Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54
 Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 

Durere de spate insuportabila

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
4reall

4reall

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 24.09.2007
Nu am avut niciodata probleme cu spatele. Am fost 2 ani la sala zi de zi si am facut tt felul de exercitii pentru spate cu diferite greutati. De un an de zile nu mai frecventez.
Acum 2 saptamani  am fst sa il ajut pe un prieten sa care ceva. Ttul bn si frumos pana am simtit o taietura la spate si nu am mai putut sa fac nimica, nici macar sa stau in piciare. Am ajuns in fine aksa m-am bagat in pat cu speranta ca pana a 2-a zi  sa imi treaca. Nu a fost asa dimineata am constatat ca nu pt sa ma ridic din pat. M-am tarat efectiv pe burta pana la toaleta. Am scapat de drere complet dupa 2 zile. M-ai simteam ca ma deranjeaza cateodata, dar nu indeajuns sa ma sperii. Adevarul ca de atunci nu am facut nici un efort fizic pana in seara asta. Am incercat sa ridic ceva si am constat ca iar a inceput sa ma doara . Nu ca prima data dar oricum simt durerea.
Sa va descriu putin durerea. Simt ca ma taie cineva. Durerea o simt exact la baza coloanei.

Care poate sa fie cauza. Sa am 0are o problema cu coloana? Mi s-a deplasat ceva. Stiti vreun remediu?
A patit cineva la fel?

Multumesc

#2
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006

 4reall, on 11th March 2010, 22:51, said:

Care poate sa fie cauza. Sa am 0are o problema cu coloana? Mi s-a deplasat ceva. Stiti vreun remediu?
A patit cineva la fel?
Multumesc

"Bine ai venit" in rindul nostru!

Nu s-a deplasat nimic, dar se uzeaza diverse.

Citeste ce atasez si tinem legatura.

Attached Files



#3
virtualx

virtualx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 30.05.2005
probabil ai hernie de disc // daca mai ridici greutati o sa ramai imobilizat intr-o anumita pozitie , bunicu meu a ramas la 90 de grd. era un unghi drept , s-a operat ....dar nu mai ridici niciodata mai mult de 2 kg in mana

operatia se face doar in caz de urgenta, in ultimul caz , eram la urgenta floreasca la cineva in birou si facea consultatii , la toti cei cu dureri le recomanda repaus si calmante , le spunea de operatii doar in situatia in care nu mai misca din loc :) cinic doctoru sau stia el ce stie


sigur trebuie sa mergi macar la un consult

#4
4reall

4reall

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 24.09.2007

 virtualx, on 11th March 2010, 23:29, said:

probabil ai hernie de disc // daca mai ridici greutati o sa ramai imobilizat intr-o anumita pozitie , bunicu meu a ramas la 90 de grd. era un unghi drept , s-a operat ....dar nu mai ridici niciodata mai mult de 2 kg in mana

operatia se face doar in caz de urgenta, in ultimul caz , eram la urgenta floreasca la cineva in birou si facea consultatii , la toti cei cu dureri le recomanda repaus si calmante , le spunea de operatii doar in situatia in care nu mai misca din loc :) cinic doctoru sau stia el ce stie


sigur trebuie sa mergi macar la un consult


sper sa nu fie ceva de genul.
nu am am mai avut probleme inainte. a fost o durere brusca.
Ma gandeam sa nu se fi deplasat ceva.
Mergeam la sala si facem indreptari cu 130-140 kg. nu am avut nici cea mai mica durere.


 fastcojo, on 11th March 2010, 23:27, said:

"Bine ai venit" in rindul nostru!

Nu s-a deplasat nimic, dar se uzeaza diverse.

Citeste ce atasez si tinem legatura.

si nu o sa imi treaca niciodata?
adica de acum o sa am mereu probleme?

#5
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006

 4reall, on 11th March 2010, 23:38, said:

si nu o sa imi treaca niciodata?
adica de acum o sa am mereu probleme?


din pacate e semn de uzura ireversibila.

trebuie din nou miscare, dar in nici un caz SALA/Forta!

vei invata sa te misti altfel, poate mai bine decit pina acum.

Revin zilele viitoare cu amanunte!

Sanatate.

#6
4reall

4reall

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 24.09.2007

 fastcojo, on 11th March 2010, 23:46, said:

din pacate e semn de uzura ireversibila.

trebuie din nou miscare, dar in nici un caz SALA/Forta!

vei invata sa te misti altfel, poate mai bine decit pina acum.

Revin zilele viitoare cu amanunte!

Sanatate.

am facut o legatura si am observat ca durerea o simt cand incerc sa ridic greutati mari cu miscari bruste

#7
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006
Pe scurt.

eu sint inginer( era sa ajung si doctor, dar m-am oprit la master, insa in inginerie :thumbup: ), nu medic, dar de mai bine de 10 ani au inceput problemele de spate, pina acum 18 luni, cind cred ca am atins apogeul. Crizele erau tot mai dese, tot mai dureroase, si tot mai neanuntate si provocate de miscari gen asezat pe sacunul masinii.

Dar m-am informat, am aplicat, si vad deja luminita la capatul tunelului.

Intai de toate, trebuie un consult de specialitate.
de obicei acesta include ( cel mai bine) un RMN ( dar care este cca 800 lei!) sau macar radiografie, insa atentie, IN PICIOARE, fata si profil, toate facute la zona lombara/sacrala ( osul sacru este "noada", deasupra imediat fiind zona lombara. Tipic problemele sint la L4/L5/S1.

In continuare ma refer doar la cei ce nu au probleme congenitale sau nu au suferit traumatisme, adica la cei ce au avut viata normala, chiar activa, pina la un moment dat, cind au fost "taiati" de o durere brusca in zona salelor, ca urmare a unui efort , curent de aer sau miscare gresita.

Intre vertebre se afla niste discuri gelatinoase. PRIN si PRINTRE ele trec o multime de nervi, mai ales in zona de jos a sirei spinarii!

Aceste discuri viscoelastice, cu virsta sau/si cu defieciente de hidratare si de minerale, devin tot mai rigide.

Pe de alta parte, tot spatele este sutinut de perechi de muschi ce lucreaza IN TANDEM. Practic muschii sint amortizoarele corpului, si motorul lui, in schimb acele discuri sint ca tampoanele de la arcurile masinii, doar niste LIMITATOARE de cursa, in acelasi timp si ghidaje.

Problema omului modern este ca face multe lucruri CU CARE CORPUL SAU NU ESTE OBISNUIT de la natura!

Stam pe scaun/fotoliu, cind regula este nu mai mult de 2 ore de stat.

facem tot felul de miscari ( gen butonat la calculator, ridicat greutati, condus masina, etc) in conditii ce nu au aparut decit de citeva sute de ani ( sau doar zeci), deci corpul nostru nu s-a adaptat inca la ele.

Si atunci, muschii aceia ce lucreaza INTOTDEAUNA in pereche, se intimpla sa nu mai fie simetrici,. chiar sa "pice" o pereche.
Imediat perechea conjugata ii preia sarcina, dar pina cind? Pina se intimpla o suprasarcina sau un accident?

Limitatoarele acele de cursa functioneaza bine si des in copilarie, dar la un moment dat incep sa se taseze sau chiar erodeze.

Deci, cu proxima ocazie, doua vertebre consecutive se vor misca prost si vor atinge miile de nervi ce trec prin sau printre ele. Acei nervi se vor inflama, poate lent, sau poate brusc. Cind inflamatia devine suficient de mare, niste muschi din zona vor fi PROST comandati de acea zona inflamata ( ca un scurt circuit electric), si se vor misca HAOTIC si convulsiv.
Blocheaza si mai tare nervii, aceia se inflameaza si mai tare, si uite criza.

Problema mare este cu medicina alopata : uzual nu este treba doar de neurologie, nici de chirurgie, ci de muschi plus tot ansamblul pe care ei stau/lucreaza. Ori asta este treaba de medicina sportiva, dar nici aceia nu sint mari cunoscatori ai PROBLEMELOR. Ei stiu bine cum sa NU ajungi in situatii nasoale, dar mai greu cu "reparatul".

Reparat care, repet, nu mai este deloc ca nou, nu pt ca se distruge ceva in urma crizei, ci pt ca criza apare ca urmare a distrugerii!

Si atunci, de la prima criza, daca ea este confirmata prin RMN ca sint ceva modificari ale discurilor/vertebrelor, atunci acelea sint IREVERSIBILE.
Poti avea norocul sa fi fost DOAR inflamare a nervilor ( curent, etc) si sa scapi ieftin, dar tot trebuie modificat regimul de viata, pt ca prima data este doar .......PRIMA DATA! Vor urma si altele, cu siguranta, depinde doar de persoana cit de repede, de dese si de mari vor fi crizele.
Sau, mai rar, sa fie o criza de rinichi, dar cind coincide cu un efort sau miscare brusca, putin probabil.



Iar predispozitie au barbatii in mod special, prin mod de viata, prin configuratia bazinului si prin regimul alimentar.

Deci:
1. jos burtica si fara alimente care sa predispuna la gaze;
2. miscari ( in mod special ridicari) corect facute;
3. fara sezut pe scaun mai mult de 2 ore, fara stat pe portofel bagat in buzunarul de la spate, fara condus masina 'tolanit"( cica dusmanul omului modern este statul tolanit pe canapea, in fata televizorului)
4. fara sporturi grele sau brutale;
5. mersul pe bicicleta si alergat ( dar cu incaltari bune!)
6. alimentatie completa;

Iar cind apar crize, in locul ibuprofenului dat de alopatii "lui peste" care iti strica stomacul, sint atitea antiinflamatorii naturale, fie ceaiuri amestec, fie filipendulla, fie crema cu ribbes. In loc de geluri scumpe pt crampe musculare, se gasesc plasturi cu ardei iute ( capsicum), creme cu "ghiara diavolului" si alte plante.

Sint niste "briuri" istete, lombostate se cheama, pe la farmacii ( eu am luat de la centrofarm) , care te ajuta cind ai probleme acute, iti tin si de cald totodata.
Dar cu caldul nu trebuie exagerat, pt ca in cazul inflamarii nervilor face rau, nu bine. Insa cum in 90% din cazuri trebuie detensionati muschii ramasi incordati, trebuie CALDUT la sale, nu cald, nu gheata pt nervi!

Apoi gimanstica de recuperare, de genul celor postate de mine.

in concluzie, cautati pe google urmatoarele, si vorbim dupa ce le gasiti/cititi.

Dr. Pavel Chirila/ Naturalia
Bowtech.ro
Secom.ro /MSM
antiinflamatorii naturale
Ocna Sibiului
Bazna
Reader's digest/ Cum scapam de durerile de spate
Cele 5 ritualuri tibetane
Medicina sportiva si de recuperare
Dr. Anatoli Cocos.
Dr. Maria Kant
acupunctura clasica/chinezeasca sau laser

PS. N-am actiuni la ei, dar am trecut pe la toti respectiv citit/aplicat/folosit produsele lor!

Sanatate.

Edited by fastcojo, 12 March 2010 - 10:13.


#8
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006
La 25 am avut prima criza, dar a fost mai mult din cauza curentului, si au trecut vreo 13 pina sa incep sa stiu cum sa rezolv problemele.

eu conduc minim 40.000 km an, asa ca........

mare atentie la reglajul scaunului, al volanului si al aerului conditionat. ( scaunul adus in fata asa incit punind mina intinsa sus pe volan-ora 12- sa ajungi cu incheietura pe volan, scaunul reglat cit de sus iti permite plafonul si parbrizul,volanul adus cit mai jos, genunchii sa faca unghi cit mai apropiat de 90 de grade, regalj lombar-daca exista- sau o pernuta pusa la spate)


Pauze obligatorii la maxim 2 ore de condus, iar in timpii petrecuti la semafor se pot face incordari simple ale muschilor fesieri ( pe rind, stg, dr). Chiar ajuta!

In buzunarele de la spatele pantalonilor sa nu fie nimic in timpul condusului!

In rest miscare si alimentatie sanatoasa si rationala ( burta mare deranjeaza enorm spatele!)

#9
4reall

4reall

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 24.09.2007
Acum nu ma mai doare. Dar simt un deranj in partea stanga la baza coloanei.

Eu sunt practicant de kickboxing la nivel de amatori. O sa mai pot practica sportul asta?

Edited by Mig VWFan, 16 March 2010 - 08:03.


#10
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006

 4reall, on 14th March 2010, 13:48, said:

O sa mai pot practica sportul asta?

Nu sint sigur, dar am o banuiala!

Oricum trebuie sa consulti un medic si sa faci un RMN daca mai simti deranj.

Mergi la medic neaparat, pt ca problemele de spate chiar nu se rezolva singure, iar unele nu se rezolva complet NICIODATA!

#11
4reall

4reall

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 24.09.2007
ce banuiala? e ceva grav?

Edited by Mig VWFan, 16 March 2010 - 08:03.


#12
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006
Du-te la medic. Nimic nu este grav, dar se poate agrava, daca sint probleme "mecanice"!

Macar radiografie fata - profil IN PICIOARE, ca nu costa mult, dar DUPA CE VORBESTI cu medicul.

Pe radiografie se vad doar vertebrele. Daca ele sint PERFECT aliniate, scapi ieftin, a fost doar un incident ( nervos sau muscular).
Daca nu, atunci trebuie RMN, ca sa se vada discurile intervertebrale si traseele nervoase, altfel invizibile la radiografie

Oricum, sfatul meu este sa lasi boxingul PINA te lamuresti cu medicul ce a fost.

NU GLUMESC si nu  vreau sa te sperii!

#13
4reall

4reall

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 24.09.2007

 fastcojo, on 16th March 2010, 12:22, said:

Du-te la medic. Nimic nu este grav, dar se poate agrava, daca sint probleme "mecanice"!

Macar radiografie fata - profil IN PICIOARE, ca nu costa mult, dar DUPA CE VORBESTI cu medicul.

Pe radiografie se vad doar vertebrele. Daca ele sint PERFECT aliniate, scapi ieftin, a fost doar un incident ( nervos sau muscular).
Daca nu, atunci trebuie RMN, ca sa se vada discurile intervertebrale si traseele nervoase, altfel invizibile la radiografie

Oricum, sfatul meu este sa lasi boxingul PINA te lamuresti cu medicul ce a fost.

NU GLUMESC si nu  vreau sa te sperii!

merci pentru informatii..
mi-am luat niste unguiente   :w00t: de la farmacie, mi-a spus farmacista dupa ce i-am explicat simptomele, ca e e o boala sa zic asa a celor care isi petrec mult timp in masina....si mi-a dat niste unguiente  :scared:

Edited by Mig VWFan, 21 March 2010 - 09:41.


#14
4reall

4reall

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 24.09.2007

 fastcojo, on 11th March 2010, 23:27, said:

"Bine ai venit" in rindul nostru!

Nu s-a deplasat nimic, dar se uzeaza diverse.

Citeste ce atasez si tinem legatura.

Am observat ca daca fac exercitii de stretching nu mai am nici o problema....

#15
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006

 4reall, on 21st March 2010, 19:22, said:

Am observat ca daca fac exercitii de stretching nu mai am nici o problema....


Corect.
Tot ceea ce nu impune miscari bruste , lovituri, vibratii, este binevenit!

cauta unguent cu "ghiara diavolului" ( este o planta cu nume neplacut, dar ajuta) si plasture cu ardei iute ( kapsicuym), dar varianta chinezeasca, cu un fel de leucoplast gros, nu subtiri, ca un scotch.
Ajuta la crize, insa miscarea este sfinta!
Sanatate.

#16
4reall

4reall

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 24.09.2007

 fastcojo, on 21st March 2010, 21:31, said:

Corect.
Tot ceea ce nu impune miscari bruste , lovituri, vibratii, este binevenit!

cauta unguent cu "ghiara diavolului" ( este o planta cu nume neplacut, dar ajuta) si plasture cu ardei iute ( kapsicuym), dar varianta chinezeasca, cu un fel de leucoplast gros, nu subtiri, ca un scotch.
Ajuta la crize, insa miscarea este sfinta!
Sanatate.

tu ai scapat complet de durere?
am un fix cu spatele...imi este frica ca nu o sa mai pot face sport niciodata...am mai observat ca statul in picioare imi face bn.

#17
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006

 4reall, on 22nd March 2010, 19:08, said:

tu ai scapat complet de durere?am un fix cu spatele...imi este frica ca nu o sa mai pot face sport niciodata...am mai observat ca statul in picioare imi face bn.


Nu, pt ca din pacate nu fac sport/gimnastica.

dar am progrese de la ultimele crize ce m-au tintuit complet la pat zile intregi.

statul in picioare nu face bine, doar mersul!

#18
liviukineto

liviukineto

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.03.2010
Salut 4real, chia e indicat sa faci sport  dar dupa ce o sa iti stabilizezi bine lombara. Intr-adevar strechingul scade durerea si te relaxeaza temporar dar pentru a evita recidivele nu e suficient. E posibil sa nu ai hernie de disc ci doar o usoara protruzie a discului/lor ( L4L5, L5S1 ). Dupa RMN te vei lamuri. Trimite-mi pe mail radiografia sau rmn-ul ,sa iti spun ce exercitii sa faci (nu orice miscare e buna in faza asta).
   Mersul ajuta, dar fara sa cari nimic in maini sau sa le tii in buzunar, ele trebuie sa penduleze libere pe langa corp.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate