Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Probleme Ford Focus

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
cristian4u2

cristian4u2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 08.08.2004
salut ...am un Ford focus din 2001 modelul 1800 tddi 75cp....am impresia ca imi consuma cam mult in oras -=7.5-8  si in afara 5-5.5-6l%....problema mare este ca am nevoie de planetara dreapta(toata planetara) care are joc in ax  si la ford la reprezentanta costa 18 milioane...  de unde pot sa fac rost de asa ceva....cat am cautat nimeni nu aduce....poate stiti voi

#2
Trumansky

Trumansky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 23.06.2005

cristian4u2, on Jun 26 2005, 23:23, said:

salut ...am un Ford focus din 2001 modelul 1800 tddi 75cp....am impresia ca imi consuma cam mult in oras -=7.5-8  si in afara 5-5.5-6l%....problema mare este ca am nevoie de planetara dreapta(toata planetara) care are joc in ax  si la ford la reprezentanta costa 18 milioane...  de unde pot sa fac rost de asa ceva....cat am cautat nimeni nu aduce....poate stiti voi

<{POST_SNAPBACK}>



Un consum de 7 in oras e ok chiar si pt. motorina. Afara 5-6...ce sa mai zic...conteaza si cu ce viteza mergi. Eu zic ca-ti consuma bine. In legatura cu planetara, incearca la Augsburg, in general au preturi mult mai bune decat la BDT, Romcar, Colina...etc.

PS. Pentru o planetara pe care tre sa o schimbi, e cam mult sa spui ca "am focus...am belele". Spune-ne si cati km are masina, e important.

#3
cristian4u2

cristian4u2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 08.08.2004
masina mea are acum 134000 de km.....  am incercat la augsburg si au zis ca nu aduc asa ceva...am zic ca am numa belele  ca s-au adunat toate pe capu meu ...mi-a intrat un sobolan in priza de aer, mi-a rupt unu o oglinda..etc...in oras merg cat se poate de normal..in afara  120 -140  cam asa..faceam comparatie vis a vis de consum cu astra tot turnier ca si a mea motor 1.7 tdi care...spune prietenul meu care o are ii ia intre 5 si 6 in oras....(ma gandesc ca poate merge numai noaptea)  dar si altii cu dieseluri zic ca masinile le consuma putin, mai putin decat la mine

Edited by cristian4u2, 27 June 2005 - 00:37.


#4
cristian4u2

cristian4u2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 08.08.2004
ca mi-am adus aminte....se poate da kilometrajul inapoi la focus?(am auzit ca nu prea merge din cauza procesrului motorola care face nush ce)  cum pot verifica daca mai am airbagurile, pot sa imi dau seama daca e dat kmetraju  inapoi?

#5
Trumansky

Trumansky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 23.06.2005
Nus ce sa zic de dat inapoi kilometrajul. Se zice ca daca pe bord afiseaza 080000km in loc de 80000km...ar fi dar inapoi. Dar tu deja ai trecut de suta asa ca...Poti merge la un test cu ea la un service autorizat. O pot pune aia la calculator si citesc pe acolo nus ce...si-ti zic km reali.
Multe info legte de problema ta le poti afla  aici Club Ford. Sunt multi baieti priceputi care te pot ajuta. De acolo mi-a facut eu rost de un mecanic bun pentru Focusul meu.

In legatura cu consumul prietenului tau...mi-e greu sa cred ca scoate el 5L/100km in oras...poate doar asa cum ai spus tu...noaptea.

Edited by Trumansky, 27 June 2005 - 01:13.


#6
dan2

dan2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 05.11.2003
cel mai usor se da la Ford km inapoi :))  :coolspeak:

#7
cristian4u2

cristian4u2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 08.08.2004

Trumansky, on Jun 27 2005, 01:12, said:

Nus ce sa zic de dat inapoi kilometrajul. Se zice ca daca pe bord afiseaza 080000km in loc de 80000km...ar fi dar inapoi. Dar tu deja ai trecut de suta asa ca...Poti merge la un test cu ea la un service autorizat. O pot pune aia la calculator si citesc pe acolo nus ce...si-ti zic km reali.
Multe info legte de problema ta le poti afla  aici Club Ford. Sunt multi baieti priceputi care te pot ajuta. De acolo mi-a facut eu rost de un mecanic bun pentru Focusul meu.

In legatura cu consumul prietenului tau...mi-e greu sa cred ca scoate el 5L/100km in oras...poate doar asa cum ai spus tu...noaptea.

<{POST_SNAPBACK}>

  ce focus  ai si de cand...chair asi avea nevoie de un mecanic bun...merci de ajutor

#8
cristian4u2

cristian4u2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 08.08.2004

dan2, on Jun 27 2005, 03:11, said:

cel mai usor se da la Ford km inapoi :):coolspeak:

<{POST_SNAPBACK}>




argumenteaza

#9
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003

Trumansky, on Jun 27 2005, 01:12, said:

Nus ce sa zic de dat inapoi kilometrajul. Se zice ca daca pe bord afiseaza 080000km in loc de 80000km...ar fi dar inapoi. Dar tu deja ai trecut de suta asa ca...Poti merge la un test cu ea la un service autorizat. O pot pune aia la calculator si citesc pe acolo nus ce...si-ti zic km reali.
Multe info legte de problema ta le poti afla  aici Club Ford. Sunt multi baieti priceputi care te pot ajuta. De acolo mi-a facut eu rost de un mecanic bun pentru Focusul meu.

In legatura cu consumul prietenului tau...mi-e greu sa cred ca scoate el 5L/100km in oras...poate doar asa cum ai spus tu...noaptea.

<{POST_SNAPBACK}>


Km reali nu ti-i va zice nici mama testerului, daca resetarea a fost facuta cum trebuie. Si daca masina ai luat-o din Romania sigur a fost facuta resetarea la mare arta fara sa lase vreo urma.

#10
cristian4u2

cristian4u2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 08.08.2004

MATRIXU, on Jun 27 2005, 14:04, said:

Km reali nu ti-i va zice nici mama testerului, daca resetarea a fost facuta cum trebuie. Si daca masina ai luat-o din Romania sigur a fost facuta resetarea la mare arta fara sa lase vreo urma.

<{POST_SNAPBACK}>


eu am adus-o de la intrarea in tara   mai precis de la vama bors...ma gandeam ca in germania  sa se fi facut....

#11
dragos_avram

dragos_avram

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,633
  • Înscris: 29.12.2003
Sa nu te superi, dar... masina a fost cumva folosita de niste batranei, care au tinut-o numai in garaj si nu ieseau cu ea decat in concediu, si nu depaseau 90 la ora pe autobahn ? sau ma rog, asa ti s-a zis...

#12
Trumansky

Trumansky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 23.06.2005

cristian4u2, on Jun 27 2005, 13:51, said:

ce focus  ai si de cand...chair asi avea nevoie de un mecanic bun...merci de ajutor

<{POST_SNAPBACK}>



Eu am un 1.8i 16v din 2001. L-am adus personal din Germania. Daca vrei...iti pot da numarul mecanicului. Il suni si vezi cu ce te poate ajuta.

#13
cristian4u2

cristian4u2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 08.08.2004

dragos_avram, on Jun 27 2005, 14:17, said:

Sa nu te superi, dar... masina a fost cumva folosita de niste batranei, care au tinut-o numai in garaj si nu ieseau cu ea decat in concediu, si nu depaseau 90 la ora pe autobahn ? sau ma rog, asa ti s-a zis...

<{POST_SNAPBACK}>




nu in nici un caz...am actele de provenienta ale masinii...masina a fost de la siemens

#14
cristian4u2

cristian4u2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 08.08.2004

Trumansky, on Jun 27 2005, 16:26, said:

Eu am un 1.8i 16v din 2001. L-am adus personal din Germania. Daca vrei...iti pot da numarul mecanicului. Il suni si vezi cu ce te poate ajuta.

<{POST_SNAPBACK}>




chiar m-ar bucura..numai sa imi zici numele tau ca sa stie de unde stiu de el...ce consumuri   ai pe 1.8i?

#15
Frankie

Frankie

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 13.04.2004
cristian4u2 , stiu sigur ca este uzina Ford in Germania. Cel mai bine e sa iei legatura cu cineva de acolo daca-ti trebuie o piesa si n-o gasesti aici, sau ma rog o gasesti prea scumpa  :)

#16
Parise

Parise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 23.06.2004

Frankie, on Jun 27 2005, 17:50, said:

cristian4u2 , stiu sigur ca este uzina Ford in Germania. Cel mai bine e sa iei legatura cu cineva de acolo daca-ti trebuie o piesa si n-o gasesti aici, sau ma rog o gasesti prea scumpa  :)

<{POST_SNAPBACK}>


foarte corect.. si diferenta pana la pretul de aici o dai pe transport...sau.. sa zicem ca iesi mai ieftin cu 10%

#17
cristian4u2

cristian4u2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 08.08.2004

Parise, on Jun 27 2005, 18:44, said:

foarte corect.. si diferenta pana la pretul de aici o dai pe transport...sau.. sa zicem ca iesi mai ieftin cu 10%

<{POST_SNAPBACK}>




transport, vta, alte taxe de reprezentanta, taxa de piesa brand  etc

#18
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
ai incercat la dezmembrari? poate ai noroc de una lovita rau pe stanga si iei ce-ti trebuie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate