Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

R.C.S. > R.D.S. > Digi.cablu Digital >D.V.B-C >Al doilea operator de televiziune digitală S.D.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
13846 replies to this topic

#11431
b1668984

b1668984

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 15.01.2010
Salut,

Se da urmatoarea problema:
1. DVB HSC-1170NA - vechime 2 ani [a functioat fara probleme pana acum]
2. Tip Abonament: Baza Special + HBO + CineStart
3. Toate canalele Criptate [Cinestart + Erotice] au un mare ecran negru fara nici un mesaj [nici de informare nici de eroare] .
4. Daca scot si bag cartele in dreptul unui canal codat apare mesajul "Scrambled Channel" [normal de altfel]

Pasi urmati pana acum:
1. Cerere activare SmartCard formular online  - conform mesajului primit de la RDS cardul a fost activat
2. Discutii nenumarate cu Suportul Tehnic RDS -> refuza sa imi deschida tichet pe motiv ca nu am nici un mesaj de eroare si conform datelor de care dispun totul este ok
3. Revenire la setarile din fabrica
4. Clear NVRAM
5. Update Firmware [ de vreo 3 ori ]
6. Scos din priza  - pentru 24 ore
7. Tinut fara cartela



Care ar putea fi cauza acestui comportament si ce ar fi de facut?

Attached Files



#11432
b1668984

b1668984

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 15.01.2010
Update .....

Am reusit sa dau de un operator de la Suport Tehnic RDS care sa clarifice problema.

Pentru moment cartelele DigiTV NagaraVison - > Albastre <- nu se pot folosi pentru decodarea programelor criptate , se lucreaza la o versiune de soft dar nu se poate estima cand va fi gata.

Attached Files



#11433
mike2044

mike2044

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 27.02.2010

 b1668984, on 10th April 2010, 16:22, said:

Update .....

Am reusit sa dau de un operator de la Suport Tehnic RDS care sa clarifice problema.

Pentru moment cartelele DigiTV NagaraVison - > Albastre <- nu se pot folosi pentru decodarea programelor criptate , se lucreaza la o versiune de soft dar nu se poate estima cand va fi gata.

eu am stb humax digi+c cu cartela albastra si merge super....vad programele criptate.

#11434
Shieu

Shieu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,460
  • Înscris: 24.06.2009
E in custodie ? Daca da du-te cu el la cel mai apropiat punct de lucru RCS si spune-le sa ti-l
schimbe cu un altul care sa poata 'citi' cartela si sa vezi programele codate. Daca aparatul e cumva stricat
e de datoria lor sa ti-l schimbe , asta daca mai e in garanatie.

Edited by megafanro, 10 April 2010 - 21:43.


#11435
adicorp

adicorp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,267
  • Înscris: 23.03.2009

 b1668984, on 10th April 2010, 16:22, said:

Update .....

Am reusit sa dau de un operator de la Suport Tehnic RDS care sa clarifice problema.

Pentru moment cartelele DigiTV NagaraVison - > Albastre <- nu se pot folosi pentru decodarea programelor criptate , se lucreaza la o versiune de soft dar nu se poate estima cand va fi gata.
Te-a mintit sau te-a indus in eroare nu exista cartele verzi nagra 3 pentru cablu toate cartelele si pentru humax si pentru hyundai sunt albastre nagra 2! Problema la tine se pune in felul urmator ori ai tinut stb-ul inchis dupa ce ai cerut la ei activarea cartelei ori iti este defect stb-ul ceea ce nu prea cred dupa pozele aratate !Daca totusi este defect mergi la ei si ti-l inlocuiesc daca este in custodie daca este cumparat verifica perioda pina cind ai garantie dar dupa cite stiu eu receivere de cablu s-au dat numai in custodie nu s-au vindut !
Ce nu inteleg eu la digi sport este urmatorul lucru :la digisport plus nu apare scorul si minutul dar la digisport hu acelasi meci aceeasi ora (Hertha-Stuttgart)estae afisat si minutul si scorul ca sa nu mai vorbim de calitatea imaginii de parca nu ar fi aceeasi firma de cablu !!!

Edited by adicorp, 10 April 2010 - 16:01.


#11436
stdio

stdio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 09.06.2005
Daca am luat deja un decodor, pot sa mai iau unul? Am 3 televizoare in camere diferite.

#11437
daniel1976

daniel1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 30.04.2006

 opop, on 10th April 2010, 13:31, said:

DA! daca stai cu pruna-n gura.
Daca le faci scandal iti fac si o reducere  :naughty:

nu, prietene o sa-i dau direct in judecata ca nu si-au respectat contractele..
din moment ce eu am pachetul baza+extra+hbo pe analogic platit la zi si nu am avut c....ca sa ma aleg cu un "decodor'' digital , EI , adica rds-ul trebuie sa ma informeze si "doteze'' pe mine , abonatul lor cu "aparatul" necesar vizionarii in continuare a hbo-ului...
asa se procedeaza o relatie normala furnizor de servicii - abonat..

#11438
ole

ole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,224
  • Înscris: 10.07.2003

 daniel1976, on 10th April 2010, 16:53, said:

nu, prietene o sa-i dau direct in judecata ca nu si-au respectat contractele..
din moment ce eu am pachetul baza+extra+hbo pe analogic platit la zi si nu am avut c....ca sa ma aleg cu un "decodor'' digital , EI , adica rds-ul trebuie sa ma informeze si "doteze'' pe mine , abonatul lor cu "aparatul" necesar vizionarii in continuare a hbo-ului...
asa se procedeaza o relatie normala furnizor de servicii - abonat..
Incearca mai intai cu ANPC-ul. Este mai rapid.

#11439
adicorp

adicorp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,267
  • Înscris: 23.03.2009

 daniel1976, on 10th April 2010, 16:53, said:

nu, prietene o sa-i dau direct in judecata ca nu si-au respectat contractele..
din moment ce eu am pachetul baza+extra+hbo pe analogic platit la zi si nu am avut c....ca sa ma aleg cu un "decodor'' digital , EI , adica rds-ul trebuie sa ma informeze si "doteze'' pe mine , abonatul lor cu "aparatul" necesar vizionarii in continuare a hbo-ului...
asa se procedeaza o relatie normala furnizor de servicii - abonat..
Poti sa o faci si eu asi fi facut-o de multe ori problema este daca ai destui bani de investit si destul timp de pierdut pentru ca la un avocat de al tau ei aduc cel putin 10 iar sansele sa ai cistig de cauza cu justitia din romania sunt infime si s-ar pute sa te trezesti ca ai si o gramada de bani de platit cheltuieli de judecata !
OLE are dreptate incearca cu ANPC-ul intii

Edited by adicorp, 10 April 2010 - 16:09.


#11440
laur70

laur70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 30.07.2003

 ole, on 10th April 2010, 13:53, said:

Nu. Penthouse HD1


Da a fost 16:9, dar upscalat nu a fost sarmanul, tot la 576i adica SD.

A fost upscalat pentru ca nu avea benzile negre sus si jos, dar la 576i.

#11441
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007

 daniel1976, on 10th April 2010, 15:53, said:

nu, prietene o sa-i dau direct in judecata ca nu si-au respectat contractele..
din moment ce eu am pachetul baza+extra+hbo pe analogic platit la zi si nu am avut c....ca sa ma aleg cu un "decodor'' digital , EI , adica rds-ul trebuie sa ma informeze si "doteze'' pe mine , abonatul lor cu "aparatul" necesar vizionarii in continuare a hbo-ului...
asa se procedeaza o relatie normala furnizor de servicii - abonat..
e multa bataie de cap si poate te alegi si cu o gaura in buzunar
daca nu stiai, asa au facut rdsu in mai toate cazurile, fie ca a fost vorba de servicii catv sau internet daca nu ceri/urli/te certi te rezolva.. la anu
ex: la mine parintii au semnat contractu de net in aprilie, urmand ca in tot cartieru sa fie tras net, nefiind pana atunci net aici
in prima luna vedeam, trageau cabluri, le ingropau etc, in ~2 luni era tras netu si in bloc, fericit astept, si astept trec saptamani, luni, si am tot asteptat pana in a 2a jumatate a lui septembrie

#11442
biceman

biceman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 922
  • Înscris: 19.06.2006
mi s-a activat pachetul Cinestar astazi. Trebuia in 1 aprilie, dar mi-au zis ca se va activa din 1 mai, si totusi...

#11443
boggie

boggie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 20.09.2004

 laur70, on 10th April 2010, 17:13, said:

A fost upscalat pentru ca nu avea benzile negre sus si jos, dar la 576i.
A "upscala" insemna a transmite intr-o rezolutie mai ridicata. Daca transmiteau in 1080i acest semnal de 576i, abia atunci era upscalare. Ei doar au transmis in 16:9.

#11444
Florin64x

Florin64x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,455
  • Înscris: 19.04.2007

 boggie, on 10th April 2010, 17:48, said:

A "upscala" insemna a transmite intr-o rezolutie mai ridicata. Daca transmiteau in 1080i acest semnal de 576i, abia atunci era upscalare. Ei doar au transmis in 16:9.
corect! si de la upscalare imaginea devine pixelata.

#11445
aljarreau

aljarreau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 11.02.2006

 Red Force, on 9th April 2010, 18:36, said:

Zi-mi tu o firma DTH cu continut HD in Romania.

Tovarasa... tovarasa... eu, eu stiu. Eu vreau sa raspund: Singura companie DTH cu continut HD in Romania este AKTA, tovarasa... Acum primesc nota zece cu felicitari? :thumbup:

Dovada AICI

E adevarat, difuzeaza doar postul TVR HD... dar e continut HD. Sincer, nici eu nu stiam, tot de pe forum am aflat :P .

PS: Scuze tuturor pentru offtopic.

#11446
laur70

laur70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 30.07.2003

 Florin64x, on 10th April 2010, 18:00, said:

corect! si de la upscalare imaginea devine pixelata.

Atunci chestia cu disparitia benzilor negre cum se cheama? Apareau doar la analogic.

Edited by megafanro, 10 April 2010 - 21:46.


#11447
Florin64x

Florin64x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,455
  • Înscris: 19.04.2007

 laur70, on 10th April 2010, 18:34, said:

Atunci chestia cu disparitia benzilor negre cum se cheama? Apareau doar la analogic.
aspect ratio

Edited by megafanro, 10 April 2010 - 21:47.


#11448
cataj

cataj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 25.07.2008

 costi_ionita79, on 10th April 2010, 12:47, said:

"pe cei care nu au posibilitatea sa-si monteze o antena ii inteleg sa aleaga cablu,dar pe restul nu-i inteleg absolut deloc."
Eu am antena satelit (digi si dolce) insa as prefera digicablu. Am avantajul la digi satelit ca vad si canalele RAI si MEDIASET, dar, personal, as prefera cablul. E STRICT parerea mea.
ai si argumente?in afara de mediaset si rai mai sunt o gramada de posturi muzicale,de sport,ceva moda,alti italieni interesanti(nuvolari si cielo),francezi,polonezi,nemti,cateva canale moldovenesti de pe thor ce merita urmarite pt filme si multe altele.dezavantajul este digi film si pretul hbo pe satelit.pe cablu exista cnn,dw,cctv,bbc news,euronews,bloomberg,france24,oare nu-s cam multe canale de stiri la o grila cu 90 de canale?am luat si eu digi cablu doar pt hbo si digifilm.

Edited by cataj, 10 April 2010 - 18:15.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate