Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Plata anuala la domeniile .ro ?

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
blue_wings

blue_wings

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 24.05.2007
E buna o solutie de genul asta pentru ca inregistrarea domeniilor pe viata nu e sustenabila. Pe rotld ii doare in cot ca zeci de domenii zac in paragina...alta e problema sustenabilitatii: serverele si angajatii rotld au nevoie de bani pentru upgrade / mentenanta respectiv salarii. Cum domeniile romanesti au fost inregistrate si banii papati, de unde sa mai scoata rotld-ul alti bani?

Cu plata anuala e mai simplu...vrei domeniu, platesti 8-10 euro pe an. rotld strange bani atat pentru innoirea sau upgradarea serverelor, cat si pentru plata angajatilor. Doar nu credeti ca serverele alea merg singure. Sa nu mai spun de facturi la curent...

Alta este insa problema...un domeniu .ro costa acum aproape 40EUR cu TVA cu tot. Daca taxa anuala ar fi stabilita la 10 EUR cu TVA, normal ar fi ca domeniile inregistrate recent sa nu plateasca in primii 4 ani de existenta...dar tare mi-e teama ca se va face un abuz si toti vor trebui sa plateasca indiferent ca au inregistrat domeniul in urma cu o luna de zile sau cu 3 ani.

#20
mendis

mendis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 392
  • Înscris: 27.09.2006
Uitati un lucru major. ROTLD trebuie sa factureze in prostie! Credeti ca au si suportul tehnic pentru billing pentru mass-invoicing? NU CRED:)

Practic, cred ca nu isi dau seama ca au de facturat zeci de mii de domenii anual suplimentar, in sistemul economic romanesc unde legea o face foaia si nu sistemul electronic.

Plus, nu stiu cum o sa ii anunte pe posesorii de domenii cu adrese de email nefunctionale.

Deasemenea nu s-a spus daca se pot transfera domeniile de la ROTLD la parteneri (sau intre ei). Pentru ca daca se pot transfera, tot acest "aoleu ce o sa faca ROTLD bani in plus" este un mare fas, SIGUR o sa existe parteneri cu preturi extrem de mici.

#21
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
de urmarit: http://groups.google.../group/rotldapi

#22
domnukalu

domnukalu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 04.11.2007
Eu cred că e bine să se treacă la plata anuală, pentru că e cea mai folosită metodă. Nu este necesar s-o trecem prin prisma gândirii, atâta timp cât este la vecini. Știu ei de ce-au făcut așa.
Probabil cei de la Vodafone vor trage un oftat. Vor putea să-și închidă acea unealtă de bronz cu care vând domenii cu plata defalcată.

#23
starpom

starpom

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,953
  • Înscris: 06.09.2006
eu am incercat azi sa cumpar un domeniu iar toate cele dorite erau deja cumparate de catre firmele de de inregistrare domenii si nu au site. pacat. intradevar ar trebui resetate toate domeniile ce nu au site iar cumparatorii penalizati

#24
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
daca-ti iei o masina , o ti in parcare si ii platesti toate taxele/impozitele cat de corect ti se pare sa primesti amenda?
e un bun al tau, faci ce vrei cu el

#25
starpom

starpom

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,953
  • Înscris: 06.09.2006

View Postagain, on 10th June 2010, 16:28, said:

daca-ti iei o masina , o ti in parcare si ii platesti toate taxele/impozitele cat de corect ti se pare sa primesti amenda?
e un bun al tau, faci ce vrei cu el

masina ta ruginita din parcare din care mai si ulei curge strica aspectul orasului  :notangel:

revenind la bunuri. tot un bun de al tau este kktul care-l faci la wc si daca ne gandim ca poti face ce vrei cu el de ce nu te-ai duce sa-l intinzi in fata casei poporului? ca stii doamne impozitele le-ai platit si poti sa faci ce vrei

Edited by starpom, 11 June 2010 - 08:57.


#26
xsol

xsol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 16.07.2008
Nici chiar așa   :) ,tu vizitezi domeniul nu el vine la tine, nu se pot aplica penalizări pentru că face parte din business, gândește-te câți bani se fac de pe urma domeniilor care nu sunt dezvoltate (în general, com, net...) și oricum cine crezi că stă să viziteze fiecare domeniu în parte, e pierdere de timp pentru că unii le dezvoltă mai târziu, 5 luni, 2 ani, alții fac inițial un site apoi parchează domeniul ca apoi iar să facă un site când le vine o altă idee, alții vor să vândă domeniile etc

Edited by xsol, 11 June 2010 - 12:10.


#27
starpom

starpom

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,953
  • Înscris: 06.09.2006

View Postxsol, on 11th June 2010, 13:08, said:

Nici chiar așa   :) ,tu vizitezi domeniul nu el vine la tine, nu se pot aplica penalizări pentru că face parte din business, gândește-te câți bani se fac de pe urma domeniilor care nu sunt dezvoltate (în general, com, net...) și oricum cine crezi că stă să viziteze fiecare domeniu în parte, e pierdere de timp pentru că unii le dezvoltă mai târziu, 5 luni, 2 ani, alții fac inițial un site apoi parchează domeniul ca apoi iar să facă un site când le vine o altă idee, alții vor să vândă domeniile etc

daca fac bussines cu ele trebuie sa plateasca taxa. ro-ul apartine romanilor nu businesmanilor

#28
dlh

dlh

    De-al casei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,384
  • Înscris: 25.06.2006
Eu as fi de acord cu o astfel de plata anuala. Dar ma intreb ... ce se va face cu suma de bani stransa ?

#29
starpom

starpom

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,953
  • Înscris: 06.09.2006

View Postdlh, on 11th June 2010, 16:44, said:

Eu as fi de acord cu o astfel de plata anuala. Dar ma intreb ... ce se va face cu suma de bani stransa ?

problema mare

#30
netul

netul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,261
  • Înscris: 30.10.2005

View Postdlh, on 11th June 2010, 16:44, said:

Eu as fi de acord cu o astfel de plata anuala. Dar ma intreb ... ce se va face cu suma de bani stransa ?


Mai apar niste vile si masini noi, stai tu linistit, ca se gasesc pe ce sa se cheltuiasca. Asta e problema? :)

#31
dlh

dlh

    De-al casei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,384
  • Înscris: 25.06.2006
Pentru mine care ar trebui sa platesc, da. As fi de acord cu plata, cu conditia sa fie transparenta totala si din acei bani sa se faca ceva folositor pentru internetul romanesc.

#32
domnukalu

domnukalu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 04.11.2007
DA! Sa dea calculatoare la popoare!!!
=))

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate