Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

AVANGARDE RESIDENCE

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1119 replies to this topic

#19
simad

simad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 15.06.2007
Daca ar fi fost si de 3 camere ar fi fost interesant.

pare mai ingrijit decat altele.

Au in proiect si de  3 camere in blocurile noi? stiti ceva? :helpsmilie:

#20
tak30ver

tak30ver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 16.01.2009

View Postsimad, on 2nd February 2011, 15:29, said:

Daca ar fi fost si de 3 camere ar fi fost interesant.

pare mai ingrijit decat altele.

Au in proiect si de  3 camere in blocurile noi? stiti ceva? :helpsmilie:
Din cate am inteles pe dreapta un bloc au numai 3 camere dar acestea depasesc 100 mp , pe la 125 - 150 mp, cele de la parter cu gradina in fata.
Preturile incep de pe la 90 k din ce am inteles.
Eu am gasit un tip de apartament de 2 camere, 80 mp construiti  care, daca ar fi cumparat la gri si discutat cu constructorul, s-ar putea face un 3 camere frumos .

In primavara acum cand se usuca vor incepe  ultimele finisari la ultimele 2 blocuri deja construite ( mai au doar interiorul ) si vor incepe constructia a inca 4 blocuri am inteles.
Eu as astepta sa inceapa constructia sa vad exact cu cine lucreaza in domeniul constructiilor, am cativa prieteni in domeniu si imi pot da informatii serioase despre dezvoltatori .

#21
neuron82

neuron82

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 01.09.2007
apartamentele sunt foarte ok...dar ce nu am inetles eu...si poate ma lamureste takeover ca la el am citit...cum adica grinda din caramida??  e doar o intrebare pentru ca nu ii gasesc utilitatea...nu lucrez in domeniu dar nici nu am auzit in viata mea din grinda de caramida . Ceea ce mi se pare cam mare este acea taxa de 50 euro... poate mai scade odata cu cresterea numarului de locatari.

#22
telian

telian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 16.01.2011
tak30ver poate ai dreptate cu curatenia dar asociatia de locatari nu se va face asociatia o face firma AVANGARDE RESIDENCE pentru mine taxa este foarte mare pe langa lumina, gaz.si apa fa o socoteala sa vezi cat iti iese sincer nu imi permit cu toate ca imi place cum arat apartamentele

#23
tak30ver

tak30ver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 16.01.2009
M-am exprimat eu gresit, ma refeream la peretele exterior de la apartament dinspre scara , am intrat intr-un apartament care nu avea pusa usa de la intrare, se vedea compozitia ca sa zic asa .
In interior de exemplu, intre bucatarie si living este un perete , destul de gros, pe partea dinspre bucatarie este din beton/bca iar pe partea dinspre living este din rigips. Au spus ca au facut asta pentru o izolatie termica mai buna, ca mobila care au prins-o ei pe living pe perete este prinsa cu niste suruburi speciale pana in peretele de bca din spate . Is that good ?
Intreb si eu .
@telian, din cate stiu eu , daca 50 + 1 din locatari sunt de acord sa isi infiinteze o asociatie de locatari nimeni nu li se poate impotrivi atata timp cat apartamentul este al lor sau au drept de folosinta pe el . MOmentan ei iau aceste decizii deoarece detin majoritatea apartamentelor si nu prea ai ce face.

Asociatia aia are statut juridic, este infiintata printr-o decizie judecatoreasca , nu cred ca daca se infiinteaza avangarde mai are ceva de spus, nu mai sunt ei proprietari.
Oricum, am vazut ca si din vanzatori detin apartamente/garsoniere pe acolo ceea ce mi se pare " interpretabil"

AStept si eu pareri mai avizate, nu ma grabeste nimic .

#24
dl_dr25

dl_dr25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 01.05.2007
pana la urma cat costa mp? mai merge sa negociezi ceva ??

#25
tak30ver

tak30ver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 16.01.2009
de negociat eu zic ca mai merge. Mie chiar mi s-a parut ca incearca sa fraiereasca clientii, dau preturi mai mari la inceput . Eram 2 cupluri la vizionari din coincidenta si au mai chemat un agent si ne-au despartit desi eram interesati de acelasi lucru .
Pe parcurs il mai intrebam de preturi si la ala si la alalaltu si le cam balbaia, ba uita , ba le dadea mai mici :) La sfarsit i-am cerut sa imi dea scris pe planul apartamentului pretul si ce ofera in banii aia.
Pretul de sub 600 euro/mp il obtii la proprietatile de la parter unde ai si gradina foarte frumoasa . Un apartament de 2 camere dar de 45 mp utili  ( foarte ok dealtfel ) cu 50 mp de gradina costa 55000 euro ( negociabil zic eu ) pe site il au la 49900 euro , plata cash .
Daca ar fi sa evaluezi gresia , faianta, parchetul, usile , mobilierul si electrocasnicele ai ajunge lejer la 5000 euro . Cu siguranta ca daca l-ai lua gol ti-ai lua o combina de 15 mil, o masina de spalat rufe de 10 mil, masina de spalat vase nu cred ca iti trebuie chiar la inceput ,cti-ai lua un aragaz tot de 10 mil  , cele care le au iei sub 20 mil/buc nu exista sa cumperi .
O sa continui discutii cu ei pe mail, sa vad ce discount-uri mai pot obtine .

#26
DeepKiss

DeepKiss

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 03.02.2011
Si eu sunt interesat s-a cumpar in acest ansamblu residential si am fost sa vad apartamentele la fata locului.
Subscriu si eu la tot ceea ce a postat Tak30ver. Numai ca am o intrebare referitoare la preturi. Mi-e mi-au spus ca cele de 2 camere de 70 mp, cu 1 singur balcon (etajul I sau II) costa 55.000 nemobilat si 60.000 mobilat.
Aici se afirma ca a fost comunicat ca pretul la 2 camere este de 55.000, complet mobilat si utilat.
Astept mai multe impresii de la ce icare au mai discutat cu ei, legat de preturi si daca cineva si-a cumparat efectiv aici, care sunt preturile reale ale "intretinerii" si cheltuielilor medii lunare.
Despre locul de parcare a discutat cineva cu ei ?
Mi-e mi-au spus ca este 4.000 Euro/loc de parcare care va deveni proprietate a cumparatorului.

#27
tak30ver

tak30ver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 16.01.2009
Referitor la preturi :

garsoniera la parter ce poate fi usor facuta 2 camere , cu dressing separat si mobilat , 50 mp de gradina - 55k , utilata si mobilata toata .
apartament la etajul 1 de 70 mp parca, cel cu balcon ondulat , 63k mobilat, 60 nemobilat .
In ultimul bloc  de pe stanga , cel ce se finiseaza acum , au la etajul 3 , 2 apartamente de 2 camere putin diferite.
Unul de 70 mp cu un singur balcon, bucatarie open space ce poate fi lejer inchisa ( avea deja jumate de pereti ridicati ) , 55 k - mobilat si utilat
In oglinda cu acesta mai este unul de 80 mp , 2 camere, doua balcoane, bucataria la fel open , care cica ar fi tot la 55 k pentru cine se grabeste, un fel de promotie , mie mi-a scris ca il da tot mobilat la acesti bani .
Fiecare balcon are 7 mp , unul din balcoane este aproape inchis din peretii constructiei, eu ma gandeam ca acolo poti muta lejer bucataria  si sa mai faci un dormitor dar trebuie luat totusi in faza de constructie ca sa iti traga ei toate cele pe acel balcon. Sugestia a venit de la ei .  

Referitor la locul de parcare : 4000 euro si iti da actele pe el . 200 ron pe luna inchiriere.
Daca le promiti tu ca il vei cumpara il poti utiliza gratis pana la achizitie :0 ceea ce imi da de inteles ca si acela este negociabil, ba chiar am vazut in 2009 sau 2010 ca a fost o promotie cu locurile de parcare gratis.

Astept probabil si targul din martie poate participa si au ceva reduceri / oferte.

#28
telian

telian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 16.01.2011
tak30ver ma rog nu ma pricep cum sta treaba cu asociatia dar daca tu semnezi cand faci actele nu stiu cum mai poti da inapoi cu taxa.

#29
tak30ver

tak30ver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 16.01.2009
Sunt lucruri separate. Cand semnez acte le semnez pentru dreptul de proprietate asupra unei locuinte.
Administrarea lor e altceva, acum ei stabilesc deoarece sunt majoritari, cand nu or mai fi nu vor mai stabili nimic.
Nu cred ca te pune sa semnezi un contract cum ca esti de acord ca ei sa iti fie administratori pe viata si tu sa platesti o taxa lunara, e absurd.

#30
DeepKiss

DeepKiss

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 03.02.2011

View Posttak30ver, on 4th February 2011, 10:01, said:

Sunt lucruri separate. Cand semnez acte le semnez pentru dreptul de proprietate asupra unei locuinte.
Administrarea lor e altceva, acum ei stabilesc deoarece sunt majoritari, cand nu or mai fi nu vor mai stabili nimic.
Nu cred ca te pune sa semnezi un contract cum ca esti de acord ca ei sa iti fie administratori pe viata si tu sa platesti o taxa lunara, e absurd.

Depinde de cum anume e precizat in contract.
Totusi, legat de aceasta taxa de mentenanta, cred ca este foarte mare, tocmai pentru ca sunt putini oameni mutati in complex.
Avand in vedere ca majoritatea care se vor muta in acest complex rezidential vor fi tineri, si vor achizitiona locuinte prin credit bancar... nu cred ca 50 Euro/luna doar mentenata este de neglijat.
Eu zic ca trebuie gasita o solutie de compromis.

Asteptem inca si pareri ale oamenilor mutati efectiv in acest complex...

@tak30ver -- tu cu care reprezentant al AvangardeRezidential "tii legatura/corespondezi" ?

#31
tak30ver

tak30ver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 16.01.2009
Pai cam asta zic si eu. ca daca se muta mai multi costurile scad. Nu e normal ca paza de exemplu sa fie mai scumpa sau ca deszapezirea sa fie mai scumpa, sau alte balarii. Astea sunt chesti generale , de bun simt , sper sa aiba asa ceva acolo .
Eu vizionarea am facut-o cu valentin . Nu am mai tinut legatura cu el .

#32
tak30ver

tak30ver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 16.01.2009
Am mai trecut astazi pe acolo , era agitatie mare si printre blocuri si prin spate, cred ca se apuca de constructia celorlalte 4 blocuri.
Daca mai trece careva pe acolo si mai intreaba /afla ceva nou sa dea de veste .
Se pare ca din cei mutati nu citeste nici unul forumuri.

#33
dany_devis

dany_devis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 22.09.2007
Va salut,
m-am uitat si eu la mai multe ansambluri, si dintre toate, parca asta e cel mai frumos. Blocuri mici, vecini mai putini, pe langa mastodontii din alte parti. Si designul blocurilor imi place foarte mult. As fi foarte interesat sa cumpar un apartament cu 2 camere. Eu nu sunt din Bucuresti, si nu am avut ocazia sa vad personal, dar m-am uitat pe poze, si e chiar tentant.
La banii astia, am mai vazut apartamente in Confort City, Style Residence si Primvara Residential. Dar din ce am citit pe forum, calitatea in Confort City lasa mult de dorit, parca si in Primavara sunt probleme, de Style nu am citit prea mult. Si cred ca sunt si mult mai urate.
De preturi nu sunt sigur, pentru ca au 2 site-uri, si difera de la unul la altul, cum spunea si cineva pe aici, nici ei nu stiu exact cat sa ceara :)
Locul de parcare mi se pare cam mult 200 lei pe luna.
Ce credeti de cele cu gradina la parter? Ce poti face in acea gradina fara sa deranjezi vecinii?
Daca mai afla cineva ceva detalii, il rog sa posteze.

#34
tak30ver

tak30ver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 16.01.2009
Salut. Ma bucur sa vad ca mai sunt si altii interesati :)
Preturile le-am trecut mai sus,  cel mai bine mergi acolo ( cand ai timp ) sau trimite pe cineva si vezi ce ii spune exact, roaga-i chiar sa iti treaca oferta pe planul apartamentului .
Comparativ cu Primavara ( distanta intre ele este cam de 1 km ) sunt , cred, multe avantaje in ceea ce priveste constructia si calitatea .
La confort pe langa calitatea proasta mai este si mirosul, factorul nr 1 care te impiedica sa cumperi acolo , sunt in camp deschis aproape de glina.
De style am auzit lucruri bune, arata f bine , dar nu mai au decat apartamente de 2 camere f mari cu preturi incepand de la 68800 euro.
Singurul lucru care ma da inapoi de la avangarde este pozitionarea , momentan nu sunt vecini, peste drum s-a construit mult mai mult, pe partea lor foarte putin, practic nu exista nimic pe langa ei si complexul se va dezvolta pe lungime nu pe latime.

#35
dany_devis

dany_devis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 22.09.2007
Maine ajung prin Bucuresti, sper sa am timp sa trec pe acolo vineri, sambata. Ei au 2 site-uri, le gasesti pe google imediat, si preturile difera mult, nu stiu ce sa zic. Pe un site este ap 2 camere + 100 mp gradina cu 60k euro, si pe celalalt 75k euro. Am dat un mail la ei, si mi-au spus ca mobila + electrocasnicele au valoarea de 5000 euro, si parcarea 4000 euro fara posibilitatea inchirierii. Problema mea este ca eu nici nu prea stiu sa negociez :)
Style Residence e cam scump, deci Avangarde e cel mai tentant, si din poze imi place cum arata. Am vazut ca nu sunt vecini, dar chiar trebuie sa fie? Sunt sigur ca in scurt timp o sa se construiasca si pe langa. Neaparat trec vineri pe la ei, sa vad exact cum arata treaba, si unde este pozitionat, ca nu prea sunt obisnuit cu locatiile astea periferice, dar in centru nu prea sunt blocuri noi, si mai ales accesibile. Si daca tot as sta la periferie, macar sa stau in partea asta, decat la Confort City, care e in partea cealalta, eu venind pe A1.
Cred ca difera si de la agent la agent, nu stiu pe care dintre ei sa contactez.
O sa revin cu pareri. TakeOver, in caz ca nu ma insel, tu ziceai ca poti sa afli ceva de constructori si de beton, sa nu uiti :P

Edited by dany_devis, 09 February 2011 - 23:04.


#36
tak30ver

tak30ver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 16.01.2009
Cand s-or apuca de constructii ( luna viitoare ) voi putea sa imi dau seama .
Mie mi-au pus mobila si electro la un apartament 3000 euro , dupa aia ca ar fi cam 4000 euro . Oricum, altfel discuti la fata locului .
Incearca cu  "- Stiu de la un prieten ca la apartamentul asta a primit un pret de 58k si eu d-asta eram interesat ."
Pe mail sau la telefon nu isi vor da interesul . Cand te duci acolo , verifici fiecare chestie si iti dai silinta tevede posibil cumparator si lucrurile devin mai serioase.
Oricum, o sa te impresioneze placut , este foarte spatios si foarte bine finisat . De pe A1 ajungi imediat .Te lasi pe centura in dreapta dupa fashion house , mergi 2 minute ( daca e liber ) intri pe la bariera de la domnesti, faci stanga si ai intrat pe prelungire. La 1-2 km pe stanga este ansamblul.
Vis-a-vis mai gasesti REd House 2 si Ghencea 71 . Primul este terminat ,al doilea se termina in 2 luni  si are preturi putin mai bune + loc de parcare gratis.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate