Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Ceaun fonta,Ceaun de cupru,Ceaun inox

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#37
notka

notka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 10.11.2005

 mita72, on 14th March 2010, 11:47, said:

Tu de unde crezi ca importa astia de la  www.grataredegradina.ro   ? Tot din Ungaria fi sigur de asta.
Si astia din Ungaria crezi ca le fac ei in tara?Fi sigur ca nu, le importa si ei de pe undeva din China Tailanda etc. deoarece daca s-ar produce la noi sau la unguri ar costa de 5 ori mai mult.
Am sunat eu la Flacara SA din Ploiesti sa comand ceaune din fonta si ce crezi:sunt in procedura de faliment.

De fapt spune-mi si mie, daca poti, ce intelegi tu prin ceaune bune?
Stiu eu ce inseamna "ceaune bune":
- din fonta;
- foarte usoare;
- nu se prinde mancarea deloc de ele;
- nu se arde mancarea indiferent cat timp o lasi pe foc;
- nu trebuie spalate dupa utilizare (de fapt daca nu se prinde mancarea e logic ca se curata singure);
- nu costa nimic se dau gratis;
- mancarea iese garantat buna si gustoasa, indiferent de ingrediente;
- in cazul in care mananci fasole facuta intr-un astfel de ceaun, gazele rezultate au miros de floare de cires;
- mancarea facuta in astfel de ceaune este bio, foarte sanatoasa chiar recomandata de medici.
- mancarea facuta in aceste ceaune, este recomandata chiar copiilor sugari, pentru ca inlocuieste foarte bine laptele matern, e plina de vitamine, minerale, fibre, etc.;
- mancarea facuta in astfel de ceaune este ideala pentru orice cura de slabire. Se slabeste pana la 20 kg pe saptamana.
- chiar si ceaiul este mult mai bun daca e facut in astfel de ceaune, iar cafeaua e bestiala!

Edited by notka, 15 March 2010 - 16:24.


#38
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011
Unde găsesc un ceaun de cupru de 40-50 de litrii? Eu n-am mai găsit mai mari de 50. Vreau din cupru gros, nu doar cu numele.

#39
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011
Mai mari de 30, am vrut să zic..

#40
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 mita72, on 11 martie 2010 - 21:36, said:

Din cate i-mi aduc eu bine aminte, inainte se foloseau ibrice de cafea din cupru si nimeni nu a patit nimic ,ba mai mult se spunea ca ,cafeaua iese mai bine in astfel de ibric.
Pe de alta parte sunt si cazane de tuica facute din cupru.Poate tuica anihileaza toxicitatea!!!

vasele de cupru se cositoreau

#41
D427ZI

D427ZI

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 28.10.2015
Salutare! Se pot resmaltuii la interior ceaunele de otel, daca da, unde si daca se renteaza?

Edited by D427ZI, 21 November 2022 - 14:13.


#42
Evening_light

Evening_light

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 19.11.2022

View PostDaculScoril0, on 06 august 2016 - 20:32, said:

vasele de cupru se cositoreau

Cositor adica staniu sau aliaj de staniu cu plumb??

Eu stiu ca inainte de utilizare se curata cu otet vasul de cupru, iar din instalatia de tuica se arunca dupa prima distilare aprox 200-500 mL. Daca tuica are culoare sau tenta albastra (oxid de cupru), o arunci pe toata. Posted Image

#43
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,902
  • Înscris: 02.02.2007
salutare!
o recomandare de tigaie ceramica?

#44
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,479
  • Înscris: 05.04.2023
Oalele din aluminiu si cupru sunt periculoase pentru folosirea in scop alimentar deoarece aluminiul sau cuprul se oxideaza in prezenta aerului inconjurator si produc saruri la suprafata recipientului. O parte din aceste saruri se dizolva in mancare. Deci, aiurea.
Si fonta prezinta astfel de simptome, adica rugineste, insa rugina e mai blanda cu organismul, nu e reactiva si oricum o vei indeparta in mare parte inainte de folosirea ceaunului. Si nu uita sa il gresezi cu nitel ulei dupa folosire, inainte de a-l pune inapoi la pastrare in dulap. Fonta are inertie termica mare, adica retine caldura o perioada mai mare de timp, asta e fain, temperatura constanta la gatit si o distributie uniforma a caldurii, fiind cu peretii grosi. Tare!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate