Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Cartoful

- - - - -
  • Please log in to reply
482 replies to this topic

#37
masterd6ib6

masterd6ib6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 29.09.2006

 omnitera, on 1st June 2010, 16:01, said:

Chiar nu stie nimeni sau sunt total pe linga subiect ?! :confuzzled:

Cumpara si tu plicuri pentru 10 l de apa ... gata preparate ... nu sunt nici scumpe si sunt si usor de utilizat.

#38
omnitera

omnitera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 20.08.2009

 masterd6ib6, on 2nd June 2010, 04:06, said:

Cumpara si tu plicuri pentru 10 l de apa ... gata preparate ... nu sunt nici scumpe si sunt si usor de utilizat.


   Am spus ca am luat deja sulfatul de cupru si varul, nu aveau altceva cind am cautat ! Cu ce am tb sa lucrez.

#39
ucvph

ucvph

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,172
  • Înscris: 18.01.2010
Un articol detaliat pentru preparare si utilizare zeama BORDELEZA
Pentru strecurat poti folosi un ciorap de dama
E suficient sa stropesti deasupra

#40
omnitera

omnitera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 20.08.2009

 catalindinu23, on 2nd June 2010, 18:25, said:

Un articol detaliat pentru preparare si utilizare zeama BORDELEZA
Pentru strecurat poti folosi un ciorap de dama
E suficient sa stropesti deasupra
  

    Mii de multumiri !

#41
Maran

Maran

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 08.06.2010
Referitor la tarani autentici din pietze, hai sa va spun ceva: in piata la Salajan toata ziua gasesti 2-3 babute, care vand verdeturi (marar, patrunjel, etc). Esti tentat sa iei de la ele sa le ajuti, nu, ca, de!, sunt si ele amarate. Fals! Sunt angajate la o pietzara, care  le face monetarul seara.
Cam pe la jumatatea lui mai, m-am dus sa iau rosii. Gasesc la o babutza "rosii de gradina" 10 lei (RON)/kg. Mai sa fie, zic, ia sa vedem, ca la mine la tara abia daduse floarea, iar de copt nu se copsesera nici in solarele vecinilor. Si iau o rosi, ma uit la ea si o miros: cauciuc turcesc, luat din Auchan cu 55 si dat la fraieri in piatza cu 100.
Asa ca atentie marita si vigilenta maxima! Pietzarul nu doarme; el pandeste fraierul.


Referitor la cartof: incerc si eu sa cultiv la tara ceva cartof, sa fie de pofta, dar am mari probleme cu gandacul de colorado. Stiu ca se trateaza fara probleme cu insecticid, insa eu de 3 ani nu bag nici o chimicala in gradina. Daca nici anul acesta nu rezolv problema cu gandacul vreau sa renunt la cartof. Raman, insa gandacii importati de la vecini. Si vreau sa va zic ca ataca rau frunza de vanata.
Dati-mi, va rog, si mie o rezolvare bio la aceasta problema.

#42
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
ai putea sa incerci sa faci o emulsie din ardei iute sa vezi ce iese.

#43
mandolinu

mandolinu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 03.02.2007
"cea mai bio" cale de a tine sub control gandacii de colorado e culesul lor la mana si aruncati in foc. Cum stai cu rabdarea? :)

#44
masterd6ib6

masterd6ib6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 29.09.2006

 Maran, on 8th June 2010, 08:24, said:

Referitor la tarani autentici din pietze, hai sa va spun ceva: in piata la Salajan toata ziua gasesti 2-3 babute, care vand verdeturi (marar, patrunjel, etc). Esti tentat sa iei de la ele sa le ajuti, nu, ca, de!, sunt si ele amarate. Fals! Sunt angajate la o pietzara, care  le face monetarul seara.
Cam pe la jumatatea lui mai, m-am dus sa iau rosii. Gasesc la o babutza "rosii de gradina" 10 lei (RON)/kg. Mai sa fie, zic, ia sa vedem, ca la mine la tara abia daduse floarea, iar de copt nu se copsesera nici in solarele vecinilor. Si iau o rosi, ma uit la ea si o miros: cauciuc turcesc, luat din Auchan cu 55 si dat la fraieri in piatza cu 100.
Asa ca atentie marita si vigilenta maxima! Pietzarul nu doarme; el pandeste fraierul.


Referitor la cartof: incerc si eu sa cultiv la tara ceva cartof, sa fie de pofta, dar am mari probleme cu gandacul de colorado. Stiu ca se trateaza fara probleme cu insecticid, insa eu de 3 ani nu bag nici o chimicala in gradina. Daca nici anul acesta nu rezolv problema cu gandacul vreau sa renunt la cartof. Raman, insa gandacii importati de la vecini. Si vreau sa va zic ca ataca rau frunza de vanata.
Dati-mi, va rog, si mie o rezolvare bio la aceasta problema.

Daca ai gradina eco ... incearca sa combati gandacul de Colorado cu pelin ... preparat asa cum faci cu urzica ... la mine a mers la puricii verzi si negri ... fa maceratul foarte concentrat ... 1/2 galeata frunza de pelin zdrobita si restul apa.

#45
omnitera

omnitera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 20.08.2009
Daca au inceput sa se maneze cartofii, stropirea cu zeama bordeleza mai are efect sau nu? Are sau nu are rost sa-i stropesc chiar in condittiile acestea? O fac sa stagneze, dispare de tot sau odata declansata s-a terminat?

#46
omnitera

omnitera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 20.08.2009
Buna ziua.

In prezent cumpar CuSO4, ambalat la 1 kg, cu 12.5 lei. Gasesc si mai ieftin ? O sursa ? Cartofii pe care i-am stropit de 2 ori sunt inca verzi, foarte putin afectati. Cei la care am facut doar o stropire inca mai au ici colo frunze verzi spre deosebire de-a vecinilor care mai au doar bete si alea spre disparitie. Asa ca, desi ploile nu mai sunt ce-au fost, simbata trecuta am stropit inca o data ce mai era verde si avea frunze.

Interesante comentariile voastre cu buruienile care in unele cazuri se pare ca protejeaza anumite soiuri. Am gasit o tufa de cartof pe care se catarase, peste tot, un soi de planta tiritoare. Era verde, fara urma de mana, desi in jur ceilalti mai aveau doar citeva frunze.

Edited by omnitera, 21 July 2010 - 06:46.


#47
masterd6ib6

masterd6ib6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 29.09.2006

 omnitera, on 21st July 2010, 06:37, said:

Interesante comentariile voastre cu buruienile care in unele cazuri se pare ca protejeaza anumite soiuri. Am gasit o tufa de cartof pe care se catarase, peste tot, un soi de planta tiritoare. Era verde, fara urma de mana, desi in jur ceilalti mai aveau doar citeva frunze.

Da interesanta chestie ... oare nu se incumeta nici un meserias cu acte sa ne lumineze ?

Rich-ule ?

#48
omnitera

omnitera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 20.08.2009
Chiar nu stie nimeni de o sursa si preturi la sulfat de cupru ? Voi nu stropiti cu zeama bordeleza ci doar cu chimicale ?!?!

#49
katilinus

katilinus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 25.07.2006
cam care este productia medie la ha? pe net am gasit 10-12tone dar si 18-20...
si cam care ar fi cheltuielile /ha cu o astfel de cultura?

#50
francix89

francix89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 16.09.2009

 katilinus, on 10th August 2010, 08:12, said:

cam care este productia medie la ha? pe net am gasit 10-12tone dar si 18-20...
si cam care ar fi cheltuielile /ha cu o astfel de cultura?
Productia depinde de samanta pe care o folosesti , cu o samanta certificata poti obtine si 40 tone
Cheltuielile sunt destul de mari :
samanta cel putin 3000 lei pt cea certificata
stropirile : erbicid 300 lei minim sau in cazul unor totaluri inainte de plantat  chiar si 200 euro hectar
                insecticidul de 2 ori 200 lei
                3 foliare 200 lei
                ingrasamantul complex  1000lei
                la mana e ceva mai complicat , poti stropi si de 10 ori deci inca 1000 lei
                Lucrarile  cu tractorul 1500 lei
                recoltatul 1000 lei minim
Deci suma totala poate ajunge aproape de 10 000 lei

#51
lickuricix

lickuricix

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 27.10.2006
Salut,

de curand am intrat si eu in lumea omenilor care au o mostenire la tara si incerc sa profit putin , pentru consumul propriu de aceasta. Am crescut la tara deci nu imi este straina munca la camp, dar anumite lucruri ma cam depasesc. De exemplu de cativa ani cultiv cartofi, fara prea mare succes, cartofii sunt mici si nu foarte multi. Dar anul acesta ceva s-a schimbat, toamna trecuta (2009) am lasat in pamant tuberculii aceia mici, ca nu am ce sa fac cu ei, n-am animale etc, am zis ca o sa inghete etc. Apoi in primavara am arat. Prin martie- aprilie cand lumea incepea sa puna cartofi surpriza, cartofii mei aveau cam 10-15 cm inaltime. peste tot unde a fost cultura de cartofi anul trecut. I-am lasat in pace apoi in continuarea lor am pus cultura obisnuita ca in fiecare an. in timpul verii am recoltat cartofi extraordinari de mari si de frumosi, fix din cei care au ramas peste iarna in pamant.

A venit toamna am cules cartofii. surpriza din nou, cartofii rasariti de la mama lor superbi, mari. cel mai sectaculos lucru a fost un cuib din care mi-am umplut galeata si nici un cartof mic , incredibil!!! - am cules in total 1 sac de cartofi frumosi si 3/4 de sac cartofi putini mai mici si mici.  

cei din cultura obisnuita nu prea mari. iar specimene mari nu exista. Ce se intampla, asta iarna au fost minus 20 de grade si nu au inghetat desi i-am lasat intentionat sa inghete ! ma tenteaza sa repet experimentul si in anul acesta. o sa schimb si solul o sa pun gunoi de grajd si in fiecare cuib o sa pun si cenusa. cultiv cartofi in zona bistrita - nasaud. materialul de semanat l-a cumparat cu 4-5 ani in urma din piata de la un brasovean.

In gradina nu folosesc ingrasaminte decat gainat de gaina dizolvat in apa si lasat la macerat toata primavara si vara( am completat doar cu apa) si nu il folosesc la cartofi ca noah.. si asa e destul de putin. totusi imi aduca minte de cand eram copil de cartofii imensi care ii obtineau bunicii mei ... acum ii vad doar in piete ca nu stiu cum sa ii obtin. m agandesc sa cumpar si niste cartof dulce ( american ) am cumparat si este foarte bun la gust, dar e extrem de scump. cica nu il afecteaza colorado. dar de asta de unde sa cumpar seminte?

Edited by lickuricix, 16 October 2010 - 17:34.


#52
calin19834

calin19834

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 25.08.2010
Salut lickuricix, si eu cultiv de multa vreme cartofi in zona muntilor apuseni. Cartofii ramasi peste iarna in pamant nu ingheata in fiecare an, mai ales daca a fost zapada mare peste iarna, acestia au fost protejati de inghet. Iar cu referire la faptul ca acestia au fost mult mai mari decat cei semanati in primavara este simplu: au avut o perioada mai lunga de vegetatie inainte de a fi atacati de MANA, care anul acesta a lasat saraci pe multi cultivatori de cartof. Pentru o productie mai mare la hectar recomand o samanta certificata la anul si tratament impotriva bolilor.... Daca aceste doua criterii nu sunt indeplinite zic sa o lasi balta cu cultivarea cartofului pentru profit. Ne mai auzim pentru schimb de experienta... :P

#53
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Eu anul asta n-am gasit de samanta. Am pus insa niste cartofi ecologici gasiti la Naturalia. I-am pus si tarziu. Erau stafiditi, cu niste colti vai de mama lor. Vanzatoarea nici nu voia sa mi-i vanda, zicea ca sunt rebuturi :) Dar am zis sa incerc, dat fiind ca aveam certitudinea ca nu sunt modificati genetic. Punandu-i tarziu, nici n-au mai apucat sa infloreasca decat pe ici-colo, ca i-a prins caldurile. Cu toate astea am scos de 4 ori cantitatea pe care am pus-o in pamant, la marime medie. Intr-adevar, le-am dat apa bine.
Zic ca a fost nesperat, in conditiile date.

Edited by DDuras, 30 October 2010 - 19:48.


#54
katilinus

katilinus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 25.07.2006
cat de impotant este ca planta sa fie udata? pe net am gasit ca trebuie udat o data la 10-15 zile de la rasarire si inca o data dupa 10-20 de zile.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate