Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

DESPRE VENEZUELA

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#19
sandumatei

sandumatei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.09.2011

View PostAndrine, on 12th March 2010, 23:27, said:

Buna ziua, cum mai multi useri de pe acest site m-au rugat sa deschid un topic despre Venezuela, aici este. Puteti intreba orice doriti. Venezuela este o tara mare cam de 3 ori cat Ro cred, care se dezvolta de pe urma petrolului. Benzina e extrem de ieftina, cu juma de dolar umpli tot rezervorul. Presedintele este chavez, jumate din populatie il iubeste jumatate nu. Mie imi place chavez pentru ca a contruit noi metrouri si in alte orase inafara de capitala, a aranjat toate autostrazile nationale, a contruit poduri, a amenajat parcuri, a recumparat de la statele unite o mina de diamante si alta de petrol, a facut noi plante electrice, etc in concluzie a facut ceva. Ajuta oamenii nu ca Basescu care a dat legea demolarii garajelor. Dupa ce ca Ro e cum e, in loc ca statul sa ajute pe unu ii cauta nod in papura, pe bune ca asa e. Intretinerea e ieftina de 10 ori mai mica ca in ro, butelia de gaz este la 1 dolar, curentu costa 5 dolari pe un etaj, daca faci economie poti plati si 4 ahhaha, apa nu se plateste, se plateste doar in cartierele de  lux. Strazile sunt aranjate si largi cu 3-4 benzi. Dar nu 2 cu 2 adica 3 cu 3 ar fi 6 sau 8 adica 4 dus, 4 intors. Aici ca sa iti gasesti servici inca mai merge cu C.V adica fara spaga. In unele locuri la posturi importante da cu spaga dar la cele normale nu. Masinile sunt un pic mai scumpe ca la noi. Apartamentele un pic mai ieftine. Casele mult mai ieftine. Daca iei teren si contruiesti iti iese casa la un pret extraordinar, cel putin asa fac eu. Mancarea e ca la noi, dar salariul este dublu. Am calculat, salariul minim la noi e de 150 dolari dintre care 200 platesti intretinere apa curent, etc deci evident ai nevoie de ajutor. In venezuela salariul e de 300 de dolari iar intrtinerea apa curent nu trece de 10 dolari deci raman 290. Mare diferenta nui asa? Ador Venezuela. Chiriile sunt ca la noi. La bloc intretinerea e mai scumpa ca la casa pentru ca trebuie sa platesti un impozt catre stat.
Cele mai  mari orase din Venezuela sunt Caracas, Valencia si Maracaibo, Ciudad Bolivar dupa care urmeaza altele mai mici. In orase ca acestea este f periculos noaptea, multe persoane mor impuscate, dar nu te impusca ca sa te fure, f rar se intamapla asta, se impusca cand se cearta. Asa ca nu este bine sa te certi cu un venezolan, si daca o fac e cazul sa te impaci repede. Caracasul este murdar, in zona de centru si in cartierele rau famate este o mizerie e nedescris. In partea cartierelor de lux si centrul care le corespunde este curat este ca in filme. In marile orase trebuie sa fi cu ochii mari cand mergi sa te uiti in toate partile ca nu cumva cineva sa te urmareasca si sa te fure. Masinile trebuie sa aiba geamurile afumate pentru a nu  permite hotilor a vedea ce ai masina, reduce efectul de furt.lol Daca cauti moarte  in Venezuela vino si cumparati un mercedes un bmv sau un audi. Pentru o masina ca asta nu te mai invita nimeni cu o arma la cap sa te dai jos din masina, te impusca direct si pleaca cu tine mort, peste tine se suie si conduce. Deci nu masinile de lux, personal pe mine asta nu ma deranjeaza, de mult ma deranja curentul de imitatie de lux din romania. Si oricum nici sa fiu milionara nu mias cumpara un audi sau un bmv.  Asa ca luati-va niste masini normale de ex ca ford fiesta, chevrolet aveo, astra, optra, masinutile astea mici si medii, nu prea atrag atentia. Evitati bijuterille, la fel veti fi furati.  Tot acest danger este in marile orase, in schimb in sate e cu totul invers. E linisiit, nu e delincventa, e frumos si curat, se gasesc locuri de munca, aici in venezuela nu exista somaj, cine e somer e pt ca nu vrea sa munceasca nu pentru ca nu are unde. Insa stiu ca pot iesi la 1 noaptea si nu ma urmareste nimeni nu ma fura nimeni. Satele sunt f aranjate aici, au strazi asfaltate, casele sunt colorate, iar lumea peste tot e  prietenoasa si te ajuta. Daca tu in Caracas unde e periculos, ai dat de vreo problema, chiar si un hot te ajuta.
Insa trebuie sa mentionez ceva, nu va speriati, Venezuela e periculoasa pentru cine si-o cauta, daca cineva vrea problema aici gaseste problema. Imi inchipui cum ar fi aici daca ar fi tigani, sa vina aici un grup de tigani sa se ia de unu, pai vine venezolanu a 2a zi cu familia si il explodeaza in gloante. De aceea aici nu sunt tigani. lol . OK in urmatorele 5 zile nu pot urmari topicul pentru ca plec sa cumpar un teren, vb dupa aia. Daca aveti intrebari, va rog

P.S Iubesc Venezuela
:thumbup: ma intereseaza subiectul. De acord cu ceea ce ai scris despre Venezuela. As dori foarte tare sa comunicam despre acest subiect. Cu stima Sandu. Pentru mine este de mare persctiva.

#20
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Tu ai citit vre-un fragment din topicul asta inainte sa postezi ???

#21
zet105

zet105

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 505
  • Înscris: 28.04.2007
Cei care arunca cu pietre....va rog sa rgumentati: Am fost trait locuit vizitat Venenzuiela.
lasa-ma cu tratamentu' lu peste si sisitemul medical. Ia vezi SUA ce sisitem medical are si cam cat te costa daca nu est asigurat sau vezi si cateva tari membre UE.
Eu as zice sa fim un pic mai obiectivi.
Dar e tipic romanesc. Unii de pe aici au fost in vizita la Bulgari si cel mult la Greci si isi dau cu presupusul.

#22
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu am inteles, problema ta care e ? Tu ai vazut ce prostii a putut sa scrie userul Andrine ?

#23
mary_scurtu

mary_scurtu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.02.2012
As vrea sa plec din Romania in venezuela sa ma stabilesc acolo. Cine ma poate ajuta cu lamuriri suplimentare. Conditiile de emifrare si daca imi gasesc un loc de munca, Eu sunt economist am 48 de ani si fiica mea cu care vreau sa plec are 24 de ani. Vorbim spaniola.
Ca multumesc celor care imi veti scrie.

#24
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,029
  • Înscris: 09.05.2006
De ce Venezuela?

#25
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012

View Postclausio, on 18th February 2012, 16:22, said:

De ce Venezuela?
Cum de ce? Pt ca este o tara linistita, nu se omoara aia pe-acolo ca-n Europa, este fruntasa dpdv economic etc. :rolleyes:

Edited by 101010, 18 February 2012 - 17:14.


#26
porcusoru

porcusoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,433
  • Înscris: 04.04.2008

View Postmary_scurtu, on 18th February 2012, 16:14, said:

As vrea sa plec din Romania in venezuela sa ma stabilesc acolo. Cine ma poate ajuta cu lamuriri suplimentare. Conditiile de emifrare si daca imi gasesc un loc de munca, Eu sunt economist am 48 de ani si fiica mea cu care vreau sa plec are 24 de ani. Vorbim spaniola.
Ca multumesc celor care imi veti scrie.

As vrea sa plec din Romania in venezuela sa ma stabilesc acolo. Cine ma poate ajuta cu lamuriri suplimentare. Conditiile de emigrare si daca imi gasesc un loc de munca, Eu sunt economist am 48 de ani si fiica mea cu care vreau sa plec are 24 de ani. Vorbim spaniola.
Va multumesc celor care imi veti scrie.

:peacefingers:

#27
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Si de ce ai senzatia ca o sa-l ajute gramatica invatata de la tine in Venezuela?

Acolo trebuie sa stie:


Hola, me ilama Mariusica. Tengo hambre.

Edited by Arkouda, 18 February 2012 - 17:27.


#28
shmecherul

shmecherul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,866
  • Înscris: 22.11.2006

View Postporcusoru, on 18th February 2012, 17:18, said:

As vrea sa plec din Romania in venezuela sa ma stabilesc acolo. Cine ma poate ajuta cu lamuriri suplimentare. Conditiile de emigrare si daca imi gasesc un loc de munca, Eu sunt economist am 48 de ani si fiica mea cu care vreau sa plec are 24 de ani. Vorbim spaniola.
Va multumesc celor care imi veti scrie.

:peacefingers:
Chiar nu deosebesti niste greseli de tastare ( c langa v, f langa g), fata de greselile gramaticale??

#29
mateimateimatei

mateimateimatei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 07.03.2011
Sunt prea disperati si nu stiu cum sa iasa in evidenta .Ii compatimesc

#30
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
https://www.google.c...i...=utf-8&aq=t

Sunt locuri mai bune :)

#31
mary_scurtu

mary_scurtu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.02.2012
Adrine, dupa cum am vazut nu ai mai intrat demult pe acest forum. Poate am noroc si intri...sa ma lamuresti si pe mine cu anumite prb privind emigrarea in venezuela. Care sunt conditiile de acolo pentru viza de munca sau de sedere?

#32
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Doamne fereste sa mai scrie iar prostii. Lasa-l absent cum e :)

#33
daniella22

daniella22

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 44
  • Înscris: 05.07.2007
rata criminalitatii este foarte mare in Venezuela si in general,in mai toate tarile din America de Sud.nu cred ca merita sa pleci dintr-o Romanie cat de cat sigura in locuri periculoase,unde  a trage un glonte in cap unui concetatean nu e mare scofala.Columbia e inca si mai de evitat.

#34
zobarr69

zobarr69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 10.04.2011
bine ca nu e de evitat romanica unde nu ti trage nimeni cu gun ul in cap pe strada, ce e drept in parte, dar te calca fiii nomenclaturistilor cu bmw-ul ca,de ,la noi e JUSTITIE,NU GLUMA!eu zic sa lasam povestea cu paiul din ochiul altuia ca traim in cea mai penibila tara a UE,cred ca unica unde cand vii de afara crezi ca te-ai intors in evul mediu

Edited by zobarr69, 17 April 2012 - 22:44.


#35
danielcarpo

danielcarpo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 28.03.2007

View Postsandumatei, on 11 septembrie 2011 - 11:23, said:


:thumbup: ma intereseaza subiectul. De acord cu ceea ce ai scris despre Venezuela. As dori foarte tare sa comunicam despre acest subiect. Cu stima Sandu. Pentru mine este de mare persctiva.
.  Ma intereseaza cum stau preturile la electronice , aparate foto , tehnologie . Am un prieten cu jobul acolo si in decembrie se intoarce. As dori sa stiu ce preturi se practica . Multumesc

#36
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007

View PostAndrine, on 21 martie 2010 - 03:17, said:

daca venezuela ar fi atat de rea, aici nu ar mai fi o multime de americani, de germani, de portughezi, italieni, etc aici sunt toate natiile lumii, dc? fiinca totul merge.. daca nu ma crezi vino in veneuela dar stai min 1 an de zile ca sa descoperi tot... si cat despre world wide web nu te ajuta prea mult... pentru ca nimeni nu-ti va spune cum este intr-adevar aici...

Nu te contrazic, Venezuela e pamantul fagaduintei pentru cei cu bani. Aceasta tara nu stiu sa aiba multe tratate de extradare incheiate si de aceea este paradisul celor care dau tunuri in tarile de origine. Dai o teapa de cateva milioane si te retragi in Venezuela. Traiesti fericit pana la adanci batraneti .
In alte conditii nu vad Venezuela mai mult decat o destinatie turistica !

Colega ce a deschis topicul vad ca nu a mai aparut. Si-o fi luat Mercedes ?

Edited by kos_funny, 22 February 2013 - 09:49.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate