Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Sharm el Sheikh

- - - - -
  • Please log in to reply
384 replies to this topic

#73
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,400
  • Înscris: 08.08.2008

View PostAngelina1986, on 14th July 2010, 09:49, said:

Dar va fi in regula daca vom avea euro pentru excursii?
Iar restul necesar de euro evident va fi schimbat in lire egiptene... e ok? :D
Iar in legatura cu schimbul...e bine daca schimb la hotel?

La hotel au cele mai proaste rate de schimb. Vei primi maxim 5.5 EGP la 1 USD.
Cand ajungi pe aeroport oricum tb sa ai USD (pentru viza) si schimbi la ghiseul bancii la care platesti viza.
Mai bine pleci de aici cu USD decat sa te trezesti ca primesti 1 USD pentru 1 EUR.

#74
tak30ver

tak30ver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 16.01.2009
De ce sa te complici in euro daca toata lumea zice de usd sau lire egibdene   ? :)
In general, cam oriunde in lume, la hotel au cele mai proaste rate de schimb pentru tine . Schimbi dolari din tara si schimbi si in lire pe aeroport o parte si gata.
Aveti idee cam ce oferte/pe unde  mai sunt pentru Sharm in perioada aceasta ?

#75
Angelina1986

Angelina1986

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 20.07.2006
Bun bun. Acum stiu ce am de facut.
Multumesc pentru lamuriri.

Edited by Angelina1986, 14 July 2010 - 15:21.


#76
lecomte88

lecomte88

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 15.07.2010
Salutare tuturor,

Am si eu o intrebare : as vrea sa plec in Sharm, in perioada 24 iulie - 1 august. La hotelul SHARM INN AMAREIN 4 * All Inclusive, am gasit un pret bun.

As vrea sa va intreb cum e caldura in perioada asta, sfarsit de iulie, am auzit ca ar fi extrem de cald, si ca nu s-ar recomanda.

Stiti ceva despre hotelul asta ? A fost cineva ?

Merci,
Stefan

#77
Angelina1986

Angelina1986

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 20.07.2006
Iarasi am revenit cu o intrebare :D

Citeam ghidul turistic pentru egipt (cel de la National Geographic traveler - care e foarte misto by the way) si aici se spune ca nu e recomanadata vizitarea Egiptului pe durata Ramadanului.Anul acesta pica intre 11 august si 9 septembrie deci cuprinde perioada in care vom fi noi acolo.

Voi ce stiti?

#78
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View PostAngelina1986, on 15th July 2010, 16:53, said:

Iarasi am revenit cu o intrebare :D

Citeam ghidul turistic pentru egipt (cel de la National Geographic traveler - care e foarte misto by the way) si aici se spune ca nu e recomanadata vizitarea Egiptului pe durata Ramadanului.Anul acesta pica intre 11 august si 9 septembrie deci cuprinde perioada in care vom fi noi acolo.

Voi ce stiti?
Nu e nici o problema, doar ca trebuie sa nu mananci, sa bei si sa faci sex in timpul zilei (de la rasarit pana la apus).
Daca stai insa inchisa in all-inclusive si stai la soare, nu ai nici o problema, restaurantele functioneza, poate doar personalul sa fie mai irascibil. Daca te duci in tururile standard, din nou nici nu vei simti, vei fi oprita doar la restaurantul exclusiv pentru straini (doar ca soferul o sa fie cam disperat de foame si probabil va conduce ca atare :). Daca vrei sa vizitezi Egiptul insa, atunci ai o problema ca marea majoritate a locurilor in care ai putea manca sunt inchise in timpul zilei.

#79
Angelina1986

Angelina1986

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 20.07.2006

View PostImperator, on 15th July 2010, 16:00, said:

Nu e nici o problema, doar ca trebuie sa nu mananci, sa bei si sa faci sex in timpul zilei (de la rasarit pana la apus).

astea banuiesc ca se aplica musulmanilor nu mie ca si turist :))

Dar da, eu vorbeam de programul institutiilor publice, excursiile si tot ce implica interactiunea cu locuitorii.

#80
vulevu2

vulevu2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.07.2010

View Postlecomte88, on 15th July 2010, 15:16, said:

Salutare tuturor,

Am si eu o intrebare : as vrea sa plec in Sharm, in perioada 24 iulie - 1 august. La hotelul SHARM INN AMAREIN 4 * All Inclusive, am gasit un pret bun.

As vrea sa va intreb cum e caldura in perioada asta, sfarsit de iulie, am auzit ca ar fi extrem de cald, si ca nu s-ar recomanda.

Stiti ceva despre hotelul asta ? A fost cineva ?

Merci,
Stefan
sal stefan
si eu merg la acelasi hotel in aceeasi perioada,poate ne vdm  la plecare sau pe acolo
ID de mess este serban2x
bafta!

#81
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View PostAngelina1986, on 15th July 2010, 23:34, said:

astea banuiesc ca se aplica musulmanilor nu mie ca si turist :))

Dar da, eu vorbeam de programul institutiilor publice, excursiile si tot ce implica interactiunea cu locuitorii.
Programul institutiilor publice este redus la cateva ore pe zi, excursiile sunt facute oricum intr-o colivie aurita (autocar, coborat monument, poza, urcat autocar), deci nu vei interactiona prea mult cu localnicii. Poate ospatarii si restul sa fie mai iritati, fiind bietii flamanzi in timp ce au de dus friptane si alte bunatati.

View Postlecomte88, on 15th July 2010, 15:16, said:

Salutare tuturor,

Am si eu o intrebare : as vrea sa plec in Sharm, in perioada 24 iulie - 1 august. La hotelul SHARM INN AMAREIN 4 * All Inclusive, am gasit un pret bun.

As vrea sa va intreb cum e caldura in perioada asta, sfarsit de iulie, am auzit ca ar fi extrem de cald, si ca nu s-ar recomanda.

Stiti ceva despre hotelul asta ? A fost cineva ?

Merci,
Stefan
Nu stiu de hotel, dar temperatura va fi constant intre 40 si 50 grade, dar briza o mai atenueaza pe o raza de 1 - 3 km de tarm. Nu stiu exact ce inseamna "extrem de cald" pentru tine :)

#82
danmarian

danmarian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 22.09.2009
@Angelina 1986: Toate institutiile publice Egiptene sunt in Ramadan continuu  :naughty: Vin la 8/9 dimineata si dai cu tunul dupa ei la orele 14.00. Dar functioneaza. De Ramadan sunt un pic mai irascibili in timpul zilei iar personalul la hoteluri se vede ca se chinuie. In Egipt toate restaurantele cu ,,staif'' sunt deschise si destul de pline in timpul zilei cu crestinii care sunt o parte importanta a populatiei din Egipt.
Temperatura este in jur de 40+ ziua(suportabila la malul marii sau piscinei tinand cont ca sunt umbrelute peste tot) si 38 la orele 21.00 seara.

#83
Angelina1986

Angelina1986

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 20.07.2006

View Postdanmarian, on 21st July 2010, 13:33, said:

Temperatura este in jur de 40+ ziua(suportabila la malul marii sau piscinei tinand cont ca sunt umbrelute peste tot) si 38 la orele 21.00 seara.

cu groaza ma gandesc la excursiile din Luxor si Cairo...Sper sa suport caldura  :confuzzled:

Edited by Angelina1986, 22 July 2010 - 15:04.


#84
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View PostAngelina1986, on 22nd July 2010, 16:03, said:

cu groaza ma gandesc la excursiile din Luxor si Cairo...Sper sa suport caldura  :confuzzled:
Eu nu m-as duce nici gratis in Egipt vara :)
Daca tot te duci, sfaturile sunt - palarii largi cu boluri, corpul acoperit integral cu imbracaminte subtire (arabii nu sunt prosti cand sunt investmantati din cap pana in picioare - au circa 15000 de ani de experienta cu desertul :), multa apa si cauta umbra (desi in Valea Regilor, nu o s-o prea gasesti)...

#85
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006
Ce ti-e si cu diversitatea umana! Imperator, eu tocmai m-am intors de acolo si cu siguranta voi mai merge pentru mare tot vara! De vizitat am vizitat Cairo si Valea regilor in decembrie si a fost ok (tot cam cald in Valea regilor, imi imaginez cum ar fi acum!!!), dar pentru mare vara este perfect! De cand ne-am intors suferim mai tare de caldura in Iasi decat in Sharm! Iar apa... in sfarsit am gasit si eu o apa suficient de calda! Si in mare si in piscina! Pestisorii din Marea Rosie sunt nemaipomeniti...Initial am crezit ca ne vom plictisi o saptamana, nefiind obisnuiti cu genul asta de concedii (sejur), insa ne-am inselat... nu am stat o clipa, am venit rupti de oboseala, ne-au trebuit 2 zile de revenire la normal! Am fost si in desert cu ATV-ul - cald dar nu groaznic (dimineata de la 8 la 10), am vazut mangrovele... a fost un concediu excelent!

#86
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,400
  • Înscris: 08.08.2008

View PostT Irina, on 23rd July 2010, 17:16, said:

Ce ti-e si cu diversitatea umana! Imperator, eu tocmai m-am intors de acolo si cu siguranta voi mai merge pentru mare tot vara! De vizitat am vizitat Cairo si Valea regilor in decembrie si a fost ok (tot cam cald in Valea regilor, imi imaginez cum ar fi acum!!!), dar pentru mare vara este perfect! De cand ne-am intors suferim mai tare de caldura in Iasi decat in Sharm! Iar apa... in sfarsit am gasit si eu o apa suficient de calda! Si in mare si in piscina! Pestisorii din Marea Rosie sunt nemaipomeniti...Initial am crezit ca ne vom plictisi o saptamana, nefiind obisnuiti cu genul asta de concedii (sejur), insa ne-am inselat... nu am stat o clipa, am venit rupti de oboseala, ne-au trebuit 2 zile de revenire la normal! Am fost si in desert cu ATV-ul - cald dar nu groaznic (dimineata de la 8 la 10), am vazut mangrovele... a fost un concediu excelent!

pai si poze nu postezi?

#87
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006
Am pus...cateva... la Alegere Hotel Egipt, acolo unde am mai discutat in trecut despre asta!

#88
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,400
  • Înscris: 08.08.2008

View PostT Irina, on 24th July 2010, 12:34, said:

Am pus...cateva... la Alegere Hotel Egipt, acolo unde am mai discutat in trecut despre asta!

Le-am vazut de-abia dupa ce am postat!

#89
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008
in ultima luna am tot asteptat sa mai apara vreun semn de viata pe topicul asta, da' nimic :) ok, stiu ca august nu-i o luna tocmai recomandata pentru Egipt. in concluzie, l-am stresat nitel pe razvanait99 cu niste pm-uri, si m-am decis - merg unde-a fost si el  :P nu acum, ci peste vreo 3 saptamani.

acum o sa iau din nou la rasfoit topicele despre Sharm cu alti ochi - prima data le-am citit doar in scopul de a alege hotelul. oricum scap usor, nu-s multe pagini - tin minte ca atunci cand am fost in Tunisia topicu' respectiv era la pagina 77 cand m-am apucat eu de citit  :D

#90
anabia

anabia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 07.01.2010
Eu iti recomand in Sharm Coral Sea Holiday Village, maine dimineata decolez pentru a doua oara acolo in decurs de o luna, e cel mai bun raport calitate pret(parerea mea). Am prins un last minute ireal si n-am putut  sa rezist tentatiei! :)
Daca vrei amanunte discutam peste o saptamana.
Sanatate maxima!
P.S.
August e o luna super pentru Egipt daca n-ai in plan excursii ci doar scufundari ;)

Edited by anabia, 27 August 2010 - 21:50.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate