Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 

Dubrovnik

- - - - -
  • Please log in to reply
505 replies to this topic

#415
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021

View Postiuhas, on 06 august 2022 - 14:50, said:







Acum? Nimic.

Posted Image
Bun așa!


View Postzuv, on 06 august 2022 - 15:08, said:


O fi de la seceta asta pacatoasa...
Da, e secetă mare!

View Postiuhas, on 06 august 2022 - 14:50, said:



Aha!





Posted Image
Dacă nu știai,  in Rethymnon există un castel venețian superb.

Fortezza

Ca fapt divers,  si cu asta închei acest dialog al surzilor,  ieri a fost ziua națională a Croației.

Attached Files


Edited by Cronos1, 06 August 2022 - 15:22.


#416
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021
Croația aniversează la 5 august Ziua Victoriei și Recunoștinței și Ziua Armatei Croației.
Rectific

Au pus steaguri peste tot.

#417
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,544
  • Înscris: 14.04.2008
Cronos1, as face pariu ca in Dubrovnik ai fost intr-o iesire de o zi. Si asta in august! Ma insel? Restul nu mai comentez.

Camelia, as da copy paste pe ce a scris mdt, prea mi se potriveste! Inclusiv aprecierile aduse. 🙂 Ti s-a aruncat mingea si tu ai lovit-o aproape cu aceeasi viteza. Speri sa nu te superi pe mine daca iti spun ca, cu  Aiguille du Midi ai patit fix ceea ce a patit si Cronos1 cu Dubrovnik, in aceleasi conditii de vizitare. De aici si nemultumirea. Uite, noi n-am avut neplaceri legate de aglomeratie (inclusiv de Stelvio), ba chiar apreciem infrastructura si logistica din vest. Nu zic ca e totul perfect, ci doar ca ni se portiveste.

#418
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010
N am avut nicio nemultumire legata de Aiguille, asa a fost situatia. In ultima saptamana am stat numai cu ochii pe studierea din satelit a norilor, dar era foarte imprevizibil totul. Asa ca nu am riscat cu rezervarea. Si bine am facut, pentru ca in unele din acele zile nu s a urcat deloc, fiind furtuna pe munte. Motiv pentru care in sigura zi in care chiar s a putut urca, s a facut o aglomeratie de nedescris. Cand am ajuns noi la coada, de unde stateam nici nu se vedea casa de bilete. Si am stat vreo 2 ore la coada pana cand, chiar la persoana din fata mea, doamna de la casă i-a spus ca c'est finit, se atinsese maximul de urcari pe acea zi, erau gata biletele. Ăla sa lesine, eu si mai si. In spatele meu mai erau cel putin 100 de persoane si cand a ajuns vestea mai departe a inceput scandalul. Unii au iesit din rand si au plecat, altii vociferau, noi nu ne am miscat din loc. Si dupa vreo 5 minute au dat drumul din nou la bilete. Toata lumea a luat. Noi am prins urcarea dupa ora 16, iar la ora 18 inca se urca si cine stie cat a mai continuat. In conditiile in care la ora 17 ar fi ultima urcare. A doua zi din nou nu a mers cabina, conditii neprielnice. Asadar, am avut un noroc chior, vremea a fost superba. Pana la ora 16 ne am plimbat prin Chamonix, am mancat la Bisto des Sports, vazusem locatia in emisiunea lui Rick Steves. A fost una din cele mai faine zile ale vacantei. Mai ales stiind cat am fost de norocosi. Puteam atunci sa iesim din rand si sa plecam. Si alta sansa in acea vacanta n am mai fi avut, din cauza vremii. Stelvio e mult prea aglomerat ca sa te mai poti bucura de urcare, cel putin in iulie-august. Sa stai dupa masinile si autocarele care efectiv se tarasc pe rampele alea e tare aiurea. Tunelurile sunt inguste si intunecate, ar mai avea mult de lucru avand in vedere ce obiectiv de renume e.

Edited by camelia19, 06 August 2022 - 22:04.


#419
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,544
  • Înscris: 14.04.2008
camelia, ati avut ghinion cu vremea neprielnica si de aia ati prins aglomeratie. Important e ca s-a rezolvat cu bine, ba chiar ati ramas cu amintiri placute. Sa iti spun ca Chamonix nu e o destinatie doar de-o zi? Dar asta o stii si tu!
Noi pe Stelvio am fost in iulie. Sincer, nu imi amintesc de tuneluri inguste si intunecate sau de aglomeratie mare. Am urcat dinspre Bormio si am coborat spre Merano. Sus locuri de parcare fara probleme, am mancat, de la restaurant vederea spre soseaua serpuita f frumoasa. Coborarea superba.
Scuze pt off topic!
Ideea e ca evaluam locurile in care ajungem in functie de multe aspecte personale (cum e si normsl!). Neajunsuri, nemultumiri, stari proaste ne fac sa fim subiectivi. Sau invers, cand toate merg peste asteptari, vedem in roz intens.
Ca idee, strict la subiect, eu as avea mari retineri sa merg in Dubrovnik in august, intr-o vizita de-o zi  si asta dupa ce am mai fost si cam stiu la ce sa ma astept. Si orice alegere as face nu as avea regrete, caci mi-as asuma-o.

#420
biscatrix

biscatrix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 24.04.2007
@Cronos, inteleg ca tu te-ai dus in Croatia, dar te asteptai sa gasesti Grecia. Nu are cum, iar de aici rezulta si dezamagirea ta. E de inteles.
Eu cred ca daca ai inceta sa mai faci comparatii intre locuri (sa compari mere cu pere) si ai acepta ca fiecare loc e unic, cu lucruri pozitive, mai putin pozitive sau chiar neplacute, nu ai mai avea dezamagiri in vizitele ce le vei face. De aici si unul din farmecele turismului: diversitatea - altfel ar fi tare plictisitor sa mergi in oricare din cele patru directii si sa gasesti aceleasi lucruri.
Nu zic sa nu observi diferente, sa spui ca ceva nu-ti place, ci doar sa nu mai incerci sa reduci totul la o comparatie cu altceva si sa judeci localnicii sau turistii pentru una sau alta.

Edited by biscatrix, 07 August 2022 - 18:13.


#421
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021

View Postbiscatrix, on 07 august 2022 - 18:12, said:

@Cronos, inteleg ca tu te-ai dus in Croatia, dar te asteptai sa gasesti Grecia. Nu are cum, iar de aici rezulta si dezamagirea ta. E de inteles.
Eu cred ca daca ai inceta sa mai faci comparatii intre locuri (sa compari mere cu pere) si ai acepta ca fiecare loc e unic, cu lucruri pozitive, mai putin pozitive sau chiar neplacute, nu ai mai avea dezamagiri in vizitele ce le vei face. De aici si unul din farmecele turismului: diversitatea - altfel ar fi tare plictisitor sa mergi in oricare din cele patru directii si sa gasesti aceleasi lucruri.
Nu zic sa nu observi diferente, sa spui ca ceva nu-ti place, ci doar sa nu mai incerci sa reduci totul la o comparatie cu altceva si sa judeci localnicii sau turistii pentru una sau alta.
Hai ca m-ati inmuiat.  Croația e făinuță, chiar are farmec, excluzând Dubrovnik.  Cred ca o sa mai merg, as vrea la Split și pe insule.
Peace, ceață a lui Piți-goi.
V-am pupat! Mi-a plăcut de m-a omorât golden horn...

#422
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021
Sunteți mulțumite acum?

#423
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 14.11.2006
Pana la urma, in afara de Dubrovnik, pe unde te-ai plimbat cu grupul de 45 de persoane (am vazut ca ai pus o fotografie facuta din autocar)?

Edited by florinbad, 08 August 2022 - 07:38.


#424
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021

View Postflorinbad, on 08 august 2022 - 07:38, said:

Pana la urma, in afara de Dubrovnik, pe unde te-ai plimbat cu grupul de 45 de persoane (am vazut ca ai pus o fotografie facuta din autocar)?
Ești perspicace!
Asa e, majoritatea erau sârbi.

#425
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 14.11.2006
Ti-am pus o intrebare simpla: ce obiective turistice/istorice ai vizitat in Croatia?

#426
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021
De ce  te interesează?

Edited by Cronos1, 08 August 2022 - 08:49.


#427
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 14.11.2006
Deoarece ai fost ajutat cu informatii pe acest forum, acum avem si noi nevoie de informatii noi, de aceea. Pentru asta exista forumul.
Pana acum ai mentionat Dubrovnik, Krka, Cornul de aur.

#428
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021
Ce te-ar interesa sa afli? Daca pot, iti dau cu drag informații !
Ceva imi spune ca întrebarea ta e insidioasa.

#429
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 14.11.2006
Nu este deloc insidioasa si ma mira faptul ca te feresti s-o spui.
Inainte de a pleca intr-o locatie citesc topicurile care ma intereseaza, pun intrebari si imi fac un plan de bataie.
Dupa ce ma intorc, relatez la randu-mi experienta traita, pentru a fi de folos si altora. Este simplu.
Daca este asa mare mister pe unde te-a dus autocarul si ghidul... Se pot schimba multe intr-o locatie turistica, de la an la an.

#430
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021
Ce mister vezi tu, nu știu.

#431
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 14.11.2006
Ok, am inteles, este secret de stat.

#432
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021
Repet, daca te interesează ceva, in mod punctual, întreba și iti raspund.

View Postflorinbad, on 08 august 2022 - 09:06, said:

Ok, am inteles, este secret de stat.
Nu ai înțeles,  doar bagi bățul prin gard.

Vrei sa o iau de la capăt cu mirificul Dubrovnik?
Nu, mersi.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate