta toata ziua pe acasa, mai trebuie sa câstigi si tu ca tot omul o pâine), sau îti instaleaza sa zicem: fiberlink + telefonie (asta în caz ca au aparat...) > daca nu ramâi cu cutiuta aia mica alba si cu mufa doar de fiberlink + textul traditional "telefonul se ridica de la casieria noastra de pe Str. N (logic ca în momentul în care ajungi acolo = coada celor care reziliaza + ca nu prea sunt nici telefoane, sau alea care sunt > se duc automat spre: personal RDS, cunostinte, persoanele care au contract dinaintea ta (+ ca am observat ca daca nu se insista pentru livrarea uni anumit echipament > se trece cu vederea si ajungi la anii de zile...)
Nu îti merge în serviciu (din diferite motive) este clar ca trece o luna de zile fara rezolvare (timp în care LOGIC > tu platesti abonamentul), etc...
La cum se misca internetul mobil + când vine vorba de înlocuirea unui telefon mobil + lipsa lipsa echipamentelor de internet mobil + contractele pe 15 lunii + ca stai 12 ore sa reziliezi un contract (doar câteva zile pe luna, ca nu se poate face rezilierea cand vrei tu > tot RDS îi tatic pe banii tai)
Toate cele bune

Edited by MV2Player, 10 May 2010 - 08:52.


#18
cristi712

cristi712

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 927
  • Înscris: 08.03.2007

View Postlafayette, on 21st March 2010, 20:57, said:

sa vedem..
UPC
...oferta comerciala clara ..
cum poate o oferta sa fie clara cand preturile nu contin tva iar marea promotie la cablu analogic e valabila doar in cateva sate si comune?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

5 user(s) are reading this topic

0 members, 5 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate