Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Sharm el Sheikh

- - - - -
  • Please log in to reply
384 replies to this topic

#91
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008
daca mie-mi recomanzi, too late, Tiranu'i achitat integral. n-am rezistat sa astept last minute-urile de teama ca acest hotel nu va fi in oferta. sa nu indrazniti sa-mi ziceti la ce pret apare dupa 14-15 septembrie  :D Coral-ul imi depasea bugetul planificat.  

amanunte o sa vreau, dar nu despre hotel, ca nu-l mai schimb, ci despre orice altceva. excursii prea multe n-am in cap (am mai fost in Egipt, am vazut Cairo si Luxorul in conditii mult mai pasnice, nu cu drum de 2 nopti si-o zi de alergatura intre ele), dar despre scufundari nu ma pronunt pana nu ma vad acolo (deocamdata zic ca nu-s genul, dar la fata locului sunt sanse sa-mi schimb parerea). oricum merg cu mama, despre care pot garanta ca nu va face scufundari  :lol:

#92
angelinne

angelinne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 720
  • Înscris: 14.10.2006

View Postanabia, on 27th August 2010, 22:48, said:

Eu iti recomand in Sharm Coral Sea Holiday Village, maine dimineata decolez pentru a doua oara acolo in decurs de o luna, e cel mai bun raport calitate pret(parerea mea). Am prins un last minute ireal si n-am putut  sa rezist tentatiei! :)
Daca vrei amanunte discutam peste o saptamana.
Sanatate maxima!
P.S.
August e o luna super pentru Egipt daca n-ai in plan excursii ci doar scufundari ;)


cat ai platit? sa scrii detalii la intoarcere

#93
anabia

anabia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 07.01.2010
Charme, stai la Tiran Island Hotel? E langa aeroport, arata dragut pe afara si e singurul hotel in care nu-ti dadea voie cu masina inauntru, asteptai la intrare la bariera. Am avut un englez buddy la scufundari care statea acolo, simpatic tipul.
Amanunte intreaba orice vrei(mai ales despre scufundari sau snorkeling) si daca stiu am sa-ti raspund cu placere.
Cand o sa vezi ce e sub ape te apuca boala, inclusiv pe mama ta :P  
Am facut o excursie de o zi cu niste Land Cruisere la Canionul Colorat si la biserica Sf Ecaterina, frumos, mai ales canionul dar drumul cam obositor.
Amanunte peste 3 zile ca abia am venit si maine plec la Istanbul de dimineata la concert la U2 :) .

Angelinne, m-a costat 1100 euro-7 zile, familie cu 2 copii de 13,5 ani all inclusive.
Pentru detalii, intrebati-ma orice, va raspund la toti cu placere.
Sanatate maxima!

#94
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 08.08.2008

View Postanabia, on 4th September 2010, 17:01, said:

Charme, stai la Tiran Island Hotel? E langa aeroport, arata dragut pe afara si e singurul hotel in care nu-ti dadea voie cu masina inauntru, asteptai la intrare la bariera. Am avut un englez buddy la scufundari care statea acolo, simpatic tipul.
Amanunte intreaba orice vrei(mai ales despre scufundari sau snorkeling) si daca stiu am sa-ti raspund cu placere.
Cand o sa vezi ce e sub ape te apuca boala, inclusiv pe mama ta :P  
Am facut o excursie de o zi cu niste Land Cruisere la Canionul Colorat si la biserica Sf Ecaterina, frumos, mai ales canionul dar drumul cam obositor.
Amanunte peste 3 zile ca abia am venit si maine plec la Istanbul de dimineata la concert la U2 :) .

Angelinne, m-a costat 1100 euro-7 zile, familie cu 2 copii de 13,5 ani all inclusive.
Pentru detalii, intrebati-ma orice, va raspund la toti cu placere.
Sanatate maxima!

Multi incurca Tiran Island cu Tiran Sharm. Eu am stat la Tiran Sharm superior lui Tiran Island din toate punctele de vedere.
Presupun ca Charme a ales Tiran Sharm. Cu siguranta va face snorkeling cand va vedea multitudinea de pesti multicolori, coralii si limpezimea marii.

#95
entity22

entity22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,016
  • Înscris: 16.07.2007
ca excursii optionale prin jur favoritele mele si pe care le-am facut de mai multe ori au fost excursiile de snorkelling/scufundari la Ras Mohammed si insula Tiran si cu ATV in desert/orice combinatie frumoasa care implica mers cu ATV-ul/buggy .
La canionul colorat e obositor,interesant dar mai mult m-am chinuit(a trebuit sa ma scol la 3 noaptea,sa plecam la 4 dimineata,poate nu-s toate asa, iar la final a trebuit sa ne chinuim pe un deal de am ras de ghid cand ni l-a aratat si a zis ca pe acolo o sa iesim,am ras ca ziceam ca face misto de noi .Bine,nu cred ca-s toate asa da'...
Mai sunt alea cu jeep in desert de mergi la beduini,am fost si in aia da' nu e cea mai buna. La Sf Ecaterina e bine dar depinde de fiecare ca daca nu le ai prea mult cu religia evident ca mai bine stai la plaja.

#96
angelinne

angelinne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 720
  • Înscris: 14.10.2006
anabia cum e hotelul?am inteles ca ai fost a 2-a oara acolo pentru ca ti-a placut mult prima data  :coolspeak:
ai mai scris pe undeva despre Coral Sea Holiday Village ????daca da,da-mi te rog un indiciu pe unde sa citesc .....daca nu , atunci poate descrii un pic hotelul
eu am fost de 5 ori pana acum in Egipt,dar as pleca si maine iar si tot nu m-as satura ! ceva poze daca ai ar fi binevenite .....
iti multumesc inca de pe acum pentru raspuns
angelinne

#97
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008

View Postrazvanait99, on 4th September 2010, 18:05, said:

Presupun ca Charme a ales Tiran Sharm.

corect :)

iarta-i pe useri, ca nici la agentie nu mi-a fost usor sa o lamuresc pe tanti la care hotel vreau (ceea ce nu mi se pare normal - ajunsese sa ma roage sa i-o caut eu in oferta de la tez)

excursii nu prea cred c-o sa facem. dupa cum spuneam, de Luxor si Cairo nu se pune problema, le-am vazut in tihna. snorkeling o sa-mi fie suficient daca fac la fata locului, nu merg in excursii pentru asta. ateveuri am experimentat in Tunisia, mi-au placut o data, dar acum nu mi le doresc. de catarat in toiul noptii pe munti - no way  :D nici la manastire nu cred c-o sa mergem - din cate am vazut nu mi s-a parut pera apetisanta excursia.

daca-mi poate da cineva detalii de barcile cu fund de sticla - asa ceva cred ca m-ar interesa. ce, cum, de unde, cum sa nu ma pacalesc, daca stiti cumva.

in rest vreau liniste, plaja, rasfat, si probabil vreo doua iesiri, sa nu zic c-am fost in Sharm si i-am vazut doar capatul.

recunosc, am pierdut mult timp citind despre hoteluri, si n-am apucat sa citesc despre restul. nu-mi sta in fire, dar de vineri sunt in concediu - in saptamana dinaintea plecarii sper sa am timp sa citesc cat mai mult despre Sharm. dar daca imi puteti spune si voi vreo doua cuvinte, as aprecia.

trebuie sa ma lamuresc despre "old market", si mai vreau sa aflu despre zona Soho - am citit ceva despre mese si scaune de gheata, sau mi s-a parut? stiti ceva despre localul respectiv? (intelesesem ca-i un restaurant sau cafenea). poate intra oricine, sau doar cei de la Savoy? ati fost?

#98
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
@anabia si altii care s-au mai scufundat prin Egipt, ziceti-mi va rog si mie cat costa dive-urile pe-acolo? N-am fost in Egipt pana acum, m-am scufundat doar in Indonezia si Malaezia, dive-urile erau foarte ieftine si biodiversitatea super (100 E/6 dive-uri), insa ma batea gandul de un Egipt, daca fac rost de ceva timp liber. Nu ma intereseaza all-inclusive, urasc conceptul, insa am auzit ca pentru scufundari merita deplasarea.
Ma intereseaza cam cat costa scufundarile (pret pe 2 dive-uri la o excursie sau un singur dive), cam cati sunt in grup (nu vreau sa vad mai multi diveri decat pesti, in Indonezia eram 2 (eu si nevasta-mea) maxim 4 + instructorul), daca pretul include echipamentul si eventual alte aspecte demne de mentionat.
Multumesc anticipat!

#99
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 08.08.2008

View Postcharme, on 6th September 2010, 23:02, said:

corect :)

iarta-i pe useri, ca nici la agentie nu mi-a fost usor sa o lamuresc pe tanti la care hotel vreau (ceea ce nu mi se pare normal - ajunsese sa ma roage sa i-o caut eu in oferta de la tez)

excursii nu prea cred c-o sa facem. dupa cum spuneam, de Luxor si Cairo nu se pune problema, le-am vazut in tihna. snorkeling o sa-mi fie suficient daca fac la fata locului, nu merg in excursii pentru asta. ateveuri am experimentat in Tunisia, mi-au placut o data, dar acum nu mi le doresc. de catarat in toiul noptii pe munti - no way  :D nici la manastire nu cred c-o sa mergem - din cate am vazut nu mi s-a parut pera apetisanta excursia.

daca-mi poate da cineva detalii de barcile cu fund de sticla - asa ceva cred ca m-ar interesa. ce, cum, de unde, cum sa nu ma pacalesc, daca stiti cumva.

in rest vreau liniste, plaja, rasfat, si probabil vreo doua iesiri, sa nu zic c-am fost in Sharm si i-am vazut doar capatul.

recunosc, am pierdut mult timp citind despre hoteluri, si n-am apucat sa citesc despre restul. nu-mi sta in fire, dar de vineri sunt in concediu - in saptamana dinaintea plecarii sper sa am timp sa citesc cat mai mult despre Sharm. dar daca imi puteti spune si voi vreo doua cuvinte, as aprecia.

trebuie sa ma lamuresc despre "old market", si mai vreau sa aflu despre zona Soho - am citit ceva despre mese si scaune de gheata, sau mi s-a parut? stiti ceva despre localul respectiv? (intelesesem ca-i un restaurant sau cafenea). poate intra oricine, sau doar cei de la Savoy? ati fost?

Din pacate la agentiile noastre sunt oameni neprofesionisti. daca ii intrebi de Sharm stiu si ei 4 hoteluri Hilton, Radisson, Savoy si Coral Sea...
Ce fel de camera ti-ai luat?
Legat de barca cu fund de sticla excursia dureaza in jur de 3 ore in jurul insulei Tiran si vezi corali si o multitudine de pesti, testoase si daca ai noroc rechini de recif sau delfini. Costa 40-45 USD depinde de cum negociezi.
Vezi ca in complexul hotelului (in zona de mini-magazine) exista o agentie de turism a hotelului care organizeaza excursii (sunt mai ieftine ca la Tez). Vorbeste cu Ali ca e super de treaba. Evita gagica de acolo ca e foarte indolenta -  se joaca intr-una tetris si alte jocuri inteligente pe calculator in tp serviciului.

#100
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008

View Postrazvanait99, on 7th September 2010, 10:34, said:

Din pacate la agentiile noastre sunt oameni neprofesionisti. daca ii intrebi de Sharm stiu si ei 4 hoteluri Hilton, Radisson, Savoy si Coral Sea...
Ce fel de camera ti-ai luat?
Legat de barca cu fund de sticla excursia dureaza in jur de 3 ore in jurul insulei Tiran si vezi corali si o multitudine de pesti, testoase si daca ai noroc rechini de recif sau delfini. Costa 40-45 USD depinde de cum negociezi.
Vezi ca in complexul hotelului (in zona de mini-magazine) exista o agentie de turism a hotelului care organizeaza excursii (sunt mai ieftine ca la Tez). Vorbeste cu Ali ca e super de treaba. Evita gagica de acolo ca e foarte indolenta -  se joaca intr-una tetris si alte jocuri inteligente pe calculator in tp serviciului.

eh, "profesionista" mea stia mai multe -  dupa ce in sfarsit a reusit sa identifice oferta care ma interesa, i-am cerut sa-mi spuna pretul (cu asta aveam confirmarea ca intr-adevar a nimerit-o), am zis ok (asta era in prima convorbire telefonica), dupa care, spre surprinderea mea, ma intreaba cum am aflat de acest hotel - ii spun ca internetul sa traiasca - si incepe sa-mi enumere restul de hoteluri cu nume asemanator  :o cre' ca stia mai multe ca mine (sau ma rog, stia sa citeasca ce-i gasise searchu' cu "tiran"), ca io acu' nu stiu sa enumar decat Tiran Island si New Tiran, ea parca il gasise si pe-al patrulea  :D am oprit-o, spunandu-i ca in criteriile mele de alegere nu figura si sa il cheme neaparat Tiran-nu-stiu-cum, asa ca nu vad de ce m-ar interesa sa aud de restul tiranilor :)

camera? a' mai ieftina, adica "superior". daaa, m-am distrat si aici, ca ceream detalii despre camera, ea incerca sa mi le bage pe gat pe alea mai scumpe, fireste. superior sea view, superior pool view... la familiy am oprit-o. am intrebat-o totusi astea, superior si-atat, spre ce au view-ul, daca nici spre mare, nici spre piscina, spre pivnita cumva?  :P fireste ca n-avea nici cea mai mica idee, asa cum n-am nici eu acum, dar ma bazez pe vreo 20 de euro in pasaport. ce zici, tine figura? daca retin bine, tu ai stat in cele cu "private pool" sau cum le zice - eu nu-s convinsa ca le vreau, nu suntem fani piscina nici eu nici mama, si nu stiu daca chiar vreau sa-mi admir vecinii cum se balacesc. ok, daca e vreun vecin single bine facut, poate ca merita  ;)

multumesc mult pentru ponturile despre excursia cu barca.

#101
anabia

anabia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 07.01.2010
Deci si prin urmare...
Excursia pe care am facut-o la Canionul Colorat si manastire, parere personala, nu merita(de fapt nu merita nici o excursie in afara de diving :P ). Poate doar canionul, dar manastirea aia...nu e genul meu. Cand m-a luat ghidul la povesti cu muntele lui Moise si cum a dat el cu toiagul si a despartit apa am plecat. Dupa excursia asta m-am jurat ca nu ma mai bag in asa ceva. Am zis si eu sa fac altceva in afara de scufundari, dar se pare ca nu exista altceva :)
Sa nu mai spun ca am plecat la 4 dimineata in niste Land Cruisere cu bancute in spate care ne-au facut fundurile snitzele(suspensii pe arcuri cu foi, deh off roader). Norocul nostru ca am fost doar familia mea intr-unul din ele ca altfel nu stiu ce am fi facut vreo 6 sau 8 persoane in spate cum am vazut in altele. Canionul chiar merita, e frumos desi cand am ajuns acolo am vazut o groapa imensa, nici urma de canion colorat. Dar cand ma gandesc la drumul pana acolo...in fine, o experienta in plus :)

Legat de scufundari, sunt o gramada de centre, fiecare cu preturile lor. In general o zi de dive(2 scufundari, butelie si lest inclus) costa cam 50-60 euro si poate varia(in minus) daca optezi pentru pachet de 3, 4 sau 5 zile. Atentie, echipamentul se plateste separat, vreo 15-20 euro pe zi(masca, labe, costum, bcd si regulator). Daca vrei Nitrox(aer imbogatit cu oxigen) platesti cam 5-10 euro extra. A 3-a scufundare pe zi costa cam 20-30 euro. Un sfat, macar abc-ul(masca, snorkel, labe) si eventual neoprenul sa fie al tau.
Cati sunt in grup...depinde de centrul de diving. D-aia nici nu recomand pe cele mai ieftine(barci mai micute, echipament mai uzat, etc). Pe barca pot fi 20 sau 2. Oricum te scufunzi cu buddy, deci minim 2 ;) . Eu de exemplu nu am fost niciodata mai mult de 5(eu cu buddy, alti 2 si instructorul)
Pentru mai multe amanunte baga pe google diving in Egipt sau diving centers in Sharm, Hurghada etc si ai toate informatiile in amanunt. Din ce am observat, toate centrele de diving ofera discount de 10% daca faci rezervarea online(fara sa platesti) si daca te razgandesti sau vrei mai putine zile fata de cele programate, platesti doar zilele de scufundare, totul dupa ultima zi, banii nu se iau in avans.
Si inca un amanunt, trebuie sa ai licenta pe care o predai la centru si ei ti-o inapoiaza dupa ce platesti, in ultima zi. In functie de licenta(OWD, AOWD etc) fac ei grupurile, ca sa nu te trezesti ca ai buddy OWD(de exemplu tu fiind AOWD ) si trebuie sa mergi doar pana la 20 m :)
Sanatate maxima si ape limpezi!

#102
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
Ok, m-am lamurit, merci de informatii! Oricum mi se parea o prostie sa merg la all-inclusive, asa merg la iarna in Iordania, se pare ca-n Egipt nu prea e genul meu. In rest o sa ma limitez la Asia de S-E.
Evident ca am licenta, in cazul meu OWD, altfel nu intrebam.
Multumesc inca o data, mi-am dat seama ca n-am ce cauta pe-acolo, nu-i genul meu.

Edited by alexxxxx, 07 September 2010 - 23:16.


#103
anabia

anabia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 07.01.2010
Daca ai OWD fa niste scufundari in Marea Rosie, mai precis zona insulei Tiran si Ras Muhammad, n-ai sa regreti, crede-ma!

#104
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 08.08.2008

View Postcharme, on 7th September 2010, 20:59, said:

eh, "profesionista" mea stia mai multe -  dupa ce in sfarsit a reusit sa identifice oferta care ma interesa, i-am cerut sa-mi spuna pretul (cu asta aveam confirmarea ca intr-adevar a nimerit-o), am zis ok (asta era in prima convorbire telefonica), dupa care, spre surprinderea mea, ma intreaba cum am aflat de acest hotel - ii spun ca internetul sa traiasca - si incepe sa-mi enumere restul de hoteluri cu nume asemanator  :o cre' ca stia mai multe ca mine (sau ma rog, stia sa citeasca ce-i gasise searchu' cu "tiran"), ca io acu' nu stiu sa enumar decat Tiran Island si New Tiran, ea parca il gasise si pe-al patrulea  :D am oprit-o, spunandu-i ca in criteriile mele de alegere nu figura si sa il cheme neaparat Tiran-nu-stiu-cum, asa ca nu vad de ce m-ar interesa sa aud de restul tiranilor :)

camera? a' mai ieftina, adica "superior". daaa, m-am distrat si aici, ca ceream detalii despre camera, ea incerca sa mi le bage pe gat pe alea mai scumpe, fireste. superior sea view, superior pool view... la familiy am oprit-o. am intrebat-o totusi astea, superior si-atat, spre ce au view-ul, daca nici spre mare, nici spre piscina, spre pivnita cumva?  :P fireste ca n-avea nici cea mai mica idee, asa cum n-am nici eu acum, dar ma bazez pe vreo 20 de euro in pasaport. ce zici, tine figura? daca retin bine, tu ai stat in cele cu "private pool" sau cum le zice - eu nu-s convinsa ca le vreau, nu suntem fani piscina nici eu nici mama, si nu stiu daca chiar vreau sa-mi admir vecinii cum se balacesc. ok, daca e vreun vecin single bine facut, poate ca merita  ;)

multumesc mult pentru ponturile despre excursia cu barca.

Cele superior au land view spre desert si spre zona nordica a Nabq Bay.
Cu 20 de euro in pasaport cu siguranta vei primi ceva mai bun decat superior - gradul de ocupare al hotelului nu e f mare.
Eu am fost multumit de private pool view pentru ca era foarte multa liniste, iar seara era o atmosfera super cand piscina era luminata. din 8 camere cu acces la piscina doar 4 erau ocupate, iar cand era aglomerat in piscina de 30 m lungime erau 3 oameni.

#105
preotul75

preotul75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 01.03.2007
Va rog sa-mi recomandati si mie un hotel. Vreau sa merg in octombrie cu sotia si fetita de 2 ani. Va multumesc anticipat.

#106
alex_macedo

alex_macedo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 16.09.2010

View Postpreotul75, on 11th September 2010, 13:38, said:

Va rog sa-mi recomandati si mie un hotel. Vreau sa merg in octombrie cu sotia si fetita de 2 ani. Va multumesc anticipat.

Sharm el Sheik
Noi am stat la Three Corners Resort - Kiroseiz.

#107
preotul75

preotul75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 01.03.2007

View Postalex_macedo, on 20th September 2010, 15:58, said:

Sharm el Sheik
Noi am stat la Three Corners Resort - Kiroseiz.
Multumesc pentru raspuns. Am ales inainte de a primi raspunsul, un sejur la Sea Club - sper sa fi facut o alegere buna. Revin cu detalii

Edited by preotul75, 25 September 2010 - 09:22.


#108
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008

View Postrazvanait99, on 8th September 2010, 09:05, said:

Cele superior au land view spre desert si spre zona nordica a Nabq Bay.
Cu 20 de euro in pasaport cu siguranta vei primi ceva mai bun decat superior - gradul de ocupare al hotelului nu e f mare.
Eu am fost multumit de private pool view pentru ca era foarte multa liniste, iar seara era o atmosfera super cand piscina era luminata. din 8 camere cu acces la piscina doar 4 erau ocupate, iar cand era aglomerat in piscina de 30 m lungime erau 3 oameni.

back from Tiran Sharm - si da, pana la urma am stat intr-o "private pool view room", si mi-a placut :)

despre hotel am numai cuvinte de bine. curat, servire prompta, mancarea - asa cum ma asteptam sa fie la un all inclusive arabesc (adica fara carne de porc  :P) - dar pui, peste si vita erau la fiecare pranz si cina, gatite in diferite variante. exista si sectiune healthy food, si preparate italienesti, si supe... adica tot ce ma asteptam sa fie. prajituri n-am gustat, fructe sunt la alegere, sucurile - de la cutie (am facut pasiune pentru nectarul de guava, pe cel de mango nu-l puteam bea asa, simplu, il combinam cu suc de portocale sau cu vodca, seara  :D ).

bauturile - plusuri si minusuri. berea mi s-a parut chiar buna, vinul - acceptabil (aveau 3 sortimente: alb, rosu si rose). nu mi-a placut ca n-aveau nimic gen martini - in prima seara am incercat un gin tonic, dar am regretat profund si n-am mai repetat alegerea. am trecut pe ouzo, apoi pe vodca cu suc de mango.

camerele - curate, prosoapele de baie si cele de plaja schimbate zilnic (sincer, prosoapele de plaja nu mi s-au parut tocmai curate, dar cum nu plec niciodata fara prosop de plaja, n-a fost o problema). lenjeria de pat curata, schimbata zilnic. etenele arnjamente dragalase din prosoape/pijamale pe pat - cel mai mult m-am distrat in ultima zi, era ziua mamei, iar cameristul i-a cladit un "tort" din 3 prosoape, langa care a pus un plic cu "hapy prisday"  :lol: in camere exista papuci de casa si halate, in baie exista foen (nu l-am incercat, altii se plangeau ca se opreste dupa cateva secunde).

n-am stat la piscina, intrucat imi place pe plaja. plaja curata, cosuri de gunoi, scrumiere mari, baieti care mai strang gunoaiele si in timpul zilei, dar in general lumea pastra curatenia. plaja are doua tipuri de sezlonguri - in partea dreapta unele mai fitzoase, dintr-un fel de rafie, care m-au atras in prima zi, dar am renuntat dupa o jumatate de zi la ele intrucat nu-mi ofereau destula mobilitate, nefiind reglabile. asa ca am trecut in partea stanga - sezlonguri din metal, reglabile si confortabile. niciodata n-a fost prea aglomerat la plaja. nici la piscina nu cred ca s-a pus problema sa nu gasesti sezlong, dar acolo am senzatia ca se puneau prosoapele dis-de-dimineata daca voiai un loc anume (nu stiu cat de dimineata, eu la 8 jumate abia faceam ochi).

pentru copii - nimic amenajat, vreun tobogan sau ceva de genul. nu mi-am dat seama daca era vreun program pentru ei in timpul zilei - parca am auzit ceva de kids club, dar sincer nu m-a interesat. animatia pentru adulti incepe la 10 dimineata si se sfarseste dupa miezul noptii - stretching, yoga, polo, volei, darts, cursuri de dans latino si din buric :)  seara la 9.30 e mini-disco pentru copilasi in amfiteatru, apoi cateodata program (dansuri egiptene, playback show, dansuri rusesti, au incercat si concurs de dansuri dar se pare ca n-au avut amatori), iar de la 11 discoteca la fish restaurant, pe plaja. cei din cladirile mai apropiate de plaja pot fi deranjati de muzica de la discoteca, noi stateam ceva mai in spate, si se auzea discret daca stateam pe terasa, inauntru era liniste.

la a la carte am fost la restaurantul italienesc - trecand peste cele 25 de minute care au trecut pana la sosirea primului fel, restul a fost ok, mancare multa si buna.

de iesit am iesit de 3 ori: o data in zona Na'am Bay la plimbare (nu mi-a placut, peste tot fake-uri), a doua oara plimbarea cu barca cu fund de sticla - tot in Na'am Bay se desfasoara, dar am avut transport de la hotel si inapoi, si  a treia oara seara, in Soho Square. in Soho chiar merita, ice barul mi-a placut, si zona e diferita de restul Sharm-ului. taxiul comandat de hotel mi-ar fi luat 18 dolari doar dus pana in Na'am Bay, asa ca am luat unul de la poarta, 22 de dolari dus-intors, si tot pe el l-am chemat cand am fost in Soho - 20 de dolari dus-intors.

turistii, dupa cum i-am estimat eu - cam 50% rusi, 40% italieni, restul alte natii (cred ca am fost 3 familii de romani, am mai auzit ceva engleza, germana deloc). toate varstele, de la tineri in jur de 20 de ani, cupluri cu copii (nu foarte multi) pana la pensionari. in general cuminti, n-am prea auzit copilasi facand circ, sau betivi cu scandal. per ansamblu, un hotel linistit si placut, bun de incarcat baterii.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate