Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...
 Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 

DESPRE VENEZUELA

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
Andrine

Andrine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 14.07.2008
Buna ziua, cum mai multi useri de pe acest site m-au rugat sa deschid un topic despre Venezuela, aici este. Puteti intreba orice doriti. Venezuela este o tara mare cam de 3 ori cat Ro cred, care se dezvolta de pe urma petrolului. Benzina e extrem de ieftina, cu juma de dolar umpli tot rezervorul. Presedintele este chavez, jumate din populatie il iubeste jumatate nu. Mie imi place chavez pentru ca a contruit noi metrouri si in alte orase inafara de capitala, a aranjat toate autostrazile nationale, a contruit poduri, a amenajat parcuri, a recumparat de la statele unite o mina de diamante si alta de petrol, a facut noi plante electrice, etc in concluzie a facut ceva. Ajuta oamenii nu ca Basescu care a dat legea demolarii garajelor. Dupa ce ca Ro e cum e, in loc ca statul sa ajute pe unu ii cauta nod in papura, pe bune ca asa e. Intretinerea e ieftina de 10 ori mai mica ca in ro, butelia de gaz este la 1 dolar, curentu costa 5 dolari pe un etaj, daca faci economie poti plati si 4 ahhaha, apa nu se plateste, se plateste doar in cartierele de  lux. Strazile sunt aranjate si largi cu 3-4 benzi. Dar nu 2 cu 2 adica 3 cu 3 ar fi 6 sau 8 adica 4 dus, 4 intors. Aici ca sa iti gasesti servici inca mai merge cu C.V adica fara spaga. In unele locuri la posturi importante da cu spaga dar la cele normale nu. Masinile sunt un pic mai scumpe ca la noi. Apartamentele un pic mai ieftine. Casele mult mai ieftine. Daca iei teren si contruiesti iti iese casa la un pret extraordinar, cel putin asa fac eu. Mancarea e ca la noi, dar salariul este dublu. Am calculat, salariul minim la noi e de 150 dolari dintre care 200 platesti intretinere apa curent, etc deci evident ai nevoie de ajutor. In venezuela salariul e de 300 de dolari iar intrtinerea apa curent nu trece de 10 dolari deci raman 290. Mare diferenta nui asa? Ador Venezuela. Chiriile sunt ca la noi. La bloc intretinerea e mai scumpa ca la casa pentru ca trebuie sa platesti un impozt catre stat.
Cele mai  mari orase din Venezuela sunt Caracas, Valencia si Maracaibo, Ciudad Bolivar dupa care urmeaza altele mai mici. In orase ca acestea este f periculos noaptea, multe persoane mor impuscate, dar nu te impusca ca sa te fure, f rar se intamapla asta, se impusca cand se cearta. Asa ca nu este bine sa te certi cu un venezolan, si daca o fac e cazul sa te impaci repede. Caracasul este murdar, in zona de centru si in cartierele rau famate este o mizerie e nedescris. In partea cartierelor de lux si centrul care le corespunde este curat este ca in filme. In marile orase trebuie sa fi cu ochii mari cand mergi sa te uiti in toate partile ca nu cumva cineva sa te urmareasca si sa te fure. Masinile trebuie sa aiba geamurile afumate pentru a nu  permite hotilor a vedea ce ai masina, reduce efectul de furt.lol Daca cauti moarte  in Venezuela vino si cumparati un mercedes un bmv sau un audi. Pentru o masina ca asta nu te mai invita nimeni cu o arma la cap sa te dai jos din masina, te impusca direct si pleaca cu tine mort, peste tine se suie si conduce. Deci nu masinile de lux, personal pe mine asta nu ma deranjeaza, de mult ma deranja curentul de imitatie de lux din romania. Si oricum nici sa fiu milionara nu mias cumpara un audi sau un bmv.  Asa ca luati-va niste masini normale de ex ca ford fiesta, chevrolet aveo, astra, optra, masinutile astea mici si medii, nu prea atrag atentia. Evitati bijuterille, la fel veti fi furati.  Tot acest danger este in marile orase, in schimb in sate e cu totul invers. E linisiit, nu e delincventa, e frumos si curat, se gasesc locuri de munca, aici in venezuela nu exista somaj, cine e somer e pt ca nu vrea sa munceasca nu pentru ca nu are unde. Insa stiu ca pot iesi la 1 noaptea si nu ma urmareste nimeni nu ma fura nimeni. Satele sunt f aranjate aici, au strazi asfaltate, casele sunt colorate, iar lumea peste tot e  prietenoasa si te ajuta. Daca tu in Caracas unde e periculos, ai dat de vreo problema, chiar si un hot te ajuta.
Insa trebuie sa mentionez ceva, nu va speriati, Venezuela e periculoasa pentru cine si-o cauta, daca cineva vrea problema aici gaseste problema. Imi inchipui cum ar fi aici daca ar fi tigani, sa vina aici un grup de tigani sa se ia de unu, pai vine venezolanu a 2a zi cu familia si il explodeaza in gloante. De aceea aici nu sunt tigani. lol . OK in urmatorele 5 zile nu pot urmari topicul pentru ca plec sa cumpar un teren, vb dupa aia. Daca aveti intrebari, va rog

P.S Iubesc Venezuela

#2
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009
Ti-e dor un pic de ceasca, nu ?

#3
Andrine

Andrine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 14.07.2008

 tablagiu_xxx, on 12th March 2010, 20:34, said:

Ti-e dor un pic de ceasca, nu ?
Nu, Ceausescu are povestea lui aici e altfel. Nu este comunism, cel putin eu nu-l vad asa, din moment ce exista proprietate privata, nu are cum sa fie comunism

#4
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009

 Andrine, on 12th March 2010, 23:18, said:

Nu, Ceausescu are povestea lui aici e altfel. Nu este comunism, cel putin eu nu-l vad asa, din moment ce exista proprietate privata, nu are cum sa fie comunism

asa e, eu ma refeream doar la dictatura ... nu mi-o lua in nume de rau, glumeam.

#5
KTA-LYNN

KTA-LYNN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 05.11.2007

 Andrine, on 12th March 2010, 22:27, said:

Buna ziua, cum mai multi useri de pe acest site m-au rugat sa deschid un topic despre Venezuela, aici este....

Minti...sau bati campii...mai degraba ambele.
In pledoaria ta, uiti ca avem posibilitatea sa iesim din tara si/sau sa ne informam din surse credibile.
Asadar revin "din nou, inca o data si iara"...minti.

#6
Andrine

Andrine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 14.07.2008

 KTA-LYNN, on 12th March 2010, 22:27, said:

Minti...sau bati campii...mai degraba ambele.
In pledoaria ta, uiti ca avem posibilitatea sa iesim din tara si/sau sa ne informam din surse credibile.
Asadar revin "din nou, inca o data si iara"...minti.

LOL, ok mint, am deschis acest topic ca sa mint si ca sa enervez persoane ca tine, sti care este problema persoanelor ca tine? N-au scos capul pe fereastra ca sa vada cum e intr-adevar afara, s-au uitat doar pe geam, si in pledoria mea te invit sa platesti un bilet de 1400 euro pana in venezuela ca sa fi tu sigur, sa ai tu surse concrete, dar cu atitudinea pe care o ai, intri in venezuela, dar de iesit  nu mai iesi, si daca iesi ai sa iesi cu picioarele in sus, persoanele certarete aici nu rezista, teai certat cu unu pe strada, in 5 min se intoarce cu amicul x si iti zboara creierii. Inca crezi ca aberez, te invit sa vii aici,dar ma indoiesc ca poti cu salariile de mizerie care sunt in Ro sa iti permiti sa platesti un bilet de 1400 de euro. Ia spune-mi unde e aceea posibilitate de a iesi din tara pe alt continent pentru o persoana de rand care are un salariu de mizerie? Apropo, aici in Venezuela putem sa iesim din tara de cate ori vrem, ne da pasaport, ne iese mai greu cei adevarat, dar iese si putem calatori de cate ori vrem si crede-ma calatorim de mai multe ori pe an, ne permitem sa calatorim chair si la o luna dar in tara, pt exterior da trebuie sa muncim vreo 4 dar nu ca in Ro  6 luni k sa ne permitem un amarat concediu de o saptamana la mare. Si partea buna este ca statul pentru cei care au de la salariul mediu in sus ne da posibilitataea sa cumparam dolarii la juma de pret dar o data pe an, vezi asta in Ro, eu nu. Asa ca deschide fereastra aia si scoate bine capul, iesi cu totul daca poti, sa vezi ca inafara e altfel decat in Romania. Si daca scoti capul nu te uita in franta italia, spania uiatte in elvetia, in danemarca in regatul unit, pentru ca aia e partea buan a europei, nu franta italia si spania. Dar ce se intampla.. ca sa ajungeti acolo aveti nevoie de viza nu? Aceste state nu au intrat in Ue pentru ca o duc bine si nu au nevoie. Hai spune-mi inca o data de posibiliatea aceea de a calatori, si culmea va mai si complica cu euro daca casele se vand in euro, masinile in euro, caii in euro, cainii in euro nu inteleg dc va plateste in roni, ca sa saraceasca Romania si mai tare, vezi problema vine de undeva de sus de la presedinte.

#7
PH7

PH7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 04.06.2007
:coolspeak: tine-o tot asa!  nu iti face probleme daca unii te injura.  asta e meseria lor.  topicul e tare interesant, mai rar date folositoare din partile alea.  sper sa nu te superi si sa continui cu informatii: ce ai facut cu terenul, casa, planurile, preturile mai ales si ce munci ar putea face romanasii pe acolo si la ce salarii.  imi inchipui ca nu prea se poate emigra in Venezuela cu una cu doua.  daca da, atunci cum e situatia pentru cei din Romania?  tu cum ai ajuns acolo, si daca mai ai povesti de succes sau insucces de romani veniti in Venezuela, atunci spune ca poate inspira si folosi la cine ar fi interesat de o aventura din asta.
sanatate!

#8
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,917
  • Înscris: 25.06.2007

 Andrine, on 12th March 2010, 22:27, said:

In venezuela salariul e de 300 de dolari iar intrtinerea apa curent nu trece de 10 dolari deci raman 290. Mare diferenta nui asa? Ador Venezuela. Chiriile sunt ca la noi.
Deci daca stai in chirie nu ramai cu nimic. Naspa!


 Andrine, on 13th March 2010, 00:05, said:

uiatte in elvetia, in danemarca in regatul unit, pentru ca aia e partea buan a europei, nu franta italia si spania. Dar ce se intampla.. ca sa ajungeti acolo aveti nevoie de viza nu? Aceste state nu au intrat in Ue pentru ca o duc bine si nu au nevoie.
Nu trebuie viza pentru nicio tara europeana.
Si de unde ai scos ca Danemarca si Regatul Unit nu sunt in UE?
Faci niste confuzii grave...

#9
KTA-LYNN

KTA-LYNN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 05.11.2007

 Andrine, on 13th March 2010, 00:05, said:

LOL, ok mint, am deschis acest topic ca sa mint si ca sa enervez persoane ca tine, sti care este problema persoanelor ca tine? N-au scos capul pe fereastra ca sa vada cum e intr-adevar afara, s-au uitat doar pe geam, si in pledoria mea te invit sa platesti un bilet de 1400 euro pana in venezuela ca sa fi tu sigur, sa ai tu surse concrete, dar cu atitudinea pe care o ai, intri in venezuela, dar de iesit  nu mai iesi, si daca iesi ai sa iesi cu picioarele in sus, persoanele certarete aici nu rezista, teai certat cu unu pe strada, in 5 min se intoarce cu amicul x si iti zboara creierii. Inca crezi ca aberez, te invit sa vii aici,
Lasa-ma sa ghicesc...ai cumva vreo relatie de afaceri cu statul venezuelean? Ca prea-mi pare ca ridici in slavi sistemul...."totul e gratis...nu exista somaj....terenurile se dau de pomana si au si cateva milioane de bolivari plantate in loc de gard". Ma "leshi"?
Cat despre invitatia ta de a iesi cu picioarele inainte, tin sa te dezamagesc...sau crezi ca-ti scriu de pe cealalta lume? :naughty:
Nu trebuie sa citesti cu mare atentie posturile tale ca sa realizezi ca te contrazici singura, ca de exemplu:
-"intrtinerea apa curent nu trece de 10 dolari" sau "La bloc intretinerea e mai scumpa ca la casa pentru ca trebuie sa platesti un impozt catre stat"....sa inteleg ca la casa e 6 dolari?
-"In orase ca acestea este f periculos noaptea, multe persoane mor impuscate" sau "Daca tu in Caracas unde e periculos, ai dat de vreo problema, chiar si un hot te ajuta." :nonobad:
-"va mai si complica cu euro daca casele se vand in euro, masinile in euro, caii in euro, cainii in euro nu inteleg dc va plateste in roni"...pai de ce ne povestesti numai de dolari atat timp cat "voi" sunteti platiti in BOLIVARI?
-"pai vine venezolanu a 2a zi cu familia si il explodeaza in gloante. De aceea aici nu sunt tigani"...defineste "tigani"
exemplele pot continua....
Per total, tin sa te anunt ca nu m-am enervat si nici nu te-am injurat cum afirma nonsalant/a PH7, pur si simplu ti-am atras atentia asupra reclamei inutile pe care o faci unei tari pe care nu as da nici doi bani....e una din tarile care m-a facut sa realizez ca se poate mult mai rau decat la noi.Mult, mult mai rau.
Eu stiu....de fapt cred ca multi cunoastem romani plecati/stabiliti afara, care au tendinta de a pune niscaiva lapte si miere pe harta tarii in care se afla...iar psihologic vorbind exista si o explicatie pentru aceasta manifestare.
Cat despre situatia geopolitica a Romaniei si Europei, cred ca ar trebui sa studiezi ceva mai mult decat ai facut-o pana-n prezent, caci, ai lacune grave.
Concluzie...cine crede ca Venezuela (America de sud in general) are ceva in comun cu ce vede in telenovele, se insala amar...plus ca, dezamagit marturisesc...femeile frumoase sunt mult prea rare.
Daca vrei sa continuam polemica, pune in balanta ce are Venezuela si Romania nu...plus ca, nu stiu in ce conjuctura m-as stabili acolo (poate ca urmarit general....dar nu cred), dar trebuie sa fie paradis ca sa stau la 10 000 km de Romania (mai exact de rude prieteni).
Te ruga un user ceva mai sus...ma alatur lui...spune-ne si noua in ce conjuctura ai ajuns acolo....tare sunt curios...doar sa nu ne spui ca ai  vreun masterat si te-a recrutat vreo companie de succes din Venezuela.
As vrea sa-mi pot cere iertate pentru tonul ironic, insa te-am avertizat din mesajul anterior ca mai exista oameni care au iesit din tara (mai departe de Bulgaria) si chiar daca n-au facut-o, se pot interesa oricand pe "world wide web"....asadar....mai subtire cu paradisul pe pamant.
P.S. Si aici e mult mai ieftin sa-ti construiesti o casa decat s-o cumperi (conteaza cu cine o faci), insa daca vrei sa faci vreo comparatie, fa-o raportata la salariu...vei fi surprinsa.
:peacefingers:

#10
Andrine

Andrine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 14.07.2008

 KTA-LYNN, on 14th March 2010, 21:27, said:

Lasa-ma sa ghicesc...ai cumva vreo relatie de afaceri cu statul venezuelean? Ca prea-mi pare ca ridici in slavi sistemul...."totul e gratis...nu exista somaj....terenurile se dau de pomana si au si cateva milioane de bolivari plantate in loc de gard". Ma "leshi"?
Cat despre invitatia ta de a iesi cu picioarele inainte, tin sa te dezamagesc...sau crezi ca-ti scriu de pe cealalta lume? :naughty:
Nu trebuie sa citesti cu mare atentie posturile tale ca sa realizezi ca te contrazici singura, ca de exemplu:
-"intrtinerea apa curent nu trece de 10 dolari" sau "La bloc intretinerea e mai scumpa ca la casa pentru ca trebuie sa platesti un impozt catre stat"....sa inteleg ca la casa e 6 dolari?
-"In orase ca acestea este f periculos noaptea, multe persoane mor impuscate" sau "Daca tu in Caracas unde e periculos, ai dat de vreo problema, chiar si un hot te ajuta." :nonobad:
-"va mai si complica cu euro daca casele se vand in euro, masinile in euro, caii in euro, cainii in euro nu inteleg dc va plateste in roni"...pai de ce ne povestesti numai de dolari atat timp cat "voi" sunteti platiti in BOLIVARI?
-"pai vine venezolanu a 2a zi cu familia si il explodeaza in gloante. De aceea aici nu sunt tigani"...defineste "tigani"
exemplele pot continua....
Per total, tin sa te anunt ca nu m-am enervat si nici nu te-am injurat cum afirma nonsalant/a PH7, pur si simplu ti-am atras atentia asupra reclamei inutile pe care o faci unei tari pe care nu as da nici doi bani....e una din tarile care m-a facut sa realizez ca se poate mult mai rau decat la noi.Mult, mult mai rau.
Eu stiu....de fapt cred ca multi cunoastem romani plecati/stabiliti afara, care au tendinta de a pune niscaiva lapte si miere pe harta tarii in care se afla...iar psihologic vorbind exista si o explicatie pentru aceasta manifestare.
Cat despre situatia geopolitica a Romaniei si Europei, cred ca ar trebui sa studiezi ceva mai mult decat ai facut-o pana-n prezent, caci, ai lacune grave.
Concluzie...cine crede ca Venezuela (America de sud in general) are ceva in comun cu ce vede in telenovele, se insala amar...plus ca, dezamagit marturisesc...femeile frumoase sunt mult prea rare.
Daca vrei sa continuam polemica, pune in balanta ce are Venezuela si Romania nu...plus ca, nu stiu in ce conjuctura m-as stabili acolo (poate ca urmarit general....dar nu cred), dar trebuie sa fie paradis ca sa stau la 10 000 km de Romania (mai exact de rude prieteni).
Te ruga un user ceva mai sus...ma alatur lui...spune-ne si noua in ce conjuctura ai ajuns acolo....tare sunt curios...doar sa nu ne spui ca ai  vreun masterat si te-a recrutat vreo companie de succes din Venezuela.
As vrea sa-mi pot cere iertate pentru tonul ironic, insa te-am avertizat din mesajul anterior ca mai exista oameni care au iesit din tara (mai departe de Bulgaria) si chiar daca n-au facut-o, se pot interesa oricand pe "world wide web"....asadar....mai subtire cu paradisul pe pamant.
P.S. Si aici e mult mai ieftin sa-ti construiesti o casa decat s-o cumperi (conteaza cu cine o faci), insa daca vrei sa faci vreo comparatie, fa-o raportata la salariu...vei fi surprinsa.
:peacefingers:
OK, s-o luam pe rand, nu-i fac nici o reclama Venezuelei n-am nici o relatie de afaceri, pur si simplu admir facilitatea lucrurilor in aceasta tara. Iar cand am mentionat mai sus ca unele lucruri sunt gratis da este adevarat, sunt multe cartiere care nu platesc apa, si da terenurile casele mi se par mai ieftine ca in romania, zici ca vorbesc de dolari si nu de bolivari, macar pune-te la corent sunt bolivari fuerte, acum vre-un an si ceva au modificat modeda exact cum a  fost si la noi cu rol si ron, vorbesc de dolari ca sa va fac o idee intr-o moneda internationala, pentru ca daca v-as zice ca o masina costa 5000 bolivari fuerte dupa aia cu siguranta ati cauta cat vine asta in roni sau dolari, euro ma rog... greu de interpretat asa-i? Vad ca ai cerut mai sus definitia de tigan deci cum recunosti un tigan? simplu ... un individid imbracat colorat, care miroase de la 3 km, nespalat cu zilele, vorbeste o romana stricata, mahalagiu , certaret, iubitor de muzica tiganeasca si manele, meserie hot, oficial somer etc, iti pot face o descriere mult mai larga... de aceea am zis ca ai n-ar rezista un tigan... cum am ajuns in venezuela? M-am casatorit cu un venezuelan. Balanta Romania - Venezuela... de salarii am mentionat mai sus, chiriile sunt la fel dar la apartamente, la case nu va recomand este periculos... benzina am mai zis mai sus, gazul idem, am scris mai sus... daca venezuela ar fi atat de rea, aici nu ar mai fi o multime de americani, de germani, de portughezi, italieni, etc aici sunt toate natiile lumii, dc? fiinca totul merge.. daca nu ma crezi vino in veneuela dar stai min 1 an de zile ca sa descoperi tot... si cat despre world wide web nu te ajuta prea mult... pentru ca nimeni nu-ti va spune cum este intr-adevar aici... doar incercand sa vorbesti direct cu un venezuelan, dar unul din inalta societate care isi da seama, pentru ca unul dintr-un cartier marginas ori sa-ti spuna ca e f bine pentru ca e de partea lui chavez, ori  sati spuna ca nu-i place gurvernul pentru ca este contra lui chavez... trebuie sa vorbesti cu cineva care are macar o afacere functionand. el o sati spuna cat de bine ii merge, nu de mult am stat de vorba cu un portughez, si el mi-a spus ca niciodata nu ar pleca din venezuela, viata e usoara aici, si el are dubla nationalitate si ar putea sa se intoarca in portugalia oricand vrea, are casa si familie acolo dar nu vrea... si asta e portugalia, care e o tara mult mai dezvoltata ca romania... Oricum credeti ce vreti!

#11
Andrine

Andrine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 14.07.2008

 Bogdan R, on 13th March 2010, 06:30, said:

Deci daca stai in chirie nu ramai cu nimic. Naspa!



Nu trebuie viza pentru nicio tara europeana.
Si de unde ai scos ca Danemarca si Regatul Unit nu sunt in UE?
Faci niste confuzii grave...
Eu stiam ca erau 2 tari, ok am gresit cu danemarca si regatul unit, dar de elvetia am avut dreptate,elvetia si scotia cred, nu stiu, dar elvetia sigur uita-te la tarile membre ue

http://www.prefectur.....0MEMBRE U.pdf

 PH7, on 13th March 2010, 05:22, said:

:coolspeak: tine-o tot asa!  nu iti face probleme daca unii te injura.  asta e meseria lor.  topicul e tare interesant, mai rar date folositoare din partile alea.  sper sa nu te superi si sa continui cu informatii: ce ai facut cu terenul, casa, planurile, preturile mai ales si ce munci ar putea face romanasii pe acolo si la ce salarii.  imi inchipui ca nu prea se poate emigra in Venezuela cu una cu doua.  daca da, atunci cum e situatia pentru cei din Romania?  tu cum ai ajuns acolo, si daca mai ai povesti de succes sau insucces de romani veniti in Venezuela, atunci spune ca poate inspira si folosi la cine ar fi interesat de o aventura din asta.
sanatate!
Hey multumesc pentru incurajare! Cu terenul sunt inca in proces si am descoperit o chestie f interesanta! Aici poti cumpara ceva legal, adica un teren cu act de proprietate sau si a ici e partea interesanta... invadezi unul, iti faci casa pe el. Daca ai casa pe un teren public, primaria iti vinde terenul pe care ai facut casa si nu numai, si ceva din jurul casei... asta chiar ca n-am mai auzit-o, dar nu sunt obisnuita cu asa ceva, asa ca nu ma bag la asa ceva, in unele parti inca mai a m mentalitatea din romania... dar juma din satul acela asa este si primaria iti vinde metrul patrat pe nimic... pe o moneda... dar mie teama sa ma bag la asa ceva lol asa ca cumpar un teren cu acte... ma duc din nou saptamana viitoare sa vorbesc cu proprietarul pentruca saptamana asta a fost ocupat... Doamne sincer va spun ca sa cumperi ceva aici e dificiiiil, nu-i ca in romania, ok imi i-au liber de la servici maine facem actele.. aici e nu vino saptamana viitoare, vorbim cu calm, azi vezi actele, maine vorbesti cu avocatul, poimaine nu stiu ce ma faci si deabia saptamana viitoare semnam actele... aici o afacere de 3 zile dureaza 3 saptamani...

#12
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

 Andrine, on 22nd March 2010, 10:20, said:

Aici poti cumpara ceva legal, adica un teren cu act de proprietate sau si a ici e partea interesanta... invadezi unul, iti faci casa pe el. Daca ai casa pe un teren public, primaria iti vinde terenul pe care ai facut casa si nu numai, si ceva din jurul casei... asta chiar ca n-am mai auzit-o, dar nu sunt obisnuita cu asa ceva, asa ca nu ma bag la asa ceva, in unele parti inca mai a m mentalitatea din romania... dar juma din satul acela asa este si primaria iti vinde metrul patrat pe nimic... pe o moneda...
Asta e prea tare!

#13
AdCrys20

AdCrys20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 01.05.2007
Adrine, nu-i baga in seama pe toti. Catalin nu merita atentie. Eu stiu ca ceea ce ai scris este adevarat, pentru ca am avut bucuria de a calatori in aceasta tara superba. Este cu totul alta lume fata de Romania. Doar cei care ajung in zona Americii de Sud pot intelege ce ai scris. Eu am locuit in Bolivia pentru o buna perioada.


   Pentru mine, America de Sud (in special Bolivia, Columbia, Venezuela, Guyana) este de vis. Ma bucur foarte mult ca ai deschis acest topic!

   P.S. Vezi ca s-au mai ieftinit biletele, gasesti in jur la 1.000 Euro  :cheers: Cat despre  :gunsmilie: :bandit:  ... da, Venezuela sta mult mai rau decat Bolivia la capitolul asta!

#14
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
[quote name='Andrine' date='22nd March 2010, 02:20' post='7974367']
Eu stiam ca erau 2 tari, ok am gresit cu danemarca si regatul unit, dar de elvetia am avut dreptate,elvetia si scotia cred, nu stiu, dar elvetia sigur uita-te la tarile membre ue


Bati campii. Scotia face parte din Regatul unit deci nu trebuie viza pentru Scotia. Nici pentru Elvetia nu trebuie viza insa iti trebuie pasaport adica nu poti merge cu buletinul ca in restul tarilor UE. Vad ca esti rupt total de realitate.

#15
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Mda! Frumpasa tara! Partea nasoala e ca de la nava ne-au dus la aeroprt in Jeep negru si cu masina cu agenti de paza. Lucru realizat la cererea companiei, care de altfel in bunul sti lnemtesc  dramuia fiecare banut, deci daca nu ar fi fost nasol nu ar fi facut lucrul asta in veci. Nu sfatuiesc pe nimeni sa locuiasca intr-o tara unde ca sa iti fure masina iti trage un glont in cap.

#16
xsol

xsol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 16.07.2008
Din auzite și contactul cu argentinieni, chilieni etc cele mai recomandabile țări din America de Sud sunt Uruguayul, Argentina și Chile. Totuși și Argentina are o rată destul de măricică a infracționalității dar e cea mai europeană țară împreună cu Uruguay.
Cel mai ridicat procent al albilor din America de Sud e în Uruguay urmat de Argentina. Dacă aș fi forțat de împrejurări să plec tocmai în America de Sud, azi aș alege Uruguayul sau Argentina.

Chile e mai organizată ca Argentina și cea mai puțin coruptă țară din America de Sud doar că au probleme cu cutremurele și sunt mai puțini albi dacă conteaza, sunt ciudăței cu accentul lor "weno, que weno". În rândul tinerilor în Argentina e la modă rock-ul, sunt la fel de agresivi față de reggaeton ca noi față de manele (reggaeton nu e muzică etc) și sunt poate cei mai trendy din toată America de Sud, muzică, fashion. Nu m-aș gândi la nici o altă țară cu excepția ăstora, în Brazilia e iarăși foarte aiurea cu rata criminalității, sau Mexic unde e ceva foarte normal să fii asasin plătit, Bolivia sărăcie etc

E doar o opinie a mea.

Edited by xsol, 17 June 2010 - 18:20.


#17
Caty25cat

Caty25cat

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.08.2010
[quote name='Andrine' date='12th March 2010, 23:27' post='7934477']
Buna ziua, cum mai multi useri de pe acest site m-au rugat sa deschid un topic despre Venezuela, aici este. Puteti intreba orice doriti.  :coolspeak:
Buna Adrine,

Am citit cele cateva randuri scrise de tine despre Venezuela si as aprecia daca ai putea sa ma ajuti cu cateva raspunsuri.  
As vrea sa merg in perioada craciun-an nou ori sfarsitul Oct -inceput noiembrie pe Insula Margarita impreuna cu sotul si fiul meu de 12 ani si nu stiu prea multe despre acest loc. am citit pe tripadvisor ceva pareri dar daca ai  informatii despre aceasta parte a Venezuelei sunt binevenite. Vrem sa vizitam Caracas pentru cateva zile si din informatiile citite pe net sunt multe de vazut si pe acolo, dar tu ai putea sa-mi spui micile tricuri care sunt stiute doar de localnici .
Multumesc mult :)

Cat


PS -Cred ca Venezuela e o tara superba si Chavez e un presedinte care apara interesele tarii lui. Love him because he had the courage to critic and kick Bush's ass :)

Edited by Caty25cat, 06 August 2010 - 00:50.


#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Andrine, on 22nd March 2010, 01:20, said:

Eu stiam ca erau 2 tari, ok am gresit cu danemarca si regatul unit, dar de elvetia am avut dreptate,elvetia si scotia cred, nu stiu, dar elvetia sigur uita-te la tarile membre ue

http://www.prefectur.....0MEMBRE U.pdf


Hey multumesc pentru incurajare! Cu terenul sunt inca in proces si am descoperit o chestie f interesanta! Aici poti cumpara ceva legal, adica un teren cu act de proprietate sau si a ici e partea interesanta... invadezi unul, iti faci casa pe el. Daca ai casa pe un teren public, primaria iti vinde terenul pe care ai facut casa si nu numai, si ceva din jurul casei... asta chiar ca n-am mai auzit-o, dar nu sunt obisnuita cu asa ceva, asa ca nu ma bag la asa ceva, in unele parti inca mai a m mentalitatea din romania... dar juma din satul acela asa este si primaria iti vinde metrul patrat pe nimic... pe o moneda... dar mie teama sa ma bag la asa ceva lol asa ca cumpar un teren cu acte... ma duc din nou saptamana viitoare sa vorbesc cu proprietarul pentruca saptamana asta a fost ocupat... Doamne sincer va spun ca sa cumperi ceva aici e dificiiiil, nu-i ca in romania, ok imi i-au liber de la servici maine facem actele.. aici e nu vino saptamana viitoare, vorbim cu calm, azi vezi actele, maine vorbesti cu avocatul, poimaine nu stiu ce ma faci si deabia saptamana viitoare semnam actele... aici o afacere de 3 zile dureaza 3 saptamani...

Deoarece si sistemul medical din Venezuela este foarte ieftin pentru oricine, iti sugerez sa incepi un tratament. Nu imi vine sa cred ca ai putut scrie o aberatie asa mare...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate