Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Soft ptr prelucrare sunet

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
euxyzabc

euxyzabc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 05.02.2008
Va salut !
Am sa incerc sa fiu cat mai explicita... am gasit alte 2 exemple :
1 original [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Rptu0lKy6tY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
2 prelucrat [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/sXr1Gw6aeyg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Ma intereseaza doar cantecul prelucrat nu si vocile in plus ( inceput si sfarsit ) de la nr 2 Cu ce soft ar fi posibil asa ceva?

Deci sper sa reusesc sa schimb sunetul la o compozitie asa cum a resuit si persoana aceasta sa schimbe sunetul la melodia aceasta .

Va multumesc !

#2
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,422
  • Înscris: 08.12.2006
Nu sunt prelucrate, sunt două cântece/înregistrări distincte. Adică partea instrumentală e diferită. Prin procesări poți modifica timbrul, eventual prin compresie poți modifica dinamica (instrumente care se aud mai încet să se audă mai tare, de ex) însă nu poți modifica structura piesei respective. Bine, poți adăuga sunete/instrumente, însă nu poți să le înlocuiești, dacă toba bate într-un fel, de exemplu, nu poți să o înlocuiești cu o altă tobă/alt ritm.

Poate ar fi mai bine dacă ai spune exact la ce compoziție vrei să schimbi sunetul și cum anume ai vrea să îl faci.

#3
euxyzabc

euxyzabc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 05.02.2008

 antinari, on 20th March 2010, 03:18, said:

Poate ar fi mai bine dacă ai spune exact la ce compoziție vrei să schimbi sunetul și cum anume ai vrea să îl faci.

Inca nu am ales...
Va multumesc ptr raspuns.. Poate o sa primesc si cateva recomandari software pe tema asta...

#4
buncar

buncar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 15.04.2005

 euxyzabc, on 20th March 2010, 03:00, said:

Va salut !
Am sa incerc sa fiu cat mai explicita... am gasit alte 2 exemple :
1 original [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Rptu0lKy6tY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
2 prelucrat [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/sXr1Gw6aeyg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Ma intereseaza doar cantecul prelucrat nu si vocile in plus ( inceput si sfarsit ) de la nr 2 Cu ce soft ar fi posibil asa ceva?

Deci sper sa reusesc sa schimb sunetul la o compozitie asa cum a resuit si persoana aceasta sa schimbe sunetul la melodia aceasta .

Va multumesc !
In remix sunt folosite numai vocile din original.Pentru a mixa diverse voci cu diverse negative, poti folosi un multitrack sau un editor, de exemplu Audacity.

#5
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,422
  • Înscris: 08.12.2006

 euxyzabc, on 20th March 2010, 05:03, said:

Poate o sa primesc si cateva recomandari software pe tema asta...
Recomandarile software punctuale pot fi date in functie de ce anume doresti sa faci. La modul general e mai dificil, o enumerare de softuri nu te ajuta cu nimic, daca crezi ca te ajuta gasesti aici:http://forum.softpedia.com/index.php?showtopic=342798
Daca citesti putin pe arie vei gasi destule recomandari de software pentru diverse aplicatii, insa mai intai trebuie sa stii ce vrei sa faci.

#6
euxyzabc

euxyzabc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 05.02.2008
Se poate realiza in Sony Vegas 8 ?

 antinari, on 23rd March 2010, 16:39, said:

Șterg fără avertizare posturi cu sh, tz, k sau alte aberații gramaticale!
2. Rog userii care au reușit o augmentare a nivelului de warn datorată mie să-mi notifice pe PM expirarea perioadei regulamentare de 4 luni, în cazul în care doresc reducerea acestuia. Menționez că NU urmăresc topicul de pe feedback referitor la această problemă. Mulțumesc.

Va felicit :)

#7
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,422
  • Înscris: 08.12.2006
Dacă se poate realiza ce anume?
Sony Vegas în combinație cu Soundforge este un software în care se poate realiza cam orice în ce privește înregistrarea, editarea, procesarea, mixarea și masterizarea audio. Nu știu sigur însă cred că nu se poate lucra cu instrumente virtuale VST sau VSTi, ceea ce ar însemna că nu poți produce sunet ci doar lucra cu sunete deja existente (loop-uri/alte fișiere audio din diverse surse, inclusiv înregistrări proprii), dar în rest cred că se poate face cam tot ce-ai dori să faci.

Dacă dorești să faci un remix (respectiv ceva în genul exemplului on topic, aceeași voce pe un alt aranjament instrumental) ai nevoie de voce (și nu, nu se poate extrage vocea dintr-un fișier deja mixat) și de aranjamentul instrumental respectiv (și nu, nici nu se poate elimina vocea astfel încât să rămână negativul). În cazul în care se poate lucra în vegas cu fișiere midi > instrumente virtuale, la multe melodii poți găsi negativul (partea instrumentală) în format .mid sau .kar, pe acest tip de fișiere ai posibilitatea să modifici ce cântă fiecare instrument în parte sau chiar să schimbi instrumentul (în funcție de ce instrumente virtuale ai disponibile, evident), dacă nu se poate în vegas (nu știu sigur însă așa am impresia, poți verifica prin help-ul programului) în acest sens te-ai putea orienta spre Cubase.

Dacă dorești doar să editezi, procesezi, mixezi sau masterizezi fișiere audio deja existente în Sony Vegas (combinat cu SoundForge, se integrează implicit la instalare și ai opțiune în meniu contextual - click dreapta pe un clip audio - de send/edit/open in audio editor > clipul respectiv se deschide în SoundForge unde ai mai multe posibilități de procesare) poți face cam orice ți-ai propune dar, după cum am spus, înainte de toate trebuie să știi exact ce vrei să faci.

Presupun că faci editare/procesare video, similar cu trackurile / clipurile video (track FX / clip sau object FX, acu vorbesc din amintiri din copilărie) poți insera diverse instrumente de procesare pentru trackurile / clipurile audio (equalizer, compresor, reverb etc).

#8
euxyzabc

euxyzabc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 05.02.2008
1. Melodia originala                  [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/DduYv5WScM0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
2. Melodia " prelucrata "           [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/FjDZMatGMTA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Va salut !
Am postat alte 2 exemple ... Astfel de transformari as dori sa pot produce . M-as bucura foarte mult de-as primi cateva link-uri de unde m-as putea documenta despre procesul in sine.. :D Ar fi minunat daca as putea folosi Sony Vegas ... pentru asta..

Va multumesc !

#9
buncar

buncar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 15.04.2005

 euxyzabc, on 26th March 2010, 00:46, said:

1. Melodia originala                  [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/DduYv5WScM0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
2. Melodia " prelucrata "           [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/FjDZMatGMTA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Va salut !
Am postat alte 2 exemple ... Astfel de transformari as dori sa pot produce . M-as bucura foarte mult de-as primi cateva link-uri de unde m-as putea documenta despre procesul in sine.. :D Ar fi minunat daca as putea folosi Sony Vegas ... pentru asta..

Va multumesc !
Nu reusesc sa pricep ce doresti.....vrei sa modifici partea de orchestratie?...vrei sa imbunatatesti calitativ materialul, ce doresti ?...
Unele lucruri nu depind de soft ci de materialul pe care il ai, daca auzi doua voci identice cu instrumentale diferite, nu inseamna ca cineva a eliminat un instrumental si a facut altul ci inseamna ca a existat vocea curata care s-a pus pe un instrumental, apoi pe altul.

#10
euxyzabc

euxyzabc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 05.02.2008

 buncar, on 26th March 2010, 04:03, said:

ci inseamna ca a existat vocea curata care s-a pus pe un instrumental, apoi pe altul.


Va rog foarte frumos sa nu va suparati pe mine, dar.... Am toata colectia lui Elvis cu toate "take-urile" fiecarei melodii - FTD ( in total a inregistrat peste 1000 de melodii ) si niciodata nu a inregistrat aceasta melodie  in mod " acappella " . Asadar, DjEthan, a remixat originalul, l-a prelucrat cumva... Asta as vrea sa stiu, ce i-a facut :D

Va multumesc !

Edited by euxyzabc, 26 March 2010 - 11:57.


#11
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,422
  • Înscris: 08.12.2006
Cu tot respectul, dar dacă nu există versiune comercială a capella asta nu înseamnă că nu s-a înregistrat.   Chiar și în acele timpuri înregistrările se făceau multitrack, o sesiune de studio costa mult și datorită kilometrilor de bandă consumați la înregistrarea unei melodii (și nu, nu se folosea banda uzuală pe care o știm cei care aveam câte un majak/tesla/kashtan/whatever prin casă. Posibil/probabil ca primele înregistrări de la Sun să nu fi fost făcute în multitrack.

Back ontopic, presupun că ceea ce dorești să faci nu sunt remixuri ci remasterizări. De regulă acestea se fac plecând de la versiunea nemasterizată, însă e puțin probabil să o ai, deci va trebui să pleci de la o versiune masterizată (de fapt remasterizată, dat fiind că ai versiunea cd edit).
Cam ce ai putea face (cel puțin cu rol de familiarizare cu procesul): rip de pe cd (cu Exact audio Copy) în wav 16/44,1. Deschizi în Sony Vegas (pe un track audio, evident), la TrackFX (presupun că ești familiarizat/ă cu softul) ai implicit adăugat un noise gate, eq și compresor setate pe neutru, dai add fx și adaugi ce găsești pe acolo, umbli pe la setări și vezi ce face fiecare (ai putea încerca, pentru început, parametric eq și multiband compressor). Ai putea să încerci și Izotope Ozone (după instalare îl găsești fie la "All", fie la "Third party"), încerci diverse preseturi și vezi ce componente sunt active și cu ce setări.
Dacă vrei să faci și oarece editare (reluare de strofe/refrene, rearanjare sau alte ghidușii) cu materialele audio se lucrează similar cu cele video.
Dacă folosești mai multe trackuri audio, ai posibilitatea adăugării și pe master de eq, compresor/limiter (vezi graphic dynamics) sau ce consideri că este nevoie.
Rezultatul final îl exporți (File - Render as) ca wav la 16/44,1, nu e necesar dithering dat fiind că și materialul sursă e tot la 16/44,1.

Mai există și niște cărți, cum ar fi cea a lui Bob Katzsau Bobby Owsinski.

După ce vei experimenta diverse chestii vei vedea cam ce se poate face (și eventual ce nu se poate face) cu un material audio. E destul de important ca ceea ce lucrezi să asculți într-un sistem audio cât mai bun, preferabil niște monitoare (chiar mai ieftine).

#12
euxyzabc

euxyzabc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 05.02.2008

 antinari, on 26th March 2010, 15:39, said:

După ce vei experimenta diverse chestii vei vedea cam ce se poate face (și eventual ce nu se poate face) cu un material audio. E destul de important ca ceea ce lucrezi să asculți într-un sistem audio cât mai bun, preferabil niște monitoare (chiar mai ieftine).

Va multumesc forte mult ptr bunavointa :) Imediat ma apuc de cercetari :D
Toate cele bune !

#13
djoby

djoby

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 08.07.2006
Fruity Loops Studio 8 este un soft comercial de productie, editare, masterizare, mixare... cam tot ce te poti gandi sa faci cu audio. Lucreaza si cu instrumente VST. Cu asta poti face cam orice daca ai sursele audio care iti trebuie.  Si as recomanda in combinatie cu el Sound Forge.

Edited by djoby, 26 March 2010 - 16:58.


#14
euxyzabc

euxyzabc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 05.02.2008

 djoby, on 26th March 2010, 16:55, said:

Fruity Loops Studio 8 este un soft comercial de productie, editare, masterizare, mixare... cam tot ce te poti gandi sa faci cu audio. Lucreaza si cu instrumente VST. Cu asta poti face cam orice daca ai sursele audio care iti trebuie.  Si as recomanda in combinatie cu el Sound Forge.



:arigato:

#15
buncar

buncar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 15.04.2005

 antinari, on 26th March 2010, 15:39, said:

Mai există și niște cărți, cum ar fi cea a lui Bob Katzsau Bobby Owsinski.

Excelenta cartea Antinari, mai ai astfel de linkuri ?

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Salutare tuturor.
Observ că topicul, deşi cu un praf de un deget pe el, a rămas deschis, aşa că vin şi eu cu o întrebare.
Atunci când mă chinuie talentul, chinui şi eu un workstation Korg M3-M cu care produc nişte piese muzicale (ambient şi goa, de regulă).
Tocmai am finalizat producţia unei piese şi, pentru a o exporta, am făcut sampling direct în el, fişierul SNG original fiind astfel convertit în WAV (pe stick USB).
Problema este următoarea: deşi fişierul SNG (melodia) se aude brici în sintetizator, fişierul WAV se aude ca un c**, redat pe aceleaşi boxe.
Care să fie explicaţia?
Şi, mai ales, care să fie motivul scăderii volumului pe toate track-urile (în afară de cel de tobe şi de cel al basului) în timpul exportului?
Nu mai spun de fidelitate - este compromisă aproape 90%.

Ce trebuie făcut pentru ca fişierul WAV exportat să se audă cristal, la fel ca în sintetizator?
Pentru cine este familiarizat cu M3-M: exportul se face la o rată de 44100, iar efectul total este Stereo Mastering Limiter, special conceput pentru masterizare înainte de export.

Edited by PSC, 22 November 2017 - 23:33.


#17
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
SNG e de fapt MIDI. De asta sunt probleme.
Incearca sa inregistrezi in timp real cu semnal analogic din Korg pe o interfata audio ca lumea intr-un DAW consacrat.
MIDI to wav da probleme cam tot timpul.

Edited by edigee, 23 November 2017 - 00:46.


#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Şi după ce se face înregistrarea în DAW, se păstrează fiecare din cele 16 track-uri ale sequencerului?
Sau rezultă un simplu fişier audio pe care, eventual, se aplică un egalizator?
A doua variantă nu prea-mi convine; din cauza memoriei limitate a lui M3-M nu prea pot să introduc sample-uri în melodie aşa cum îmi convine.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate