Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 

Jurnal de Bord - Citroen C4

- - - - -
  • Please log in to reply
1463 replies to this topic

#19
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003
Ambele se dezaburesc imediat, insa daca nu ar fi fost stergatorul ala, pe ploaie ar fi fost belea mare. Nu sterge bine ca se si aseaza apa pe luneta la loc.
BTW ti-au dat aparatori(pentru apa/noroi) pentru rotile din spate?
Mie mi=au dat dar parca nu as sta sa le pun pentru ca va arata naspa cu ele :cursing:

#20
CarmenC4

CarmenC4

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 26.04.2005

MATRIXU, on Jul 5 2005, 11:44, said:

Ambele se dezaburesc imediat, insa daca nu ar fi fost stergatorul ala, pe ploaie ar fi fost belea mare. Nu sterge bine ca se si aseaza apa pe luneta la loc.
BTW ti-au dat aparatori(pentru apa/noroi) pentru rotile din spate?
Mie mi=au dat dar parca nu as sta sa le pun pentru ca va arata naspa cu ele :cursing:

<{POST_SNAPBACK}>



ok, inseamna ca e o problema de 'geometrie' a lunetei, si eu am avut aceeasi senzatie, de parca  spatele masinii era in mijlocul niagarei.

aparatori- da, dar  nu le-am pus,  nici nu intentionez, n-am folosit niciodata.



ps. mai sus am vrut sa scriu 'obisnuiesc', nu 'obisnuesc'

#21
mars2k

mars2k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 20.12.2004

CarmenC4, on Jul 5 2005, 11:12, said:

mi se pare usor inerta la turatie mica, mai ales in vitezele inferioare,  si de aceea am tendinta sa o turez la > 3500, mai ales la primele 3 trepte.
CarmenC4, in perioada de rodaj nu e indicat s-o turezi prea tare (adica max 2/3 din turatia de putere maxima).
Poza atasata e din manualul de C3, presupun ca si in manualul de C4 trebuie sa fie ceva similar.

Attached Files



#22
CarmenC4

CarmenC4

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 26.04.2005

mars2k, on Jul 5 2005, 14:48, said:

CarmenC4, in perioada de rodaj nu e indicat s-o turezi prea tare (adica max 2/3 din turatia de putere maxima).
Poza atasata e din manualul de C3, presupun ca si in manualul de C4 trebuie sa fie ceva similar.

<{POST_SNAPBACK}>


oops! intelesesem ca rodajul e facut de fabrica si ca nu mai e nevoie de precautii!
probabil ca e corect ce spui tu, mersi!

#23
seerkan

seerkan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 577
  • Înscris: 26.10.2004
Unde e pus claxonu de nu reusiti sa dati de el ?

#24
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003
pe butucul ala fix undeva in partea  stanga/dreapta jos :D

Edited by MATRIXU, 05 July 2005 - 18:38.


#25
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
Carmen, sa o stapanesti sanatoasa si fara evenimente. .. Pe Matrixu' l-am "urat" deja ...

Hai sa vedem 2-3 puncte din ce ziceai tu mai sus:

1. Consumul e un pic cam mare totusi pentru un motor de 1.6. Dar motorul e inca nou, si trebuie sa fii ceva mai blanda cu el, asa cum spunea si marsk mai sus, chirt ca e rodat chimic de fabricant. Pana la ~ 1500 km incearca sa nu sari mult de 3000, apoi limiteaza-te la ~ 3500 pana pe la 3000 km ... Dupa care poti creste progresiv ... usor - usor pana la ROSU!  :w00t:  :)

2. Probleme la parcare am avut si eu de cate ori am schimbat masina, la primele incercari ... E chestie de obisnuinta, dupa o perioada relativ scurta vei simti altfel masina si vei mai scapa de teroarea zgariatului ;)

Mie - culmea - mi-a venit mai usor la Tucson decat la Fusion la inceput :D

Succes!

#26
Fubar`

Fubar`

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 21.05.2005
salutare
nu prea am avut ocazia sa va scriu, am fost cam ocupat, dar iata impresiile mele dupa 1200 km:
(pe linga C4 HDI-5 usi , mai am un Stilo in 3 usi,asa ca uneori fac comparatii)

1.spatioasa, mai ales locurile din spate;nu ma asteptam.
2.portbagaj destul de mic(cam cit in stilo)
3.limitatorul si regulatorul de viteza-mi se par beton- beton
4.consum mediu in astia 1200 km - 5,5l/100, cu consum instant extraurban de 2,5%-asa arata calculatorul de bord
5.nu-mi place ca nu vad cit lichid de spalare geam trebuie sa pun; scrie in carte ca are 3,5 l capacitate, dar nu stiu cit este in el si cit trebuie completat.
5.nu am primit carte tehnica sistem audio! voi ati primit?vreau si eu sa stiu ce sistem e,si nu doar pt asta.(la Fiat am primit o adevarata biblie- carte de garantie, carte instructiuni masina, carte sistem audio, carte alarma)
6.eu nu am nici un greieras in masina.asta citind restul posturilor mi se pare ok!
7.nu-mi place ca nu am ambele chei identice;doar una e cu telecomanda (la stilo sint identice)
8.pe stilo am lumina de parcare (prezenta pe timp de noapte in stationare, asta pe linga pozitie);aici nu.de asemenea pe stilo pot lasa aprinsa pozitia doar pe partea stinga/ dreapta a masinii.la c4 nu se poate.
restul ....pe cind imi mai aduc aminte.
In concluzie asa cum e isi merita toti banii.Abia astept sa o duc la mare sa vad cum se comporta la drum >1000km.

Si acum o intrebare pt cunoscatori:
avind in vedere ca e luata in leasing, si are casco full intern/extern, in caz ca pateste ceva, furt/incendiu,e despagubita doar firma de leasing si eu ramin cu buza umflata sau primesc si eu eventual alta masina?cum e cu asta?care  ma puteti ajuta?

#27
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
teoretic ar trebui sa iti dea alta masina, si sa iti recalculeze ratele ... Practic, discuta cu ei.

#28
Tzepi

Tzepi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,986
  • Înscris: 04.08.2003
Sa o stapanesti sanatos Matrix!

Cand pui niste poze cu bijuteria? :coolspeak:

#29
prafuit

prafuit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 28.06.2005
POZE!!!!!!POZE!!!!!!!!!POZE!!!!!!!!!

#30
undo

undo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 15.04.2005
salut..

am facut aproape 2000 si e ok.. mai putin cu zgomotul din volan.. in rest mi se pare ca s-a mai lasat si trage destul de bine..

un avertisment pentru cei din Bucuresti:

AVETZI MARE GRIJA LA NOILE GARDURI PENTRU SPATIILE VERZI... mai ales in sectorul 3, unde idiotii de muncitori nu taie egal fierul care formeaza gardul, nu sunt luminate, si uite asa (oricat de precaut ai fii) iti gauresti masina noua..

cu alte cuvinte am deja o zgarietura de 4-5cm pe partea stanga, aproape de prag.. ma duc zilele astea s-o fac si va tin la curent cu felul in care se descurca astia de la service..

faza cea mai tare.. ieri, la politie..
cand au venit sa vada masinile (dupa ore de asteptare) mai multa lume m-a intrebat cum merge, daca am probleme.. si mai toata lumea a laudat-o.. mai putin un personaj (un distrus..) care a zis ca e cea mai proasta masina produsa in ultimii 30 de ani.. ca e groaznic de urata etc etc.. o data cu el au inceput si vreo 2 3 manelisti cum ca masini ca seria 5 si golf 4 nu se vor mai face vreo data..
usor indignat i-am intrebat ce conduc.. Dacia 1300 si dacia nova.. cadea rugina de pe ele ca in reclamele la matreatza.. no comment

stiu ca e usor off topic da' trebuia sa va spun .. iar daca vreunu' din cei care erau acolo e si p'aici .. s-ai fie de bine, multa sanatate si viata lunga in romania.. taranilor..

#31
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003
@Tzepi - mersi de urari
Poate in week-endul asta o sa trantesc niste poze, nu prea am timp de ele acum in timpu saptamanii.

@Fubar, nici eu nu am primit cartea rcd-ului, explicatia -> nu mai sunt carti  :cursing:

#32
RedGuy

RedGuy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 10.09.2002
Neshte intrebari:
1. Ce piese si defectiuni acopera garantia? Care sunt trecute in categoria consumabile, si cam cat costa? Stie cineva la cat o sa-l scoata un schimb de placute de frana, sau de curele? Si uleiul se schimba la 30.000 km (parca asa am inteles de pe site)?
2. Ati umblat pe vreun drum realmente nashpa (sleauri, gropi cu apa, namol... cam ce se gaseste prin cartierele periferice si comunele limitrofe)? Ati coborat vreo bordura inalta? Cum se comporta in situatii de-astea urate?

#33
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
la tv ziceau ca e posibil sa frece cu pragurile damburile ca-i joasa.

#34
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003
La constanta, intr-o panta nu ff abrupta(vroiam sa o bag in curte) nu exagerez dar era foarte la limita.Distanta intre numar si asfalt era super mica(nu puteam "baga" degetul).
Mai bine ca e numarul mai jos, ca ala atinge primul daca e ceva. In laterale nu e ff joasa, nu am avut inca ocazia sa o bag pe drumuri d-astea ciudate., si sper nici sa nu o am.
In aceleasi conditii, Seat Toledo, cu suspensie sport, nu era atat de jos cum era a mea.

Edited by MATRIXU, 06 July 2005 - 13:52.


#35
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
hmmm ... nu e neaparat mai bine ca e numarul jos, daca ari cu ala ai ocazia sa faci VARZA spoilerul, pentru ca se transforma fortele de tensiune in tractiune / deformare din punct superior ...

PS: sunt obosit indeajuns :D

#36
Ahile

Ahile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,651
  • Înscris: 11.07.2004
Hm, new kids in town!
Felicitari pentru masini. Ma bucur pentru voi si vreau sa va marturisesc ca ori de cite ori vad cite un C4 prin Bucuresti ma intreb daca nu cumva e unul dintre voi! Chiar zilele astea am vazut unul pe Oltenitei cu numere rosii, condus de un tip cu un zimbet care radia satisfactie prin toti porii. Asta conteaza cel mai mult la o masina: cit de fericit de face, dincolo de marca, model, putere etc. Sa fie intr-un ceas bun!

Tarani sint peste tot, asa ca nu va faceti nervi, atit timp cit nu va zgirie masina, pot sa zica ce vor. Eu unul gasesc masina foarte reusita dpdv estetic. Singura chestie discutabila e luneta care e un pic prea gen Megane, insa in rest e peste multe modele similare ca aspect.

Ciudata faza cu luminile de bord care se aprind chiar cu pozitiile stinse. N-am mai auzit asa ceva. Mi se pare un pic periculos.

10 km pe bord la livrare sint OK. Masina e testata vreo 3-4 km, apoi probabil o mai parcheaza astia prin niste curti imense, dupa aia o incarca, o dau jos, o spala etc. Se aduna.

Sfat, poate util: nu setati radioul, sau urmariti cine stie ce detalii din masina atunci cind conduceti. Masina e noua, atractiva si e normal sa te fure peisajul din interior. Greseala asta poate fi platit foarte crud. Riscati sa furati un canal fara capac in orice secunda de neatentie si nu ati vrea asta.
Eu setam nu stiu de naiba la radio acu 2 zile si am vazut cu coltul ochiului (e incredibil ca am vazut ca mergeam in coloana si nu prea eram atent la trafic) ditai canalu fara capac, mascat de masina din fata mea. M-am felicitat o ora pentru ca am reusit sa-l evit in ultima secunda. Si tot o ora am injurat in gind pe toti cetatenii fara buletin care comercializeaza capace de canal si alte fiare bune de dat pe o vodca fara sa le pese ca poti sa f... o masina de 'jde sute de milioane pentru 50.000 lei cit or lua ei pe un capac. Astia de la fiare vechi de la cumpara capacele ar trebui batuti in cap cu ele; nu se gindesc si ei de unde au bronzatii atitea capace de canal? Ba, au fabrica de canale din Bucuresti, ce au de vin cu atite capace?! Nu mai zic nimic de autoritati ca n-are rost. Democratia l-i s-a urcat la cap prea rau.
Sorry pt. un oaresce off-topic. Pe scurt, uitati-va pe unde mergeti, nu la ce-o face butonul ala, sau mai stiu eu ce!
Daca ma mai gindesc mult la "rromii" (ga'mi'as ce-si mai schimba numele de parca acu' sint altii!) de fura capace de canal ma iau nervii pe toata etnia si nu ar fi corect. Fac parte din farmecul indicibil al Romaniei!

Edited by Ahile, 07 July 2005 - 00:52.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate