Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

De ce n‑am avea un singur fel de Î ?

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#19
ctin64

ctin64

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 15.11.2009
Paranteza.
Cu ani in urma la licee erau - in general- doua tipuri de clase :"realiste" si "umaniste" . Aceasta impartire oferea - in principiu- pentru viitor doua mari categorii profesionale: tehnice si netehnice. Totodata era si o atestare a calitatii umane. Unii cu aplecare spre stiintele exacte iar ceilalti spre domeniile literare, artistice, de istorie, geografie, etc.
Unii (mai) atenti la detalii, cu spirit de observatie, de analiza, de rationalitate; altii la cele (mai) filozofice. ABSOLUT nimic rau in asta. Fiecare suntem asa cum ne-am nascut. Cu mosteniri genetice sau/si daruri de la "natura". Evident si cu ceva interes variabil pentru autodepasire. Ceva mai autodidacti.
Paranteza.


Quote

Nu înțeleg ce vă surprinde. Afirmația lui Obilici nu are absolut nici un defect. Din 1964 pînă azi alfabetul românesc are două litere pentru sunetul î (sau, mai riguros, fonemul /ɨ/).
Aha! Nu are niciun defect! Numai că ... mai riguros....
Oare - zic!- nu este mai corect:"limba romana are doua litere (Î și Â) pentru un acelasi sunet / fonem" ? Oare nu asta ESTE realitatea?

Quote

Sînteți sigur că nu confundați literele și sunetele? Ca exprimare e impropriu să spuneți că o literă „se pronunță” cumva. Litera e un semn scris, deci se citește. Sunetul se pronunță.

Stiu eu? Sau : "stiu ieu"?!

DEX dixit: "PRONUNȚÁ,  pronunț,  vb. I. 1. Tranz. A emite, a rosti sunete, silabe, cuvinte, propoziții, fraze; a articula. ♦ A ține un discurs, o cuvântare etc."

Constat ca multi insi pierd timp etalandu-si cvasicunostinte. Pacat!
Sunt aproape sigur ca acestia nu au (prea) intrat intr-o biblioteca. Au invatat - eventual- numai dupa cursurile scrise de colegii de grupa/camera.

#20
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View Postctin64, on 20th May 2010, 21:25, said:

Aha! Nu are niciun defect! Numai că ... mai riguros....
Oare - zic!- nu este mai corect:"limba romana are doua litere (Î și Â) pentru un acelasi sunet / fonem" ? Oare nu asta ESTE realitatea?
Domnule dragă, întreaga literatură românească de lingvistică e plină de exprimări ca „sunetul î”, pentru că nu e nevoie să pui simboluri complicate ca să transmiți ideea. Simbolurile speciale sînt inevitabile doar pentru acele sunete la care nu avem litere distincte, de exemplu c din cuvîntul cer dacă îl scrii singur nu se înțelege dacă nu cumva reprezintă c-ul din car, un sunet cu totul distinct. Chiar și așa în lucrările mai vechi (dar frecvent și azi) nu prea se folosesc simbolurile Alfabetului Fonetic Internațional, ci notații oarecum ad hoc; în cazul exemplului dinainte se scrie de obicei è. În AFI se notează [t͡ʃ], care trebuie să recunoașteți că e mai migălos de scris și mai neclar la citire.

În discuțiile despre scriere termenul semn se poate folosi foarte bine în loc de literă, deci aici nu e o greșeală.

Iar distincția sunet / fonem în cazul de față este nesemnificativă, pentru că, spre deosebire de alte sunete, î în același timp și sunet și fonem. Și oricum cînd vorbești despre o limbă cu o grafie predominant fonemică așa cum e româna nu se produce nici o ambiguitate dacă spui că „două litere notează același sunet”. E limpede că e vorba de un fonem.

Dar hai să analizăm cu aceeași rigurozitate și exprimarea dumneavoastră. Reamintesc că era vorba de afirmația că alfabetul avea două semne pentru sunetul î. Spuneți așa: „Și cum se pronunța? Î sau Î?!”.

Din faptul că predicatul pronunța e la singular deduc că subiectul e sunetul, nu literele (deși s-ar putea să mă înșel). Deci întrebarea dumneavoastră vine cam așa: „Și cum se pronunța sunetul î? Î sau Î?” Iertați-mă, eu nu văd logica întrebării în contextul discuției. Sunetul î este cel pe care îl cunoaștem și nimeni nu a adus în discuție vreo modificare în timp a pronunției (apropo, pronunția lui î nu s-a schimbat în ultimele două secole și ceva; avem descrieri făcute de reprezentanții Școlii Ardelene, din care reiese că se pronunța la fel ca azi, și anume asemănător cu ă dar mai închis).

Poate pînă la urmă vi se face totuși milă de mine și îmi explicați ce anume v-a surprins în afirmația lui Obilici de v-a venit să spuneți „Chiar?”.

View Postctin64, on 20th May 2010, 21:25, said:

DEX dixit: "PRONUNȚÁ,  pronunț,  vb. I. 1. Tranz. A emite, a rosti sunete, silabe, cuvinte, propoziții, fraze; a articula. ♦ A ține un discurs, o cuvântare etc."
Observați desigur că literele nu se pronunță. Nu înțeleg de ce ați colorat anumite cuvinte; nici unul din ele nu sugerează că literele s-ar citi.

View Postctin64, on 20th May 2010, 21:25, said:

Constat ca multi insi pierd timp etalandu-si cvasicunostinte. Pacat!
Sunt aproape sigur ca acestia nu au (prea) intrat intr-o biblioteca. Au invatat - eventual- numai dupa cursurile scrise de colegii de grupa/camera.
Și cam despre care inși vorbiți dumneavoastră?

#21
pamfil nastase

pamfil nastase

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 04.02.2007
Pe lîngă discuție: Cică a murit Drăgănescu.

Sĕ-i fibă țĕrrîna ușure.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate