Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

Cresterea curcanilor

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1503 replies to this topic

#1423
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 24.08.2005
Multumesc parinte pentru parere, ca de obicei obiectiv, transant si foarte realist.

View Postparintele, on 09 ianuarie 2018 - 21:35, said:

Util poti primi doar sfaturi cum sa nu ajungi in situatii d'astea.
Si care crezi ca ar fi acele sfaturi? (unele deja le banuiesc dar prin punctul de vedere al unei persoane care nu vorbeste aiurea cu siguranta adaug ceva la cunostintele mele actuale)

#1424
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 24.08.2005
Salutare.
A inceput din nou distractia pe anul acesta dar din pacate cu stangul.
Am cumparat puii de curca de 1 zi (cred ca au stat in magazin vreo 2 zile) si din prima zi mi-au murit 2 iar vreo 3 nu aratau prea bine.
Cred ca voi mai pierde dintre ei ca nu arata prea bine.
Probleme ar fi doua intre cei bolnavi:
1. unii au gusa foarte tare chiar daca la mine nu au mancat nimic (cand i-am luat am vazut ca au gusa tare dar am zis ca asta a mancat deci este sanatos - total gresit)
2. unii abia se tin pe picioare si in gusa nimic. Parca ar cadea din picioare. Aveti idee care este cauza?
Mi-am mai luat acum 2 ani teapa cu cumpararea curcilor dupa ce au fost tinute in custile lor vreo 2 zile, dar cred ca trebuia sa-mi mai iau o palma ca sa ma linistesc.
Niciodata nu voi mai lua pui daca nu sunt in cutiile de primire. Cred ca in momentul in care ii pun in custile din magazin ori au microbi ori nu au conditii bune de crestere. Niciodata nu am mai pierdut 3 pui in 2 zile (cred ca vor mai urma si altii) chiar si cand nu aveam conditii bune de crestere.

#1425
sipu9

sipu9

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.05.2018
Buna! Am luat 10 pui de curca, mai mari cam 1 lg. I-am adus acasa si stau polog, nu bea, nu mananca ... e normal? Ce pot avea ... le ia mai mult timp sa se acomodeze cu noul peisaj?

#1426
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 01.12.2006
De unde i-ai luat si de cat timp? Normal ca sunt stresati de la transport, poate au stat in custi pana acum

#1427
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,039
  • Înscris: 17.03.2005
Stau "polog" cand le e frig.
Chiar daca au 1 kg sau 10 kg sau 100g , pasarile au niste necesitati, printre ele si legate de temperatura.
Cand le e frig stau ingramaditi.
Pot avea si alte probleme, deocamdata rezolv-o pe asta.
Si daca tot i-ai racorit nitel, plus faptul ca mutarea insramna un stres, pune-le si niste vitamine in apa, ceva...
Inutil sa spun ca trebuie asternut uscat si cald( adics strat grosut) de talas sau macar paie...schimbat periodic sa fie curat.
La.fel si in ce priveste mancarea, mai ales la curci trebuia sa te interesezi cu ce fel de mancare au crescut, praf sau brizurata, colorata sau nu, ideal sa.stii si marca sa.continui o vreme cu acelasi lucru iar trecerea sa o faci treptat.



#1428
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 01.12.2006
Ai mei maine fac o luna. Ieri am cantarit trei si aveau 1,3 kg+

Attached Files



#1429
sipu9

sipu9

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.05.2018

View Postparintele, on 16 mai 2018 - 09:37, said:

Stau "polog" cand le e frig.
Chiar daca au 1 kg sau 10 kg sau 100g , pasarile au niste necesitati, printre ele si legate de temperatura.
Cand le e frig stau ingramaditi.
Pot avea si alte probleme, deocamdata rezolv-o pe asta.
Si daca tot i-ai racorit nitel, plus faptul ca mutarea insramna un stres, pune-le si niste vitamine in apa, ceva...
Inutil sa spun ca trebuie asternut uscat si cald( adics strat grosut) de talas sau macar paie...schimbat periodic sa fie curat.
La.fel si in ce priveste mancarea, mai ales la curci trebuia sa te interesezi cu ce fel de mancare au crescut, praf sau brizurata, colorata sau nu, ideal sa.stii si marca sa.continui o vreme cu acelasi lucru iar trecerea sa o faci treptat.
Buna ziua! Multumesc pentru raspuns. Este cald in spatiul unde stau, au si asternut si le-am luat macare de unde i-am luat si pe ei. Am sunat la crescatorie si am intrebat ... au zis ca le ia vreo 3-4 zile sa se acomodeze cu noul spatiu. Azi sunt mai bine ... au ciugulit nitel si nu mai stau culcati se plimba :). sper sa fie bine in continuare. O zi frumoasa tuturor!

View Postvalidoe, on 16 mai 2018 - 10:24, said:

Ai mei maine fac o luna. Ieri am cantarit trei si aveau 1,3 kg+
Cam asa arata si ai mei :) dar cu mai putine pene :))

#1430
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 24.08.2005
de la ce varsta i-ai dat afara validoe?
si mai am o intrebare: cand sunt mici 3-4 saptamani se infoaie si curcile sau doar curcanii. Am 2 mai micuti care zic eu ca sunt curci dar se infoaie si aceea.
Anul acesta, pentru cei din prima serie,  am surpriza sa imi manance uruiala facuta de mine in detrimentul granulelor de la agro. Aleg uruiala si lasa granulele.

Edited by vdingo11, 17 May 2018 - 10:56.


#1431
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 01.12.2006
Anul asta i-am scos de la o saptamana dar a permis vremea
De curci nu stiu sa se infoaie

Si eu ii trec in perioada asta pe uroaie de porumb cu srot de soia si calciu vitaminizat
Contrar tuturor recomandarilor de pe diferite saituri, eu am inceput sa ii obisnuiesc cu lucerna de la varsta de 3 zile, acum le dau 5 mese pe zi lucerna tocata plus ca umbla liberi prin iarba

#1432
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 24.08.2005

View Postvalidoe, on 17 mai 2018 - 11:19, said:

Si eu ii trec in perioada asta pe uroaie de porumb cu srot de soia si calciu vitaminizat
care este procentul la uruiala?
Eu fac un amestec de 50 parti porumb, 15 grau, 15 orz, 12 srot floare. Amestecul rezultat il lac 5 la 1 cu srot de soia. Pe masura ce cresc fac 7/1 apoi 10/1 chiar si 15 la 1 daca ii tin mai mult

View Postvalidoe, on 17 mai 2018 - 11:19, said:

acum le dau 5 mese pe zi lucerna tocata plus ca umbla liberi prin iarba
eu am inceput de la 2 saptamani dar uscata 2 zile.
O dai proaspata?

Edited by vdingo11, 17 May 2018 - 14:02.


#1433
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 01.12.2006
Conform etichetei srotul de soia are 46, (ceva)% iar porumbul l-am considerat cu 8%
Deci pana fac doua luni raportul e cam 2/1 in favoarea porumbului ca sa iese peste 20% proteina plus 2% calciu vitaminizat
Lucerna proaspata

#1434
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 24.08.2005
Astazi cand am ajuns acasa am avut o surpriza neplacuta: unul din puii de curca de 2 saptamani nu se mai deplasa bine. In picioare este capabil sa stea dar la miscare se clatina parca nu are stabilitate.
Eu l-am vazut de vreo doua zile ca statea cu aripile din cand in cand lasate dar am zis ca poate ii este cald. Din ce vad eu parca sa nu mai aiba forta intr-un picior si parca sta cu el stramb.
Problema este ca nu imi explic acest fenomen in conditiile in care au avut start agro la discretie, apa, curatenie si caldura (poate un pic mai multa caldura ca era spatiul mic si becul de 150 marisor, dar daca nu stateau cu ciocul deschis banuiesc ca le era bine)
Intrebarile mele sunt 3:
1. poate sa ii slabeasca picioarele de la prea multa caldura (altceva nu cred ca am gresit)
2. care ar fi cauza?
3. cu ce sa incerc sa il pun pe picioare in conditiile in care ,mananca si bea apa singur.
Multumesc.

#1435
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 24.08.2005
Intre timp am mai citit si cred ca este peroza.
Totusi eu nu sunt lamurit cum s-a produs acest fenomen daca puii au fost hraniti doar cu furaje start curcani, care teoretic au tot ce le trebuie.
Credeti totusi ca fiind tinuti intr-un spatiu  mic cu bec infrarosu de 150W in cutie sa il fi afectat. Nu imi dau seama care este cauza pentru a nu gresi si in viitor.

#1436
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 01.12.2006
Confirm si eu ca anul asta au trecut pe uroaie rapid, nici nu a fost nevoie sa le amestec
Le-am pus separat si au uitat de granule. Ma intreb daca granulele chiar au atata proteina cat scrie pe eticheta

Eu am o 'incapere' de 6 mp unde ii tin pana la o luna jumate apoi afara in sopron. Bec nu au mai vazut de la 3 saptamani si atunci doar noaptea

Edited by validoe, 19 May 2018 - 07:16.


#1437
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 24.08.2005
Si eu ma indoiesc de calitatea lor.
Din pacate acel pui de curca nu mai are nici o sansa sa isi revina deoarece piciorul deja a inceput sa se strambe.
I-am dat vitamine dar nici un efect vizibil. Este pacat ca mananca.
Cred ca totusi a avut ceva de mic si nu a fost vizibil.

#1438
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 24.08.2005
Ajutati-ma va rog cu un sfat: puii mei de curca nu vor sa manance granulele start sub nici o forma. Au 4 saptamani si au greutatea corespunzatoare pentru 3 saptamani (730g)
Sunt vioi, alearga, scurma dar nu mananca. Mai fac unii gainat maro inchis moale dar nu este nimic de speriat.Ca sa manance ceva le dau granule amestecate cu uruiala. Aleg uruiala si nu se ating deloc de granule.
Le-am dat vitamine AD3E, Selevit nici o schimbare.
Evident ca daca nu mananca nu pun pe ei.
Cu ce sa mai incerc.
Multumesc.

Edited by vdingo11, 25 May 2018 - 21:49.


#1439
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 01.12.2006
La varsta asta nu le mai dai starter. Fa uroaiele mai bogate in proteina

#1440
ioncelmic

ioncelmic

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 28.05.2018
Buna ziua. Anul acesta mama a achizitionat 15 pui de curca in varsta de 6 sapt de la Agroland. Acum au 7 saptamani si o greutate intre 2 si 2,5 kg. Am fost la farmacia Pasteur de pe calea Giulesti si mi s-a recomandat enrofloxacina, coccistop, vitamina K3, si un complex de B-uri ca si tratamente preventive.
Dupa ce am citit posturile dvs m-am hotarat sa cumpar Enteroguard (din ce am inteles are un spectru mai larg de actiune decat Metronizadol Arena). Intrebarea este de cand pot incepe tratamentul profilaxic cu Enteroguard, cate zile si dozaj?
Eu ma gandeam la 1 cp / 2,5 kg timp de 5 zile si repetare la 4 saptamani.
De asemenea Agroland mi-a recomandat Herba Safe care este exclusiv din plante pentru inlocuirea medicamentelor, dar nu prea am incredere.
Mentionez ca mama creste de 7 ani la tara pui de carne si Kabir, cumparati de la Agroland si rar am intampinat probleme (vaccinurile de pseudo pesta facute la 9, 24 zile ..... samd)
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate