Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Oferte de RETENȚIE.

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
7700 replies to this topic

#6967
k0r3k7

k0r3k7

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,241
  • Înscris: 03.05.2007
Mutarea nu mai e "mutare"

E reziliere si contract nou la adresa unde te muti

#6968
Sceleron

Sceleron

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,416
  • Înscris: 05.12.2010

 dorin_2k, on 28 septembrie 2022 - 13:02, said:

Caut și eu o soluție și nici cei de la Vodafone nu au reușit.
Am 2 contracte in 2 locații diferite aceeași localitate
Primul la 35 lei, net 500, hbomax, sport, passion și 5 ci+. Din care un DVR cu câteva înregistrări ce le vreau. Și un router cu SIM mobil gratis.
Al doilea la 10 lei net 500, tv, 1CI+. Acum m-am mutat și stau doar în locația 2

E posibil sa fac mutarea dvr din locația 1 in 2?
Și să renunț la abonamentul din locația 2 și să se facă mutarea contractului din locația 1 in locația 2 cu tot cu echipamente?

In final sa rămân cu tot ce aveam in 1 in locația 2?
Iar ce am acum in 2 reziliez?

Sau reziliez tot și fac un nou contract în 2?
Însă nu cred că pot pastra DVR-ul.

Știu că e cam încâlcită treaba....
Am facut eu o scamatorie din asta. Iac-asa:
1. Am reziliat azi contractul de care nu mai aveam nevoie, in locatia 2 (sa zicem). Am asteptat sa predau echipamentele etc.
2. A doua zi dupa predarea echipamentelor am facut cerere si am mutat contractul pastrat (din locatia 1), in locatia 2 (acolo unde reziliasem inainte cu o luna).
3. Odata toti sacii in caruta, se pot schimba echipamente etc.
La mine a mai continuat, ca erau 3 locatii implicate, dar pentru situatia data in citat, punctele 1 si 2 (plus 3, eventual) sunt de ajuns Posted Image

LE: preturile alea scrise mare, de la oferta Digi, sunt doar pe jumatate din perioada contractuala (12 din 24 de luni), atentie! Edit: pe fluturasul tau reducerea e valabila doar 6 luni din 24, deci si mai mare atentie. Citeste imediat mai jos!
@catalinman are cea mai buna oferta pe care o poti obtine de la Digi, daca te hotarasti. Nu e mare branza pe termen lung (la oferta ma refer), dar din cele cunoscute de mine e cea mai convenabila.

Edited by Sceleron, 28 September 2022 - 13:59.


#6969
micutu82

micutu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,798
  • Înscris: 25.07.2004

 dorin_2k, on 28 septembrie 2022 - 12:43, said:


Am eu 2 locații în care se va rezilia. Însă în o locație nu exista inca fi Digi. Habar nu am de ce nu e, că la câteva sute de metri este.
Ai oferta mai bună decât asta? Pe care am gasit-o in cutia poștală.
IMG_20220928_134049.jpg

E valabilă doar in rural?

#6970
Olympea

Olympea

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 832
  • Înscris: 23.09.2021
Și în unele orașe mai mici.

#6971
micutu82

micutu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,798
  • Înscris: 25.07.2004
La 12.5 lei/luna as baga și eu net de la ei 😀

 Olympea, on 28 septembrie 2022 - 13:55, said:

Și în unele orașe mai mici.

Mă gândeam eu

Edited by micutu82, 28 September 2022 - 13:56.


#6972
Olympea

Olympea

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 832
  • Înscris: 23.09.2021
Și la 25 lei pe luna eu zic ca e rentabil. :)

#6973
micutu82

micutu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,798
  • Înscris: 25.07.2004
Probabil prețul de 12.5 lei este valabil pe 6/12 luni și apoi e prețul întreg de 25.
merita

#6974
alexsr

alexsr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 12.06.2007
Am primit și eu oferta de la digi și reducerea este 50% x 12 luni. Dar oferta expira pe 30.09. Iar Vodafone tărăgănează cu rezilierea. Și am cam prins frica de Vodafone. Una vorbești alta primesti.

#6975
Rua20

Rua20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 04.01.2022

 Olympea, on 28 septembrie 2022 - 12:57, said:


E mult 30 lei sa ai net prin fibra pana în locație simetric 500 cu 500? Plus ca prețul e în lei, nu fluctuează și nu ești obligat sa stai dintr-o perioada contractuala în alta ca va creste suma de te doare capul.
Eu zic ca merita cu vârf și îndesat. Și ai și suport 24/7 fără cost, fără apelat numere speciale și alte nebunii.
Eu nu am zis că e scump,eu am dat cat e prețul la ei acum pe site pt un ab de 500 mbps,eu sunt la ei din 2006 cu toate serviciile tv,int,tel mob și de vreo 6 ani cu ab max de 1000mbps și foarte rar am probleme cu serviciile.

Edited by Rua20, 28 September 2022 - 14:18.


#6976
Sceleron

Sceleron

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,416
  • Înscris: 05.12.2010

 Olympea, on 28 septembrie 2022 - 14:04, said:

Și la 25 lei pe luna eu zic ca e rentabil. Posted Image

 micutu82, on 28 septembrie 2022 - 14:06, said:

Probabil prețul de 12.5 lei este valabil pe 6/12 luni și apoi e prețul întreg de 25.
merita
6 din 24 pe fluturas.
Dar da, asa e. La Rural e o duma buna cu netul de la Digi.
Daca obtii la pachetul complet 50% reducere 12 luni din 24 (ca 6 din 12 astia nu dau) la contractul initial, te-ai scos.
Nu-ti mai ramane decat sa te invartesti de 4 sau de 6 luni (depinde de locatie, noroc, oferta de moment etc) 50% reducere la pachet, din doi in doi ani. Cam asta e maximum ce poti obtine de la Digi.
Apelati cu incredere la @catalinman, a rezolvat el multe :)
PS: nu am facut niciun contract cu ajutorul lui, dar stiu ce ofera, am mai citit pe forum etc..

 alexsr, on 28 septembrie 2022 - 14:13, said:

Am primit și eu oferta de la digi și reducerea este 50% x 12 luni. Dar oferta expira pe 30.09. Iar Vodafone tărăgănează cu rezilierea. Și am cam prins frica de Vodafone. Una vorbești alta primesti.
Si? Cati nu au 2 provideri in acelasi timp... Pana intra Digi in paine mai bine, se termina si cu rezilierea de la Vodafone...

Faza asta chiar e tare: nu fac eu un contract la unii ca nu reziliaza ailalti sau cine stie ce teapa imi trag...
Ma duc si le predau echipamentele, fac procese verbale la ele si le las si o cerere de reziliere la ghiseu, cu nr de inregistrare. Si in dublu exemplar. In cel mult 30 de zile i-am pupat pe dinti cu ranga

#6977
Sceleron

Sceleron

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,416
  • Înscris: 05.12.2010
In schimb, @alexsr are dreptate cand zice despre Vodafone "Una vorbești alta primesti". Mi se pare un rezumat excelent al acestei firme, in acest moment. Pentru Vodafone, contractele nu au nicio valoare. Si nici clientul; sa vina banii lui, doar...

#6978
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,340
  • Înscris: 01.12.2001

 Sceleron, on 28 septembrie 2022 - 13:53, said:


Am facut eu o scamatorie din asta. Iac-asa:.
Cred că e cea mai bună soluție asta. Ms

O întrebare tehnica: routerul din locația 1 merge in locația 2? Teoretic ar trebui să meargă. Însă cei de la tehnic văd la ce mod e conectat? Aceeași localitate. Distanta mare intre locații însă.

#6979
csachiri

csachiri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 03.04.2007
Vad o Lula, ei am modemul dintr-o locație în alta unde nu mai este contract 😏

Eu zic sa păstrezi ala cu 10 lei și îl muti în funcție de nevoi, în rest da bice și fa contract cu catalinman.
Nu o sa iti para rau

#6980
Sceleron

Sceleron

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,416
  • Înscris: 05.12.2010
Asa e. O sa functioneze si nu o sa stie nimeni, pentru ca nu le monitorizeaza nimeni.
Daca ar tine mortis, ar avea cum sa "vada" ca te muti, dar fara sa stie exact unde: se schimba cel putin IP-ul alocat (ma rog, asta daca orasul/zona este destul de mare). Dar nu face nimeni asemena analize, la astia.
Unul dintre amicii mei a facut ani de zile naveta oras-tara-oras cu routerul dupa el, cum zice si @csachiri, mai sus. Asta pana a reziliat omu'... de tot, acum cateva luni...

#6981
Sceleron

Sceleron

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,416
  • Înscris: 05.12.2010
Si in fine, acum, cu toate explicatiile si solutiile bagate in sac, sa intreb si eu ceva: da' merita toata bataia asta de cap?
Stiu ca raspunsul depinde de mai multi factori (nu-i insir, da' ii cunosc), insa intrebarea (zic eu ca) trebuie pusa, totusi. De catre fiecare in sinea lui, la rece, rational; ca si raspunsul fiecaruia, dealtminteri.
Bafta maxima, oricare ar fi solutia!

#6982
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,340
  • Înscris: 01.12.2001
Deja cablarea pe coaxial e făcută în toată casa. Am 3 TV conectate și un router.
Vine coaxialul pe fereastră, se desparte în 3. La 2 tv și la router. Înainte de router e încă un spliter pt alt tv și router. Routerul e in mijlocul casei pt acoperire wifi. De la router pleacă ftp in alta camera spre desktop

Daca mi-aș pune fo de la Digi, tre sa refac o parte. Tre sa ajung cu fo la router. Și de acolo să mă intorc cu coaxial spre cele 3 tv.
Și nu am chef sa mă mai chinui cu fo prin plinta.
Daca as pune routerul Digi unde am acum primul spliter ar fi o soluție, dar e pe peretele exterior și nu voi avea acoperire wifi în toată casa.

Mai studiez.


Totuși mi-au măsurat o dată semnalul cei de la tehnic și au văzut că mediaboxul pvr avea pierderi mari.
Vedeți și ce SNR am.

#6983
Sm1th

Sm1th

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 17.05.2021

 Sceleron, on 28 septembrie 2022 - 14:22, said:

Daca obtii la pachetul complet 50% reducere 12 luni din 24 (ca 6 din 12 astia nu dau) la contractul initial, te-ai scos.
Nu-ti mai ramane decat sa te invartesti de 4 sau de 6 luni (depinde de locatie, noroc, oferta de moment etc) 50% reducere la pachet, din doi in doi ani. Cam asta e maximum ce poti obtine de la Digi.
reducerea se aplica doar daca mai iei servicii noi sau se aplica si la prelungirea contractului?

#6984
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,513
  • Înscris: 16.12.2006
La prelungirea contractului se face retentie (fidelizare). 50% reducere timp de 4 luni. ;)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

3 user(s) are reading this topic

2 members, 1 guests, 0 anonymous users

tenie5022, sas_ro

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate