Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Plata anuala la domeniile .ro ?

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
ciprianism

ciprianism

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 09.12.2006
Se pare ca pana la urma cineva acolo sus se gandeste la o taxa anuala pentru domeniile .ro :
"Reprezentantii ICI spun ca Institutul, prin serviciul de administrare domenii, este pregatit din punct de vedere tehnic pentru trecerea la inregistrarea anuala. Pentru aceasta trecere sunt necesare stabilirea pretului si actualizarea regulilor de inregistrare domenii.ro, cu acordul Consiliului de Administratie al ICI si al ministerului Comunicatiilor."  Articolul complet

#2
mxmx

mxmx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 821
  • Înscris: 15.01.2010
Foarte bine.

#3
cezarica

cezarica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 15.02.2004
Din ce punct de vedere este foarte bine? Care ar fi avantajul unei plati anuale pentru tine utilizatorul final?

Este cumva foarte bine din punctul de vedere ca sunt mai multe domenii interesante pe care ati vrea sa puneti mana, care momentan sunt ale altei persoane? Stiu care e treaba cu primul venit primul servit. Ar trebui altfel rezolvata treaba,de exemplu daca domeniul nu este folosit (parcat de exemplu) pe o perioada mai mare de 1 an atunci sa fie sters sau ceva de genul.

#4
netul

netul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,261
  • Înscris: 30.10.2005
Cu ce drept sa imi stearga mie cineva domeniul? Chiar daca nu am site pe el? E problema mea daca pun site sau nu.

Plata anuala este o solutie f buna. Doar la noi (cred) intalnesti o asemenea aberatie. Cine vrea site nu va considera ca aprox. 10 euro pe an e o suma mare. Cine spune ca nu isi permita, sa nu isi faca site, sa se apuce de altceva.

Problemele sunt multiple la rotld. De ex. o alta aberatie e interzicerea vanzarii unui domeniu. Cine sunt ei sa interzica asta? Eu poate am muncit pt un anumit domeniu, e treaba mea daca vreau sa il vand. Sistemul de plati e o alta problema pt cei de la rotld. Aspectul si functionalitatea siteului sunt iar alte probleme.  
Stiati ca sectiunea de API e facuta in wordpress? Cam jenant la ditamai firma care se ocupa cu domeniile romanesti.
E atat de greu sa angajeze 2 programatori sa le implementeze niste functionalitati pe care toti din afar le au de ani de zile? Nu se vrea asta. Pentru ca banii oricum se duc la ei. Concurenta nu au. Ce interes au sa schimbe ceva?

#5
xsol

xsol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 16.07.2008
Nu-i nimic de ascuns cred, providerii vor câștiga o sumă anual iar restul utilizatorilor vor sta la pândă, cu o taxă de 10-25 euro anual mulți vor renunța să mai plătească pentru ele ceea ce va dinamiza un pic piața.

Cel mai bun lucru care îl face ROTLD e că protejează datele personale ale oamenilor, eu îi dau 10 pentru asta, mai nou și alții iau măsuri în sensul asta.

Edited by xsol, 13 March 2010 - 21:01.


#6
cezarica

cezarica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 15.02.2004
Piata mai dinamica in ce sens? Cumva in sensul ca mai ai o sansa sa prinzi niste nume de domenii care au fost luate de mult de altii? Pentru mine ca utilizator final nu vad nici un avantaj in asta, doar un dezavantaj ca mai trebuie sa am o grija in plus sa nu ma trezesc ca mi-a luat altul domeniul ca am uitat sa fac plata la timp. Asa cum bine puncta si netul sunt alte probleme mai importante care trebuiesc rezolvate, o taxa anuala e ultima chestie care ar trebui sa fie in agenda lor.

#7
CuteGuy

CuteGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 11.09.2005
No offence, dar cate tld-uri mai sunt disponibile "lifetime"? La fel de usor cum stai cu grija platii hostingului si a domeniului .com sau altele cu plata anuala, poti adauga si .ro la "to do list". Cate domenii nu au fost inregistrate de niste copii acum cativa ani si care au ramas acolo, ca entries?
Poate intr-o zi ai vrut sa iei un domeniu pentru un client sau pentru tine si vezi ca nu e disponibil si ca e inregistrat acum 8-10 ani de un fake user. Nu te ia capul ? Asa este, a platit pentru el si este al lui dar daca era cu plata anuala poate nu ar mai fi in stare sa il tina si atunci, ar fi in avantajul tau. Oriunde in lume, daca nu ai bani sa sustii un business, un proiect sau un hobby, daca nu ai resurse, te dai la o parte si gata.
Daca Myx iti ofera posibilitatea platii lunare, nu mai pare o aberatie desi pretul este .... cel care este?
In conditiile in care sistemul de lucru al  ROTLD va fi asemanator cu al altor registrari, personal sunt in totalitate de acord cu sistemul de plata anuala.

#8
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,501
  • Înscris: 16.03.2007

View Postcezarica, on 13th March 2010, 21:14, said:

Piata mai dinamica in ce sens? Cumva in sensul ca mai ai o sansa sa prinzi niste nume de domenii care au fost luate de mult de altii? Pentru mine ca utilizator final nu vad nici un avantaj in asta, doar un dezavantaj ca mai trebuie sa am o grija in plus sa nu ma trezesc ca mi-a luat altul domeniul ca am uitat sa fac plata la timp. Asa cum bine puncta si netul sunt alte probleme mai importante care trebuiesc rezolvate, o taxa anuala e ultima chestie care ar trebui sa fie in agenda lor.

pai daca nici sa iti platesti domeniul la timp nu esti in stare, la ce iti mai trebuie sait? te apuci frumos de gradinarit.

#9
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
daca 99% din tld-uri sunt pe an de ce ar trebuii sa fim noi "pe viata"?
se aplica perfect zicala "cand 2 iti zic ca esti beat, te duci si te culci"

#10
ciprianism

ciprianism

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 09.12.2006
sunt o gramada de domenii bune pe care anumite persoane le-au cumparat, pe firme sau PF, care habar nu au ca le mai au sau le-au folosit pentru putin timp si acum nu mai au nevoie de ele, dar inca sunt ale lor.
nu prea mi se pare ok eu sa platesc pentru domeniile mele .com/net taxe anuale si in Romania sa nu fie la fel !
cine are un domeniu la care tine si are nevoie de el, 10 euro sau cat o fi nu mi se pare o suma mare de platit anual !
normal ca multi vaneaza anumite domenii, este normal, face parte din rasa noastra !

#11
cezarica

cezarica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 15.02.2004
Hai, avetii curajul sa recunoasteti ca singurul motiv pentru care sariti asa cu gura pe mine este ca sunt multe domenii pe care a-ti vrea sa le aveti DAR acum sunt inregistrate de alte persoane si asta va oftica la culme?

Odata cu introducerea platii anuale a-ti avea oarecum o sansa sa il luati de sub nasul lor cand expira, dar odata cu introducerea taxei va fi (sau cel putin asa ar trebui) introdusa si o protectie pentru astfel de gesturi, adica sa fiu anuntat din timp ca domeniul urmeaza sa expire si sa imi fie oferita sansa sa platesc si il detin in continuare, nu sa ma trezesc ca mi-a fost suflat peste noapte.

Nu detin nici un domeniu, deci introducerea unei (alte) taxe nu ma afecteaza in nici un fel. Imi expuneam punctul de vedere ca un utilizator final.

#12
CuteGuy

CuteGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 11.09.2005
Se vede ca nu detii niciun domeniu :lol:
De unde? Pai daca aveai, stiai ca cu X zile inainte de expirare iti vine un renewal notice. Daca nu vrei sa il mai platesti, inseamna ca nu iti mai doresti domeniul respectiv si o sa ramai fara el.
Nu este vorba de oftica daca nu gasesti un domeniu free. Poti gasi combinatii care sa se apropie de ceea ce ai nevoie, dar mi se pare o imbeclitate sa platesti odata un domeniu si apoi sa uiti de el dar nici sa nu il poata lua altcineva. Faci pariu ca cel putin 5% din .ro-urile inregistrare pana acum zac aiurea, fara site si fara activitate?

#13
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008
Uite ca pe mine ma enerveza ca unii tin domenii bune in paragina. Tocmai de asta piata web romaneasca este la pamant, pentru ca niste idioti spera sa ia pe niste domenii milioane de $, dar nici macar 10.000$ nu primesc. Asta e Romania cea frumoasa, unde daca te uiti pe strada ai impresia ca encefalul a fost inlocuit cu branza mucegaita

#14
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005

View PostOwidiu, on 20th March 2010, 19:12, said:

Uite ca pe mine ma enerveza ca unii tin domenii bune in paragina. Tocmai de asta piata web romaneasca este la pamant, pentru ca niste idioti spera sa ia pe niste domenii milioane de $, dar nici macar 10.000$ nu primesc. Asta e Romania cea frumoasa, unde daca te uiti pe strada ai impresia ca encefalul a fost inlocuit cu branza mucegaita
asta e bullshit, nu inteleg ce vrei sa zici prin piata web romaneasca e la pamant. in ce fel???
ca siturile sunt varza esti din cauza ca 99% din cei care fac situri sunt varza si nu are nicio legatura cu domeniile
de parca daca ai un cuvant deja ai totul.
cu un cuvant, ai facut rahatul praf - exemplu :>
degeaba are unu rahat.ro nefolosit daca altul vinde rahat cu tonele pe tecsa.ro care iese primul la cautari de rahat vrac chiar daca nu are pic de rahat in nume

Edited by onlyone, 20 March 2010 - 19:32.


#15
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008

View Postonlyone, on 20th March 2010, 20:30, said:

asta e bullshit, nu inteleg ce vrei sa zici prin piata web romaneasca e la pamant. in ce fel???
ca siturile sunt varza esti din cauza ca 99% din cei care fac situri sunt varza si nu are nicio legatura cu domeniile
de parca daca ai un cuvant deja ai totul.
cu un cuvant, ai facut rahatul praf - exemplu :>
degeaba are unu rahat.ro nefolosit daca altul vinde rahat cu tonele pe tecsa.ro care iese primul la cautari de rahat vrac chiar daca nu are pic de rahat in nume
Acesta este doar unul dintre factori nu toti

#16
xsol

xsol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 16.07.2008
N-am răspuns pentru că au explicat ceilalți, în mare destul de bine ce vroiam eu să zic, chiar dacă unii și-ar dori niște domenii bune nu vad nimic rău în asta, dacă actualul proprietar nu-l mai vrea cred că normal să-l ia un altul.
În Argentina domeniile sunt gratuite deocamdată dar trebuie reînnointe în fiecare an chiar dacă nu se platește pentru ele, asta vreu să suliniez.
Sunt gratis pentru toți dar trebuie să completezi seria de pe documentul de identinate argentinian și să faci dovada unei adrese reale în Argentina, ceea ce face greu de cumparat un domeniu argentinian și legal sub 60 USD pe an pentru o persoană ce nu are domiciliu în Argentina.

Edited by xsol, 20 March 2010 - 22:28.


#17
Header

Header

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,505
  • Înscris: 13.09.2009

View Postnetul, on 12th March 2010, 23:14, said:

Cu ce drept sa imi stearga mie cineva domeniul? Chiar daca nu am site pe el? E problema mea daca pun site sau nu.
....
De acord,doar ca unii asi iau domenii cu nume aleatorii,daca-si ia unul domenii cu prenumele tau desi in buletinul lui nu-l are si tine acel domeniu in paragina ai fi mahnit,ar fi bine o legislatie aici,www.ixulescu.ro daca nu te cheama in buletin sa nu-ti dea,si eu as vrea cu prenumele meu dar ala care-l are sunt convins ca a facut asta doar ca are un artist acel prenume,da bine la cautari si indexare.

Oricum,o sa fie taxa pe domenii,sunt convins,declaram la impozite & taxe posesor domenii,venituri din ele,taxele aferente,cineva trebuie sa mai scoata bani si de aici.
Da na,o sa sterg tot din el si pun o poza cu Bella goala,macar sa merite taxa.

Edited by Header, 20 March 2010 - 23:30.


#18
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,097
  • Înscris: 03.07.2008
Am o senzatie de deja-vu. Nu s-a mai discutat problema asta acum 4-5 ani? Si nici pana acum nu s-a pus in practica...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate