Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Mljet, Croatia

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
MelaniaFloarea

MelaniaFloarea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 10.02.2010
Buna tuturor,

Am facut rezervarea, mi se pare tare frumos locul.
Ce putem vizita in afara de Dubrovnic pe acolo ?
ce imi mai puteti spune despre loc ? cum sunt imprejurimile, ce pot vedea acolo, cum sunt plajele, am de unde cumpara mancare, sunt supermarketuri pe acolo, preturi, restaurante etc,
Orice info este mai mult decat utila.

Multumesc dinainte

#2
biscatrix

biscatrix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 24.04.2007
N-am fost, dar sper sa ajung anul acesta acolo. Cred ca e una din cele mai pusti insule ale Croatiei (exceptandu-le pe cele nelocuite) si asta e unul dintre motivele pentru care vreau sa merg. In plus, stiu ca e si foarte frumoasa.
Noi vrem sa stam in Saplunara si din cautarile pe net n-am prea gasit cazari care sa ne multumeasca. De aceea îi rog si eu pe cei ce au mai fost, daca imi pot da o adresa de contact de acolo. Ma intereseaza doar camera, nu apartament. Apartamente am gasit dar nu vreau sa dau vreo 10 Euro in plus pe noapte pe o chicineta de care nu am nevoie pentru ca nu intentionam sa mancam in camera.

Supermarketuri nu ma astept sa fie avand in vedere ca insula are in total doar vreo mie si ceva de locuitori, dar ceva magazine trebuie sa fie. Probabil ca noi ne vom cumpara ceva apa si bere de pe continent.

In afara de Dubrovnik si peninsula Pelijesac, ai putea incerca sa mai mergi in Korcula ca merita. Problema e insa sa gasesti transport ca nu stiu sa existe curse regulate. Din Korcula se fac excursii in Mlijet, dar nu stiu daca se fac si din Mlijet in Korcula (nu stiu daca sunt destui doritori). Mai e si Lastovo dar acolo e si mai putin probabil sa gasesti excursie.

Plaje? Cele mai frumoase sunt cele de la Saplunara. In rest cred ca sunt doar stanci si pietre, dar poti face baie.
Noi intentionam (mai mult eu) sa inchiriem in una din zile o barca mica si sa navigam putin.

Preturile la mancare ar trebui sa fie cam la fel ca prin zona. Ma astept sa gasesc atmosfera de insula, cladiri rustice si oameni prietenosi. Din experienta stiu ca pe insule la restaurante gasesti o atmosfera mai calda si servicii de calitate. Multe konobe sunt afaceri de familie si sunt foarte atenti la detalii pentru ca sa mai revii la ei. Restaurantele sunt putine, la fel ca si turistii. Nu-i ca pe continent, sau pe insule foarte populate unde se schimba turistii in fiecare zi.

#3
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,537
  • Înscris: 14.04.2008
Daca vei cauta la 'totul despre Croatia' , vei gasi cate ceva si despre Mljet ( vezi mesajele 3466 , 3502 din aug 2009 , dar mai sunt si altele ) .
Pentru a ajunge in Korcula ( merita din plin , vedeti si cand e festivalul ) sau Lastovo , vezi transport aici   http://www.korculain...ula-lastovo.htm .

#4
biscatrix

biscatrix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 24.04.2007
Mersi de link, e bine de stiut ca e un catamaran ce leaga cele 3 insule. Vad ca e doar in iulie si august si se preteaza pentru a visita Korcula intr-o singura zi.

#5
MelaniaFloarea

MelaniaFloarea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 10.02.2010

View PostMelaniaFloarea, on 17th March 2010, 15:03, said:

Buna tuturor,

Am facut rezervarea, mi se pare tare frumos locul.
Ce putem vizita in afara de Dubrovnic pe acolo ?
ce imi mai puteti spune despre loc ? cum sunt imprejurimile, ce pot vedea acolo, cum sunt plajele, am de unde cumpara mancare, sunt supermarketuri pe acolo, preturi, restaurante etc,
Orice info este mai mult decat utila.

Multumesc dinainte

Multumesc frumos pentru raspunsuri !

#6
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,537
  • Înscris: 14.04.2008

View Postbiscatrix, on 18th March 2010, 12:11, said:

Mersi de link, e bine de stiut ca e un catamaran ce leaga cele 3 insule. Vad ca e doar in iulie si august si se preteaza pentru a visita Korcula intr-o singura zi.

Asa se pare , doar iulie si august . Sezonul plin are si el avantajele lui ! Noi am fost in Korcula cu ferry din Drvenik  in sept . si , fiind extrasezon , n-am avut decat 3 ore la dispozitie pt oras .In plin sezon am fi avut si varianta pt timp aproape dublu . Daca catamaranul nu va lasa in portul din oras , ci in cel mare ( pt ferry ) care-i la cca 3 km de centru , vedeti ca sunt taxiuri cu 10 kn/sens/pers  si va si aduc inapoi daca stabiliti asta cu ei .

#7
flc

flc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 18.03.2008
nu ar fi mai bine oare sa puneti problema invers?
adica sa mergeti in concediu in Korcula...si sa vizitati Mljet intr-o zi. in korcula nu m-am plictisit o saptamana...in Mljet nu stiu ce faci

#8
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
In Mljet merita sa stai daca vrei liniste si natura. Eu am fost doar intr-o excursie de o zi si as fi stat lejer o saptamana. In micile localitati de pe insula exista destule terase (restaurante), banuiesc ca sunt si mini-market-uri.

#9
biscatrix

biscatrix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 24.04.2007

View Postflc, on 18th March 2010, 20:16, said:

nu ar fi mai bine oare sa puneti problema invers?
adica sa mergeti in concediu in Korcula...si sa vizitati Mljet intr-o zi. in korcula nu m-am plictisit o saptamana...in Mljet nu stiu ce faci
In Korcula am stat si eu o saptamana cu ani in urma (din care o zi in Lastovo). Acum vrem Mljet doar pentru plaja de la Saplunara, liniste si relaxare. Stiu ca e un loc izolat, dar nu cred ca o sa ne plictisim. Si cel mai probabil vom merge la sfirsit de iunie, asa ca o sa cada si posibilitatea de a revedea Korcula.

Sfatul tau e oricum bun, mai ales pentru cei ce ajung in Mljet din greseala si apoi descopera ca acolo nu-i Mamaia  :)

#10
flc

flc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 18.03.2008

View Postbiscatrix, on 18th March 2010, 21:45, said:

Sfatul tau e oricum bun, mai ales pentru cei ce ajung in Mljet din greseala si apoi descopera ca acolo nu-i Mamaia  :)
pai pt ei am si postat, am vazut ca aici sunt pareri destul de intemeiate.
numai bine

#11
x3mytiz

x3mytiz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 29.11.2003
Dintre cei care au vizitat insula, in special Saplunara, puteti spune daca exista birouri de schimb valutar sau bancomate?
Cum ati platit la restaurant (terasa) sau in magazine?

#12
biscatrix

biscatrix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 24.04.2007
N-am fost (dar vreau sa merg vara aceasta, chiar daca am ramas momentan somer), dar pot sa-ti spun ca insula e mult mai pustie decit iti imaginezi. Stiu ca e o singura benzinarie pe insula, vreo 4-5 ATM-uri, un hotel, citeva mici magazine si cam atat. Restaurante sunt destule deschise in timpul verii. Fara turisti, insula are vreo 1100 de locuitori. In mod sigur vei gasi unde sa schimbi valuta, dar cel mai bine e sa mergi aprovizionat cu apa/bere/mancare/etc. (in functie de ce crezi ca ai nevoie) si cu bani schimbati in kune. In Saplunara nu sunt decit citeva case, putin probabil sa existe vreun bancomat.
Alte insule nu sunt asa (Korcula, Rab, Hvar), pe ele gasesti banci, hoteluri, atm-uri, etc., poti plati cu cardul si la resturante, magazine, etc.

ps. Cind, si unde vei sta in Saplunara? Ti-ai rezervat ceva?

Edited by biscatrix, 24 May 2010 - 18:29.


#13
x3mytiz

x3mytiz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 29.11.2003
Voi sta aici in perioada 5-19 iulie, rezervarea este facuta. Noi cautam liniste, dorim sa ne odihnim. Chiar daca stiam ca nu e foarte populata insula, m-ai pus pe ganduri cu "insula e mult mai pustie decit iti imaginezi". S-ar parea ca ne vom simti ca si Robinson Crusoe...
Daca zici ca sunt restaurante si cateva magazine, de ce ar trebui sa-mi iau apa, bere sau mancare?

#14
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Am mai povestit pe forum, noi am fost anul trecut intr-o excursie de o zi pe Mljet, practic am stat vreo 4-5 ore pe insula intre 2 ferry-boat-uri.
Ferry a ajuns la Sobra de unde ne-am urcat in masina si am luat-o spre parcul National, in directia opusa Saplunerei. Sobra cat si localitatile de la intrarea in parc au un aer pitoresc, au terase, precum si anunturi cu Sobe. Am parcat la intrarea in parc apoi am mers pe jos pana la lac, unde am si mancat la restaurantul din interiorul parcului, pe malul lacului. Aveau f putine feluri in meniu si preturi cu vreo 15-20% mai mari decat pe continent, dar peisajul facea toti banii :) Apoi ne-am plimbat pe malul lacului, am facut plaja si baie. Lume putina, oameni linistiti si civilizati, ceva turisti englezi sau olandezi (dupa aspect) care se plimbau in jurul lacului pe jos sau cu bicicleta. La plaja la fel, putini oameni. Apoi drumul inapoi cu masina si o inghetata la magazinasul/terasa din port, unde preturile mi s-au parut obisnuite. Posibil sa fi fost mai mari doar in parc, nu stiu, pentru ca in cele 4h si ceva nu am testat mai multe restaurante :)

Concluzia noastra a fost ca e prea putin sa vizitezi Mljetul intr-o zi, acolo merita sa mergi sa stai mai multe zile sau o saptamana sa te odihnesti si sa te plimbi pe indelete.
Nah, am cam spus tot ce stiu :)

#15
biscatrix

biscatrix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 24.04.2007

View Postx3mytiz, on 25th May 2010, 09:06, said:

Voi sta aici in perioada 5-19 iulie, rezervarea este facuta. Noi cautam liniste, dorim sa ne odihnim. Chiar daca stiam ca nu e foarte populata insula, m-ai pus pe ganduri cu "insula e mult mai pustie decit iti imaginezi". S-ar parea ca ne vom simti ca si Robinson Crusoe...
Daca zici ca sunt restaurante si cateva magazine, de ce ar trebui sa-mi iau apa, bere sau mancare?
Eu cred ca insula e ideala pentru liniste si relaxare, sper sa va simtiti bine si sa va placa.
Spuneam de provizii doar in cazul ca ai nevoie. Daca mergi sa maninci doar la konobe (restaurantele locale), inclusiv micul dejun, nu e cazul. Daca nu, poate e mai bine sa mergi aprovizionat. Cum am vazut si prin alte locatii prin care nu trec sute/mii de turisti zilnic (ceea ce e cazul si pentru Saplunara si alte locuri din Mljet), magazinele sunt foarte mici, deschise citeva ore pe zi si au doar citeva produse.

Si eu am avut pe lista pensiunea aia. Cum nu am fost sigur pe locul de munca, nu mi-am rezervat nimic. Daca merg, o voi face peste o luna si voi merge fara rezervare pentru ca in perioada aceea ar trebui sa fie liber in multe locuri. In caz ca merg, o sa ma intorc inainte sa fi tu plecat si o sa pot sa-ti dau mai multe informatii despre Saplunara.

Edited by biscatrix, 25 May 2010 - 11:23.


#16
x3mytiz

x3mytiz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 29.11.2003
Am luat demipensiune, deci ma va interesa doar pranzul, pe care-l voi lua la terasa. In rest voi fi nevoit sa cumpar doar fructe sau mici gustari, pentru plaja. Pentru astea sper sa fie suficiente magazinele acelea mici, de care pomeneai.
E prima data cand mergem in Croatia, de aceea am vrut sa fac rezervare. Cam 25% din costul total s-a dus la agentie. Daca vom mai merge si anul viitor, vom merge fara rezervare.
Chiar ar fi binevenite informatiile despre Saplunara, in caz ca te intorci inainte de plecarea mea. Iti doresc sa ai un concediu placut si, la intoarcere (sau pana atunci), sa rezolvi si cu slujba :).

#17
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Biscatrix, succes cu serviciul si concediu existent :D si placut! :)
x3mytiz concediu placut si te asteptam cu impresii!

#18
biscatrix

biscatrix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 24.04.2007
Multumesc tuturor de sustinere  :)

Si apropo de adriatic.hr. Si eu zic ca e cam mare comisionul lor doar pentru o simpla intermediere pe internet. Pentru iunie am gasit diferente de 8-10 euro pe noapte fata de contactul direct la proprietar (acolo unde se poate). Ceea ce mi se pare mult.

Edited by biscatrix, 25 May 2010 - 15:11.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate