Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

instalare windows xp cu mufa de retea scoasa

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
alex_4ever

alex_4ever

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 06.03.2005
Are si io o intrebare? MI-au zis mai multe persoane k este recomandabil instalarea Windowsului cu mufa de retea scoasa.. De ce? Ca doar accesul la Internet nu exista (atata timp cat tu nu ai ipul si setarile de retea facute). Thanks.

#2
Getodacul

Getodacul

    ±

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,863
  • Înscris: 03.03.2004
De exemplu la astral merge netul cu setarile default la retea. Si cu cablul de net bagat, nici n-apuci sa respiri bine si sa instalezi ceva ca te viziteaza cativa viermi si alte lighioane informatice. :)

#3
raiiar

raiiar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 30.11.2002
sa zicem ca daca il pui cu xp2 nu prea e cazul,  dar mai bine fa asa.

#4
adrian1024

adrian1024

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 24.05.2005
Ultima oara cand l-am instalat cu reteaua bagata m-am trezit cu un proces SVCHOST (cred ca v-a dat si voua bataie de cap) cu 99% ocupatie de CPU. Cand vroiam sa-i dau end task imi aparea o chestie care zicea k calcul se va inchide in 60 de secunde. Daca stateam mai mult timp fara a termina procesul, imi pica netul. Am sunat la astral si mi-au zis ca am facut flooding si ca a intrat un filtru de la ei din routere. De asemenea mi-au spus ca am gresit cand am instalat windowsul cu reteaua bagata si sa-l mai instalez odata cu ea scoasa (pe curat). Este bine sa nu ai cablul pus in calc. daca nu vrei sa ai probleme dupa-aia. Sunt o gramada de idioti care scaneaza ipuri si fac atacuri. Parerea mea  :mellow:

#5
raiiar

raiiar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 30.11.2002
parerea ta. nu trebuie sa fie voit atacul....

#6
ad_axel

ad_axel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 04.09.2004
Daca la instalare, Windowsul nu recunoaste placa de retea, poti instala cu cablu de retea bagat, dar daca o recunoaste ar fi bine sa-l scoti deoarece calculatorul nu e securizat(antivirus, firewall&anti-spyware).

#7
Lemmy

Lemmy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,222
  • Înscris: 03.05.2004
Ca sa fii sigur ca nu mai ai probleme la instalare downloadezi KB823980 si KB835732 pe alta partitie decat cea pe care instalezi sistemul, instalezi Windows cu reteaua scoasa, instalezi cele 2 patch-uri si conectezi reteaua. Antivirusul si firewall-ul nu sunt atat de importante, eu daca instalam XP cu reteaua conectata ma trezeam cu Gaobot, care imi dezactiva si antivirusul si firewall-ul fara nici o problema, sau mai rau, nu ma lasa sa le instalez.

Sau cum spune si raiiar instalezi XP cu SP2 si nu mai ai nici o problema, chiar si cu reteaua conectata, deoarece contine cele 2 patch-uri.

#8
Skelet

Skelet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,376
  • Înscris: 30.11.2003
Daca ai XP SP2 lasa mufa bagata. Daca nu scoate-o.

#9
neo25_gsm

neo25_gsm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 29.06.2005
Am si eu problema de retea,am xp 2 si nu ii vad pe ceiilalti in reta (lan)desi ei ma vad pe mine si intra si fac download.Am dezactivat si firewall si panda,nu numai la mine si la ei si acelasi lucru!Tot nu merge,daca ii dau run si numele calculatorului unuia din ei il vede!Am incecat si cu search computer si sa fac reteau proprie,nimic si doar mi-a mers o perioada,aveti idee ce as pute sa-i mai fac?

#10
SE7EN

SE7EN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,245
  • Înscris: 22.04.2005
Nu stiu ce sa zic, poate este dezactivat serviciul computer browser de aceea nu-i vezi pe ceilalti.In run scrie services.msc, dute la computer browser si vezi daca e pus pe disable. Daca e asa pune-l pe automatic, api click start sau restart computer.

#11
abe

abe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 04.09.2004
si mie mi s-a intamplat intr-o noapte sa iau de doua ori virusi de prima oara cum am intrat in win avand cablul bagat;a treia oara l-am scos si a mers totul perfect; de atunci niciodata nu am mai formatat cu cablul pus; e o chestie de moment; daca ai noroc si instalezi tot ce trebuie scapi

#12
Sp4C3B0y

Sp4C3B0y

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 23.10.2005
Chiar si cand instalati SP2, exista posibilitatea sa aveti un sistem de operare proaspat virusat ;). Sunt diversi virusi (viermi in special) care fac broadcast in retea si infecteaza noul sistem.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate