Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Sharm el Sheikh

- - - - -
  • Please log in to reply
384 replies to this topic

#55
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 08.08.2008

 T Irina, on 5th July 2010, 22:45, said:

In sfarsit plecam! Sambata - la hotelul Maritim Royal Peninsula! L-am ales dupa indelungi cautari, sper sa fie pe masura asteptarilor!
In Sharm nu am mai fost, imi doresc mult sa vad si eu pestii desi nu stiu sa inot... sper sa gasesc o vesta acolo (mi-am luat un colac, cam jenant, dar vreau si eu in apa!!!)! Un tub si o masca gasim acolo cred.
Daca aveti vreun sfat de ultim moment astept cu interes!

Cumparati-va echipamentul de snorkeling din Romania. Este mai bun calitativ desi este mai scump. Nu iti intra apa in masca si nici in tub.
Cu colacul n-ai ce face. Marea Rosie e atat de sarata incat te tine la suprafata. Vesta e ok dc ti-o iei ca sa te simti in siguranta.
E neaparata nevoie si de incaltaminte pentru corali.


 gvn17, on 7th July 2010, 13:07, said:

Salutare la toata lumea !

In 2 saptamani zbor spre Egipt si as dori sa-mi dati un sfat :

Cu ce moneda sa plec in Egipt : Euro sau USD ? Se poate schimba, la banca/casa de schimb, si eurp in EGP ?
Am inteles ca excursile optionale se platesc doar in USD.

Multumesc anticipat

Ia-ti cu tine doar USD. Pe aeroport poti schimba la acelasi ghiseu unde iti iei viza si lire (National Bank of Egypt, HSBC, etc). Cursul la banca este 5.68 (EXCELENT pt o banca), iar vanzatorii ambulanti iti vor da doar 5.5 pe 1 USD. Pastreaza USD si pentru excursiile optionale. Fa-ti un buget dinainte (cat pentru souveniruri, intrari la muzee, obiective turistice - plata in EGP si cat pt excursii - plata in USD)

#56
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006

Quote

Cumparati-va echipamentul de snorkeling din Romania. Este mai bun calitativ desi este mai scump. Nu iti intra apa in masca si nici in tub.
Cu colacul n-ai ce face. Marea Rosie e atat de sarata incat te tine la suprafata. Vesta e ok dc ti-o iei ca sa te simti in siguranta.
E neaparata nevoie si de incaltaminte pentru corali.

Buna! Stii cumva de unde se poate lua echipament de snorkeling? Prin Iasi m-am uitat peste tot nu am vazut decat ochelari. In Bucuresti ajungem maine seara, avionul e sambata la 5 (cred ca si voi ati fost tot cu acela). As putea lua seara din Bucuresti daca ma duc tintit... dar unde? Veste ai vazut cumva prin Egipt? Papuci speciali pentru intrat in mare sunt sigur. Apa o fi sarata... dar nu stiu deloc sa inot si nu as avea curaj sa ma lansez in apa mai adanca fara nimic!
Multumesc!

#57
anabia

anabia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 07.01.2010
Echipament de snorkeling de la Mares gasesti la magazinul Hervis din zona comerciala Militari. Adica masca, snorkel si labe. Daca vrei ceva mai calitativ gugaleste si dai de cateva magazine online care au si punct de desfacere in Bucuresti.
Succes!

#58
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 08.08.2008

 T Irina, on 8th July 2010, 18:52, said:

Buna! Stii cumva de unde se poate lua echipament de snorkeling? Prin Iasi m-am uitat peste tot nu am vazut decat ochelari. In Bucuresti ajungem maine seara, avionul e sambata la 5 (cred ca si voi ati fost tot cu acela). As putea lua seara din Bucuresti daca ma duc tintit... dar unde? Veste ai vazut cumva prin Egipt? Papuci speciali pentru intrat in mare sunt sigur. Apa o fi sarata... dar nu stiu deloc sa inot si nu as avea curaj sa ma lansez in apa mai adanca fara nimic!
Multumesc!

Noi am zburat cu Tarom; ora de plecare: 7 a.m.
Tu pleci dimineata sau seara? In ce zona o sa stati vineri spre sambata?
La Intersport si Hervis gasesti lejer (o masca buna e intre 50-80 RON, iar tubul de respirat cam tot pe acolo).
Seturile mai ieftine sunt mai mult pentru copii si nu ofera o izolare completa.
Papuci gasesti si in Egipt (40 EGP) dar veste nu am vazut decat pt copii.

#59
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006
Mersi de raspuns. M-am exprimat eu gresit, la 5 dimineata trebuie sa fim pe aeroport, cursa Tarom e la 7. De stat stam langa Otopeni si cred ca ajungem destul de tarziu, asa ca raman cu masca din Egipt! Oricum nu stiu unde sunt magazinele astea si banuiesc ca au program normal, nu de supermarchet (pana la 22-23).
Voi scrie cand ma intorc!

#60
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 08.08.2008

 T Irina, on 9th July 2010, 08:25, said:

Mersi de raspuns. M-am exprimat eu gresit, la 5 dimineata trebuie sa fim pe aeroport, cursa Tarom e la 7. De stat stam langa Otopeni si cred ca ajungem destul de tarziu, asa ca raman cu masca din Egipt! Oricum nu stiu unde sunt magazinele astea si banuiesc ca au program normal, nu de supermarchet (pana la 22-23).
Voi scrie cand ma intorc!

Poti gasi la Intersport la Centrul Comercial de la Baneasa. Magazinul e deschis zilnic pana la 22.

#61
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006
Multumesc mult!

#62
tak30ver

tak30ver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 16.01.2009
Si celelalte din militari sunt deschise pana la 22:00 - 23:00 - hervis. la decathlon e doar pana la 21:00. Eu la Hervis am vazut set de snorkeling arata f bine si era la o promotie ceva. DAca aveti masina o luati frumusel pe jandarmi si pe centura si iesiti direct in militari...dar mai pe la 9 seara asa sa fie liber. Aveti acolo si auchan si toate cele in caz ca mai aveti cumparaturi de facut .
@Irina : in rep. dominicana nu mai pleci? parca iti luasei belet...

#63
niko84r

niko84r

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.07.2010

 T Irina, on 8th July 2010, 18:52, said:

Buna! Stii cumva de unde se poate lua echipament de snorkeling? Prin Iasi m-am uitat peste tot nu am vazut decat ochelari. In Bucuresti ajungem maine seara, avionul e sambata la 5 (cred ca si voi ati fost tot cu acela). As putea lua seara din Bucuresti daca ma duc tintit... dar unde? Veste ai vazut cumva prin Egipt? Papuci speciali pentru intrat in mare sunt sigur. Apa o fi sarata... dar nu stiu deloc sa inot si nu as avea curaj sa ma lansez in apa mai adanca fara nimic!
Multumesc!


heeeiiii! si noi plecam maine la 7 am :D
de-abia astept!
ne-am luat aseara niste seturi triboard de snorkeling din Decathlon cu 130 lei, pareau sa fie bune..dar nu ma prea pricep, vom vedea la fata locului.. papuci pentru apa am ales sa luam de acolo, sa nu mai atarne si aia la bagaj :D
mai intreba cineva de camera subacvatica: tot de la Decathlon am luat, una de 33 lei...sper sa ne facem treaba cu ea

voi prin agentie mergeti? v-ati gandit deja la ce excursii sa faceti si cati bani sa schimbati in lire? la mine asta e inca incert :D

pentru cei care au fost deja: noi facem un singur bagaj amandoi, eu si prietenul meu; e o problema asta? sau daca nu depasim 40 kg adunat suntem ok?

Edited by niko84r, 09 July 2010 - 10:56.


#64
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006
Multumesc de sfaturi! Sa vad daca mai prindem deschis, in ritmul asta ajungem direct la avion!
In Dominicana abia la toamna... in septembrie... noi si uraganele!!!
Niko, mergem cu acelasi avion, indiferent de agentie am luat de la acelasi turoperator. Bagajele la Tarom trebuie sa aiba max 20 kg fiecare (am patit-o noi in primavara la Valencia -  muti din unul in altul pana echilibrezi). la lire nu m-am gandit... excursii mai putine, doar la Ras Mohamed pentru mangrove...e concediu mai mult de odihna, de cateva saptamani parca stau in masina de spalat! Vreau sa scap, sa inchid telefonul si sa nu mai aud nimic!
Vacanta placuta tuturor!

#65
danl

danl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 13.01.2004
Am citit postarile voastre cu interes,plecam si noi 2 adulti si un copil in 17 iul  ,pentru cine a mai fost ,sunt probleme cu pisici de mare sau rechini la snorkeling?Si daca se poate inchiria echipament de acolo .

multumesc!

#66
Angelina1986

Angelina1986

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 20.07.2006
ce e indicat sa ai la fata locului? Dolari sau euro?

#67
tak30ver

tak30ver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 16.01.2009

 Angelina1986, on 10th July 2010, 03:15, said:

ce e indicat sa ai la fata locului? Dolari sau euro?

Dolari pentru excursii si  lire egiptene pentru shopping.

#68
Angelina1986

Angelina1986

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 20.07.2006

 tak30ver, on 12th July 2010, 13:37, said:

Dolari pentru excursii si  lire egiptene pentru shopping.

euro nu se accepta?

#69
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

 Angelina1986, on 10th July 2010, 03:15, said:

ce e indicat sa ai la fata locului? Dolari sau euro?
Lire egiptene (Egyptian pounds care se pronunta Egyptian bounds :)

#70
yahoo07

yahoo07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 10.09.2006
Bliz my friend, one bibsi! :)

Lire egiptene ca sa nu te arda la schimbul valutar. Lire egiptene > USD > EUR, cam asta e ordinea.

Edited by yahoo07, 14 July 2010 - 01:20.


#71
Angelina1986

Angelina1986

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 20.07.2006

 yahoo07, on 14th July 2010, 01:19, said:

Bliz my friend, one bibsi! :)

Lire egiptene ca sa nu te arda la schimbul valutar. Lire egiptene > USD > EUR, cam asta e ordinea.

Dar va fi in regula daca vom avea euro pentru excursii?
Iar restul necesar de euro evident va fi schimbat in lire egiptene... e ok? :D
Iar in legatura cu schimbul...e bine daca schimb la hotel?

#72
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

 Angelina1986, on 14th July 2010, 09:49, said:

Dar va fi in regula daca vom avea euro pentru excursii?
Iar restul necesar de euro evident va fi schimbat in lire egiptene... e ok? :D
Iar in legatura cu schimbul...e bine daca schimb la hotel?
Nu stiu, am platit tot in lire egiptene. Probabil vor accepta si euro la rata de 1 euro = 1 dolar... sau aproape de rata corecta daca ai noroc.
Ultimele dati nu am schimbat bani, am scos bani din bancomat, era mult mai eficient.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate