Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Se poate face frauda doar folosind codul IBAN?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
18 replies to this topic

#1
madibardaus

madibardaus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.03.2010
Servus!
Am o mica nelamurire: Daca dau codul IBAN unei persoane din strainatate poate sa fraudeze cumva? Intreb asta pentru ca am primit un mail de la un posibil client din Anglia (am un hostel). Imi propune ca pentru turistii pe care urmeaza sa ii trimita sa primesc in cont, pe langa suma de bani pentru cazare, si comisionul lor de 550 euro, pe care apoi sa ii trimit eu companiei lor prin Western Union. Poate fi spalare de bani? Imi pot creea mie probleme cumva?
Mersi si o zi numai buna pentru tot.

#2
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
E imposibil. Nu au numar de card, nu au act de identitate, nu au nimic :)

#3
allkatraz

allkatraz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 745
  • Înscris: 05.06.2006
IBAN-ul este numarul unui cont bancar. Singurele operatii pe care le poti face stiind acest numar este sa depui bani in contul respectiv. Gandeste-te ca pe toate facturile Orange, EON, etc sunt trecute cate 5-6 IBAN-uri, iar astia au o gramada de bani in conturile alea :)

#4
SirLaurentiu

SirLaurentiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,697
  • Înscris: 19.05.2009
Ai grija sa nu fie vechea poveste cu " transfer blocat pana la achitarea comisionului in avans "
Adica, eu sa iti arate un document fals de la o banca cum ca au platit cazarea, numai ca tu sa trebuiasca sa le trimiti primul comisionul, si apoi sa astepti sa ajunga banii la tine...si ai sa astepti mult si bine.

Cat despre IBAN, stai fara grija.

#5
Header

Header

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,505
  • Înscris: 13.09.2009
E ceva putred aici ! Cum sa aibe ala incredere sa-ti puna in contul tau 500 Euro stiind ca nu are ce-ti face daca scoti banii in urmatoarele 5 minute si te duci la un restaurant cu cati prieteni vrei ?

NU,nu are ce-ti face daca-i dai codul IBAN,presupun ca urmeaza sa-i dai si-o copie de buletin pentru cazare ori dupa pasaport ?

Stai cuminte ca risti sa ajungi o alta victima.

#6
bBogdanb

bBogdanb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 03.01.2014
Si daca o anumita persoana iti cunoaste "IBAN'ul" si totodata iti cunoaste si pin'ul cardului poate face ceva cu el ?

#7
Bukovina

Bukovina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,139
  • Înscris: 24.09.2009
Nu

#8
bBogdanb

bBogdanb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 03.01.2014

 Bukovina, on 03 ianuarie 2014 - 18:27, said:

Nu
Esti cat se poate de sigur ? Intreb pentru ca o persoana imi cere si IBAN'ul si PIN'ul cardului pentru a face o tranzactie ... Cardul mi'l cere deasemenea pentru 2 - 3 ore ...  Nu are ce rau sa imi faca nu ?

#9
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005

 bBogdanb, on 03 ianuarie 2014 - 18:13, said:

Si daca o anumita persoana iti cunoaste "IBAN'ul" si totodata iti cunoaste si pin'ul cardului poate face ceva cu el ?

Da poti sa ai IBAN si fara card........

#10
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007

 bBogdanb, on 03 ianuarie 2014 - 18:43, said:

Esti cat se poate de sigur ? Intreb pentru ca o persoana imi cere si IBAN'ul si PIN'ul cardului pentru a face o tranzactie ... Cardul mi'l cere deasemenea pentru 2 - 3 ore ...  Nu are ce rau sa imi faca nu ?

Sfinte Cristoase!

Edited by edy_wheazel, 03 January 2014 - 18:45.


#11
bBogdanb

bBogdanb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 03.01.2014

 edy_wheazel, on 03 ianuarie 2014 - 18:45, said:

Sfinte Cristoase!
?

#12
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Pentru initiator, daca mai esti in libertate:
Spalare de bani toata ziua.

 bBogdanb, on 03 ianuarie 2014 - 19:00, said:


?
La fel.

#13
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
1. NU se da niciodata codul PIN sau CVV2!
2. Contul IBAN, ca si CNP sunt niste date cu care nu are ce sa iti faca.
In cel mai "rau" caz, te trezesti cu niste bani in cont, pe care poti sa ii declari bancii ca fiind necuveniti Posted Image

#14
bBogdanb

bBogdanb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 03.01.2014

 Adm, on 03 ianuarie 2014 - 19:57, said:

1. NU se da niciodata codul PIN sau CVV2!
2. Contul IBAN, ca si CNP sunt niste date cu care nu are ce sa iti faca.
In cel mai "rau" caz, te trezesti cu niste bani in cont, pe care poti sa ii declari bancii ca fiind necuveniti Posted Image
Aha .... Va multumesc pentru raspunsuri !

#15
lucalis

lucalis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 17.09.2007
Salutare, am si eu o intrebare pe acest subiect... daca o persoana cunoaste IBAN-ul, adresa, CNP-ul si numele meu, poate sa extraga bani din contul meu? Intreb deoarece de multe ori la banca, cand extragi bani la ghiseu nu cere doar CNP-ul, nu si buletinul. Daca persoana respectiva are pe cineva la banca, sunt sanse sa te fure?

#16
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,296
  • Înscris: 02.02.2006
Teoretic, cazul expus de tine este eroare umană. Anume, faptul că nu a verificat documentele corect. Din ce motive (intenție sau ignoranță), mai puțin contează. Însă, dacă nu mă înșel (n-am mai folosit demult un ghișeu), te pune să și semnezi. Deci, la fel de teoretic, se poate vedea după semnătură dacă chiar tu (titularul contului) ai extras banii - deoarece, când ai deschis contul, ai semnat, iar acea semnătură este folosită ca specimen în bancă. În funcție de dotările băncii, se poate detecta chiar în timp real diferența de semnătură - asta se face dacă te pune să semnezi pe ceva gen tabletă, nu doar cu pixul pe un formular. Parcă auzisem pe cineva spunând odată că l-a pus la ghișeu să semneze de câteva ori, că nu-i semăna semnătura cu specimenul.

De asemenea, dacă cineva are cunoștințe în bancă, evident că se pot face măgării. Chiar persoanele din bancă pot face măgării direct, fără să le roage cineva. Problema acolo e că se depistează. Deși mulți au multe drepturi (în sensul că nu au interdicții tehnice), totuși nu au ”dreptul” (adică nu au voie) să le facă. Și totul este înregistrat și se vede când faci ce n-ar trebui să faci. Nu-i ca și cum un angajat oarecare își transferă bani în propriul cont, fără să lase urme. Băncile sunt în general destul de securizate, inclusiv în interior. Nu de alta, dar au fost cazuri de furturi din interior, iar băncile nu-și permit stricarea reputației, pierderea clienților/partenerilor și scandaluri din cauza furturilor din interior. Așa că fii sigur că fac tot posibilul să elimine astfel de riscuri.

Pe scurt, nu cred că merită să te preocupi de cazuri de genul ăsta. Cel puțin, nu la băncile mari. Dacă ar fi chiar așa de ușor să furi bani dintr-un cont oarecare, s-ar întâmpla des și s-ar afla.

#17
lucalis

lucalis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 17.09.2007
Multumesc @alexcrist de raspuns. Ai dreptate, nu are rost sa ma ingrijorez.

#18
Draugr

Draugr

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 14.08.2016
Salutare, revin si eu cu o intrebare:

Daca cineva imi cunoaste numarul de pe card, CVV si momentul cand expira, practic toate informatiile de pe card, dar fara sa aiba cardul sau codul PIN, exista vreo posibilitate sa poata efectua plati online sau alte lucruri?

Repet, detine doar informatiile de pe card, fara cod PIN si fara a avea cardul fizic.

Multumesc anticipat.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate