Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Ciuperci

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#37
zerolord

zerolord

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 16.11.2009
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/O1xepSn17vs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#38
ionbv15

ionbv15

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 18.01.2012
www.nutrimold.ro/produse11.Marfa garantata.....,zic eu.Bafta!

Edited by ionbv15, 31 March 2013 - 17:08.


#39
adede

adede

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 15.06.2013
Am si eu o intrebare: am fost in padure la cules buret isi am dat de niste plante albe si nu stiu ce sunt. Le-am taiat pe laterala si uitati ce am vazut. Vreti, va rog, daca stiti sa-mi spuneti ce sunt?Multumesc.
[ https://lh3.googleusercontent.com/-6KzostFFgsw/UbxM0pw6P-I/AAAAAAAAKLo/qgtSeYuXefU/w514-h685-no/20130615_141509.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://lh5.googleusercontent.com/-nxleEblvbAE/UbxM2uVRd_I/AAAAAAAAKL8/ZIiuuK24_oI/w913-h685-no/20130615_141520.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#40
mariuswk

mariuswk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 04.12.2010
Stie cineva ce este asta?

Attached Files



#41
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010
retetele de compost pentru pleurotus sunt foarte multe cum ar fi: paie, ciucalai, talas,rumegus,crengi de vie,coji de seminte etc....eu merg pe reteta de paie (grau sau orz) in proportie de 100% , dar se poate adauga 95% paie si 5% tarate.
indiferent de alegere paiele curate sa nu prezinte urme de mucegai si sa arate cat mai natural trebuiesc tocate marunt cu o sisca sau cu ajutorul unei mori cu ciocanele dupa care trebuie lasate la inmuiat in apa (se mai poate adauga un insecticid dimilin de 0,01% si un fungicid topsin) 24-48 ore timp in care paiele isi trag destula apa (cam de 4 ori cantitatea lor). dupa ce le scoti din apa si le storci trebuiesc dezinfectate termic sau chimic (nu folosesc si nici nu recomand). dezinfectia termica se poate face prin fierbere in apa si mentinerea temperaturii dar cea mai simpla metoda pe care si eu o folosesc este prin dezinfectia cu abur, adica eu am 5 butoaie de tabla in care pun o sita la 15 cm de fundul butoiului pana la sita pun apa si deasupra vin paiele pana sus si acopar butoiul lasandu-i spatiu sa iasa aburul.sub butoi fac focul si cand incepe sa iasa abur il mentin 2-2,5 ore. dupa asta scot paiele le intind pe o folie curata intr-un loc acoperit , astept sa scada temperatura in compost la 25 de grade dupa care se pune miceliu 3-3,5% si ipsos 3%.amestec bine si apoi le pun in saci perforati in prealabil , si se lasa la intuneric pana apar primordiile. Cam asta ar fi in mare reteta mea de compost care o folosesc. Degeaba faci compostul bun daca nu ai spatiu adecvat cu ventilator axial de aerisire cu umidificare si cu lumina necesara

Edited by scaiba, 27 December 2013 - 11:46.


#42
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Referitor la ciuperci, taicamiu are ciupercarie de prin 2000. A construit o cladire (totul din chirpic, izolat pe afara cu polistiren) cam de 100mp care are 3 camere. In prima are o cada si un cazan unde fierbe compostul, pe urma muta in a doua camera sacii gauriti cu compost si miceliu pt vre`o 21 zile parca, si apoi in a 3a la locul definitiv pe rafturi. Totul este semi-automatizat, lumina, umiditate, temperatura etc diferite in camere in functie de varsta sacilor. Am vazut ca face compostul din paie si ciocalai pe care ii marunteste bine la o nazdravanie facuta de el.
Nu iese cine stie ce ban (consumul de curent la 3 aere conditionate plus alte dracii costa destul), mai mult sa`si petreaca timpu la batranete ( e inginer agronom) e multa munca manuala sa tai coditele la peurotus si sa ii bagi in caserole, cantarire, calibrare, etichetare etc si pe urma sa le duca pe la magazine in oras unde se vand ca painea calda. Cu 7lei kg a dat anu asta parca, totul este calitatea intai fara cozi si alte atarnatorii. si nu baga nimic nimic chimic, dar nici nu intra nici un spor de cine stie ce alta ciuperca ca sa compromita cultura, este totul ermetizat. miceliul il cumpara de la Mogosoaia parca sau de la Arad de undeva, nu mai tin minte. Este doar hobby, cateodata sare peste unele anotimpuri ca oboseste, dar pleurotus se vinde foarte bine acum fata de 2000 cand a inceput si lumea vroia doar champignon. Cred ca face 3 sarje(cum le zice el) pe an.
Cam asta tin minte din memorie ca nu m`am implicat niciodata nefiind atins de patima, eram mai tanar cu alte preocupari. Pot sa`l intreb orice daca aveti nevoie de ceva in legatura cu ciupercile.

#43
BadJoke

BadJoke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 29.06.2004

View Postadede, on 15 iunie 2013 - 16:57, said:

Am si eu o intrebare: am fost in padure la cules buret isi am dat de niste plante albe si nu stiu ce sunt. Le-am taiat pe laterala si uitati ce am vazut. Vreti, va rog, daca stiti sa-mi spuneti ce sunt?Multumesc.
https://lh3.googleusercontent.com/-6KzostFFgsw/UbxM0pw6P-I/AAAAAAAAKLo/qgtSeYuXefU/w514-h685-no/20130615_141509.jpghttps://lh5.googleusercontent.com/-nxleEblvbAE/UbxM2uVRd_I/AAAAAAAAKL8/ZIiuuK24_oI/w913-h685-no/20130615_141520.jpg

Am gasit si eu ceva in genul asta insa era foarte mare. mult mai mare decat o minge de fotbal si in jur de 8 - 10 kg. In rest arata la fel. Si eu sunt tare curios daca stie cineva ce fel de ciuperca este...

#44
ady_40aj

ady_40aj

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 23.06.2013
am o mare rugaminte la cei care stiu daca se poate cultiva in sera pitoanca (Boletus edulis) si care ar fi tehnologia ????

#45
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Chiar daca nu este prea multa activitate pe aici,pun si eu o intrebare.Am vazut la supermarket k......nd ,cutii din carton,cam 5-6litrii volum cu miceliu si pamant pt obtinere ciuperci champignon.
A incercat cineva aceste produse?  ...se merita pretul de ~35 lei/cutie sau de banii astia cumpar direct ciuperci cu 9 lei/kg

Edited by gcom61, 11 February 2014 - 20:24.


#46
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 14.11.2006
Eu o sa cumpar. De dragul experimentelor

#47
laum

laum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 22.09.2005
Tot de dragul experimentului, am inoculat spori de ciuperca alba de camp pe boabe de grau, ghidandu-ma dupa sfaturile din cartulia de mai jos.
A fost un experiment cu succes pana la obtinerea ciupercilor Posted Image, dupa ce am introdus boabele in mranita experimentul a luat sfarsit... ciupercile nu au vrut sa se arate, mranita fiind pozitionata cam in soare nu am reusit sa asigur umiditatea si umbra necesara germinarii miceliului.

Attached Files



#48
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Cine vrea sa încerce gaseste la dl Dede..n

Attached File  IMAG1441.jpg   117.67K   60 downloads

#49
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 14.11.2006
halatul cat e?

#50
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
28-29 lei pachetul
Noroc cu nevasta caci eu nu am vazut pretul de pe pachet :)


#51
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 14.11.2006
acuma m-ai pus la cheltuiala. o sa bag si eu o cutie in beci.

#52
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Pai la ce sunt buni prietenii de forum? :))

#53
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
f scumpa jucaria, de banii astia iei miceliu de pe la vre`o ferma ca Mogosoaia (daca mai e deschisa) sau de pe net, si`ti faci tu acasa frumos niste compost ( ca`i plin netu de retete) si saci gauriti prin care sa iasa ciumpercile si gata, mult mai distractiv si mai 'cantitativ' :)

#54
bambusache

bambusache

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 12.01.2016
Daca va intereseaza o hala de 250 mp,complet echipata pentru cultura de pleurotus.O am de vanzare!!!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate