Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

bolivia

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007
a fost cineva in bolivia ? noi romanii avem nevoie de viza pt bolivia ? bolivia are consulat / ambasada in romania sau tre sa mergem la viena pt asta ?

#2
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postrottweiler2007, on 10th March 2010, 18:58, said:

a fost cineva in bolivia ? noi romanii avem nevoie de viza pt bolivia ? bolivia are consulat / ambasada in romania sau tre sa mergem la viena pt asta ?
Ma interesez si iti zic... sa-i intreb pe prietenii mei care merg in Bolivia (cei carora le-am luat interviu) si acum sunt in Cuzco. Din cate zice MAE avem nevoie de viza. Cred ca se poate lua de la consulatul din Puno.

#3
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007

View PostImperator, on 10th March 2010, 20:04, said:

Ma interesez si iti zic... sa-i intreb pe prietenii mei care merg in Bolivia (cei carora le-am luat interviu) si acum sunt in Cuzco. Din cate zice MAE avem nevoie de viza. Cred ca se poate lua de la consulatul din Puno.
pina in septembrie cind plec am timp sa mi iau viza din viena nu am chef sa ajung la lima si sa pierd timpul pe la consulatul roman de acolo ca sa imi iau viza de intrare in bolivia, pt ca am vorbit aseara cu david neacsu si mi-a spus ca se poate lua viza de bolivia si din lima

am nevoie insa de o adresa a consulatului bolivian din viena

Edited by rottweiler2007, 11 March 2010 - 08:25.


#4
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009

View Postrottweiler2007, on 11th March 2010, 08:24, said:

pina in septembrie cind plec am timp sa mi iau viza din viena nu am chef sa ajung la lima si sa pierd timpul pe la consulatul roman de acolo ca sa imi iau viza de intrare in bolivia, pt ca am vorbit aseara cu david neacsu si mi-a spus ca se poate lua viza de bolivia si din lima

am nevoie insa de o adresa a consulatului bolivian din viena
Consulado en Vienna:

Waaggasse 10/4;
1040 Viena
Tel.: (43-1) 5874675 / 5866800
Fax: (43-1) 5866800
E-Mail: [email protected]
  
Consulado Honorario en Vienna:

Aslangasse 93, A-1190 Wien
Tel.: (43-1) 3286566
Fax: (43-1) 328656626
E-Mail: [email protected]
  
Consulado Honorario en Linz:

Niederbairingerstr. 36;
4203 Altemberg Bei; Linz
Tel.: (43-72) 308085
Fax: (43-72) 308777
E-Mail: [email protected]
  
Consulado Honorario en Salzburg:

Niederlam 297
A-5081 Anif/Salzburg
Tel.: (43-6246) 74699 / 74697
Fax: (43-6246) 73210
E-Mail: [email protected]

#5
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007
multzam fain pitzi, am trimis meil amu si sa vedem ce imi raspund ....daca va fi musai dau o fuga pin' la viana

adresa aia cu chello....nu o stiam, eu am trimis la alea cu viktorbauer, mi-e sa nu ajunga la parazitii, mesaj pt europa

Edited by rottweiler2007, 11 March 2010 - 10:46.


#6
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009

View Postrottweiler2007, on 11th March 2010, 10:45, said:

multzam fain pitzi, am trimis meil amu si sa vedem ce imi raspund ....daca va fi musai dau o fuga pin' la viana

adresa aia cu chello....nu o stiam, eu am trimis la alea cu viktorbauer, mi-e sa nu ajunga la parazitii, mesaj pt europa
Stii cine e chello asta? E UPC-ul romanesc care s-a extins in Austria. Sper sa le livreze si la austricei aceleasi servicii "de calitate" pe care le livreaza si in RO.
Au cumparat ei acolo o firma locala.

#7
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007
incredibil ! niciuna dintre adresele de e-mail scrise de pitzi mai sus nu este valabila ! cred ca bolivia asta are vreun consulat fantoma

#8
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009

View Postrottweiler2007, on 11th March 2010, 15:29, said:

incredibil ! niciuna dintre adresele de e-mail scrise de pitzi mai sus nu este valabila ! cred ca bolivia asta are vreun consulat fantoma
Asta-i pagina lor de web oficiala pt. Austria. Daca tot nu merg mailurile, baga si tun mesaj de la "Contacto" poate ala ajunge.
http://www.bolivia.a...ados/index.html

#9
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007

View PostPitzifelnic, on 11th March 2010, 18:38, said:

Asta-i pagina lor de web oficiala pt. Austria. Daca tot nu merg mailurile, baga si tun mesaj de la "Contacto" poate ala ajunge.
http://www.bolivia.a...ados/index.html
am trimis acum e-mail pe : [email protected]

observ ca a mers, sint curios daca imi va raspunde cineva

intre timp am mai vorbit azi la ambasada romaniei de la lima si din cite am inteles pot obtine viza de bolivia si de la consulatul boliviei din lima, tanti care mi-a raspuns era fff amabila si mi-a zis ca se intereseaza daca pot obtine viza acolo in lima dar asa pac-pac.

multumesc pitzi

#10
costi25

costi25

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 11.03.2010

View PostImperator, on 10th March 2010, 20:04, said:

Ma interesez si iti zic... sa-i intreb pe prietenii mei care merg in Bolivia (cei carora le-am luat interviu) si acum sunt in Cuzco. Din cate zice MAE avem nevoie de viza. Cred ca se poate lua de la consulatul din Puno.

Imperator te salut, nu ma cunosti dar eu da, de la prietenii tai!!! Acum sant pe lac cateva zile. Ei si-au luat viza de la Viena, au rezolvat cu telefoane si posta rapida!
Bafta!

#11
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007
IATA RASPUNSUL AMBASADEI ROMANIEI DIN PERU, REFERITOR LA OBTINEREA VIZEI PT BOLIVIA

Viza pentru Bolivia se poate obtine de la misiunile diplomatice ale acestei tari din Europa. Verificati unde

La Lima, se pot indeplini formalitatile de viza la Ambasada Boliviei din Peru. Acestea sunt simple si gratuite. Trebuie sa prezentati biletul de calatorie dus-intors, rezervarea de hotel si certificatul de vaccinare contra febrei galbene (doar daca veti calatori in afara oraselor mari – La Paz, Santa Cruz de la Sierra).

Numai bine

Consilier Dragos Serbanescu

Ambasada Romaniei Lima

#12
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postrottweiler2007, on 12th March 2010, 16:34, said:

IATA RASPUNSUL AMBASADEI ROMANIEI DIN PERU, REFERITOR LA OBTINEREA VIZEI PT BOLIVIA

Viza pentru Bolivia se poate obtine de la misiunile diplomatice ale acestei tari din Europa. Verificati unde

La Lima, se pot indeplini formalitatile de viza la Ambasada Boliviei din Peru. Acestea sunt simple si gratuite. Trebuie sa prezentati biletul de calatorie dus-intors, rezervarea de hotel si certificatul de vaccinare contra febrei galbene (doar daca veti calatori in afara oraselor mari – La Paz, Santa Cruz de la Sierra).

Numai bine

Consilier Dragos Serbanescu

Ambasada Romaniei Lima
Viza se poate lua de la Viena (pasaport prin DHL) sau de la ambasada / consulatele boliviene din Peru.

View Postcosti25, on 11th March 2010, 22:11, said:

Imperator te salut, nu ma cunosti dar eu da, de la prietenii tai!!! Acum sant pe lac cateva zile. Ei si-au luat viza de la Viena, au rezolvat cu telefoane si posta rapida!
Bafta!
Salutare si tie !!! Si calatorii placute... cand te intorci, poate ne si cunoastem.. nu am mai fost demult in Peru, dar lacul Titicaca a fost superb... cred ca e singurul post de pe blogul meu despre Peru, dar promit sa mai adaug - Nazca lines, Cuzco, Macchu Picchu :)

#13
AdCrys20

AdCrys20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 01.05.2007
Spune-mi ca te ajut eu ... am locuit pentru 3 luni in Bolivia ... mai exact in Santa Cruz. Am fost cu treaba acolo, am lucrat, nu prea am avut timp de vizite. Deci nu iti pot da ajutor despre La Paz sau Titicaca :) Dar cu orice alta informatie sau poze te ajut.

Despre viza, Imperator ti-a raspuns. Eu am trimis plicul prin DHL (pasaport, bani, cerea de pe site si poza) + adresa de retur. Am primit viza imediat, in 5 zile deja aveam pasaportul acasa cu viza pe 1 luna. Insa o poti prelungi foarte usor acolo, in Bolivia.

Daca se intampla sa iti expire viza, atunci cand vei parasi tara va trebui sa platesti pentru fiecare zi peste viza o anumita suma, pe care nu o cunosc.

Repet, pentru informatii si alte lucruri nu ezita sa ma contactezi [email protected]

P.S. Asa cum ti s-a raspuns si de la Lima, fa-ti din tara avizul pentru febra galbena. Daca vei zbura prin Brazilia (ai 3 optiuni: Lima, Miami, Brazilia) iti vor cere la imbarcare acel aviz. Nu il ai ... nu urci :) Eu am facut rost de el in Bolivia pentru 20 $ ... mi l-a completat cineva pe strada :)

Edited by AdCrys20, 15 April 2010 - 17:03.


#14
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007

View PostAdCrys20, on 15th April 2010, 17:56, said:

Spune-mi ca te ajut eu ... am locuit pentru 3 luni in Bolivia ... mai exact in Santa Cruz. Am fost cu treaba acolo, am lucrat, nu prea am avut timp de vizite. Deci nu iti pot da ajutor despre La Paz sau Titicaca :) Dar cu orice alta informatie sau poze te ajut.

Despre viza, Imperator ti-a raspuns. Eu am trimis plicul prin DHL (pasaport, bani, cerea de pe site si poza) + adresa de retur. Am primit viza imediat, in 5 zile deja aveam pasaportul acasa cu viza pe 1 luna. Insa o poti prelungi foarte usor acolo, in Bolivia.

Daca se intampla sa iti expire viza, atunci cand vei parasi tara va trebui sa platesti pentru fiecare zi peste viza o anumita suma, pe care nu o cunosc.

Repet, pentru informatii si alte lucruri nu ezita sa ma contactezi [email protected]

P.S. Asa cum ti s-a raspuns si de la Lima, fa-ti din tara avizul pentru febra galbena. Daca vei zbura prin Brazilia (ai 3 optiuni: Lima, Miami, Brazilia) iti vor cere la imbarcare acel aviz. Nu il ai ... nu urci :) Eu am facut rost de el in Bolivia pentru 20 $ ... mi l-a completat cineva pe strada :)
eu am vorbit deja la ambasada boliviei din viena si o sa dau o fuga pina acolo si cica se rezolva repede, iar vaccinul il vom face la babes iar in bolivia voi intra venind dinspre peru, deci vom ateriza la lima si de acolo facem un zig zag peru, bolivia, paraguay, argentina si terminam la rio de janeiro

Edited by rottweiler2007, 15 April 2010 - 17:27.


#15
AdCrys20

AdCrys20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 01.05.2007
Cum stii tu ... eu unul nu m-am strofocat cu drumul pana in Viena dupa viza. A venit singura :) Cat despre Vaccin, nici prin cap nu mi-a trecut sa fac asa ceva. Si cat timp am stat acolo nu am auzit sau vazut ceva in legatura cu asa zisa febra galbena. Cand am plecat spre Bolivia nu mi-a cerut nimeni nimic, cand am zburat inapoi prin Brazilia mi-ai cerut hartia la imbarcare.

Edited by AdCrys20, 15 April 2010 - 18:45.


#16
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007

View PostAdCrys20, on 15th April 2010, 19:44, said:

Cum stii tu ... eu unul nu m-am strofocat cu drumul pana in Viena dupa viza. A venit singura :) Cat despre Vaccin, nici prin cap nu mi-a trecut sa fac asa ceva. Si cat timp am stat acolo nu am auzit sau vazut ceva in legatura cu asa zisa febra galbena. Cand am plecat spre Bolivia nu mi-a cerut nimeni nimic, cand am zburat inapoi prin Brazilia mi-ai cerut hartia la imbarcare.
ciudat, ce imi spui tu, astia de la ambasada mi au spus din prima ca am nevoie sa fac vaccin, am mai vorbit si cu altii care au fost in bolivia si la fel au procedat, esti primul care spune invers

#17
AdCrys20

AdCrys20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 01.05.2007
Aceasta hartie, care "dovedeste" ca ai facut vaccinul ai nevoie de ea daca parasesti Bolivia cu destinatia Brazilia. In rest, nici o alta tara din America de Sud nu ti-o cere. Brazilia ce.re aceasta hartie Boliviei si pentru Peru, Columbia, Venezuela, Ecuador, Guyana si Chile ... celor din sud nu. (Paraguay, Uruguay, Argentina)

Deci nu ai nevoie de ea cand te duci acolo .. decat daca vrei tu sa stai linistit ca nu iei aceasta febra. Desi am lucrat acolo si am avut de a face cu sistemul medical nu am auzit de astfel de imbolnaviri.

Asa s-a intamplat cand am fost eu ... Oricum, ca sa stai linistit cred ca cel mai bine este sa-l faci.

#18
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007

View PostAdCrys20, on 16th April 2010, 10:58, said:

Aceasta hartie, care "dovedeste" ca ai facut vaccinul ai nevoie de ea daca parasesti Bolivia cu destinatia Brazilia. In rest, nici o alta tara din America de Sud nu ti-o cere. Brazilia ce.re aceasta hartie Boliviei si pentru Peru, Columbia, Venezuela, Ecuador, Guyana si Chile ... celor din sud nu. (Paraguay, Uruguay, Argentina)

Deci nu ai nevoie de ea cand te duci acolo .. decat daca vrei tu sa stai linistit ca nu iei aceasta febra. Desi am lucrat acolo si am avut de a face cu sistemul medical nu am auzit de astfel de imbolnaviri.

Asa s-a intamplat cand am fost eu ... Oricum, ca sa stai linistit cred ca cel mai bine este sa-l faci.
pai ajung si in brazilia si in amazon

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate