Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Oferte de RETENȚIE.

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
7652 replies to this topic

#163
viocons72

viocons72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,386
  • Înscris: 25.06.2005

View Postgigi_4476, on 22 iunie 2014 - 08:01, said:

am primit in plus Hbo Maxpack, inclusiv Hbo HD, + pachetul Extra HD + ridicat viteza de internet de la 60 la 150 giga...
mega (Mbps)

Edited by viocons72, 22 June 2014 - 08:11.


#164
manic_user

manic_user

    Slightly Older Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,164
  • Înscris: 16.01.2007

View Postgigi_4476, on 22 iunie 2014 - 08:01, said:

[...] ridicat viteza de internet de la 60 la 150 giga...
Poate în urmãtorii 25-30 de ani! :D

#165
grinci

grinci

    Bang the bass, turn up the treble

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,225
  • Înscris: 10.09.2013

View Postgigi_4476, on 22 iunie 2014 - 08:01, said:

ridicat viteza de internet de la 60 la 150 giga...

Si uploadul cat e la viteza asta? :lol:

#166
gigi_4476

gigi_4476

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,383
  • Înscris: 28.02.2007

View Postgrinci, on 22 iunie 2014 - 08:46, said:


Si uploadul cat e la viteza asta? Posted Image

6 giga :lol:

da, evident ca era vb de Mbps, am gresit, ca tot sunt cu gandul la cei 2 giga trafic de internet, pe care nu vor sa mi-i dea astia de la retentie vodafone la nelimitatul de 10...

#167
boringboy

boringboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 614
  • Înscris: 06.05.2010
Urat, Urat de face UPC.

Dupa ce in primavara m-am trezit ca platesc cu 2lei/ luna in urma unei simple notificari ascunse in contul MyUPC.
Taxa prin care plateam supliment de viteza (asa ca la CFR), chiar daca netul tot atat de prost se misca:

Dragul nostru client,

Ne bucuram ca te avem alaturi si te asiguram ca vom continua sa iti oferim servicii de cea mai buna calitate pentru ca tu sa explorezi universul digital UPC asa cum iti doresti.
Experienta ta este importanta pentru noi, de aceea lansam in permanenta servicii dedicate nevoilor tale. Astazi iti oferim cele mai multe canale HD si canale exclusive in format 3D si de curand am lansat internet Fiber Power cu viteze superioare.
Ne dorim sa te bucuri la maximum de posibilitatile uimitoare ale serviciilor UPC si iti oferim beneficii suplimentare.
Astfel, in luna aprilie iti oferim gratuit abonamentul Fiber Power 150 Mbps.
Cu acest abonament viteza de download creste la 150 Mbps.
Cu internetul FiberPower de la UPC
- Experimentezi live concertele sau competitiile sportive pentru ca poti face streaming de cea mai buna calitate pe toate echipamentele conectate la internet pe care le detii
- Poti descarca orice continut video sau audio, chiar foarte mare, foarte rapid. Esti nerabdator? Descarci 1GB in mai putin de 1 minut
Pentru a-ti rasplati fidelitatea, incepand cu luna mai iti oferim o super oferta de fidelitate
Astfel, vei beneficia de optiune la pretul promotional de doar 2 lei lunar (TVA inclus).
Echipa de consilieri UPC iti sta la dispozitie zilnic, in intervalul orar 07:00-23:00, la numarul de telefon apelabil gratuit din orice retea - 0800 080 872 - pentru consultanta in utilizarea serviciilor sau in cazul in care vrei sa renunti la optiunea propusa.
Multumim
Echipa UPC

Astazi am observat alte 2 majorari nesolitate:

Draga ,.......,

Iti multumim ca esti alaturi de noi si te asiguram ca punem pe primul loc dorintele tale: iti oferim cele mai multe canale pentru copii si canale de documentare precum si cele mai valoroase canale HD disponibile prin cablu.
Suntem fericiti sa te anuntam ca din iulie  iti oferim doua noi canale premium – Disney Junior si Look PLUS – pentru tine si intreaga ta familie.
Incepand cu 1 august, abonamentul tau se va majora cu cu 3 lei (TVA inclus).
Ne bucuram sa te avem alaturi, de aceea vom continua sa iti oferim serviciile digitale de cea mai buna calitate.
Multumim
Echipa UPC

In conformitate cu prevederile articolului (51) alineatul (7) din Ordonanta de Urgenta nr. 111/2011 privind comunicatiile electronice, cu modificarile si completarile ulterioare, in cazul in care nu esti de acord cu modificarea pretului abonamentului, ai dreptul să denunti unilateral contractul fara despagubiri in termen de 30 de zile de la primirea prezentei scrisori. In acest sens trebuie sa te prezinti personal in orice magazin UPC pentru a depune cererea.

dar si

Draga .......

Suntem fericiti sa te anuntam ca in urmatorii 5 ani la UPC vei trai spectacolul meciurilor din Liga 1.

Cu pachetul tau actual de televiziune poti urmari o mare parte din meciuri pe Look PLUS
Acum, cu noua optiune suplimentara Extra Fotbal iti oferim acces la inca 3 canale:
o   Look TV
o   Look TV HD
o   Look PLUS HD

Astfel, cu aceasta optiune, vei putea sa te bucuri de toate meciurile din Liga 1 si la calitate HD.

Noua optiune Extra Fotbal a fost adaugata abonamentului tau.
In luna iulie iti oferim gratuit optiunea, urmand ca din 1 august aceasta sa fie tarifata cu 10 lei/luna (TVA inclus)
Daca doresti sa o dezactivezi, o poti face foarte usor, alegand una din urmatoarele metode:
Trimite un sms cu codul tau de client la numarul 1719 (numar cu tarif normal)
Suna la 0800 080 872 (numar gratuit din orice retea)
Acceseaza pagina extra.upc.ro

La UPC vei avea parte intotdeauna de servicii si continut de cea mai buna calitate.

Multumim
Echipa UPC
In conformitate cu prevederile articolului (51) alineatul (7) din Ordonanta de Urgenta nr. 111/2011 privind comunicatiile electronice, cu modificarile si completarile ulterioare, in cazul in care nu esti de acord cu adaugarea optiunii Extra Fotbal, ai dreptul sa denunti unilateral contractul fara despagubiri in termen de 30 de zile de la primirea prezentei scrisori. In acest sens trebuie sa te prezinti personal in orice magazin UPC pentru a depune cererea. Alternativ, poti dezactiva optiunea folosind una din cele 3 modalitati mentionate mai sus


Am incercat sa sun la UPC si sa ma lamuresc de ce trebuie sa platesc 3 lei/luna pentru Disney junior si Look plus (unul nesolictat si unul oferit initial ca si "gratuit").
Dupa multe balbaieli, operatorul mi-a spus ca cei 3 lei/ luna nu sunt pentru cele 2 posturi ci pentru taxa de stalp.
Ciudat, nici in ruptul capului nu inteleg unde din mesaj se intelege asa ceva.

Cel mai interesant este ca daca vreau (si cam vreau), pot renunta cu aceasta ocazie la serviciile lor (chiar daca mai am perioada contractuala).
In acest sens se poate doar la un magazin UPC, lucru pe care il voi face.

#168
tdan08

tdan08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,761
  • Înscris: 06.12.2006
si eu am primit aceleasi mesaje. repet ce spun de jumate de an. upcul s-a pus pe luat banii aproape cu japca de la clienti. este in stare sa ceara bani in plus pentru fiecare canal individual bagat in grila. sunt nesimtiti si penibili.

#169
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,453
  • Înscris: 24.05.2010
Asta cu taxa pe stâlp probabil va apãrea la toți furnizorii de servicii.....
Sã mulțumim guvernului pt aceastã taxã aberantã :(

#170
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Hm, cred ca o sa sun si eu azi la ei, sa vad ce zic de aia 3 lei in plus.

View Postferibalint, on 09 iulie 2014 - 21:15, said:

Asta cu taxa pe stâlp probabil va apărea la toți furnizorii de servicii.....
Să mulțumim guvernului pt această taxă aberantă Posted Image

Posted Image

#171
Inginerul

Inginerul

    Setup Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,488
  • Înscris: 22.05.2002
Am primit si eu majorarile pomenite prin my UPC. Am dat telefon sa renunt la cresterea de la 120 la 200 M pt internet (oricum nu ma omor cu internetul acasa si router-ul imi limiteaza oricum la 100M) dar am acceptat Extra HD pentru 5 RONI. Ieri ma trezesc si eu cu aia 3 lei si extra football pe care mi-am dezactivat-o prin web (cred ca au dezactivat-o). Nu pricep de ce Disney Junior pe care-l aveam in grila si se uita fiica-mea la el apare ca suplimentar acum. Oricum modalitatea asta de majorare o vad ca o mârlanie.

#172
madalinmdl1

madalinmdl1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,550
  • Înscris: 11.07.2014
si eu am primit un mesaj in contul myupc prin care eram informat ca abonamentul va creste cu 3 lei. nu sunt de acord cu aceasta modificare si o sa reziliez contractu

#173
boringboy

boringboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 614
  • Înscris: 06.05.2010
In conformitate cu legea nr. 296/2004, republicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 224 din 24 martie 2008 Legea privind codul consumului, legea nr. 296/2004, Art. 11:

"Orice vanzare fortata este interzisa. Expedierea unui produs sau prestarea unui serviciu catre o persoana se face numai in baza unei comenzi prealabile din partea acesteia."

Implicit ce face UPC privind activarea acestor optiuni nesolicitate nu este legal.

#174
Inginerul

Inginerul

    Setup Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,488
  • Înscris: 22.05.2002
Voua vi se pare normal sa bage la toti abonatii porcariile lor? M-am trezit ca si maica-mea (are 78 ani si i-am facut repede cont pe my.upc) are extraoptiuni fotball, internet de 150 MB (are tableta), chirie pe modem wi-fi (cu toate ca la instalare acum un an i s-a spus ca e gratuit), optiune Extra HD.

#175
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010

View Postboringboy, on 09 iulie 2014 - 12:38, said:

Urat, Urat de face UPC.

Astazi am observat alte 2 majorari nesolitate:

Draga ,.......,

Iti multumim ca esti alaturi de noi si te asiguram ca punem pe primul loc dorintele tale: iti oferim cele mai multe canale pentru copii si canale de documentare precum si cele mai valoroase canale HD disponibile prin cablu.
Suntem fericiti sa te anuntam ca din iulie  iti oferim doua noi canale premium – Disney Junior si Look PLUS – pentru tine si intreaga ta familie.
Incepand cu 1 august, abonamentul tau se va majora cu cu 3 lei (TVA inclus).
Ne bucuram sa te avem alaturi, de aceea vom continua sa iti oferim serviciile digitale de cea mai buna calitate.
Multumim
Echipa UPC

In conformitate cu prevederile articolului (51) alineatul (7) din Ordonanta de Urgenta nr. 111/2011 privind comunicatiile electronice, cu modificarile si completarile ulterioare, in cazul in care nu esti de acord cu modificarea pretului abonamentului, ai dreptul sã denunti unilateral contractul fara despagubiri in termen de 30 de zile de la primirea prezentei scrisori. In acest sens trebuie sa te prezinti personal in orice magazin UPC pentru a depune cererea.

dar si

Draga .......

Suntem fericiti sa te anuntam ca in urmatorii 5 ani la UPC vei trai spectacolul meciurilor din Liga 1.

Cu pachetul tau actual de televiziune poti urmari o mare parte din meciuri pe Look PLUS
Acum, cu noua optiune suplimentara Extra Fotbal iti oferim acces la inca 3 canale:
o   Look TV
o   Look TV HD
o   Look PLUS HD

Astfel, cu aceasta optiune, vei putea sa te bucuri de toate meciurile din Liga 1 si la calitate HD.

Noua optiune Extra Fotbal a fost adaugata abonamentului tau.
In luna iulie iti oferim gratuit optiunea, urmand ca din 1 august aceasta sa fie tarifata cu 10 lei/luna (TVA inclus)
Daca doresti sa o dezactivezi, o poti face foarte usor, alegand una din urmatoarele metode:
Trimite un sms cu codul tau de client la numarul 1719 (numar cu tarif normal)
Suna la 0800 080 872 (numar gratuit din orice retea)
Acceseaza pagina extra.upc.ro

La UPC vei avea parte intotdeauna de servicii si continut de cea mai buna calitate.

Multumim
Echipa UPC
In conformitate cu prevederile articolului (51) alineatul (7) din Ordonanta de Urgenta nr. 111/2011 privind comunicatiile electronice, cu modificarile si completarile ulterioare, in cazul in care nu esti de acord cu adaugarea optiunii Extra Fotbal, ai dreptul sa denunti unilateral contractul fara despagubiri in termen de 30 de zile de la primirea prezentei scrisori. In acest sens trebuie sa te prezinti personal in orice magazin UPC pentru a depune cererea. Alternativ, poti dezactiva optiunea folosind una din cele 3 modalitati mentionate mai sus


Am incercat sa sun la UPC si sa ma lamuresc de ce trebuie sa platesc 3 lei/luna pentru Disney junior si Look plus (unul nesolictat si unul oferit initial ca si "gratuit").
Dupa multe balbaieli, operatorul mi-a spus ca cei 3 lei/ luna nu sunt pentru cele 2 posturi ci pentru taxa de stalp.
Ciudat, nici in ruptul capului nu inteleg unde din mesaj se intelege asa ceva.

Cel mai interesant este ca daca vreau (si cam vreau), pot renunta cu aceasta ocazie la serviciile lor (chiar daca mai am perioada contractuala).
In acest sens se poate doar la un magazin UPC, lucru pe care il voi face.
Astazi am primit si eu mesajele si sunt ferm hotarat sa reziliez contractul. Este un abuz grosolan, un furt nesimtit sa se bage pe gat clientilor canale tv pe care nu le-au solicitat. Si inca ce canal - Look TV - cine naiba se uita la mizeria asta de post? Plus ca eu nu ma uit niciodata la fotbal!
Pentru porcaria cu fotbalul am trimis sms la 1719 si sper sa o dezactiveze, iar pentru abuzul acestor 3 lei pe langa contract, voi merge saptamana viitoare sa-l reziliez...
In iarna m-am mai certat cu ei pentru ca ma puneau sa platesc factura 1 leu! Cine a mai pomenit asa ceva, pentru serviciile prestate sa-ti ceara bani ca sa-ti elibereze factura! Ca si cum la magazin ti-ar cere bani sa-ti dea factura...
M-am lamurit de UPC - sunt niste mizerabili! Ma mut urgent la Digi.

Attached Files



#176
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Si eu m-am trezit cu cele doua mesaje in contul My UPC. Daca nu citeam aici probabil ca nu le observam.
Bineinteles ca aceeasi poveste s-a aplicat si in cazul mamei mele.

Am accesat adresa extra.upc.ro si am completat cererea de dezabonare de la optiunea "extra football" de 10 lei/ luna. Nici macar nu-mi place fotbalul. Evident ca nici mamei mele...

In ceea ce priveste majorarea abuziva a contractului cu 3 lei/luna inteleg ca nu se poate face nimic: ori o accepti, ori denunti contractul unilateral (fara despagubiri) daca te incadrezi in termenul de 30 de zile.
Faptul ca nu ma uit la desene animate presupun ca nu conteaza.

Si cand ma gandesc ca de-abia am prelungit contractul...
Ar fi fost fair sa respecte termenii contractuali. Poate ca alegandu-i pe ei am pierdut o alta oferta echivalenta care ar fi iesit cu 3 lei mai ieftina/ luna. Normal ar fi sa ma despagubeasca cu acei 3 lei/ luna pe care mi-i cer.
In loc sa stau linistit un an pana expira contractul ma forteaza ori sa le platesc eu suplimentar ori sa ma apuc sa caut alt furnizor de servicii. Pai in cazul asta nu ar fi normal sa imi plateasca despagubiri morale pentru ca de-abia am incheiat un contract degeaba si pentru ca ma obliga sa alerg dupa alt furnizor?
Oricum as lua-o tot ei ies datori. Si atunci de ce-mi cer ei mie bani?
Posted Image

#177
oz666

oz666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 06.01.2003

View Post_-_, on 11 iulie 2014 - 22:02, said:

Si eu m-am trezit cu cele doua mesaje in contul My UPC. Daca nu citeam aici probabil ca nu le observam.
Bineinteles ca aceeasi poveste s-a aplicat si in cazul mamei mele.

Am accesat adresa extra.upc.ro si am completat cererea de dezabonare de la optiunea "extra football" de 10 lei/ luna. Nici macar nu-mi place fotbalul. Evident ca nici mamei mele...

In ceea ce priveste majorarea abuziva a contractului cu 3 lei/luna inteleg ca nu se poate face nimic: ori o accepti, ori denunti contractul unilateral (fara despagubiri) daca te incadrezi in termenul de 30 de zile.
Faptul ca nu ma uit la desene animate presupun ca nu conteaza.

Si cand ma gandesc ca de-abia am prelungit contractul...
Ar fi fost fair sa respecte termenii contractuali. Poate ca alegandu-i pe ei am pierdut o alta oferta echivalenta care ar fi iesit cu 3 lei mai ieftina/ luna. Normal ar fi sa ma despagubeasca cu acei 3 lei/ luna pe care mi-i cer.
In loc sa stau linistit un an pana expira contractul ma forteaza ori sa le platesc eu suplimentar ori sa ma apuc sa caut alt furnizor de servicii. Pai in cazul asta nu ar fi normal sa imi plateasca despagubiri morale pentru ca de-abia am incheiat un contract degeaba si pentru ca ma obliga sa alerg dupa alt furnizor?
Oricum as lua-o tot ei ies datori. Si atunci de ce-mi cer ei mie bani?
Posted Image
:) Eu am fost si am facut cerere de reziliere. Cu parere de rau (sunt singurii care au Bloomberg). Nu e vorba de suma, 3 lei cred ca dau pe pungi (eco taxa) in 2 saptamani dar m-am saturat sa platesc alte 80 de canale de care nu sunt interesat.
Pe langa taxa de stalp au mai motivat marirea si prin contractul cu CME (PRO TV and shit) cum ca le percep o taxa de 1 euro/abonat. Le-am sugerat sa faca extraoptiune pe canalele CME, cine vrea sa urmareasca "dansez pentru tine" si filme din anii 90 e liber sa o faca pe banii lui. Pentru 36 ron /an pierd 1080 ron /an...

#178
M-H-N

M-H-N

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 19.02.2014
Dupa cum am scris pe un alt topic, ii rog pe care au optat pentru rezilierea contractului, dupa adaugarea celor 10+3 lei, sa posteze exemple cu beneficiile obtinute prin oferte de retentie, indiferent daca au fost acceptate sau nu.
Multam.

#179
SB2013

SB2013

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 14.11.2013

View PostM-H-N, on 17 iulie 2014 - 16:20, said:

Dupa cum am scris pe un alt topic, ii rog pe care au optat pentru rezilierea contractului, dupa adaugarea celor 10+3 lei, sa posteze exemple cu beneficiile obtinute prin oferte de retentie, indiferent daca au fost acceptate sau nu.
Multam.

Am facut un mare scandal la cel mai inalt nivel. Este inaceptabil ce a facut UPC. N-am aceptat acest 10 + 3 LEI bineinteles! Am mai cerut si am primit bani inapoi pt optiunea de 5 RON (canale extra HD) care m-au bagat in abonament in luna Iulie.. Si pentru deranj, UPC m-a oferit canale extra HD la un cost de 0,0 RON pt viitor.

Sunt tare dezagamit de UPC, si tactice de marketing/vanzare lor sunt inaceptabile. Ma gandesc la anul sa ma mut la Orange (macar cu TV).

Edited by SB2013, 19 July 2014 - 14:41.


#180
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Vedeti ca optiunea de 10 RON "Extra Fotbal" nu este intotdeauna dezactivata in urma dezactivarii online pe baza codului de client! Poate conteaza modul in care trebuie introdus codul de client...
Am sunat la Relatii Clienti si asa am aflat ca, de fapt, nu exista nicio solicitare, desi facusem acest lucru (am pastrat si capturi de ecran).
Desi nu se precizeaza in acel e-mail receptionat in contul MyUPC, solicitarea pentru dezactivarea optiunii se poate face si telefonic. De asemenea, se poate cere numar de inregistrare pentru cerere.
Optiunea ar trebui sa fie dezactivata la data de 1 august.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 1 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate