Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Utilitatea de a invata un copil ceva de la varste fragede.

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#37
michelinne09

michelinne09

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 22.03.2009
Ar fi multe de discutat despre sistemul de invatamant din Romania si despre greselile facute de dascali in educatia copiilor.
Totusi, consider ca a-i invata poezii si cantecele e un lucru mai mult decat util pentru ei. Din postura de educatoare, in care ma aflu momentan, va pot spune ca ati fi uimiti cat de inteligente si istete sunt micile fapturi in varsta de doar 3 ani.
Referitor la actiunea de a-i invata cantece si poezii nu mi se pare neaparat o actiune mecanica. Depinde si de copil, bineinteles; dar in invatarea unei poezii sau a unui cantecel, eu personal discut inainte despre poezie cu copiii, le explic cuvintele pe care nu le inteleg, le explic despre ce este vb in poezie, la sfarsit vorbim despre continutul poeziei. Astfel, a invata o poezie inseamna a afla sensul unor cuvinte, a-ti antrena memoria, a conversa despre acea poezie. Nu e ceva mecanic.
Iar referitor la gestica care insoteste recitarea unei poezii, de multe ori e indusa chiar de copii. Ei invata mult mai usor o poezie insotita de gesturi decat una in care trebuie sa stea cu mainile pe langa corp, spre exemplu.

#38
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Sa ma bag si eu.
Prima data am crezut ca dsoara/dna Ivana posteaza la misto, asa ca starneasca discutia afland lucruri noi sau ca si sa isi omoare timpul, asa cum fac si eu cand sunt prea stresat de viata, job, etc..
Vazand ce sustine mi-e clar ca cele exprimate de domnia sa reprezinta exact ce gandeste.
Sincer, nu ma pot abtine sa o intreb catia ani are si mai ales daca are copil.
Nu intreb ca sa se simta jignita, ci pt ca uneori scoala vietii inseamna experienta acumulata care se poate transmite in educatia urmasilor.
Faza cu avutul copiilor e clara. Pe mine m-au invatat multi cum sa imi educ plodul.
Curios e ca ei nu aveau si cand i-am intrebat de ce nu au facut sau macar infiat, -da, cunosc oameni care sufera de probleme medicale insurmontabile, saracii- s-au ofuscat.
In concluzie.
Nu te chinui si nu iti stresa plodul -daca il ai- sa invete ceva. E nevoie si de oameni care sa invete mecanic cum se desfunde canalul cu exremente de la WC, sa lustruiasca pantofii, sa mature strazile. Mai trebuie sa respecte "noi muncim, noi nu gandim"+"moarte intelectualilor". Si mai ales sa voteze pt un blid de linte, 2 kg de salam si o punga cu margele..
Daca chiar vrei sa ai altceva, educatia se face la fel ca acum 2000 de ani. Repetitia e mama invataturii. Iar unele chestii, inclusiv frazarea, miscarea la interpretarea unor poezii, utile ca sa sublinieze starea si sa intareasca mesajul, nu se schimba.
PS. Eu am 46.7 ani si un plod care merge spre 13 primaveri, hi, hi..Si atat eu cat si ai mei, sotie, mama, -fosta profesoara universitara, deci cu pregatire si experienta pedagogica- l-am indemnat sa invete, sa frazeze, sa interpreteze, etc. Poate si de aia acum citeste, macar o carte pe luna, in vacanta macar dublu, in timp ce colegii lui...Copilul dumitale cam cate carti "rade"? Daca are sub 10 ani retrag intrebarea..

Edited by Prien, 29 May 2010 - 20:56.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate