Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Cresterea curcanilor

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1503 replies to this topic

#1405
fodur

fodur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 21.07.2010

 vdingo11, on 07 noiembrie 2017 - 09:20, said:

Eu sincer pana la 3 luni nu am reusit, in cei 3 ani de cand cresc, sa ii fac sa manance uruiala. Dupa 3 luni treptat isi dau drumul.
Sa tai o pasare care a mancat doar granule si iarba evident nu se compara cu una care de la 4-4,5 luni mananca doar uruiala, etc.
Financiar evident ca nu se justifica (ai vazut ca nici in tabelul de crestere de la agro nu au greutati dupa 20 saptamani) dar crestem pentru noi.
Este doar parerea mea strict personala, nu inseamna ca este si corecta 100%.
Incearca de curiozitate intr-un an sa duci cateva exemplare (curcile sunt docile si nu ai treaba cu ele, nici nu mananca mult) sa vezi cum arata o pasare taiata la 7 luni (eventual sa le iei mai tarziu un pic)
Cand zici "granule" eu inteleg brizura (starter) si pelete. cand zici "uruiala" eu presupun ca are suficienti nutrienti si e facuta pentru curcani.
E un lucru bun sa le dai la inceput granule sau ud, pentru ca macinatura fina poate crea ori perpetua o deformitate care se cheama limba carliontata ori intoarsa.

Poti incerca trei lucruri: mancare uda; mancare fermentata (o zi, doua maxim) asa incat ei prind gustul uruielii, apoi le place si o mananca si uscata. Al treilea e sa aduci gaini langa ei, care ii invata ca-i buna. Dar ultima e nerecomandabila vizavi de sanatatea curcanilor, gainile respective poarta "rautati" in organism fara probleme,la care curcile sunt in schimb sensibile/expuse.
AFAIK, "rautatile" sunt mai ales paraziti, aici parintele strie mai bine.. de fapt el stie mai bine peste tot, eu sunt incepator.

#1406
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 24.08.2005

 validoe, on 07 noiembrie 2017 - 09:23, said:

Diferenta a fost ca au pus foarte multa grasime
Aici ai dreptate, intr-adevar curcile pun foarte multa grasime dar curcanii mai putin. Dar si cand faci o supa cu stele multePosted Image

#1407
scm_ro

scm_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 30.08.2007
Sau ii tai treptat. Decat sa mananci congelat , mai bine tai din cand in cand cate 2 - 3.
Mie anul asta mi-au ramas 4 curcani pe care i-am taiat la 6 luni. Nu au avut grasime multa, dar a meritat efortul. In ultimele 3 luni am diminuat ratia de mancare de la Agroland si am bagat porumb uruit si lucerna uscata.

#1408
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 24.08.2005

 fodur, on 07 noiembrie 2017 - 09:36, said:

Cand zici "granule" eu inteleg brizura (starter) si pelete.
Ma refer la starter, faza 1, faza 2 si finisare pentru curcani (nu stiu ce inseamna pelete)
La uruiala ma refer la amestec cereale, sroturi, calciu.

#1409
hcnsofia

hcnsofia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.05.2009
buna,
Cresc curcani de 5-6 ani, intre 3-10 bucati pe an, doar pentru familie, cu rezultate destul de bune dar ca anul acesta nu am mai patit!
Sunt atat de agresivi curcanii!! Au inceput de aproape 2 luni si credeam ca le va trece! Dar e tot mai rau! Se unesc masculii si ataca constant! Am patit in alti ani sa fie agresivi intre ei dar nu cu oamenii care-i hranesc!
Pe langa cutit oare mai este vreo solutie?

#1410
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,091
  • Înscris: 01.12.2006
Toporul

#1411
scm_ro

scm_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 30.08.2007
Nu stiu daca toporul este singura solutie. Stiu ca mai de mult cand se mai plangea cineva de agresivitate la curcani ( se atacau intre ei) parintele parca a spus ca era si o deficienta in alimentatie. Dar nu imi mai aduc aminte despre ce era vorba. Poate intra pe aici si iti spune daca se poate rezolva si altfel.
Si ai mei mai aveau perioade din aste dar le mai dadeam o palma peste cap si isi reveneauPosted Image

#1412
hcnsofia

hcnsofia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.05.2009
Atunci cand se ataca intre ei si eu stiu ca au ceva lipsa in alimentatie. I-am strans de gat de cateva ori dar nu renunta, au obiceiul sa sara pana sus la umar si sa atace in grup. Cum ziceam, niciodata nu am avut asa curcani agresivi. Noroc ca e noiembrie, daca reusesc mai astept 2-3 saptamani si ii tai.

#1413
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 24.08.2005
Salutare.
Am si eu nevoie de confirmarea unui lucru si sfaturile voastre.
Acum vreo 5 zile (cand s-a racit vremea semnificativ) unul din curcani respira greu (ciocul cascat). Dupa vreo zi la ochi a inceput sa faca ca o spuma alba iar de marti a inceput se i se umfle portiunea de sub ochi.
Am atasat si poze sa vedeti ca la un ochi este umflat iar la altul parca abia acum incepe.
Am cautat pe net si pe acest forum si cred ca este micoplasma.
Va rog foarte mult sa imi raspundeti punctula la urmatoarele intrebari:
1. confirmati diagnosticul de micoplasma
2. carnea este buna de consum, inclusiv capul (eu obisnuiesc sa il pun la ciorba)
3. mai am cateva exemplare, (unul din ele ara un harcait si stranutat (periodic nu permanent), altele sunt ok in acest moment) pe care doresc sa le mai duc ceva vreme. Ce tratament as putea sa ii dau celui care harcaie si ce sa le dau preventiv la ceilalti? merita sa ii tratez preventiv sa nu se imbolnaveasca si ei sau imi bat capul degeaba?
Mentionez ca nu am mai avut pana acum aceasta presupusa boala si nu stiu care sunt riscurile cu ea si cum se coporta pasarile.

Multumesc anticipat.

Attached Files


Edited by vdingo11, 30 November 2017 - 09:21.


#1414
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 24.08.2005
Salutare.
Am nevoie de un sfat: trebuie sa fac lincomicina+spectinomicina injectabil la niste curci.
De la farmacie mi-au spus sa le fac subcutanat: sa fac un pliu al pielii de la gat si si fac injectia acolo.
Nu am mai facut pana acum injectii si nu stiu daca este bine asa. Am vazut pe net ca se fac si sub aripa.
Imi puteti da niste sfaturi (maine dimineata ar trebui sa incep)
Multumesc.

#1415
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 24.08.2005
Am inceput sa le fac injectiile: am facut un pliu pe gat si am introdus acul acolo.
Problema este ca dupa ce bag serul ramane un nodul - am frecat si dispare. La una din ele dupa scoaterea acului a sangerat un pic.
Jumatate din doza am facut in muschiul pieptului si jumatate subcutanat la gat. "Produsul se administrează intramuscular, la păsări se poate administra şi subcutan."
Imi puteti spune va rog daca este ok cum procedez - repet ca nu am mai facut asa ceva niciodata.
Si mai am o intrebare: ce inseamna cand curcile au saliva ca si cum ar fi amestecata cu un pic de sange, si parca si miroase un pic ciudat. Ce semnifica acest lucru?

Multumesc anticipat si sa aveti Sarbatori fericite!

#1416
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
Intramuscular e posibil sa provoci diverse reactii care pot " strica" aspectul/textura muschiului de aia e de preferat subcutanul sau se injecteaza in zone mai putin "valoroase" ( dintre cele in care nu exista probleme cu vasularizarea)
Nu are sens sa faci 2 injectii, e o prostie...ori-ori.
Daca nu te descurci la subcutan faci intramuscular si aia e.
Subcutan la gat se face de regula la "ceafa" adica pe partea posterioara a gatului, aceleasi motive legate de vascularizare( sa nu ai vase majore pe acolo pe care risti sa le intepi)


#1417
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 24.08.2005
Multumesc parinte.
Ieri am facut doar subcutanat la gat dar cred ca am atins un vas de sange ca una sa invinetit in acea zona. Nu pare sa fie o problema si sper sa nu o afecteze.
Din pacate una a crapat: ieri dimineata statea cu gura cascata ca si cum nu avea aer si avea acel stranut ciudat. Ca si cum caile respiratorii i s-ar fi infundat.
De taiat nu puteam sa o tai ca incepusem tratamentul.
Cele care aveau horcait ca de raceala (ca si cum ar fi avut mucus mult in nari) nu mai au aceste manifestari.
Problema este ca toate scot niste sunete ciudate ca si cum ar avea ceva pe caile respiratorii. Ca si cum s-ar fi innecat cu ceva.
Ieri am terminat 2 zile de rombetazol ca am zis ca poate au acei vermisori in gat, este o mica ameliorare dar nu sunt impresionat.
Cred ca este o cauza pierduta dar din pacate trebuie sa mai trag de ele o anumita perioada.
Dupa 7 zile voi repeta rombetazol si din nou injectiile cu lincomicina, sa vad poate va fi mai bine.
Tare mi-as dori sa stiu de la ce vine acele sunete de innecare pe care le scot.
Am cautat pe net si tot nu-s lamurit.

Poate mai aveti alte sfaturi pentru mine.
Sarbatori fericite.

Edited by vdingo11, 26 December 2017 - 11:31.


#1418
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
Ti-am zis, n-au niciun vierme, e o boala respiratorie, nu o vei vindeca prin tratament si nu mai face tratamente aiurea cu antibiotice.
Daca tot ai facut acum , faci cat trebuie si gata, poti sa faci linco la o saptamana de avuma si pana la anul pe vremea asta, mai rau faci.

Cum ti-am zis de la inceput: nu rezolvi tu problema asta, nu in aceste conditii, in vel mai fericit caz tai tot ce pare afectat si restul tratezi( sa tii cat de cat sub control , de rezolvat complet e putin  probabil)
In rest, nu mai tine pasari de consum pana vine iarna ca  iesi pe paguba...daca ai oarrce experienta, stii ce faci,co ditik samd..poti sa mai tragi de ele dar tu nu indeplinesti aceste conditii si vei avea mereu probleme.
Cresti, tai, lada si aia e.

#1419
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 24.08.2005

 parintele, on 26 decembrie 2017 - 12:02, said:

restul tratezi( sa tii cat de cat sub control , de rezolvat complet e putin  probabil)
Cu ce sa tratez macar pe cele care nu sunt grav de tot ca am incercat toate variantele posibile?

Oricum cu taierea pasarilor inainte de a intra in iarna ai mare dreptate. Anul asta m-am fript cu toate ca in ultimii 3 ani le-am dus pana la sfarsitul lui februarie fara mari probleme. Nu cred ca mai risc alta data.
Este si greu sa selectezi pe care sa le tai si pe care sa le lasi. Le vezi ca au probleme de respiratie, zici ca las ca mai merg cum au mers pana acum si apoi le gasesti cu gaigele in sus.
Naspa boala si tare pacatoasa. Cred ca trebuia sa trec si prin asta.

#1420
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 24.08.2005
Dupa cum am precizat in posturile anterioare am incercat sa tratez acea pacatoasa de boala respiratorie cu avian protect si apoi cu Lincomicina+spectomicina.
Dupa terminarea injectiilor,  timp de 10 zile si-au revenit nu mai stranutau ca inainte decat foarte rar dar am una care a inceput sa stea cu ciocul deschis (nu foarte tare) ca si cum nu ar avea aer.
Am mai avut una care a ajuns in stadiul acesta si am pierdut-o (aceasta nu a primit nici un tratament)
Clar as dori sa o tai ca nu mai cred in minuni dar problema este ca perioada de pauza la lincomicina (trece pe 10 ian) dar din pacate avian protect are perioada de pauza de 28 zile adica in jur de 18 ian (destul de mult si nu stiu daca o mai duce pana atunci)
Intrebarea mea este daca as putea taia pasarea la 21 de zile de pauza fata de 28 cat este recomandat pentru consum
Unii mi-au spus ca o perioada de 14 zile este suficient ca se elimina antibioticele. Totusi producatorii nu pun aceste termene la intamplare, cred ca este o justificare.
Ce parere aveti despre aceasta situatie? Parinte te rog poate iti rupi 2 minute din timpul tau sa iti exprimi punctul de vedere.
Multumesc anticipat.

Edited by vdingo11, 08 January 2018 - 22:52.


#1421
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 24.08.2005
Nu-si face nimeni mila de mine cu un sfatPosted Image

#1422
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
E simplu, aici nu tine cu parerile, daca aia spun ca exista reziduuri,inseamna ca exista reziduuri.
Cat de nocive sunt? Depinde...daca tu iei antibiotice aiurea poate ca impactul e zero...sau poate ca maine faci o infectie si avand si o anumita sensibilitate/particularitate, acele reziduuri pot sa creeze mari probleme.
Cine sa stie?
De murit nu mori, nu esti singurul care ar manca,  e clar ca bine nu e...mai departe 3 alegerea ta si doar a ta.
Cam ce astepti,sa vina unu sa-ti spuna sa mananci linistit?Nu se va intampla pt ca ar fi o idiotenie..
Sa iti spuna cat de mare e impactul unui anume antibiotic samd...nubcred ca poate cineva denaici sau chiar daca poate e irelevant pt ca efectul la kine poate fi zero virgula si la tine 99,9...depinde..

Asa ca astepti degeaba confirmari si incurajari,nu vor veni.
Util poti primi doar sfaturi cum sa nu ajungi in situatii d'astea.



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate