Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Oferte de RETENȚIE.

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
7697 replies to this topic

#6445
djmaxx

djmaxx

    Tehnicus20

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,183
  • Înscris: 15.07.2005
eu am primit asa:
-tv complet+sport+4k+hbo
-net500
-2ci+1stb
1 an gratis si al doilea an 5 euro am semnat pe 24 luni super multumit

#6446
csachiri

csachiri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 03.04.2007

View PostParad0x, on 17 mai 2022 - 17:41, said:


A mai primit cineva ceva similar?
Da, doar ca viteza a ramas 300

#6447
gogu1905

gogu1905

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 774
  • Înscris: 03.05.2019

View Postady4x4, on 17 mai 2022 - 18:25, said:

Sau sa primești macar încă 1 gb

Adica tu imi dai trei mere pe gratis si eu, in loc sa spun multumesc, iti cer sa imi mai dai inca un mar. Tot pe gratis. Traznet. Numai mie mi se pare interesanta ideea asta?

#6448
Parad0x

Parad0x

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 15.02.2008

View Postgogu1905, on 17 mai 2022 - 18:21, said:



Care-i sensul intrebarii? Vrei sa vezi daca esti singurul? Daca e adevarat? Vrei o afacere mai buna? De ce vrei sa stii? Care-i poanta?

Dpmdv comercial oferta "12 luni gratis cu doar 12 luni perioada contractuala" imi cam da cu virgula. Cat de mare sa fie numarul solicitarilor de reziliere si care sa fie targetul dep. Retentie astfel incat o astfel de oferta sa se justifice?

PS: Urmaresc de ceva timp thread-ul si nu mai vazusem ce am primit la altcineva. Eram doar curios daca e ceva nou sau au mai primit si alti colegi.

Edited by Parad0x, 18 May 2022 - 05:47.


#6449
Sceleron

Sceleron

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,416
  • Înscris: 05.12.2010
Inca din primavara trecuta, cam dupa preluarea definitiva a UPC de catre Vodafone, a inceput oferta asta de 1 EUR. @csachiri stie mai bine Posted Image, el e primul care a facut-o publica. Si mai sunt si altii, tot de pe acest topic. Etc.
Iar imediat dupa aparitia acestei oferte, unii au gasit si explicatii, pentru ca ele exista...

In plus, daca tot e instalatia facuta, echipamentele amortizate samd, iar clientul zice ca nu prea are nevoie samd, 1 EUR pe luna sunt bani incasati.
Si nu sunt multi cu oferta asta, relax :) .
Daca privim lucrurile din bula noastra de retentie :) , ne miram ca Vdf nu da faliment. Nu da, pentru ca cei mai multi clienti platesc gras serviciile acestei companii, nene.

#6450
csachiri

csachiri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 03.04.2007
Asa este, aceste "cadouri" nu ți le oferă după perioada contractuala de la sine.
Trebuie sa suni, sa ceri reziliere, sa portezi, etc , negoț ca în piață , altfel nu primești asemenea preturi.
Și sunt destule persoane cu abonamente între 70-100 lei care din neștiință, comoditate, teama de a schimba operatorul , etc, umfla profiturile companiei , compensând reducerile unora , care în opinia mea nu depășesc 30% din totalul abonatilor

#6451
sas_ro

sas_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 01.01.2013
probabil ca nici 5% nu au contracte negociate....

#6452
sppflorys

sppflorys

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 04.08.2008
Hello.
Întrucât m-am mutat de curând într-un bloc relativ nou, rețeaua de internet și TV a fost construită de UPC(actualul Vodafone). Ei au un nod optic mare la subsolul blocului și în fiecare apartament au instalat fibra și cablu coaxial RG6. De la subsolul blocului, din nodul optic au urcat până pe etaje cu RG55.in urma cu 6 luni erau singurii in bloc. De curând, la cererea mea au sosit și cei de la RDS și Orange fix(practic le am făcut cunoscut blocul și altor operatori întrucât nu știau de existenta lui) și utilizează rețeaua de fibra optica existenta in apartament(a instalat un vecin de al meu de la ei). I-am sunat pe cei de la Vodafone și am renegociat contractul spunandu-le că RDS icearca da mă oferteze și întrucât am fost mulțumiți de ei până acum  ce oferta ar putea să mi facă, că să rămân în continuare clientul lor: 4.95 euro TVA inclus pe o perioadă de 24 luni internet 1 Gbps și toate canalele TV cu 3 CI - uri(eu aveam 2, dar le am spus că mai doresc un CI și l-am obținut gratis). In alta ordine de idei, inițial aveam pachetul de 500 Mbps că vezi doamne, spuneau cei de la informații că nu există în zona o rețea moderna și i-am contrazis pe aceștia, spunandu-le că Vodafone are chiar nod optic in bloc. Așa că au venit cu aceasta oferta și am zis sa o accept(nu exista oricum nimic pe piata mai ieftin). Așa că , puteți să negociați și după câteva luni de contract. Eu am luat legătura telefonic cu ei. In alta ordine de idei, le am spus ca ar putea să mă treacă pe mine pe fibra până în casă(mai ales că am ftth instalat chiar de ei și nu am înțeles de ce au preferat să meargă tot pe coaxial până în apartament,la vremea respectivă, când s a construit reteaua interna a blocului). Oricum, din ce observ sunt 20 de canale pe coaxial pe downstream și 4 pe upstream. Le am  spus că doresc sa mă lege separat pe fibra, adică să lege capătul fibrei mele la ei, in nod, pt viteza mai mare de upload, nu că nu s ar putea furniza pe 4 canale upload de 50 Mbs lejer(1 canal duce în medie 10 Mbps pe modulație de 64 qam, ei minau spus că încearcă să vb cu colegii să mărească local, macar in blocul meu la 50 Mbps). Așa că eu zic că incercati sa negociați cu ei, că sunt în foamete de clienți și puteți să obțineți preturi de 3 ori mai ieftin fata de concurenta, iar serviciile lor par ok până acum chiar și cu 25 Mbps upload și 500 sau 1 Gbps download.

Edited by sppflorys, 20 May 2022 - 23:45.


#6453
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,333
  • Înscris: 01.12.2001

View Postsppflorys, on 20 mai 2022 - 23:41, said:

rețeaua de internet și TV a fost construită de UPC(actualul Vodafone). Ei au un nod optic mare la subsolul blocului și în fiecare apartament au instalat fibra și cablu coaxial RG6. De la subsolul blocului, din nodul optic au urcat până pe etaje cu RG55.
Până acum nu am auzit de rețea cu fibra optica și RG55 separat trase la persoane fizice
Ce echipament montează pe fibra optica in casa?
Că au routere pe coaxial pt DOCSIS 3.0




#6454
sppflorys

sppflorys

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 04.08.2008

View Postdorin_2k, on 21 mai 2022 - 04:10, said:


Până acum nu am auzit de rețea cu fibra optica și RG55 separat trase la persoane fizice
Ce echipament montează pe fibra optica in casa?
Că au routere pe coaxial pt DOCSIS 3.0

Hello, am spus cau au tras RG55 până pe etaje din nodul optic aflat în zona parcării blocului, ce e situata la -1.
De pe etaje, până în apartament, au tras RG6.
Legat de firbra, aceasta a fost trasa tot de ei până în casă la cererea constructorului(e fibra Single Mode,FTTH)însă vom vedea dacă totuși îmi vor lega fibra din casa în nodul lor optic. Va spun săptămâna viitoare. Legat de preț, 4.95 euro cu TVA, complet(internet 1 Gbps și tv complet cu 3 CI uri)

Edited by sppflorys, 21 May 2022 - 07:58.


#6455
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,333
  • Înscris: 01.12.2001
O fi platit constructorul firma respectiva să tragă fibra optica la fiecare apartament. Să fie acolo, pt orice provider. Nu Vodafone a tras FO. In fiecare judet au o firma partenera ce le face lucrările.
Vodafone are acum DOCSIS 3.0 la persoane fizice. Nu au FTTH Vodafone acum.


#6456
sppflorys

sppflorys

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 04.08.2008

View Postdorin_2k, on 21 mai 2022 - 08:05, said:

O fi platit constructorul firma respectiva să tragă fibra optica la fiecare apartament. Să fie acolo, pt orice provider. Nu Vodafone a tras FO. In fiecare judet au o firma partenera ce le face lucrările.
Vodafone are acum DOCSIS 3.0 la persoane fizice. Nu au FTTH Vodafone acum.

Cu UPC(actualul Vodafone) au făcut toată rețeaua blocului acum 7 ani din ce am vorbit cu administratorul. Așa este, fibra a fost trasa pentru orice eventualitate. Acum de ex, Orange fix și RDS oferă in bloc internet și televiziune prin intermediul ei.

Edited by sppflorys, 21 May 2022 - 08:24.


#6457
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,333
  • Înscris: 01.12.2001
Vodafone nu va folosi FTTH că nu au așa ceva pt clienți persoane fizice.
Doar coaxial și routerul lor Compal sau cum s-o numi asta negru de acum
Acum 3 săptămâni mi-au pus și mie in alta locație.
Net 500 și Tv. 10 lei primul an, apoi 38 lei

#6458
iconicpaul

iconicpaul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 17.07.2009
eu in prezent am la ai mei:
TV Complet + Panonia + Cinemax + 2 CI card-uri
tel fix
Net 500 + router super wifi box

totul la 18 euro tva inclus. Din ce vad pe aici, e foarte mult insa in vara imi expira cei 2 ani si renegociez

#6459
csachiri

csachiri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 03.04.2007
Poți renegocia de acum [email protected]

#6460
iconicpaul

iconicpaul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 17.07.2009

View Postcsachiri, on 23 mai 2022 - 10:45, said:

Poți renegocia de acum [email protected]

mersi de info

#6461
csachiri

csachiri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 03.04.2007

View Postcsachiri, on 23 mai 2022 - 10:45, said:

Poți renegocia de acum [email protected]
Pentru oferte bune la subiectul emailului scrieți REZILERE, dacă scrieți reofertare nu primiți maxim.

Iată și răspunsul lor:
Stimate client,

 

Ne pare rau pentru decizia dumneavoastra de a intrerupe colaborarea cu Vodafone Romania.

Solicitarea dumneavoastra de reziliere a fost inregistrata in data de....., cu numarul xxxxxxxx, si transmisa departamentului implicat in vederea rezolvarii.

In cazul in care va razganditi asupra cererii, avand in vedere ca sunteti un client important pentru noi, va informam ca puteti beneficia de oferte speciale.

 

Termenul maxim in care veti fi contactat de colegii nostri din departamentul de rezilieri contracte pentru a va oferi detaliile despre termenii specifici de incetare a contractului este de 30 de zile de la data solicitarii de reziliere.

 



#6462
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 29.04.2006
mai aveam si eu 6 luni de contract. am cerut si primit Tv complet + sport+hbo+4k+2ci+net 500 la 3,75 euro/luna, suplimentar la noul contract am adaugat cu card CI si optiunea 4k. prelungire pe 24 luni, dar tariful ramane valabil pe toata perioada cat abonamentul este activ.

Edited by Eagle Raider, 24 May 2022 - 15:02.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate