Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Cresterea curcanilor

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1503 replies to this topic

#1387
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,038
  • Înscris: 17.03.2005
Cauta cu google " spatula unghii". Folosesti ceva similar , era un exemplu.
Posibil sa aiba in jos si nu in gura insa e improbabil, de regula intai apar in gura si apoi se intind.

#1388
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 24.08.2005
Am incercat sa frec cu tifon (dar nu se curata), cu bat de chibrit (dar ii ranesc).
Este dificil sa curat acea membrana.
Oricum se vede o imbunatatire dar mai este mult pana la vindecare completa.

Mai am nevoie de un sfat: eu pana acum la sfatul unui coleg de pe forum (vir72 daca nu ma insel) cand curcanii faceau acel gainat balbui-cretos le dadeam un vf de doxivit si metranidazol.
Am mai cautat doxivit si cei din zona mi-au spus ca nu se mai fabrica.
Vad ca substanta de baza este doxiciclina dar nu stiu cum sa caut pe net un produs (de preferat pulbere) ca sa il inlocuiesc.
Acum citind am vazut ca este mai mult pentru partea respiratorie si nu stiu daca ajuta si acesta sau este suficient doar metranidazol.
Stiti ceva asemanator sau ori cu el ori fara nu conteaza?
Multumesc.

#1389
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,038
  • Înscris: 17.03.2005
De ce crezi ca ti-am spus de pensa, spatula metalica di alte ustensile? Pentru  ca acele depuneri aderente sunt greu de indepartat.
Tocmai de aia e greu de tratat si boala e atat de pacatoasa dar asta e, trebuie.
Doar aplicarea de orice acolo e frectie la picior de lemn.
Metronidazolul conteaza daca e histomonas, doxiciclina nu are nicio treaba si pe deasupra e un antibiotic destul de toxic pt ficat aaa ca nu doar ca nu are treaba dar mai rau face, tu in loc sa eefavi ficatul vu tonice mai rau ii dai topoare.

Daca nu e histomonas problema, poate rinutila doxyciclina dar in genere nu prea e prima alegere pt asemenea probleme, la antibiotice oricum e bine sa fii extrem de prudent...eu as da-o doar dupa ce sunt bsolut sigur ca poate sa fie o solutie, nu asa...hai sa dam ceva..



#1390
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 24.08.2005
Multumesc.
Da este foarte dificila curatarea.
O sa incerc cu niste smirghel un pic mai fin, ca nu vreau sa ii ranesc foarte tare ca poate le fac mai mult rau.

#1391
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,038
  • Înscris: 17.03.2005
Da, si o perie de sarma pe bormasina,un flex eventual... :D  :D
Pune mai nene mana pe pe ti-am zis si jupoaie mizeriile alea.


#1392
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 24.08.2005
Posted Image
Pune te rog o poza sa o spatula care consideri tu ca este cea mai buna

#1393
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,038
  • Înscris: 17.03.2005
Ti-am spus sa cauti spatula unghii.
Orice.sparula metalica sa poti desprinde si o pensa/ penseta medicala sa poti prinde mizeriile alea si sa.le jupoi.


#1394
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 24.08.2005
Parinte vreau sa-ti multumesc pentru sfaturile pe care mi le-ai dat in legatura cu difteovariola (variola aviara) deoarece dupa 1 luna de la aparitia ei curcanii sunt aproape vindecati (pe exterior 100% iar in gura mai am cativa la care cred ca mai dureaza un pic pana la vindecarea totala)

In plus acum ma confrunt cu acel gainat alb-cretos. Am citit explicatiile din postul de mai jos dar am nevoie de niste sfaturi mai clare.

 parintele, on 24 iulie 2017 - 22:16, said:

Gainatul ala are 2 componente, o parte pastoasa/ cretoasa...asta e urmare a unei afectiuni pe intestin insa nu de genul unei leziuni precum cele produse de coccidii..alea pur si simplu " rod" mucoasa si provoaca rani/ulceratii.
Infectiile sau dereglarile produse de paraziti de genul histomonasului produc asemenea excretii pastoase( ca o pasta de ipsos)...albe sau colorate...
Partea " colorata" indica afectiuni care intereseaza ficatul...simplist spus galbenul sau verzuiul arata ca si secretiile hepatice/ biliare...
Combinat, pasta aia alba si lichidul ala galben in cazul de fata amestecate dau pasta aia colorata...e ca si cum pune pigment intr-o pasta ( gen lavabila groasa)...

Ideea este ca pasarile sunt ok dupa care intr-o dimineata gasesc gainat alb-cretos lichid. Evident nu stiu de la care este si dupa vreo 2-3 zile il identific pe "faptas" ca deja incepe sa stea ghebos si nu mananca.
Atunci incep sa ii dau metranidazol (1 pastila la 5 kg) - dupa vreo 2-3 ture pasarea isi revine dar mai dau pana la 5 zile.
Tratez unul si peste o perioada gasesc altul, apoi cel tratat dupa vreo 2 saptamani a revenit din nou la boala.
Nu prea am inteles foarte clar din ce ai spus in acel post daca acest gainat alb-cretos este doar pentru histomonasului (ataca este atacat ficatul) sau poate avea si alte cauze (atacat intestinul)
Cum ar trebui sa procedez ca sa nu recidiveze pe cei tratati? Sa dau 7 zile chiar daca mananca si se comporta foarte bine dupa 5 zile de tratament?
Ideea este ca in fiecare an dupa 4-5 luni incepe aceasta problema. Cu metranidazol in fiecare an i-am tinut sub control iar la sacrificare am avut foarte putini la care ficatul nu era perfect.
Oare la ce gresesc de am aceasta problema in fiecare an? Este infestat locul? Habar nu am, dar este ciudat ca se intampla doar cand ajung pe final.

Multumesc din nou.

#1395
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,038
  • Înscris: 17.03.2005
La histomonas e galben sulf pt ca acea pasta se coloreaza cu alte secretii lichide. La fel si la salmonella.
Alba e la colibaciloza, avand si un miros specific. Cauta si tu info despre boala asta ca sa ai ideedespre ce e vorba.

In principiu ca sa sintrtizam niste concluzii general valabile pt ambele:
La aparitia unei boli in card nu se trateaza izolat, o pasare
Pe aia o tratezi individual ca sa fii sigur ca si-a primit doza,  eventual o izolezi ca sa nu raspandeasca in continuu microbii si sa nu o calareasca celelalte( uneori  pasarile din varii motive ranesc pe cea " moale")
Dar trebuie tratat tot pt ca nu stii daca nu sunt co taminate in perioada de incubatie a unei boli samd...din moment ce una a facut o boala, probabil ca si celelalte au fost expuse patogenului...uneori nu e cazul dar ca regula asa o abordezi, tratezi tot doar ca.in doza.si perioada " preventiva"...

Bolile se manifesta la anumite varste din motive simple:
Ori e vorba de receptivitatea la o anumita varsta sau manifestari mai vizibile ( adica si puiul sau adulta fac boala doar ca la pui vezi boala, la adult iti scapa pt ca.semnele sunt mai putin evidente) ori e vorba de faptul ca in timp apar numerosi factori de stres...adica puiul mic iti face coccidioza sau alta boala, dupa un timp leziunile aferente acestor boli se cronicizeaza si usor usor pasarea devine sensibila la patrunderea pe acele leziuni cauzate de prima boala a unor patogeni care declanseaza boala care te supara.
Si cremea si parazitii si alti factori pot duce la acelasi rezultat, adica dupa 2-3 luni de viata , care pot sa coincida si cu anumite perioade din an, pasarile tale sa inceapa sa manifeste semne ale unei anumite boli....

E greu de spus care e situatia pana cand nu ai macar clar un diagnostic ..ce boala e in cauza...


Ce e de facut? Pai in principiu e simplu
..
Incerci sa.eviti greselile din trecut si sa impiedici din ziua 1 instalarea oricarei boli...poate o coccidioza e simpla, sau o micoplasmoza,  dar la 3 luni pe leziunile alea intestinale sau pe sistemul respirator foarte usor seninstaleaza boli mult mai pagubitoare.

Deci solutia e sa nu mai gresesti pe parcurs, co ditikle de viata si tratamentele corecte doar daca si cand e nevoie si fix cu ce e nevoie ...sa nu dai voie pasarii sa.se degradeze in timp si sa fie sensibila ulterior la alte boli.

Usor de spus, greu de facut, doar cu timpul si incercand mereu sa imbunatatesti poti scapa de probleme.

Normal, si dezinfectarea adaposturilor si celelalte masuri de igiena sunt importante dar pana la urma tot la experienta si la respectarea cat mai ideaproape a tehnologiei de crestere se refera.





#1396
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 24.08.2005
Da foarte dificil si clar tine de experienta si multe cunostinte iar atat timp cat nu sunt capabil sa identific boala evident ca aplic si tratamente aiurea.
Ca sa inteleg si eu cate ceva, spune-mi si mie ce crezi ca este in cazul primului gainat (cel alb-galbui) si in cel de al doilea(negru)..
Aceste doua tipuri le intalnesc frecvent si nu stiu exact care ar putea fi cauza.
Multumesc.

Attached Files


Edited by vdingo11, 14 October 2017 - 20:18.


#1397
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 24.08.2005
Avand in vedere ca pana acum nu m-am mai lovit de aceasta situatie va intreb urmatorul lucru: de vreo cateva zile gasesc dimineata in gainatul curcanilor graunte nedigerate (cred ca sunt unul sau doi in aceasta situatie)
Ce inseamna acest lucru? Boala, problema digestiva care trece de la sine, trebuie intervenit cu ceva?
Multumesc.

#1398
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 01.12.2006
De ce inca nu ai taiat curcanii? Ca au o varsta deja, poate ma insel

#1399
fodur

fodur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 21.07.2010
Scuze ca postez intarziat, dar nu ma pot abtine. Pe pagina dinainte e cineva cu niste curcani umflati in obraji.. isuse cristoase. E foarte probabil o forma de mycpolasma, sper ca userul respectiv, dupa ce a taiat curcanii TOTI urmeaza sa taie si gainile si orice pasare in afara de gaste pe care le-ar avea in ograda.
Micoplasmele se transmit prin ou si incrucisat de la o specie la alta, din pasari nou introduse in ograda, apoi din cauza pasarilor salbatice, conditiilor favorabile bolii si prin vectori, fomite si chiar aer.. Nu exista cura. Se raspandeste extrem de rapid, pasarile pot purta boala fara sa arate simptome. Cand apare in ograda, pe toate le consideri suspecte. Taiat tot, inceput de la zero, cu curatenie si spalare cotet urmate de pauza o luna.

Variola / difterovariola sunt printe cele mai benigne boli, chiar daca arata grav. Se raspandeste greu,.persista in lot cateva luni dar animalele se vindeca si raman imune. Albastrul de metil usuca cojile pe care le culegi pentru ca virusul prin ele se raspandeste.. am avut si eu prin gaini, n-ai ce face - in afara de un vaccin greu de gasit - insa nu e ceva grav. Da-mi variola oricand, nu-mi da alte boli...

Edited by fodur, 02 November 2017 - 10:08.


#1400
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,038
  • Înscris: 17.03.2005
Partial adevarat in sensul ca:
1. Ai dreptate cu micoplasmoza ca e superusor de raspandit dar tocmai de aceea bomba nucleara devine relativ inutile...uneori te chinui degeaba.
Daca poti izola, traoesti intr-o zona mai generoasa, vecini mai departe samd...ai sanse sar altfel, in multe alte circumstantein 1-2 ani te pricopsesti iar.
2. Variola simpla( cutanata) e intr-adevar apa de gura fata de multe alte boli..practic insa de multe ori nu scapi cu atat si problemele sunt grave..ai grija ce-ti doresti.


#1401
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 24.08.2005

 validoe, on 02 noiembrie 2017 - 09:41, said:

De ce inca nu ai taiat curcanii? Ca au o varsta deja, poate ma insel

In general nu tai pasarile pana nu ajung la o maturitate care sa dea consistenta carnii.
Din scurta mea experienta de pana acum daca ii tai prea devreme sunt cruzi si este ca si cum ai lua din galantar (evident nu 100%)
In aceste conditii puii ii tai la 4 luni iar curcanii dupa 7 luni.
Dupa aceasta perioada ii cam tii degeaba ca mai pun putin pe ei, in mare parte grasime, dar uneori ii tin si mai mult ca sa am carne proaspata decat sa o pastrez mult in lada.

Apropos, validoe, la ce greutate ai ajuns cu ei la sacrificare (banuiesc ca i-ai sacrificat pe toti dupa cum ai intrebat) ca erau tare frumosi cand ai pus ultimele poze.

Cat despre variola, intr-adevar este o boala usor de tratat (doar ca tine mult pana dispare) dar eu cum nu m-am confruntat cu asa ceva m-am speriat cand i-am vazut asa bubosi. (multumesc din nou parinte)

Edited by vdingo11, 07 November 2017 - 09:01.


#1402
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 01.12.2006
Cand au implinit 4 luni. curcanii 12-13 kg. curcile 7-9 kg
Nici o treaba cu consistenta de la galantar la o pasare de 12 kg crescuta la iarba
Eu la anul vreau sa ii tai la 3 luni ca sa nu mai intru in caldurile din iulie, iau 20 in loc de 15 si ''ma multumesc'' cu ei de 9 kg
Economic cred ca ar fi mai avantajos, castigi si o luna, pe canicula oricum nu prea asimileaza, mai eviti si bataile crunte de la maturitate

#1403
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 24.08.2005
Eu sincer pana la 3 luni nu am reusit, in cei 3 ani de cand cresc, sa ii fac sa manance uruiala. Dupa 3 luni treptat isi dau drumul.
Sa tai o pasare care a mancat doar granule si iarba evident nu se compara cu una care de la 4-4,5 luni mananca doar uruiala, etc.
Financiar evident ca nu se justifica (ai vazut ca nici in tabelul de crestere de la agro nu au greutati dupa 20 saptamani) dar crestem pentru noi.
Este doar parerea mea strict personala, nu inseamna ca este si corecta 100%.
Incearca de curiozitate intr-un an sa duci cateva exemplare (curcile sunt docile si nu ai treaba cu ele, nici nu mananca mult) sa vezi cum arata o pasare taiata la 7 luni (eventual sa le iei mai tarziu un pic)

#1404
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 01.12.2006
Am incercat ca de aia spun. Am tinut sa am de Craciun sau revelion
Diferenta a fost ca au pus foarte multa grasime

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate