Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

SMURD - inger sau demon

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,332
  • Înscris: 14.06.2006
Vreau sa discutam constructiv si sa incerc sa inteleg care este utilitatea acestui serviciu sub conducerea pompierilor.

In Neamt, serviciul se numea SMUR. Deci la un accident, incendiu, explozie, pleca ambulanta de tip C aflata de garda la pompieri impreuna cu echipajul de descarcerare. Ambulanta este dotata la cel mai inalt nivel si are ambulantier(soferul), asistenta si medic. Acestia acordau primul ajutor la fata locului, stabilizeaza victimile si apoi le transporta la spital.

Noul serviciu SMURD implica folosirea pompierilor care au fost la cursuri de specializare 3 luni(si se vor numi paramedici).Au tot ambulante de tip C, dotate cu tot ce trebuie, doar ca nu au medic sau asistent. Sunt 3 pompieri, trimisi la specializare timp de 3 luni(Iasi si Tg Mures) care trebuie sa intervina conform unui protocol in anumite situatii.Nu vor fi trimisi la gravide, transporturi medicalizate, etc.

SMURD-ul se bazeaza pe viteza de reactie, pe acordarea primului ajutor de urgenta, stabilizare si transport.
Este greu de crezut totusi că niste oameni care au urmat doar 3 luni de cursuri medicale vor putea rezolva o urgentă de gradul zero în conditiile în care uneori si medicii, cu minimum 6 ani de studii medicale, fac fată cu dificultate.
Medicii se asteaptă ca după ce va fi inaugurat SMURD-ul, în momentul în care vor apărea urgentele de gradul 0 sau 1, vor merge paramedicii întîi iar apoi, de nevoie vor chema si ambulantele. În aceste conditii, în loc să meargă o singură masină ca pînă acum, vor merge două.Iar a doua, cea cu medic si asistenta, va ajunge mai tarziu decat cea a SMURD-ului.

Intrebarea este:de ce nu au dat aceste ambulante noi serviciului de ambulanta, sa lucreze pe ele medicii si asistentele?

#2
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Pune si sursa, bre! :D

#3
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004
pentru ca in Romania, fiarele de ultima generatie cistiga vs oameni calificati. e o chestie de perceptie sa crezi ca daca pui un pusti pe ferrari o sa fie schumaher.

acu nu stiu daca trebuie sa luam situatia asa in tragic.

#4
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,172
  • Înscris: 02.04.2007

 December, on 12th March 2010, 07:08, said:

Intrebarea este:de ce nu au dat aceste ambulante noi serviciului de ambulanta, sa lucreze pe ele medicii si asistentele?
Poate ar fi util, in lumina celor expuse mai sus, sa propuna cineva ca medicii si asistentele de pe ambulante sa fie trimisi la cursuri de descarcerare.
In foarte multe cazuri conteaza viteza de reactie si luarea primelor masuri de stabilizare a accidentatului. La foarte multe accidente/urgente un medic nu poate face la fata locului mai mult decat ar face un paramedic (evacuarea din zona de risc, oprirea hemoragiilor, imobilizare etc).
PS: Daca era o intrebare, as raspunde "inger".

#5
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,332
  • Înscris: 14.06.2006

 jay333, on 12th March 2010, 10:03, said:

sa propuna cineva ca medicii si asistentele de pe ambulante sa fie trimisi la cursuri de descarcerare.
[...] La foarte multe accidente/urgente un medic nu poate face la fata locului mai mult decat ar face un paramedic (evacuarea din zona de risc, oprirea hemoragiilor, imobilizare etc).
Pai la accidente cu victime incarcerate se pleaca in tandem: ambulanta/descarcerarea.  
Ce se intampla atunci cand paramedicii sunt depasiti de ceea ce intalnesc la fata locului? Inca pe atata timp pierdut pana vine ambulanta cu medic...

#6
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006

 December, on 12th March 2010, 17:44, said:

Pai la accidente cu victime incarcerate se pleaca in tandem: ambulanta/descarcerarea.  
Ce se intampla atunci cand paramedicii sunt depasiti de ceea ce intalnesc la fata locului? Inca pe atata timp pierdut pana vine ambulanta cu medic...

Sunt protocoale foarte stricte in urgente. Cred ca e singurul domeniu in care personalul de specialitate are "libertate" putina. Pana la urma e si corect asa pentru ca resursele sunt limitate. Sunt scheme si parametri, in functie de ce gasesti aplici metoda cutare, nu se vizeaza decat problemele amenintatoare de viata.

Descarcerarea nu e floare la ureche, dureaza mai mult decat ingrijirile prespital. Pana la spital se doreste stabilizarea pacientului.

Oricum spitalul judetean le va pune la dispozitie si personal medical la nevoie. Asa e peste tot.

#7
iordache4991

iordache4991

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 13.01.2009
Paramedicii de la SMURD, desi nu au calificarile unui medic, intervin mult mai rapid decat cei de la SAJ. Am vazut cazuri, in care, un echipaj de prim ajutor, cu 3 paramedici a scos o persoana din SCR, si a stabilizat-o. (EKG, monitorizare tensiune, glicemie, etc - pana la spital).

SMURD-ul nu vine numai la accidente ce implica descarcerare. Daca va uitati pe site, ei intervin si la Insuficiente Respiratorii, Hipertensiune, Stop-cardiorespirator, Dureri abdominale.

Echipajul de reanimare, are 1 medic, 1 asistent si 2 parimedici (un plus este ca aici, pot fi aplicate perfuzii)
Echipajul de prin ajutor, are 3 paramedici, care stabilizeaza pacientul, si eventual, daca situatia impune, administreaza perfuzii doar cu acordul medicului de garda.

#8
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,172
  • Înscris: 02.04.2007
Una peste alta, prefer sa-mi vina 3 paramedici in cel mai scurt timp decat o armata de medici in 2 ore.

#9
miflorian

miflorian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 12.04.2010
Salut
Am fost pompier IGSU , iar de 2 ani sunt paramedic SMURD .
Cred ca sunt in masura sa raspund la orice intrebare pe care mi-ati putea pune-o , insa referindu-ma in special la Bucuresti ,  unde dealtfel si lucrez .
Am luat hotararea sa ma implic in aceste discutii de pe forum deoarece cred ca trebuie sa fie si cineva care sa explice exact ce este cu SMURD-ul , nu doar ca cineva care isi da cu parerea ci chiar ca cineva din sistem , care stie cum merge treaba . Exista multe persoane care incearca sa denigreje acest serviciu zicand unele lucruri false sau mizand pe unele neintelegeri legate de protocoalele SMURD si cred ca ar fi normal sa existe si persoane care sa spuna care sunt adevaratele protocoale .
Pe langa experienta pe care o am la SMURD , am facut si Scoala Sanitara de Asistenti Medicali si pot sa spun ca stiu si modul de funtionare al serviciului  SAMB .
Majoritatea acestor lucruri le-am spus deja pe un alt forum ( " Ambulanta vs. SMURD, A inceput oare sa fie o rivalitate intre cele doua servicii? " ) si multe dintre idei le copiez aici cuvant cu cuvant pentru cei ce nu au apucat sa citeasca pe celalat forum (tot pe softpedia.com ) .
Astept orice intrebari legate de SMURD si de paramedici

#10
sygeplejersken

sygeplejersken

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 18.01.2010
cea mai mare porcarie este ca un insotitor nu are voie sa mearga in ambulanta cu pacientul la spital

nu s-a pomenit asa ceva in nici o tara occidentala

cata durere poate fi pentru un parinte, care nu are voie sa isi insoteasca copilul la spital

#11
miflorian

miflorian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 12.04.2010

 sygeplejersken, on 1st May 2010, 15:21, said:

cea mai mare porcarie este ca un insotitor nu are voie sa mearga in ambulanta cu pacientul la spital

nu s-a pomenit asa ceva in nici o tara occidentala

cata durere poate fi pentru un parinte, care nu are voie sa isi insoteasca copilul la spital


Aici cred si eu ca ai dreptate . Macar o ruda ar trebui sa poata merge cu pacientul la spital .
In cazul copiilor sub 18 ani , acestia pot fi insotiti insotiti de un parinte pana la spital , in oricare ambulanta SMURD . Deci problema ca SMURD-ul nu ia parintii copiilor la spital este falsa .
Parerea mea este ca s-a ales aceasta regula pentru a preintampina vechea "SPAGA" , asta fiind unul dintre motivele cele mai mari ale oamenilor , de a da si de a lua spaga  pentru ca pacientul sa poata sa mearga la spital cu ruda .
Insa cred ca daca paramedicii pot sa lucreze fara sa ia spaga ca si pana acum , ar putea sa si duca o ruda la spital fara nici un fel de spaga .
Asta este o idee ce o sa incerc sa o pun in discutie la una din intrunirile viitoare ale paramedicilor SMURD , si poate se va schimba ceva.

#12
Mihaitza07

Mihaitza07

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 29.08.2007
Eu am vorbit cu 2 baieti la o expozitie de avioane unde erau si autospeciale de la pompieri, unul era cu un Sprinter 518 de victime multiple si altul era cu un Renault pentru calamitati si spuneau ca au voie sa ia in ambulanta numai rude(bunic, unchi etc.) de-ale victimei daca aceasta este copil, sa nu se sperie, sa zica ce are....

Un exemplu. Asta vara se jucau niste copii in parc si deodata unul de vre-o 7 ani cade peste unul de 3-4 ani. Cel mic lesinase, au venit baietii de la Aparatorii Patriei, intre timp o fata care e medic la SAMB il trezise, l-au suit impreuna cu maica-sa in ambulanta si l-au dus la Bagdasar...

@Miflorian, cu programul cum ramane?? Vi-l mai schimba ?

Edited by Mihaitza07, 02 May 2010 - 21:57.


#13
miflorian

miflorian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 12.04.2010

 Mihaitza07, on 2nd May 2010, 22:53, said:

@Miflorian, cu programul cum ramane?? Vi-l mai schimba ?

...  ce program ?

#14
Mihaitza07

Mihaitza07

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 29.08.2007

 miflorian, on 4th May 2010, 11:55, said:

...  ce program ?

Programul de munca.
Spuneau ca o sa faca 12-24 12-48...
Mai am si eu o intrebare pt. tine. Daca termini tura azi sa zicem, in cele 72 de ore cat ai liber, mai te duci la unitate?? sau sta fiecare la treaba lui acasa ?

#15
miflorian

miflorian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 12.04.2010

 Mihaitza07, on 4th May 2010, 13:01, said:

Programul de munca.
Spuneau ca o sa faca 12-24 12-48...
Mai am si eu o intrebare pt. tine. Daca termini tura azi sa zicem, in cele 72 de ore cat ai liber, mai te duci la unitate?? sau sta fiecare la treaba lui acasa ?

Nu cred ca o sa schimbe programul.

Referitor la timpul liber
Fiind cadre militare , paramedicii sunt obligati sa fie disponibili 24 de ore din 24 , 7 zile din 7 , cu exceptia concediilor . Ei trebuie sa obtina aprobare pentru orice deplasare in afara localitatii de domiciliu . Astea sunt regulamentele militare.
DA , se intampla ca paramedicii sa fie chemati din timpul lor liber pentru diferite activitati : Ziua Pompierilor , diferite aplicatii , intalniri anuale si periodice ale SMURD-ului , verificari ale cunostiintelor , diferite aplicatii militare si nu numai (de dezastre etc.) , diferite prezentari ale ambulantelor (cu diferite ocazii) . La acestea (mai rare ce-i drept) se adauga bilantul SMURD-ului din fiecare luna (care se face in timpul "liber" al paramedicilor) si probele sportive periodice (de 3/4 ori pe an) , tot in timpul "liber" .
Totodata in caz de dezastre naturale (inundatii in special), paramedicii pot fi trimisi in orice parte a tarii , in orice moment , in caz de alarma trebuind sa se prezinte obligatoriu intr-un timp prestabilit (foarte scurt) la unitate , oriunde ar fi ei atunci .
Toate astea bineinteles se fac neplatite , neexistand in sistemul militar ideea de ore suplimentare platite.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate