Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Bucuresti - vatra Dornei si retur

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,504
  • Înscris: 28.06.2006
La inceputul lui aprilie urmeaza sa fac un drum pina la Vatra Dornei si inapoi.
Trasee posibile:
- Bucuresti - Brasov - Sfintu Gheorghe - Miercurea Ciuc - Gheorgheni - Bicaz - Vatra Dornei 504 km
- Bucuresti - Buzau - Focsani - Bacau - Roman - Gura Humorului - Cimpulung Moldovenesc - Vatra Dornei 515 km
- Bucuresti - Brasov - Sighisoara - Tirgu Mures - Reghin - Bistrita - Vatra Dornei 511 km (prin pasul Tihuta).

Cum diferenta de km e nesemnficativa, criteriul distantei pica.
Colega de camera vrea sa vada Lacul Rosu si Cheile Bicazului, deci traseul numarul 1 e cam obligatoriu, ori la dus ori la intors.
Despre toate traseele ma intereseaza starea drumurilor si orice alte informatii utile.

#2
Jack90

Jack90

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 30.08.2007
Off Topic: cum ai aflat exact numarul de kilometri? De pe GPS sau exista vre-un site?

#3
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,504
  • Înscris: 28.06.2006
De pe GPS, si oricum nu sint exacti sint doar orientativ. Exista si site-uri care fac acelasi lucru.

#4
Header

Header

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,505
  • Înscris: 13.09.2009
Exista tren Bucuresti direct Vatra Dornei,vezi ca face o noapte intreaga,atentie la bagaje.

#5
Dobybest

Dobybest

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 28.08.2007
Cand am fost vara asta pe drumul bicaz - vatra era praf , ca in razboi,gropi de 20 cm  nu am auzit sa-l fi reparat iar cu iarna care a trecut cred ca e si mai praf !

#6
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
anul trecut pe varianta 3 drumul era destul de bun. iar pasul tihuta e destul de frumos :)

#7
paul_kelso

paul_kelso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,983
  • Înscris: 08.08.2005
Ar fi pacat sa nu treci si prin Sighisoara.

La dus 1 si la intors 3/ si invers.

Bicaz - vatra dornei e spart - grija mare aici prin zona "coada lacului" denivelari foarte mari. Sa nu mergi cu viteza.

Gheorghieni- lacul rosu drumul e prost

Edited by paul_kelso, 15 March 2010 - 14:04.


#8
rexkroki

rexkroki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,191
  • Înscris: 24.11.2006

 undesignus, on 15th March 2010, 12:03, said:

La inceputul lui aprilie urmeaza sa fac un drum pina la Vatra Dornei si inapoi.

Nu am informatii recente despre starea drumurilor din zona dar daca tot ajungi la Campulung Moldovenesc iti recomand sa nu ratezi ciorba radauteana de la Restaurantul Bucovina (parca asa ii zice, e la parterul unui bloc, pe colt, pe strada principala, vis-a-vis de el e o banca parca intr-o cladire cu un etaj).  E o minune, cu sos de usturoi si smantana alaturi de o lipie cu diferite verdeturi facuta in casa. Eu am mancat anul trecut de 1 mai acolo si de atunci tot salivez cand imi aduc aminte.  :)

#9
dornaimobiliare

dornaimobiliare

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.03.2008

 undesignus, on 15th March 2010, 12:03, said:

La inceputul lui aprilie urmeaza sa fac un drum pina la Vatra Dornei si inapoi.
Trasee posibile:
- Bucuresti - Brasov - Sfintu Gheorghe - Miercurea Ciuc - Gheorgheni - Bicaz - Vatra Dornei 504 km
- Bucuresti - Buzau - Focsani - Bacau - Roman - Gura Humorului - Cimpulung Moldovenesc - Vatra Dornei 515 km
- Bucuresti - Brasov - Sighisoara - Tirgu Mures - Reghin - Bistrita - Vatra Dornei 511 km (prin pasul Tihuta).

Cum diferenta de km e nesemnficativa, criteriul distantei pica.
Colega de camera vrea sa vada Lacul Rosu si Cheile Bicazului, deci traseul numarul 1 e cam obligatoriu, ori la dus ori la intors.
Despre toate traseele ma intereseaza starea drumurilor si orice alte informatii utile.


Intradevar, portiunea de drum din zona Lacului Rosu arata rau de ani buni. Dar daca e musai, atunci fa un efort si treci pe acolo, mai ales ca pana atuncea poate se indreapta si vremea. Zona merita vazuta, peisajele sunt extraordinare, salbatice, fiind considerata de catre alpinistii de performanta zona cea mai dificila din tara. Daca tot ajungi acolo poti sa te cazezi acolo, iar la terasa de pe malul lacului gasesti mancare foarte buna, iar tuica casei ti-o recomand fara discutie. Deci, din acest punct de vedere, ori la dus ori la intors trebuie sa alegi dintre traseul 1, celelalte neavand nicio legatura cu Lacul Rosu. Mai trebuie mentionat de asemenea ca portiunea dintre "coada lacului" Bicaz si pana aproximativ in Vatra Dornei drumul e iarasi rau, asa cum a mai zis cineva, dar nu impracticabil. Oricum, e un traseu foarte pitoresc, de-a lungul Bistritei, care nu merita facut in viteza chiar daca drumul ar fi perfect. Sunt de acord si cu faptul ca merita sa treci si prin pasul Tihuta. Mentionez ca DN 17 intre Bistrita-Vatra-Dornei-Campulung Mold-Gura Humorului a fost reabilitat recent, putandu-se circula foarte foarte bine, cu unele probleme intre Gura-Humorului si Campulung Moldovenesc. De asemenea si Sighisoara merita vazuta, mai ales orasul vechi. Din punct de vedere al calitatii drumului, traseul 2 ar fi mai nimerit (cu exceptia unor portiuni intre Campulung Mold si Gura Humorului, dupa cum am mentionat). Sincer sa fiu, avand in vedere ca stiu marea majoritate a celor trei trasee, eu as opta la dus pt traseul 1, iar la intoarcere pt traseul 3. Mentionez si faptul ca as face popas de o noapte la Lacul Rosu, la Vatra Dornei si la Sighisoara. Daca timpul nu mi-ar permite, as merge pe traseul 1 la dus, doar pana la Lacul Rosu, as poposi o noapte acolo si m-as intoarce la Buc tot pe traseul1 a doua zi. Cam asta ar fi. Iti doresc sa faci alegerea cea mai buna! Drumuri bune si distractie placuta!

 rexkroki, on 15th March 2010, 16:57, said:

Nu am informatii recente despre starea drumurilor din zona dar daca tot ajungi la Campulung Moldovenesc iti recomand sa nu ratezi ciorba radauteana de la Restaurantul Bucovina (parca asa ii zice, e la parterul unui bloc, pe colt, pe strada principala, vis-a-vis de el e o banca parca intr-o cladire cu un etaj).  E o minune, cu sos de usturoi si smantana alaturi de o lipie cu diferite verdeturi facuta in casa. Eu am mancat anul trecut de 1 mai acolo si de atunci tot salivez cand imi aduc aminte.  :)


O ciorba radauteana, de burta si multe altele facute ca la mama acasa poti servi si in Vatra Dornei la Casa Bucovineana, aflata la aceeasi sosea principala adica DN17. De fapt acolo servesti cea mai buna mancare din Dorna, adica mancare adevarata, cu "gust de mancare" nu conserve si conservanti

#10
markator

markator

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 07.02.2009
La dus traseu prin Lacu Rosu este mai prost (dar nu impracticabil) pe anumite segment intre  Brasov - Sf. Gheorghe - Gheogheni si de aici pana incepi sa urci pe serpentinele Pasului Bicaz (vreo 9 km) este si mai prost, apoi de la Bicaz la Coada Lacului foarte fain peisajul dar frecventele alunecari de teren au distrus drumul in multe locuri. Unele portiuni sunt peticite, la altele se lucreaza (in fiecare an sunt probleme in zona asta dar mergi relaxat). Intre Coada Lacului si Dona drum cu portiuni proaste. Fi atent ca pe Valea Bistritei nu prea ai semnal la tel mobil si in general e un traseu mai putin frecventat de straini si mai mult de localnici si putinele curse intre Dorna si Piatra Neamt. Segmentul aceasta este pitoresc mai ales pe la Zugreni.

La intors as merge prin Bacau daca m-as grabi sau prin Tihuta - Sighisoara daca as vrea sa mai vad cate ceva.
Daca alegi varianta spre Sighisoara atunci trebuie sa sti ca drumul pana la Bistrita e super (era in decembrie 2009 cand am trecut e acolo), apoi pana la Mures nu mai stiu decat ca acum cativa ani semana cu portiunea din secuime (Sf - Gheorghe - Gheorgheni ) ca si calitate. Apoi din Mures drumul este bun pana la Bucuresti (cu mici exceptii).

#11
eddingro

eddingro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 20.04.2005
Drumuri reabilitate:
- Bucuresti - Buzau - Focsani - Bacau - Roman - Gura Humorului - Cimpulung Moldovenesc - Vatra Dornei 515 km
- Bucuresti - Brasov - Sighisoara - Tirgu Mures
- Vatra Dornei - Bistrita (prin pasul Tihuta)

restul sunt varză, mai ales că sunt eșite din iarnă

#12
akai_fan68

akai_fan68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 28.02.2010
salut. am fost asta vara in vatra dornei. Crede-ma ca bistrita - Vatra Dornei (pasul Tihuta) este ceva ce nu o sa uiti niciodata. E superb peisajul, iar drumul... nu crezi ca esti in Romania. Daca vrei iti spun exact pe unde am luat-o. Iti spun si Km exact dupa GPS. el m-a dus perfect. o zi buna

[ http://i778.photobucket.com/albums/yy69/akai_fan68/maramures%20iulie%202009/P1150187.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#13
byteworks

byteworks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 864
  • Înscris: 04.04.2003

 eddingro, on 17th March 2010, 13:33, said:

Drumuri reabilitate:
- Bucuresti - Buzau - Focsani - Bacau - Roman - Gura Humorului - Cimpulung Moldovenesc - Vatra Dornei 515 km
- Bucuresti - Brasov - Sighisoara - Tirgu Mures
- Vatra Dornei - Bistrita (prin pasul Tihuta)

restul sunt varză, mai ales că sunt eșite din iarnă

Astea de unde-s, din osanalele mareteler impliniri ale cincinalului curent, si cele cateva trecute de cand s-au inceput lucrarile? Te invit pe Suceava-Vatra Dornei, in mod special pe Gura Humorului - Campulung Moldovenesc, sa vezi starea actuala. Aaa, si Falticeni - Suceava.

#14
akai_fan68

akai_fan68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 28.02.2010

 byteworks, on 20th March 2010, 15:12, said:

Astea de unde-s, din osanalele mareteler impliniri ale cincinalului curent, si cele cateva trecute de cand s-au inceput lucrarile? Te invit pe Suceava-Vatra Dornei, in mod special pe Gura Humorului - Campulung Moldovenesc, sa vezi starea actuala. Aaa, si Falticeni - Suceava.


stiu ca nu te referi la ce am scris eu dar ma bag in seama... am scris la un topic deschis de mine ca Suceava sta foarte bine cu drumurile. Am mers asta vara din Borsa prin Prislop spre Suceava si am ramas impresionat de drum. Si zona Bucovinei si drumurile sunt superbe.

Edited by akai_fan68, 20 March 2010 - 15:17.


#15
byteworks

byteworks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 864
  • Înscris: 04.04.2003
O data pe an, in vacanta, cand mergi cu medie orara de 40 km/h, privind in stanga si dreapta, cu vizite  s.a., poate fi in regula, daca ai luat pilula de tensiune. Daca ai de ajuns din A in B cu un minim de eficienta, e cu totul alta treaba: gropi, drum refacut alternand cu portiuni vechi, cu praguri suficiente cat sa dai cu capul de plafon, marcaje lipsa (crima oficializata noaptea si pe vreme rea), structura drumului in sine ineficienta, latime nici macar de o banda si jumatate, podulete ce ingusteaza brusc, linii continue de kilometri. Si multe altele ...

#16
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,504
  • Înscris: 28.06.2006

 dornaimobiliare, on 16th March 2010, 21:11, said:

Intradevar, portiunea de drum din zona Lacului Rosu arata rau de ani buni. Dar daca e musai, atunci fa un efort si treci pe acolo, mai ales ca pana atuncea poate se indreapta si vremea. Zona merita vazuta, peisajele sunt extraordinare, salbatice, fiind considerata de catre alpinistii de performanta zona cea mai dificila din tara. Daca tot ajungi acolo poti sa te cazezi acolo, iar la terasa de pe malul lacului gasesti mancare foarte buna, iar tuica casei ti-o recomand fara discutie.

Multumesc foarte mult pentru informatii. Cu tariile nu ma omor, iar atunci o sa fiu cu masina, deci alcoolul se exclude.

Later edit: pentru ceilalti: va rog sa postati doar daca aduceti informatii utile. Rafuielile politice pastrati-le pentru alta arie.

Edited by undesignus, 23 March 2010 - 10:09.


#17
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,504
  • Înscris: 28.06.2006
Cu intirziere un mic review:
- la dus am mers pe traseul 3: bun drumul cu exceptia unor zone intre Reghin si Bistrita. Pasul Tihuta efoarte frumos si drumul a fost foarte bun.
- la intors am ales traseul 1 (in sens invers evident si prin Cheia, ca Valea Prahovei era aglomerata): intre Vatra Dornei si Bicaz drumul e prost, dar peticit, deci valurit. Prin Harghita-Covasna s-au apucat de reparatia drumurilor, dar atentie ca portiunile de asfalt bun sint resarate cu... bucati lipsa, foarte nasoale pentru masina daca nu reusiti sa evitati.

#18
coca_mvp

coca_mvp

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 29.01.2006
Salut.

Saptamana viitoare am planificata o excursie cu masina de 6-7 zile prin tara cu un traseu asemanator. Tin sa precisez ca este prima noastra excursie de acest fel si prima data cand folosesc folosesc un GPS, am imprumutat de la un prieten un MIO P550 cu Nav n Go 8.

Traseul gandit de mine ar fi cam urmatorul:
Bucuresti -> Vulcanii Noroiosi (cu toate ca nu sunt cine stie ce, dar macar sa vizitez) -> Baile Tusnad
Baile Tusnad (Lacul Sf Ana) -> Miercurea Ciuc -> Gheorghieni -> Lacul Rosu -> Bicaz -> Durau
Durau -> Targu Neamt -> Piatra Neamt -> Bicaz -> Durau (Vizitat Manastire, Cetate Neamt, Lacul Bicaz)
Durau -> Vatra Dornei
Vatra Dornei -> Manastirea Voronet, Sucevita, Moldovita -> Vatra Dornei
Vatra Dornei -> Pasul Tihuta -> Bistrita -> Targu Mures -> Sighisoara -> Bran
Bran -> Bucuresti (via Valea Prahovei)

Popasuri ar fi in Tusnad, Durau, Vatra Dornei, Sighisoara si/sau Bran.

Din ce am citit mai sus mare parte din drumurile alese de mine sunt descrise.
Dar nu stiu nimic despre drumul de la Buzau la Baile Tusnad. Drumul de la Buzau pana la Vulcanii Noroiosi.
Drumul de la Baile Tusnad la Lacul Sf Ana.

De exemplu spre Vulcanii Noroiosi GPS-ul ma duce pe malul drept al raului si apoi
pentru a continua traseul spre Baile Tusnad prin Intorsura buzaului ma duce inapoi prin Buzau.
In timp ce Google Earth ma duce pe malul stang si apoi in continuare peste un pod la Berca,
pe care GPS-ul se pare ca nu il stie. Stie careva pe unde se poate merge aici?

Apoi de la Bicaz la Durau GPS-ul ma duce prin drepta lacului iar Google Earth prin stanga
lui. Aici ce ati recomanda, prefer drumul mai lung daca e mai bun.

Orice informatii utile despre traseu sunt binevenite. Sau alte rute.

Multumesc Anticipat.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate