Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Nucul, un pom fructifer protejat. De ce?

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#1
donPedros

donPedros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 936
  • Înscris: 25.03.2008
Domnilor,

Va rog cine imi poate spune de ce nucul e protejat prin lege?
Suntem noi o natie care traim de pe urma nucului?
Suntem obligati sa mancam in fiecare zi nuci?
Este obligatoriu ca toti sa avem mobila din nuc?
Ce are asa de deosebit acest pom de e protejat prin lege?
De ce alti arbori se taie intr-o veselie de riscam ca toata tara sa devina o pasune ?

Multumesc

#2
silviu_marius

silviu_marius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,044
  • Înscris: 25.04.2009
e un copac!
produce oxigen, consuma dioxid de carbon.
mi se pare normal sa NU fie taiat!

#3
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007
Ideea era de ce nucii si nu merii, corcodusii etc.

#4
silviu_marius

silviu_marius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,044
  • Înscris: 25.04.2009
eh, corcoduse... :-j.
nucul e mare, umple peisajul natural in parcuri, corcodusul e un fleac.

#5
Farrell

Farrell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,848
  • Înscris: 09.01.2007
Nucul este una dintre cele mai importante specii pomicole. Miezul de nuca este un aliment concentrat cu o compozitie complexa de substante proteice, substante grase, glucide, celuloza, potasiu, Mg, Ca, Fe, P, Zn, Cl. Fiind utilizat pentru produsele de cofetarie in industria dulciurilor, a uleiurilor fine, sapunurilor si in industria farmaceutica. Nucile verzi sunt bogate in vitamica C si se utilizeaza pt. prepararea lichiorurilor si dulceturilor. Lastari si scoarta se utilizeaza pentru extragerea taninului, a unor coloranti, iar lemnul este deosebit de apreciat in industra de mobiler.
In Romania pana la inceputul secolului XX, nucul, forma paduri si plantatii intinse in judetele Gorj, Valcea, Dambovita, Prahova, Bacau, Neamt, Iasi si Suceava. Atat in perioada celui de-al doilea razboi mondial cat si dupa aceea s-a remarcat o scadere masiva a numarului de pomi, cat si a productiei de nuci. Goana dupa lemnul de Nuc, dar si desele sistematizari si organizari de teritoriu, datorita colectivizarii tarii, au dus la taierea nechibzuita a acestui pom. Astefel ca numarul pomilor sacdeau de la an la an si odata cu ei si productia, spre exemplu: in 1938 in Romania existau 4,3 milioane de nuci cu o productie medie evaluata la 199.000 tone de nuci, in anul 1975 existau cca. 3 milioane de nuci, cu o productie medie de 290.00 tone. In anul 2002 Romania producea cca. 33-34 tone de nuci
In Romania nucul se cultiva in toate zonele, de la mare pana in zona dealurilor inalte, Romania fiind o zona preferata de Nuc datorita caracteristicilor pedo-climatice favorabile acestuia.
In Romania Nucul a fost si este protejat de lege, avand regim special de taiere, plantare si inregistrare. Nucii pot fi taiati doar in urmatoarele conditii:
- Exemplarele care au cel putin 1/3 din coroana uscata;
- Exemplarele care sunt pe suprafete unde s-a autorizat construirea de obiective;
- Exemplarele dezradacinate din cauze naturale.

Insa pentru fiecare Nuc taiat, chiar si in conditiile de mai sus, proprietarul este obligat prin lege sa planteze la loc trei nuci tineri.

#6
unu

unu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 05.11.2005
ai "uitat" sa specifici sursa:
http://www.euroavia-...cultura-nucului

memorie slabuta, tipic romanesc  :rolleyes:

Edited by unu, 18 March 2010 - 21:51.


#7
roth

roth

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 12.09.2009

 donPedros, on 18th March 2010, 21:20, said:

Domnilor,

Va rog cine imi poate spune de ce nucul e protejat prin lege?

Multumesc

Protejarea nucului nu a survenit pt fructele lui ci pentru lemn in sine, existau nuci batrani in curtile oamenilor , au venit cei interesati de aceasta esenta, au platit ceva acolo si hopa ditamai pomul la el. Asa au disparut multi nuci , a fost facuta mobila sau si mai profitabil doar furnir. Prin aceasta protejare se incearca o exploatare controlata? Va iesi ceva din asta?

#8
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

 unu, on 18th March 2010, 22:40, said:

pt ca romanii au fost, sunt si vor fi o natie de sclavi, slugi lingai fara coae. probabil e o chestie psihologica, si nucul le aduce o oarecare alienare psihica


te doare prostia, fiule?

Pe timpuri, atunci cand domnii veneau si plecau cu voie de la Inalta Poarta, nucii erau reper militar.
La fel erau si fantanile, putu cu roata, putul cu doua ciuturi, putul cu ghizd de piatra, putul lui X sau Y.
Erau alesi nucii din cauze practice si nu estetice sau ca nuca are uleiuri volatile ori alte prostii, sau ca lemnul e de calitate pentru mobila.
Nu, stric ca reper militar, iar daca nu se fabricau tevile de tun din metal, si ciresul avea aceiasi importanta.
Nu s-a ales stejarul teiul sau alt arbore fiinca tara asta era 85% codru.

Neajunsurile majore ale internetului si ale calculatorului sunt prostirea tinerei generatii si disparitia cartilor si a placerii de a citi.

Asa ca mai pune mana si citeste o carte.

#9
donPedros

donPedros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 936
  • Înscris: 25.03.2008
Parerea mea e ca explicatiile de pana acum nu sunt plauzibile si nu ar trebui sa duca la protejarea expresa a nucului prin lege.

#10
eureur

eureur

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 600
  • Înscris: 15.07.2009
Daca n-ar fi fost protejat, din toate motivele expuse mai sus, ar mai fi avut prostii ce sa intrebe? By the way, legea nucului are si un preambul in care se expun motivatiile.
Bine ca macar o specie de pom e protejata, in conditiile de exploatare salbatica din Ro ar trebui protejate toate, chiar si plopii gaunosi si cu puf din orase!
Unu, donpedros, daca nu va convine, duceti-va si taiati un nuc, dar spuneti-ne si noua unde si cand, sa anuntam autoritatile! Ca poate va fac ei sa intelegeti de ce...

#11
omnitera

omnitera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 20.08.2009
Sa inteleg ca daca mi-am plantat 3-4 nuci in gradina proprie si am nevoie peste ani sa-i tai din varii motive, nu am voie ? Tre sa cer aprobari si autorizatii, plecaciuni si caciuliri la organele abilitate ??? Si daca tai cei 4 nuci tre sa pun in loc 12 tineri?Pai e posibil, gindind in progresie, ca nepotii sau urmasii urmasilor mei sa darime casa  pt spatiu de plantare! Pai mai bine ii smulg de acuma cit sunt cit matura !

Edited by omnitera, 20 March 2010 - 06:39.


#12
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002

 silviu_marius, on 18th March 2010, 21:35, said:

nucul e mare, umple peisajul natural in parcuri, corcodusul e un fleac.
Pff... deci din cauza ca e mare... dar bradul, care e mai mare, de ce nu e?
Cum umple el peisajul din parcuri? Se varsa precum lichidele?
Peisajele pot fi si artificiale?
Peisajele pot fi si in alta parte decat in parcuri?
Daca acel corcodus e un fleac, inseamna ca l-au ciuruit?
Si cine a stabilit ca e un fleac? S-a dat lege sau s-au facut studii?

Oricum, ai dat un raspuns genial din fundul gandirii.

enjoy,
Mtz

#13
gygy92

gygy92

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 278
  • Înscris: 25.12.2009
Nucii mai sunt utilizati ca si puncte de reper pentru aviatia la joasa inaltime (elicoptere) si chiar sunt marcati (punctati) pe hartile lor, de aceea se cere aprobare pentru a taia un nuc MARE.
Dar e vorba de nuci care au cel putin 50 de ani si care au fost trecuti pe harti, cei tineri cu coroane sub 3 metri cred ca nici nu sunt luati in seama. Ce mai stiu e ca si la plantarea lor trebuie avut in vedere ca radacina lui creste la fel cat e si coroana lui ceea ce face ca la o adica sa miste o fundatie de casa daca pomul e plantat la o distanta mica de ea.

E o lege veche de pe timpul cand nucul tinea loc de GPS.

Edited by gygy92, 20 March 2010 - 07:16.


#14
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

 horia66, on 20th March 2010, 22:49, said:

Poti sa dezvolti mai mult partea asta cu ciresii ? Ce legatura au cu tunurile din metal ?

tevile de tun se faceau din lemn de cires pe timpul lui Mehmed al II-lea
chiar daca nu rezistau la mai mult de 5-6 ghiulele, era singurul lemn care rezista ca teava de tun, restul crapau la primul foc.

#15
donPedros

donPedros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 936
  • Înscris: 25.03.2008
Domnilor,

Am deschis acest subiect deoarece am un vecin care are un nuc plantat la aprox 2 m de casa de la tara( aprox 1m si  ceva de la gard ) si crengile ajung la tigla de pe casa iar probabil din cauza radacinilor peretii au inceput sa se crape. As vrea sa stiu ce sanse as avea sa obtin o decizie de taiere a nucului.

Multumesc

#16
misu183

misu183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 21.12.2008

 SINEKT, on 18th March 2010, 21:31, said:

Ideea era de ce nucii si nu merii, corcodusii etc.
De la bunici stiu ca nucii cresc foarte greu.
Poate sia sta ar fi un motiv.

Copac care creste rapid: tei, plop.

#17
BlueSky2009

BlueSky2009

    Călător Stelar

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,163
  • Înscris: 13.02.2009

 Farrell, on 18th March 2010, 21:43, said:

In Romania Nucul a fost si este protejat de lege, avand regim special de taiere, plantare si inregistrare. Nucii pot fi taiati doar in urmatoarele conditii:
- Exemplarele care au cel putin 1/3 din coroana uscata;
- Exemplarele care sunt pe suprafete unde s-a autorizat construirea de obiective;
- Exemplarele dezradacinate din cauze naturale.

Insa pentru fiecare Nuc taiat, chiar si in conditiile de mai sus, proprietarul este obligat prin lege sa planteze la loc trei nuci tineri.

Si ar mai trebui pus in lista ta si nucii autorizati pt taiere aflati deja pe spatii construite.

Eu cu inca 2 tipi, dupa ce proprietarul locului a obtinut aprobare, am taiat c-o drujba un nuc dintr-un cimitir, crescut exact langa zidul de piatra de margine al celor 2 morminte, acum vreo 3 ani. Nu era prea mare, dar imagineaza-ti ce nasol era daca ar fi ajuns mare. :lol:

 eureur, on 19th March 2010, 10:14, said:

Unu, donpedros, daca nu va convine, duceti-va si taiati un nuc, dar spuneti-ne si noua unde si cand, sa anuntam autoritatile! Ca poate va fac ei sa intelegeti de ce...

Uite, ca eu am taiat, si tu n-ai stiut......  :rolleyes:

 omnitera, on 20th March 2010, 06:38, said:

Sa inteleg ca daca mi-am plantat 3-4 nuci in gradina proprie si am nevoie peste ani sa-i tai din varii motive, nu am voie ? Tre sa cer aprobari si autorizatii, plecaciuni si caciuliri la organele abilitate ??? Si daca tai cei 4 nuci tre sa pun in loc 12 tineri?Pai e posibil, gindind in progresie, ca nepotii sau urmasii urmasilor mei sa darime casa  pt spatiu de plantare! Pai mai bine ii smulg de acuma cit sunt cit matura !

Exact, trebuie sa obtii aprobare pt asta.

Si, te asigur ca proprietarul celor 2 morminte a trebuit sa umble vreo luna, pana i s-a dat aprobarea. A venit cineva de la primarie, sa vada, sa constate, etc. Plus ca a avut si de platit o taxa.

Asa ca, mai bine, smulge-i de pe acum. In locul tau, n-as risca.


Si pt initiatorul topicului :

Parerea mea este ca sa depui o plangere la politie si totodata sa te duci sa vorbesti cu primarul. Din cate stiu, primarii din localitatile mici sunt cunoscuti de toti locuitorii, respectiv acesta ii cunoaste pe toti, deci, n-ar trebui sa fie o problema. Explica-i situatia si cere-i o rezolvare. Eu cred ca o vei gasi. Succes.

#18
eureur

eureur

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 600
  • Înscris: 15.07.2009
Asa iti trebuie daca nu pui problema corect...
Acum, ca ne-ai lamurit, foloseste in cererea la primarie legea 348/2003, art 9, care spune ca pomii mari trebuie sa fie la minim 3 m de razor. Daca nu vrea, poti sa-l dai in judecata, ai legea de partea ta.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate