Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Dubrovnik

- - - - -
  • Please log in to reply
505 replies to this topic

#73
tytel

tytel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 362
  • Înscris: 18.04.2006
Va multumesc pt. sfaturile si parerile voastre :rolleyes:  aceasta iesire se vrea a fi mai mult un traseu cu masina pt. peisaje, din aceasta cauza nu prea ne axam mult pe vizitarea obiectivelor turistice, exceptie facand totusi Dubrovnikul.Vreau neaparat sa mergem pe coasta de la Rijeka pana la Dubrovnik, de aici pana acasa prin Bosnia si Serbia, mi-ar fi placut sa mergem prin Muntenegru, dar imi mai trebuie inca o zi si o cazare, dupa cum spune si Branco, e frumos si Mostaru, vreau sa ne oprim si aici cam 2 ore.
Pana la urma cred ca o sa fac o rezervare in Zadar si una la Dubrovnik.Prioritare in acest traseu sunt coasta si Dubrovnikul.Oricum vreau sa revin in zona Dubrovnikului pt. vizitarea lui mai in detaliu si a insulelor de langa el, plus Muntenegru, dar pt. asta cred ca ai nevoie de 7, 8 zile.
branco_no ti-am trimis un PM

#74
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008

View Postbranco_no, on 29th October 2010, 10:54, said:

Scuze, pentru greseala.
Din graba si din neatentie am trecut asa. Mersi pentru corectare.
Stiu ca turul e foarte obositor.

@buhani.
Pai nu prea are treaba prin Arad. Eu cel putin nu am avut.
Am plecat din Oradea
Din debrecen am intrat pe autostrada via Budapesta, Nagykanisza (sau cum se scrie) Zagreb, Parcul Plitvice , Split, Omis .
In plus de la parcul Plitvice am coborat pe drum national si am intrat pe autostrda undeva inainte de tunelul sveti Rok.
Cand am facut drumul de inotoarcere din Muntenegru spre Oradea m-am intors prin Mostar Sarajevo Novi Sad Szeged Bekescsaba Salonta oradea. Stiu cum e drumul oradea Arad si din acest motiv pe cat posibil il evit

eu m-am referit exact la harta atasata de tine de pe michelin..
si mie mi se parea logic sa mearga prin ungaria ca la noi durere..
si cand ma gandesc ca peste 2 saptam am drum de oradea...

#75
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007
nu te astepta ca tot drumul sa ai peisaje mirifice,mare parte din drum este monoton !f mare parte din drumul rieka-dubrovink nu o sa poti vedea marea.mie mi-a placut mult zona primosten  si portiunea dintre starigrad si karlobag.iarasi un peisaj deosebit este oferit de golful kvarner asa cum se vede el din vecinatatea rieka .bineinteles intre makarska si dubrovnik sint multe puncte unde peisajul este de vis!in apropiere de dubrovnik,la sud circa 20 km, poti vizita si cavtat iar pe aceasta portiune de drum poti avea o perspectiva bestiala asupra dubrovnik-ului

Edited by haplea82, 29 October 2010 - 14:33.


#76
branco_no

branco_no

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 15.06.2008
La sud de Dubrovnik in drum spre Cavtat, recomand statiunea Mlini.

#77
baril

baril

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 291
  • Înscris: 20.02.2008
L-am zapacit pe bietul <tytel>. Nu stie, sa plece,sa nu plece...? :confuzzled:

#78
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
e foarte obositor ce vrea el sa faca..sincer...
si nu stiu daca se merita...
si eu azi puteam da o fuga pana in Brno-Cehia dar cu intoarcere duminica.si e nici jumate din ce vrea el sa faca (ca drum si distanta).insa am amanat..timp prea scurt, nu se merita...

#79
flc

flc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 18.03.2008

View PostBuhani73, on 29th October 2010, 20:30, said:

e foarte obositor ce vrea el sa faca..sincer...
si nu stiu daca se merita...
si eu azi puteam da o fuga pana in Brno-Cehia dar cu intoarcere duminica.si e nici jumate din ce vrea el sa faca (ca drum si distanta).insa am amanat..timp prea scurt, nu se merita...
de ce nu mergi la pecs ?

#80
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008

View Postflc, on 30th October 2010, 23:23, said:

de ce nu mergi la pecs ?


eu?
daca e vorba de mine, sincer de ungaria sunt satul...prefer un gratar cu familia si prietenii azi si ieri mai ales ca e vreme buna..iar padurea e superba acuma...
oricum, proiectu brno-praga va ramane valabil pt la anul in februarie
hai ca deja deviem de la subiectul acestui topic...

#81
flc

flc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 18.03.2008

View PostBuhani73, on 31st October 2010, 09:18, said:

eu?
daca e vorba de mine, sincer de ungaria sunt satul...prefer un gratar cu familia si prietenii azi si ieri mai ales ca e vreme buna..iar padurea e superba acuma...
oricum, proiectu brno-praga va ramane valabil pt la anul in februarie
hai ca deja deviem de la subiectul acestui topic...
din cate stiu pecs e capitala europeana in 2010 si am vazut chestii interesante in poze. as da o fuga

ps scuze de offtopic, ultimul mesaj pe tema asta...

Edited by flc, 31 October 2010 - 10:40.


#82
4mail

4mail

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 09.09.2006
cateva pareri mi-am exprimat si eu insa la sectiunea Turism Auto-Croatia, insa vad ca aici sunt mai detalii (pentru Tytel)

Sunt pareri pro si contra legat de oboseala, normal ca daca esti mai comod, te duci intr-o excursie cu autocarul sau cu avionul.
Insa la Dubrovnik si in zona Croatia, trebe mers pe cont propriu, cu masina. Face toti banii, cu toata oboseala.

Avand in vedere perioada scurta pentru cate frumuseti (peisaje, ob turistice, cetati, insule si insulite, etc) sunt acolo, intr-o arie destul de restransa, e de preferat sa analizezi bine informatiile, forumul, sa le pui cap la cap, si atunci poti trage concluzia.
Eu am mers pe ideea ca toata Croatia de la N la S(Dubrovnik), sau chiar si mai in sud la Kotor si Budva (ambele superbe) e prea mult pt un concediu de cateva zile (si eu am stat 8 nopti), vezi prea multe si pana la urma nimic....Eu am lasat nordul, cu parcul Plitvice, Pola, si vazut si altele pana ceva mai jos, spre Split, pentru alta data, cu iesire pe la Arad si mers pe Pecs-Zagreb.

Mergi de la Oradea la Dubrovnik, prin Bosnia-Hertegovina, pe traseul Moravita-Belgrad-Sarajevo-Mostar, ca nu o sa ai nici o pb. Daca pleci odihnit de acasa, sa zicem la un 3 noaptea, e perfect. Te poti caza unde am stat eu, pe strada aia mai sunt si alte vile, apart sau camere (sobe).
La Dubrovnik trebe sa stai 2 nopti macar, pe langa oras, poti vedea si insula Lokrum. Mie insa mi-a parut destul de banala, prea aproape de portul vechi al D si prea scump de mers. Fiind multi turisti, in general natii cu venituri mari, se profita. Costa 40 Kuna dus, 40 intors. Noi am fi dat 160 kuna (90-100 lei). Barca facea cam 10 min maxim. Am ales (si nu regret) sa mergem pe jos pana in portul nou al D (15-20 min maxim) si de acolo, se cumpara bilet de la autogara portului, la linia regulata (Jadrolinja) in insula Lapad (recomand) si nu numai. Si costa 38 kuna de pers dus intors. In loc de 80 (Lokrum). Se merge cu un vapor pe 2 nivele, distanta pana acolo e de 10 ori mai mare (face o ora). Mersul pe mare mie imi place chiar mult... Iar insula, e mai mare, un orasel dragut, terase, se urca desupra lui pe jos la cetatea de acolo, privelistea e de nota 10 din 10. Culegi mandarine/lamai/portocale de pe poteca care urca, sunt ca merele la noi. Insula Lokrum, care e rez naturala, probabil f frumoasa si aia, data viitoare, deocamdata comparand cu minicroaziera in Lapad, mi s-a parut jegmaneala. Iar taxiboat cu fundu de sticla, care te fatzaie putin pe langa zidurile orasului vechi si imprejurul Lokrumului (unde nu opreste) si care dureaza 50 min, jegmaneala si mai mare. Da englezii/japonezii/nemtii, scot banu rapid (erau pline...) nu stau la analize ca romanu (care are un creier destul de complex.... :thumbup: ). Si pana la urma nu e vorba de bani, 20-30 euro in plus sau in minus..., au si croatii, ca si grecii, turcii, etc, experienta lor la turism, stiu sa profite cu zambetul pe buze....

Lasand la o parte ideea cu Oradea-Ungaria-Zagreb si apoi spre sud (ruta cu multi km), si mergand pe ruta cea mai scurta prin Sarajevo, la Dubrovnik, sunt cam 700 km de la Moravita la Dubrovnik. In felul asta poti sta mai mult in zona de sud (inclusiv insula Hvar, e aproape si cu acces auto usor, iti pot da cam toate detaliile) si o vezi mai bine, ai timp de o croaziera la insulitele de langa D, poate o deplasare la Kotor si Budva. Din D , daca ai pleca spre sud, ai trece de Mlini, de Cavtat, apoi intrarea in MNE, Kotorul si Budva sunt deci destul de aproape. In Kotor, in mare ar fi orasul vechi si urcatul sus in cetate (total cam 4 ore), pe jos, pana sus dureaza o ora. Priveliste de vis. Budva - orasul vechi, portul (cam 3-4 ore). In total, trebe plecat la un 7 dim din Dubrovnik, si te intorci seara (20-21), faci traseul pe noapte. Cam nasol ca se inopteza repede, pe la 5 si un pic acolo, cred, mai repede ca la noi. I
Pe zona asta (la drumu dinspre Ro-de la Metkovici-Dubrovnik; apoi Dubr-Koto-Budva; eventual Dubr-Hvar dar trebe dormit acolo, nu merge asa, traseu de o zi), cea mai mare parte e cu super priveliste din masina, asupra marii Adriatice si insulitelor. Suficient cat sa te saturi.

Alte sfaturi: Sa ai la tine un ventilator de caldura, sunt de cumparat pe la noi prin hipermarketuri cu cateva zeci de lei, elecrice. Noaptea era rece si acolo, cand am fost eu, intre 16-24 oct). Noi am avut, a fost super, faceam inantru 23 de grade in 10 min. Apa calda vei avea, au boilere electrice toti (bineinteles Gorenje).
Sa schimbi kuna in Dubrovnik la banci si nu pe la case, vei lua pentru 1Euro- 7,28 kuna. Banci erau multe in zona portului nou (aceleasi ca pe la noi). Cu un pic de noroc, si cu sange in tine, la Hvar in 16 nov sunt sanse sa poti face o baie in marea turcoaz , eu am facut in 23 oct si avea 20 grade. Si mai erau si altii, nu am fost eu vreun ciudat...Cam la fel sta treaba in insula Lapad.
Cazarea poti plati in euro fara pb. La bosnieci, poti plati motorina in euro, sau cu cardul. Se iese la vreo 1,10 Euro/l.
In Dubrovnik si nu numai, au alimentarele Kozrum, preturi ca la noi la orice minimarket/alimentara, gasesti orice. In D, suvenirurile sunt scumpe, mancarea la restaurante/taverne, preturi maricele, 55 kuna o piza Capriciosa (32 lei), 18 kuna o cafea. Atentie si la vreme, noi am avut si ploi si nori, toamna acolo ploua destul de mult. E pacat, mai mult ca nu te mai bucuri asa de priveliste, marea nu mai are albastrul ala frumos.
La intoarcere, tot pe Sarajevo (dintr-o bucata pana la Oradea), de la Dubrovnik se poate pleca destul de tarziu, pe la 12-13, la ora 1-2-3 noaptea esti acasa...


  :peacefingers:

#83
tytel

tytel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 362
  • Înscris: 18.04.2006
In primul rand, va multumesc pt. parerile voastre :peacefingers:
Eu nu zic ca nu este obositor, dar nici acasa nu vreau sa stau, e clar ca voi revenii in Croatia nu o data , ci de mai multe ori, pt. ca este foarte frumoasa si ai ce sa vezi.Din pacate s-a schimbat data plecarii pe 29 noiembrie.Dupa ce m-am consultat si cu branco_no ( caruia ii multumesc), intra in circuit si parcul Plitvice.Prnirea v-a fi din Oradea pe la 12 sau 01 noaptea si sper ca la 08 dimineata cand se deschide sa fim printre primii acolo, drumul in mare parte este autostrada, suntem 3 soferi, deci nu cred ca o sa fie o problema vizitarea parcului, cred ca o sa ne primda chiar bine putina miscare dupa o noapte in masina.Dupa vizitare, vrem sa ajungem in zona coastei, cam pe la Zadar, unde sa ne cazam.
Dimineata plecare spre Dubrovnik, unde o sa ne cazam( o noapte sau doua, ramane de vazut acolo), dupa care drumul de intoarcere prin Mostar, Sarajevo, Zenica, Oradea.
O sa revin cu impresii dupa aceasta iesire.
4mail frumoasa decriere, o sa tin cont de cele spuse.

#84
spaily

spaily

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 19.08.2009
tytel ai mai fost sau nu in circuit?daca da asteptam impresii. :peacefingers:

#85
flc

flc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 18.03.2008
anul asta se va putea ajunge la dubrovnik cu un zbor wizzair in bari cu wizzair si apoi cu ferry.

#86
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,574
  • Înscris: 17.08.2007
Varianta asta mi se pare groaie. Decat ferry din Bari mai bine zbor din 2 bucati.
Cine nu are masina ar trebui sa se intereseze la Tarom ptr ca au bagat un zbor direct.

Edited by atupi, 10 January 2011 - 12:45.


#87
Furryuta

Furryuta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 27.07.2009
Cazati in Brela, intruna din zile am plecat hotarati spre Dubrovnik, preferand sa mergem parallel cu marea pentru a admira peisajul si a  face poze. Am strabatut Riviera Makarska – alta zona superba cu statiuni unde va puteti caza- si am mers in continuare pe drumul national 8 pana cand am ajuns la partea bosniaca a drumului. Am trecut fara probleme granite (ne-au intrebat unde ne ducem) si am admirat orasul bosniac Neum, drum fara probleme pana la Dubrovnik. La intrarea in oras, pe pd am facut poze si am admirat uriasele vapoare ancorate in port. Am parcat masina intr-o parcare situate la intrarea in oras si am plecat pe jos sa exploram.Am urmat de la acea parcare un indicator cu "Stari grad"-old city, am coborat  pe niste stradute pe trepte cam 15 min si am ajuns la intrarea principala in orasul vechi- Pile Gate. Ne-am plimbat prin toate “colturile”, erau foarte multi turisti si terasele erau pline, in portulet apa era atat de limpede ca puteai admira pestii. Va recomand sa va cumparati diverse suveniruri pe baza de lavanda- eu am luat o pernita cu Dubrovnik plina cu lavanda pe care o tin in dulap si miroase si acum, crema pe baza de lavanda etc la preturi mai mici decat am vazut apoi in Brela, Omis sau Krk.
      Dubrovnikul ne-a placut, insa am vazut multe alte locuri mult mai frumoase, asta e parerea mea.La intoarcere, am oprit la unul din numerosii comercianti de fructe si legume si am cumparat diverse bunatati proaspete pentru ca oamenii din partea locului se ocupa cu agricultura.

Attached Files



#88
jinxy_c

jinxy_c

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 27.01.2009
Pe la mijlocul lui august ma pregatesc sa plec din Timisoara spre Dubrovnik cu masina, insa intampin o problema, mai exact, nu stiu pe unde s-o iau :) Ce spuneti de ruta aceasta ? Vad ca iesirea din tara se face pe la Jimbolia. Este mai bun drumul daca ies pe la Moravita? In rest habar n-am cum e drumul intre Belgrad si Sarajevo, iar pe site vad ca mi-a facut un traseu care ocoleste Sarajevo. Este mai ok sa merg direct la Sarajevo si apoi la Mostar? Multumesc celor care ma vor ajuta :)

#89
horiamak

horiamak

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 28.12.2005
de la Belgrad spre Sarajevo drumul este bun, dar lent - toata Bosnia este doar munte, limite de 60 in orase si 80 in afara (in Serbia limitele sunt altele, si au inasprit si legislatia...). Insa este incredibil de frumos.

Langa Mostar merita vazut si Medjugorje, daca esti credincios. Merita! Cauta pe google;)

De la Sarajevo eu am mers spre Mostar, Metkovic si Dubrovnik, traseul ales de viamichelin nu-l stiu... Peste tot drumul a fost bun, si cu politie:)

#90
miticat

miticat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 18.11.2004

View Postjinxy_c, on 11th April 2011, 20:59, said:

Pe la mijlocul lui august ma pregatesc sa plec din Timisoara spre Dubrovnik cu masina, insa intampin o problema, mai exact, nu stiu pe unde s-o iau :) Ce spuneti de ruta aceasta ? Vad ca iesirea din tara se face pe la Jimbolia. Este mai bun drumul daca ies pe la Moravita? In rest habar n-am cum e drumul intre Belgrad si Sarajevo, iar pe site vad ca mi-a facut un traseu care ocoleste Sarajevo. Este mai ok sa merg direct la Sarajevo si apoi la Mostar? Multumesc celor care ma vor ajuta :)

În topicul vechi, Totul despre Croatia, am eu o descriere a traseului pe care ți l-a dat ViaMichelin, cu precizarea că noi l-am făcut în sens invers, de la Dubrovnik către Belgrad. Dacă găsesc numărul postului, revin.
Noi l-am parcurs în 2008 plecând la ora 20.00 din Dubrovnik și am făcut toată porțiunea până la Gorajde pe noapte - ni s-a părut atunci înfricoșător drumul, dar abia acasă am realizat că am traversat munții la o altitudine destul de mare, dacă îmi amintesc bine peste 2000 m. A doua zi dimineața am părăsit în punctul intermediar 13 pe harta ta traseul, mergând către Uzice. Atunci am realizat că nu e așa înfricoșătoare situația cum părea cu o seară înainte, dar porțiunea rămasă din Bosnia ne-a adus aminte că ei sunt cu vreo 20 de ani în urma noastră. Lucrurile s-au schimbat total atunci când am trecut în Serbia, dintr-o dată totul a arătat mult mai bine.
Desprea a doua porțiune din traseu pot să-ți spun că am parcurs-o în această vară (2010) la întoarcerea din Croația: deși plecasem dimineață din Dubrovnik, am stat vreo 2 ore la Medjugorje (susțin propunerea colegului de face o haltă acolo) și încă vreo 3 ore la Mostar (care e o îmbinare de vis între două lumi), cu gândul că stăm peste noapte la Sarajevo. Ploua însă atât de tare încât am renunțat la a mai rămâne peste noapte acolo, întrucât nu am fi ieșit pe vremea aceea la plimbare. Am plecat mai departe pe traseul pe care ți l-a dat ție ViaMichelin, părăsind Sarajevo în jurul orei 21.00. Am traversat toată zona muntoasă pe noapte, din nou totul a părut înfricoșător, și dacă nu aveam GPS-uri în ambele mașini, pe ceața aceea și din cauza semnalizărilor incredibil de proaste a direcțiilor, cu siguranță că nu am fi găsit drumul bun. Am oprit undeva să mâncăm, într-o parcare, pe la 12 noaptea, apoi pe la 2.30 într-o benzinărie să dormim vreo 2 ore, după care am continuat. Nici o clipă nu s-a pus problema de a nu te simți în siguranță din cauza locuitorilor, dar pustietatea drumurilor (cred că între Sarajevo și Mali Zvornik am întâlnit 10 mașini) și ceața din munți a amplificat sentimentul de nesiguranță. Oricum, dacă ai un GPS cu un soft cât de cât actual (IGO 2008 e ok), drumul nu îți poate pune probleme. Dacă îmi dai voie, îți sugerez să-l faci ziua - te-ai simți mult mai confortabil și, în plus, e și mult mai pitoresc.

Dacă te pot ajuta cu alte informații dă-mi un PM și ne auzim pe telefon, sunt multe detalii care cred că te-ar putea ajuta.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate