Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Dubrovnik

- - - - -
  • Please log in to reply
505 replies to this topic

#91
um2802

um2802

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 15.12.2001
O sa plec si eu in august in Dubrovnick.
Am gasit acum cazare in apartament undeva pe la 60 / 65 euro pe noapte pt 2 persoane.
E oki in  perioada asta ?
Sunt sanse sa gasesc mai ieftin daca merg la ghici ?
E mai rentabil sa ma cazez acolo pt 6 / 7 nopti si apoi sa umblu creanga incoace incolo pe  coasta sau sa iau cateva zile si apoi tusti in alta locatie pt cateva  zile ?
Merg cu masina, eu si prietena.

#92
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007
eu as prefera sa merg si sa stau in mai multe locatii, dar e parere personala.in principiu,daca stai cite 2-3 zile ai sanse sa gasesti mai ieftin ,in sensul sensibil mai ieftin.mai sud 10 km de dubrovnik este o mica localitate ,mlini,mie mi-a placut f mult.inca 10 km gasesti un orasel, cavtat ,care merita o vizita in mod sigur.dubrovnik merita doar pt cetate,poti sa te cazezi intr-o mica localitate invecinata,acolo sa faci plaja  iar seara ,cu masina ,sa mergi in dubrovnik.cel putin eu asa as face.

#93
um2802

um2802

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 15.12.2001
Multam de raspuns.
Ca traseu rutier Bucuresti / Dubrovnik - ce sa aleg ?

#94
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,583
  • Înscris: 17.08.2007
um2802 Croatia este o tara care merita din plin explorata asa cum spune si Haplea. In privinta traseului spre Dubrovnik eu as merge pe la Cacak-Uzice-Mokra Gora (un loc f frumos)-Visegrad-Gorazde si de aici tot inainte pana la Dubrovnik. Am inceput cu cacak ptr ca nu stiu de unde vii tu ca sa stiu daca treci prin belgrad sau nu.
Un traseu f pitoresc ce l-as recomanda sa fie facut in 2 zile ptr a te bucura de el. Si mai este si liber si cu taxe minime.

Daca tot esti in sudul Croatiei merita o excursie macar de o zi in Golful Kotor din Muntenegru.

PS ce mi-as dori sa fiu in locul tau :)

#95
um2802

um2802

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 15.12.2001
Vin din Bucuresti.
Cam scump in Dubrovnick, asa ca la sfatul catorva persoane de aici, carora le multumesc, am ales sa stau in Mlini.
Se schimba traseul in cazul asta ?
A, si as vrea sa-l fac tot odata ca nu prea am multe  zile de  concediu si nu as vrea sa le  toc  cu  drumul.
Cam cate ore ar dura ?
Multam.

Edited by um2802, 16 June 2011 - 11:28.


#96
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,583
  • Înscris: 17.08.2007
Bucuresti-Dubrovnik dintr-o bucata cam greu si f obositor. De la Portile de Fier de cand iesi din tara estimez inca vreo 12-14 ore. Daca nu ai rezervat nimic si poti schimba locatia poti merge linistit in nordul Croatiei si ajungi mai repede.

#97
um2802

um2802

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 15.12.2001
Am rezervat ceva in Mlini deja.
O sa plec pe la 1 din Buc si  cu  putin noroc pe la 5 jumate sunt la Portile de Fier.
De acolo ce ruta sa aleg pana la -  Cacak-Uzice-Mokra Gora (un loc f frumos)-Visegrad-Gorazde si de aici tot inainte pana la Dubrovnik?
Stiu ca va obositor, dar nu vreau sa consum din cele cateva  zile cu  drumul.

#98
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,583
  • Înscris: 17.08.2007
Kladovo-Negotin-Zajecar- Paracin-Krusevac-cacak

#99
um2802

um2802

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 15.12.2001
Ceva pont-uri, tips & tricks ?

Multumesc

#100
um2802

um2802

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 15.12.2001
Pe traseul : Portile de fier - Kladovo-Negotin-Zajecar- Paracin-Krusevac - Cacak-Uzice-Mokra Gora -Visegrad-Gorazde - Dubrovnik am de unde alimenta cu benzol ?

#101
NADGOB12

NADGOB12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 15.06.2009

View Postum2802, on 23rd June 2011, 10:17, said:

Pe traseul : Portile de fier - Kladovo-Negotin-Zajecar- Paracin-Krusevac - Cacak-Uzice-Mokra Gora -Visegrad-Gorazde - Dubrovnik am de unde alimenta cu benzol ?


Salut um2302. Vreau si eu sa merg in croatia anul asta, in iulie, si as vrea sa ma cazez la mlini, pentru a fi aproape si de dubrovnik. Din postarile tale am vazut ca ai fost acolo. Ma poti ajuta cu o pensiune, ceva, unde ai stat, ce conditii ai avut, la ce bani? Si care a fost traseul pana acolo? Eu sunt din Bucuresti. Si orice informatie crezi ca ar fi util sa o stiu. Mersi frumos si astept un semn de la tine.

#102
shteck2k6

shteck2k6

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,566
  • Înscris: 19.10.2006
Salut. Ce imi puteti recomanda in materie de traseu de la Bucuresti la Dubrovnik. Nu se doreste varianta prin Ungaria. Pentru aceasta ruta este nevoie de pasaport? Multumesc mult.
Vad ca Google Maps mi-a calculat o ruta. E ok?
-BUCURESTI
-Pitesti
-Slatina
-Craiova
-Calafat-Vidin
-Zajecar
-Paracin
-Raska
-Novi Pazar
-Rozaje
-Podgorica
-Golubovci
-Misici
-Petrovac
-Milocer
-Budva
-Herceg Novi
-Konavle
-Zupa Dubrovacka
-DUBROVNIK

#103
Pageman

Pageman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 04.09.2008

View Postshteck2k6, on 7th May 2012, 21:46, said:

Salut. Ce imi puteti recomanda in materie de traseu de la Bucuresti la Dubrovnik. Nu se doreste varianta prin Ungaria. Pentru aceasta ruta este nevoie de pasaport? Multumesc mult.
Vad ca Google Maps mi-a calculat o ruta. E ok?
-BUCURESTI
-Pitesti
-Slatina
-Craiova
-Calafat-Vidin
-Zajecar
-Paracin
-Raska
-Novi Pazar
-Rozaje
-Podgorica
-Golubovci
-Misici
-Petrovac
-Milocer
-Budva
-Herceg Novi
-Konavle
-Zupa Dubrovacka
-DUBROVNIK
Salutare! Nu stiu cat ai mai citit din informatiile pentru calatoria cu masina prin Serbia, dar poate ar fi bine sa stii ca daca treci pe la Calafat, cu bacul, costurile sunt:
23 euro/masina
3 euro/persoana
7 euro - intrarea in port
5 euro BGvigneta.
Sfatul meu este sa mergeti de la Craiova spre Vanju MAre si apoi spre Portile de Fier II si sa treceti pe acolo!

By the way, cand plecati mai exact, pentru ca pe 24 iunie mai suntem vreo cateva masini care mergem spre Dubrovnik prin sud?!

#104
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005

View PostPageman, on 22nd May 2012, 02:10, said:

Salutare! Nu stiu cat ai mai citit din informatiile pentru calatoria cu masina prin Serbia, dar poate ar fi bine sa stii ca daca treci pe la Calafat, cu bacul, costurile sunt:
23 euro/masina
3 euro/persoana
7 euro - intrarea in port
5 euro BGvigneta.
Sfatul meu este sa mergeti de la Craiova spre Vanju MAre si apoi spre Portile de Fier II si sa treceti pe acolo!

By the way, cand plecati mai exact, pentru ca pe 24 iunie mai suntem vreo cateva masini care mergem spre Dubrovnik prin sud?!

Informatii complete despre drumul spre Croatia prin Serbia - Bosnia - Muntenegru gasiti aici:
http://forum.softped...howtopic=840106 aici hai sa discutam despre cazari, locuri de vizitat, locuri de luat masa etc.

#105
StarSteel

StarSteel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,285
  • Înscris: 06.10.2006
Cel mai crunt drum din calatoriile mele a fost Baile Herculane - Golubac - Belgrad - Uzice - Dubrovnick....plecat dimineata, ajuns seara, drum de munte pe sute de km localitati putine, am regretat ca nu am luat-o cum imi propusesem initial, prin Sarajevo.

#106
Pageman

Pageman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 04.09.2008

View Postscoty, on 22nd May 2012, 21:54, said:

Informatii complete despre drumul spre Croatia prin Serbia - Bosnia - Muntenegru gasiti aici:
http://forum.softped...howtopic=840106 aici hai sa discutam despre cazari, locuri de vizitat, locuri de luat masa etc.
Omul ceruse un sfat si era legat de drumul pana la Dubrovnik, care de altfel este titlul acestui topic. Nu era era nimic off topic, asa ca nu inteleg indemnul tau.

#107
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View PostPageman, on 22nd May 2012, 22:31, said:

... nu inteleg indemnul tau.
Nu a vrut să fie rău; pe acest topic nu se discută nimic despre drumul pe șosea (este off-topic). Discuțiile despre drum se țin la secțiunea "Turism AUTO". Există acolo topicuri dedicate, omul a pus chiar și un link.

Sănătate și toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 23 May 2012 - 13:42.


#108
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005

View PostOvidiuNS, on 23rd May 2012, 14:40, said:

Nu a vrut să fie rău; pe acest topic nu se discută nimic despre drumul pe șosea (este off-topic). Discuțiile despre drum se țin la secțiunea "Turism AUTO". Există acolo topicuri dedicate, omul a pus chiar și un link.

Sănătate și toate cele bune !


Exact despre asta era vorba :OK:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate