Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Soft ptr prelucrare sunet

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,176
  • Înscris: 16.10.2008
Rezulta un fisier stereo daca inregistrezi totul o data.
Daca tragi pe rand ,de ex ritm ,bas ,armonie ,anumite fraze melodice, pe rand rezulta mai multe fisiere stereo  sau mono ,dupa cum scoti din clapa.
In al doilea caz se pote interveni mult mai eficient la sunet. Chiar si in primul caz, in afara de egalizari mai exista o serie intreaga de procesari ce se pot face ,niveluri ,compresii ,limitari , depinde ce are DAW-ul disponibil sau echipamentele conexe atasate.

Edited by edigee, 29 November 2017 - 12:08.


#20
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am înţeles...
Deocamdată nu dispun de absolut niciun DAW, cred c-o să apelez la ceva gratuit (deşi Audacity dădea erori pe XP) şi o să încerc să leg sintetizatorul direct la PC.
Mă rog, şi PC-ul e slab rău... dar asta este.
Dacă n-o să pot face ceva, voi aştepta până când voi putea actualiza PC-ul.
Mulţumesc de sfat, ideea am prins-o, mai greu cu materializarea ei.

#21
Diana-M

Diana-M

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.05.2018
Buna seara.

Am si eu mare nevoie de ajutor cu Audacity. Poate cineva ma poate ajuta. Am un interviu audio cu sunet prost, adica zgomot de fond si pe deasupra, persoana intervievata vorbeste incet si probabil are si reportofonul prea departe. Ideea e ca eu trebuie sa transcriu interviul si e foarte important tot ce zic oamenii aia acolo. Am incercat deci sa urmaresc niste tutoriale despre cum sa reduc zgomotul de fond in Audacity, dar nu sunt multumita deloc. Ma gandesc ca poate ar trebui sa stiu mult mai bine ce fac acolo, dar nu stiu de unde sa o apuc. P.S. Sunt mai multe inregistrari de acest gen, insa acesta despre care vorbesc acum apare pe doua canale, ca un mic detaliu. Daca are cineva vreo sugestie, ar fi extraordinar. Multumesc!

#22
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Zgomotul de fond se suprapune peste frecventele semnalului util.
Tai zgomotul,tai si dialogul.
Amplifici dialogul,amplifici si zgomotul.
Mare lucru nu se poate face.
Cata vreme cine s-a ocupat de inregistrare a fost un habarnist si nu s-a putut obtine un raport semnal util/noise floor macar satisfacator e in zadar.
Pune o monstra sa vedem despre ce e vorba.
Daca se mai poate indulci te ajut eu.

#23
Diana-M

Diana-M

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.05.2018
Multumesc mult! imi poti da o adresa de email? Fisierul e mare si as prefera sa ti-l trimit acolo. Mersi mult inca o data.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate