Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

UNDE gasesc cele mai mici preturi la medicamente?

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#1
Vifor

Vifor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 13.09.2007
Haideti sa facem o lista de farmacii cu preturi mici; si-asa platim destul producatorilor de medicamente, macar sa nu mai platim si adosuri la farmacii de 150%, sa-si atarne ei TV plasme in vitrina!


Incep eu:  
-Farmacia Tei (evident in cartier Tei); au preturile pe site, il gasiti pe google; preturile sunt cam cu 30-40% mai mici ca in retelele de farmacii Dona,Sensiblu.Singura mea legatura cu farmacia asta este ca sunt client dar daca e vreo suspiciuine ca fac reclama, rog un moderator sa stearga denumirea farmaciei si sa scrieti voi altele

#2
reovel

reovel

    Doesn't she look darling?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 17.01.2009
Numai faptul ca farmacia are website creste costurile.
Farmacia "Larifarm" din Arad; cum mergi spre viitorul Atrium, chiar pe bulevard; au preturi bunicele ;)
PS:Pe strada Dr Ioan Suciu

Edited by reovel, 19 March 2010 - 23:15.


#3
Vifor

Vifor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 13.09.2007
Am mai auzit de una: farmacia Panaceea, stiti ceva despre ea?

#4
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005

 Vifor, on 19th March 2010, 23:03, said:

Incep eu:  
-Farmacia Tei (evident in cartier Tei); au preturile pe site, il gasiti pe google; preturile sunt cam cu 30-40% mai mici ca in retelele de farmacii Dona,Sensiblu.Singura mea legatura cu farmacia asta este ca sunt client dar daca e vreo suspiciuine ca fac reclama, rog un moderator sa stearga denumirea farmaciei si sa scrieti voi altele

Abereze! 30-40 % e enorm. Din intamplare am legatura cu piata farma. Nu pune in balanta cine stie ce crema care e mai ieftina poate - in titlu zici de medicamente. Pun pariu ca o aspirina nu e mai ieftina la farmacia tei ca la altele nici cu 10%.

#5
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
   Multe medicamente au pret impus.

Edited by mihai!, 21 March 2010 - 21:25.


#6
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007
Daca ai avea cat de cat treaba cu asa ceva, ai sti ca preturile la medicamentele alea care chiar conteaza, adica NU aspirina, algocalmin si alte prostii, sunt cam la fel. Eu sufar de astm bronsic cronic si imi trebuie lunar medicamente de vreo 200-300 RON. Nu prea conteaza de unde le iau, conteaza sa le iau. Si vorbind chiar si de din astea mai mici, pai pentru un algocalmin injectabil de baut pe gura cred ca ma duceam si la cea mai scumpa farmacie din tara cand ma durea maseaua :lol:

Preturile mi se par foarte corecte pentru ceea ce fac medicamentele din ziua de azi. Numai eu stiu prin ce treceam ca si copil la inceputul anilor 90, cand aproape singurele solutii contra astmului erau cele babesti. Nu stia nimeni atunci de Ventolin, Seretide, Symbicort, Singulair si altele.

#7
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Ii raspunsesem initiatorului. Oricum cei mai multi se refera la medicamentele fara prescriptie. Consumatori de ocazie: suplimente, OTC-uri.
Referitor la problema ta: da-mi un nume de medicament sa-ti dau un pret poate mai bun mai ales ca stam in zona...

#8
Vifor

Vifor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 13.09.2007

 dreaQ, on 21st March 2010, 21:20, said:

Abereze! 30-40 % e enorm. Din intamplare am legatura cu piata farma. ..

Si acum EXEMPLE de PRETURI de unde cumpar eu (farmacia Tei):
-PROBIOTIC Cosmopharm: 24 lei (Sensiblu&Dona: 38,5 lei)
-CODAMIN: 8,2 lei cutia (SensiBlu&Dona: aprox 12 lei)
-PARACETAMOL SINUS: 6 lei cutia (SensiBlu&Dona: 9,5 lei)
-PARACETAMOL (simplu):2,5 lei cutia (SensiBlu&Dona: nu vand produsul pentru ca e prea ieftin si le ocupa spatiul in farmacii, spatiu care poate fi umplut cu cosmetice cu adaos comercial 250%)



P.S.:Stiu ca interesul majoritatii farmaciilor este de intelegere de tip cartel astfel incat toti sa practice preturi foarte mari si sa faca burta grasa ;) .Asta se si intampla de fapt (ati observat ca reteaua Dona care a inceput cu preturi mici, are acum aceleasi preturi masive ca SensiBlu?
Tocmai asta vreau sa promovez, farmaciile mici,care nu fac parte din cartel si au adaosuri comerciale decente).

Edited by Vifor, 22 March 2010 - 23:09.


#9
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,044
  • Înscris: 02.03.2003
Am vazut un brand mai mic care se numeste "Farmacia cu preturi foarte mici" (sau ceva pe acolo).

#10
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005

 Vifor, on 22nd March 2010, 23:08, said:

-PARACETAMOL SINUS: 6 lei cutia (SensiBlu&Dona: 9,5 lei)
Ce rahati sunt SensiBlu... de mult nu mai cumpar de la ei.
Cam de cand am vazut un deodorant la 16 ron, in supermarket fiind putin peste 10 ron.  Cu 50% mai mut fata de pretul din supermarket? (care si ala are adaos)? Sunt nesimtiti.

O farmacie cat de cat ok e Centrofarm... ma rog, pret mai mic la Dicarbocalm (asta cumpar eu de obicei).  :rolleyes:

#11
Vifor

Vifor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 13.09.2007
Am mai gasit una: farmacia Belladonna (nicio legatura cu Dona :finger: ) pe Calea Giulesti; preturi in general mai mici cu 10-15% decat retelele nesimtite (Sensiblu, Dona, ...)


Deci avem pan-acuma:
1) Farmacia TEI
2)Farmaciile Panaceea
3)Farmacia Belladonna

...si Farmaciile Centrofarm pt. dicarbocalm conform ciureanuc; am verificat si preturi la alte medicamente si sunt la fel de mari ca Sensiblu&Dona

Edited by Vifor, 03 April 2010 - 10:14.


#12
spok

spok

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 27.05.2004
farmaciile Chirmis, una pe sos andronache, si una pe colentina spre obor.

#13
floritzu

floritzu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 13.07.2006
belladona

#14
Vifor

Vifor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 13.09.2007

 floritzu, on 6th April 2010, 15:48, said:

belladona
s-a mai zis dar merci!

 spok, on 5th April 2010, 19:52, said:

farmaciile Chirmis...

Poti sa dai 3-5 exemple de preturi Chirmis? (n-am gasit pe net)

#15
iriniki

iriniki

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 08.10.2007
Pt cine vrea medicamente sau cosmtice din farmacii mai ieftine, la 70% din pretul afisat in farmacie, ma puteti contacta la 0766.920.841. Imi faceti lista cu ce doriti si va spun pretul. Exemplu: Orungal, costa 70-80 lei si vi-l aduc la 50-55. In functie de cate produse luati, mai scade pretul :naughty:  :peacefingers:

#16
SupahflyFs

SupahflyFs

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 04.08.2007
farmacia salutaris Farm
http://www.farmacie-online.md

#17
acquadigio

acquadigio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 20.09.2006
Farmaciile HELP. Deci nu Helpnet, doar Help. Se afla in Drumul Taberei/Ghencea.
Sensiblu sunt mari tepari, au adaos extrem de mare, nu cumpar de la ei nici de frica.

#18
nicopuscasu

nicopuscasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,993
  • Înscris: 26.06.2009
Eu in general cumpar de la Help Net, caut pe siteul lor pt ca in acelasi lant de farmacii, acelasi produs dar la adrese diferite costa alt pret.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate