Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Dubrovnik

- - - - -
  • Please log in to reply
505 replies to this topic

#487
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Dubrovnik - Plaja Lapad

Attached Files



#488
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Dubrovnik - Gruľ, Portul turistic

Attached Files



#489
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Dubrovnikul, din alta perspectiva

Barca are o portiune de fund de sticla, insa nu e de cine stie ce ajutor. Apa, desi limpede, e destul de adanca si nu vezi mare lucru. Pentru a putea vedea ceva, barca ar trebui sa stea pe loc. Oricum, in ceea ce ma priveste (ca dealtfel si pe ceilalti 4 turisti participanti la tur), scopul nu era de a vedea lumea subacvatica ci de a vedea orasul vechi din alte unghiuri. Punctul de plecare e in portul vechi, sunt acolo mai multe standuri care vand bilete pentru diverse tipuri de excursii pe mare. Costa 15 euro/pers.

Attached Files



#490
freddy2017

freddy2017

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,453
  • Înscris: 16.07.2017
Zuv, mai ai fotografii?Pune-le pe toate.

#491
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Dubrovnik - Orasul vechi

Attached Files



#492
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Dubrovnik - Orasul vechi

Orasul vechi inseamna mai mult decat o plimbare pe Stradun, Prijeko sau Ulica od Puča, unde sunt concentrate majoritatea restaurantelor si a magazinelor. Sunt sute de trepte de urcat si de coborat, in special in partea situata la nord de Stradun, insa merita.

Attached Files



#493
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Dubrovnik by night

Attached Files



#494
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Dubrovnik by night (the other night Posted Image )

Attached Files



#495
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Hidratare croata

Attached Files



#496
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Well, that was Dubrovnik. Bye-bye, Dubrovnik!

#497
agp626

agp626

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 15.06.2007
Circuit Serbia-Macedonia-Albania-Muntenegru-Croația-Bosnia Herțegovina-Serbia.
După Albania și  Muntenegru am ajuns dis de dimineață la  Dubrovnik. Parcare 7 euro/oră (parcările apropiate de cetate erau și cu 10-15 euro pe oră). Am facut exact ce ne-am propus, am vizitat în 3 ore cetatea, doar zona centrală și străzile înguste adiacente. Nu ne-am urcat pe străzile în pantă.  Plimbarea pe zidurile cetății 35 euro de adult și 15 euro de copil, am zis pas.  Plecare spre Neum-BYH, vama goală, probabil că croații folosesc doar noul pod și nu mai trec prin Bosnia.

Attached Files


Edited by agp626, 26 June 2023 - 05:42.


#498
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 14.11.2006
Cum, n-ai vizitat cele 15 obiective ale lui alexandersch?Posted Image Te-ai limitat doar la plimbarea pe stradutele orasului?Posted Image

#499
kriiss

kriiss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 06.06.2005
Uau , 10-15 euro pe ora parcarea. A luat-o totul razna; acum multi ani  am parcat gratis in Dubrovnik , in august. Anul trecut , dar extrasezon (aprilie) nu am mai scapat dar am dat relativ putin (2-3 eur pe ora).

Caut 1-2 cazari in Bavaria montana/zona Salzburg/Tirol , in drum spre Italia (Piemont)  ; e dezastru cu preturile , cele mai ieftine 150-200 eur pe noapte.
Cred ca spun pas si o iau mai prin sud .

Edited by kriiss, 26 June 2023 - 11:44.


#500
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,540
  • Înscris: 14.04.2008
Noi si acum 18 ani am platit parcarea in Dubrovnik. Nu mai stiu exact cat, dar stiu ca mi s-a parut destul de scumputa (chiar langa zidul cetatii). Gratis poate undeva mai departe?

#501
kriiss

kriiss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 06.06.2005
Nu chiar departe , undeva mai pe deal nu jos langa cetate evident  ; nu  era amenajata dar se parca la greu acolo , si localnici si straini.

Edited by kriiss, 26 June 2023 - 12:36.


#502
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,090
  • Înscris: 28.02.2006

 agp626, on 26 iunie 2023 - 05:41, said:

Circuit Serbia-Macedonia-Albania-Muntenegru-Croația-Bosnia Herțegovina-Serbia.
După Albania și  Muntenegru am ajuns dis de dimineață la  Dubrovnik. Parcare 7 euro/oră (parcările apropiate de cetate erau și cu 10-15 euro pe oră). Am facut exact ce ne-am propus, am vizitat în 3 ore cetatea, doar zona centrală și străzile înguste adiacente. Nu ne-am urcat pe străzile în pantă.  Plimbarea pe zidurile cetății 35 euro de adult și 15 euro de copil, am zis pas.  Plecare spre Neum-BYH, vama goală, probabil că croații folosesc doar noul pod și nu mai trec prin Bosnia.

Pacat ca nu ai urcat si pe Srd, daca tot ai fost cu masina acolo. E superfaina privelistea

 kriiss, on 26 iunie 2023 - 12:35, said:

Nu chiar departe , undeva mai pe deal nu jos langa cetate evident  ; nu  era amenajata dar se parca la greu acolo , si localnici si straini.

Nu mai exista asa ceva, parcarea in oras se face DOAR in parcarile amenajate, parcarea pe strada este permisa doar localnicilor si amenzile sunt drastice.7 euro/ora este parcarea subterana cea mai apropiata de cetate, 10-14 euro chiar sub zidurile cetatii, daca gasesti loc.

#503
kriiss

kriiss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 06.06.2005
Asta e trendul - parcari cu plata peste tot si din ce in ce mai scumpe , limite de viteza din ce in ce mai mici si amenzi mai mari, etc.
Turismul auto incepe sa devina foarte scump.

#504
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,090
  • Înscris: 28.02.2006
In Croatia parcarile sunt scumpe peste tot. Cel mai ieftin am parcat cu 2,5 euro, cel mai scump cu 10 euro, tarife orare. Chiar nu mi s-a parut scumpa parcarea in Dubrovnic, comparativ cu cea din Brela de exemplu, unde costa 2,5 euro ora sa parchezi la 2 km de plaja :))

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate