Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Alegere Statiune/ Hotel in TUNISIA

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
ajax13

ajax13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 16.01.2005
Salutare all ,
Anul acesta m-am gandit sa vizitez tot o tara araba ( anul trecut am fost in Egipt si a fost super ok ) si am ales Tunisia
Din ce am sapat pe forumuri si site-uri gen tripadvisor m-am gandit sa merg in Port el Kantaoui la hotelul Marhaba Palace. Durata sejurului va fi de 2 saptamani cu incepere din 08 septembrie si vreau sa plec cu cei de la Best Reisen
As vrea sa stiu daca a mai fost cineva la acest hotel si daca  a intampinat probleme.

Ar mai fi varianta sa aleg Yasmine - Hammamet dar aici nu stiu ce hotel sa aleg - minim 4 stele si HB - vreau sa merg in excursii destul de mult

In alta ordine de idei ma intereseaza daca sunt agentii de turism locale de incredere - eu in Egipt toate excursiile pe insule si la snork le-am facut cu locali la jumatate de pret fata de agentie si in aceleasi conditii. As vrea sa repet smecheria si aici daca se poate.
In Sahara totusi as merge cu agentia :) sa fiu sigur. Astept si aici sugestii daca aveti

#2
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.12.2006
Noi am facut excursiile singuri, fara nicio agentie. Cu ghidul Lonely Planet si cu trenul si alte mijloace de transport locale. A fost foarte bine, am vizitat ce ne-a interesat, am stat peste tot cat am vrut si am mancat unde ne-a placut. In plus am vazut locuri unde agentiile nu te prea duc (Kairuan, El Jem, Mahdia) Pentru a avea acces usor la mijloace de transport ne-am cazat in Sousse, care insa e oras-statiune, nu statiune. Daca scopul principal e totusi plaja si relaxarea nu recomand.

#3
grecul68

grecul68

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 989
  • Înscris: 13.08.2007

 mdt, on 10th March 2010, 09:15, said:

In plus am vazut locuri unde agentiile nu te prea duc (Kairuan, El Jem, Mahdia)
La kairouan si El-Jem toate agentiile romanesti fac excursii.

Edited by grecul68, 11 March 2010 - 07:31.


#4
cascada1

cascada1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 30.06.2008
MERGETI LA RIATH PALMS CA MERITA

#5
bucharest72

bucharest72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 25.02.2009

 ajax13, on 9th March 2010, 16:26, said:

Salutare all ,
Anul acesta m-am gandit sa vizitez tot o tara araba ( anul trecut am fost in Egipt si a fost super ok ) si am ales Tunisia
Din ce am sapat pe forumuri si site-uri gen tripadvisor m-am gandit sa merg in Port el Kantaoui la hotelul Marhaba Palace. Durata sejurului va fi de 2 saptamani cu incepere din 08 septembrie si vreau sa plec cu cei de la Best Reisen
As vrea sa stiu daca a mai fost cineva la acest hotel si daca  a intampinat probleme.

Ar mai fi varianta sa aleg Yasmine - Hammamet dar aici nu stiu ce hotel sa aleg - minim 4 stele si HB - vreau sa merg in excursii destul de mult

In alta ordine de idei ma intereseaza daca sunt agentii de turism locale de incredere - eu in Egipt toate excursiile pe insule si la snork le-am facut cu locali la jumatate de pret fata de agentie si in aceleasi conditii. As vrea sa repet smecheria si aici daca se poate.
In Sahara totusi as merge cu agentia :) sa fiu sigur. Astept si aici sugestii daca aveti

Ziua buna...Vroiam sa iti spun ca eu am fost cu sotia anul trecut la Yasmine Hammamet,in septembrie,la hotel Marilla,clasat la 5*,prin agentia Tunisiana,cu meniu all inclusive..Am fost ff multumit,incepand de la ajutorul dat de cei de la agentie,pana la conditiile din hotel..Camere curate,cu aer cond,baie,tv,ma rog,tot confortul,lenferia si prosoapele se schimbau zilnic..Mesele tip bufet suedez,cu bufete separate,maancare calda separata de cel cu mancare rece,si unul separat pt desert..Si,slava domnului,am avut de unde alege,gaseai tot ce iti poftea inima..La masa de pranz si cea de seara puteai comanda chelnerilor,gratuit(inclus in meniu),bere sau vin rosu tunisian,imbuteliat la sticle de 1litru...Eu am preferat vinul,f bun,semana la gust cu merlotul nostru,era destul de tare...Hotelul are 3 piscine interioare,una pt copii,doua pt adulti,langa care este un bar unde poti servi,tot gratuit,bere la dozator,fara numar...in interiorul hotelului mai este un bar,unde inainte de masa de seara,poti servi,de asemena gratuit,cockteiluri cu alcool sau fara...Agentia are ghid acolo,si organizeaza excursii,in capitala Tunis,in desert cu atv-uri,etc...Eu am fost multumit...

Attached Files



#6
cconstantin

cconstantin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 07.06.2004
Eu tocmai am platit avansul la o vacanta in Tunisia, Yasmine Hammamet, hotel Prima Life Imperial Park 4*.
Sper ca vor zbura avioanele in iunie :)  (norul de cenusa vulcanica tine momentan la sol avioanele din Europa).

#7
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007
alege hotelul asta - http://www.riu.com/e...rhaba/index.jsp

sau asta - http://www.riu.com/e...arden/index.jsp

sau asta - http://www.riu.com/e...rhaba/index.jsp

#8
ruxandra28

ruxandra28

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.06.2010
Am fost de 2 ori in Tunisia:am stat la hotel Mahdia Palace in Mahdia si anul trecut  la Orient Palace in Sousse. A fost frumos in ambele cazuri...cu mici diferente...in Mahdia plaja superba,hotelul curat ,mancarea f.buna...dar am plecat numai in excursii pt.ca este departe de oras. Daca intereseaza pe cineva impresii voi reveni.As vrea sa plec si anul acesta dar nu am gasit nimic rezonabil pana acum.

#9
djlove

djlove

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 654
  • Înscris: 09.11.2005

 ruxandra28, on 2nd June 2010, 02:06, said:

Am fost de 2 ori in Tunisia:am stat la hotel Mahdia Palace in Mahdia si anul trecut  la Orient Palace in Sousse. A fost frumos in ambele cazuri...cu mici diferente...in Mahdia plaja superba,hotelul curat ,mancarea f.buna...dar am plecat numai in excursii pt.ca este departe de oras. Daca intereseaza pe cineva impresii voi reveni.As vrea sa plec si anul acesta dar nu am gasit nimic rezonabil pana acum.
si eu vreau sa plec, dar nu am gasit nimic rezonabil pana acum, anul trecut erau oferte last minute bune la tunisiana(care a dat faliment)
stiti vreo agentie de incredere si cu oferte bune?

#10
maricama

maricama

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 27.06.2009
Si eu ma gandesc sa plec in Tunisia dar nu am habar ce sa aleg. Vreau un hotel bun intr-un oras , fiindca ma intereseaza mai mult sa vizitez decat sa fac plaja. stiti de vreo oferta buna la inceputul lui iulie?

#11
elvira.antib

elvira.antib

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 05.05.2007
Am fost in Tunisia in 2007 cu Tunisiana, in Sousse. Cum spunea cineva mai devreme, este un oras-statiune, nu statiune iar hotelul era chiar la marginea dinspre oras, adica ara primul din lanturile de hoteluri. Nu ne-a deranjat aspectul asta, ba chiar ne-a distrat cateodata (plaja hotelului era separata de plaja localnicilor printr-un fir de ceva, nu stiu, ata, sfoara... si a fost interesant de vazut cum vin ei la plaja: 2-3 generatii sub un cortulez, adica de la bunici pana la nepoti iar barbatii mai "avuti" cu toate nevestele si odraslele de rigoare - si fereasca Dzeu sa te uiti mai lung la vre-una dintre ele ca te omora din priviri "seful" familiei).
Hotelul era de 4*, iar dupa ce am pus 10dolari in pasaport ca sa ne schimbe camera la un etaj superior, a fost OK: aer conditionat, curatenie zilnic, toate camerele cu vedere la mare...
Mancarea? Nu am cuvinte de lauda: 3-4 feluri de fripturi sau mancarica, 3-4 feluri de garnituri, bufet rece, nu stiu cate feluri de fructe, 2-3 feluri de peste; inghetata? 6-7 feluri in fiecare seara (si aveau un stil... nu se termina o caserola ca disparea in cateva minute aparea alta...) nu mai stiu cate feluri de prajituri si toruri... Am avut numai demipensiune dar cred ca nu am fi facut fata la 3 mese, sincer pt ca toate erau gustoase si apetisante...
Excursiile le-am facut tot prin Tunisiana si am avut ghid roman, ceea ce a fost super relaxant la explicatiile de la obiective. In plus toti turistii din microbuze eram romani, nu mai spun ce prietenii s-au legat.
In excursia din Sahara/El Jem ne-am cazat o noapte in oaza la un hotel de 3* care avea iesirile din camere intr-un hol deschis, afara, cu mici curti interioare cu palmieri micuti... a fost un vis (camera noatra avea cel putin 7m lungime!!!!); ne-au asteptat cu masa pana tarziu seara iar baia in piscina la 12.30 a fost o distractie maxima - toti am plecat de-acolo cu regret a doua zi dimineata la 4.00 cand trebuia sa prindem rasaritul soarelui in desertul de sare). Plimbarea cu jeep-urile in desert a fost suuuuuuper! (au facut soferii raliuri pe dune, am fost martorii unui miraj, ne-au oprit la platourile unde s-a filmat Razboiul Stelelor). Cu exceptia mesei de pranz din prima zi care a fost mancare traditionala tunisiana si a fost groaznica, cele 2 zile in Sahara au fost de neuitat. Alta excursie nu am mai facut-o decat pe cea de 1 zi din Tunis si a fost OK si acolo, dar nu a avut acelasi farmec ca cea din desert.
Deci din 7 zile, 3 am fost plecati in excursii iar una in Port El kantaoui - staiunea e pitoreasca, cu hoteluri faine, dar sunt destul de mute care nu sunt langa mare, deci trebuia sa mergi un pic daca vroiai sa faci baie in mare. Preturile in magazine si bazar erau mai mari decat in Sousse. Ne-am intalnit cu romani care mergeau in medina din Sousse pentru suveniruri.
Prin Yasmine Hammamet (Yasmine Hammamet cica e considerata statiunea lor de lux, a nu se confunda cu Hammamet) am trecut si am oprit in drum spre Tunis. Cat am asteptat sa vina colegii de excursie la autocar, am dat cativa o fuga la toaleta hotelului respectiv (5*)... Nu stiu daca ma cerdeti dar era aproape cat apartamentul nostru cu 3 camere, care e unul mediu! Cu masa si fotolii, flori naturale, parfumat si aer conditionat... Am mai fost in hoteluri de 5*, dar pe nicaieri nu am vazut asa ceva... Imi pare rau ca nu nu mai tim minte cum se numea.
Sousse ne-a placut, dar numai dupa ce treci de capatul de plecare al trasurilor, unde saracii cai acolo isi faceau nevoile iar "birjarii" spalau saracii permanent cu furtun cu apa, dar mirosul disparea greu. Treceam rapid prin zona, ca sa ajungem in partea de promenada. De fapt este singura bulina neagra, dar cand te duci intr-o tara araba trebuie sa te astepti si la asa ceva.
Tunisienii sunt niste firi calde, vesele si tot timpul vor sa-ti stea la dispozitie. Uneori ma intrebam: oamenii astia nu obosesc niciodata sa-ti faca pe plac? Pentru ca aveai senzatia ca amabilitatea lor nu este teatru, ci ceva natural. Chiar ne faceau sa ne simtim bine.
Si mai aveau o mare calitate, zic eu: ghida noastra ne-a spus sa fim atente la cat de repede ne vor tine minte oamenii din bazar si cat de repede vor invata cuvinte roamneti-eu am zis ca glumeste, dar asa a fost: de cate ori intram intr-un magazin in bazar, ne intrebau din ce tara suntem, iar a doua zi, daca mai treceam prin bazar prin fata magazinelor pe unde ne oprisem cu o zi inainte, strigau dupa noi "Romania-Romania!" Ne-am imprietenit cu niste fete de la un magazin de suveniruri, iar pana la sfarsitul sejur-ului stiau sa spuna cateva fraze gen "ce mai faci", "cum a fost azi?", formule de salut... Pe mine m-au impresionat, sincer.
A mai fost o faza draguta, intr-un muzeu-moschee eram in maieu, si imediat cum am intrat am vazut ca alearga un nene spre mine cu un batic mare; n-am stiut in primul moment ce vrea, ca nu stia saracul dacat araba, dar m-am prins ca vrea sa ma acopar, si pentru ca se uita cam "dur" la mine, am luat baticul si mi-am cerut scuze si i-a trecut. Pana la urma am devenit "prieteni".
Cam astea se intamplau in 2007. Atunci a fost bine. Acum nu stiu cum mai este.
M-as mai duce in Tunisia, dar, ce-i drept, numai la 5* pentru ca desi ne-am simtit bine la cele 4* totusi clar e mai bine la 5*, ceea ce recomand tuturor care vor sa ajunga in Tunisia. Si mai ales as alege un hotel cu deschidere la mare. Eventual in Yasmine Hammamet.

#12
maricama

maricama

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 27.06.2009
Multumesc ,Elvira! Ma gandeam la un hotel din Hammamet- SOL AZUR BEACH 4* sau Royal Azur Thalasso 5*. Vad ca au recenzii bune....

#13
elvira.antib

elvira.antib

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 05.05.2007

 maricama, on 14th June 2010, 19:28, said:

Multumesc ,Elvira! Ma gandeam la un hotel din Hammamet- SOL AZUR BEACH 4* sau Royal Azur Thalasso 5*. Vad ca au recenzii bune....

Ai grija ca sunt doua: Hammamet si Yasmine Hammamet.

#14
elap211977

elap211977

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.02.2010

 ruxandra28, on 1st June 2010, 23:06, said:

Am fost de 2 ori in Tunisia:am stat la hotel Mahdia Palace in Mahdia si anul trecut  la Orient Palace in Sousse. A fost frumos in ambele cazuri...cu mici diferente...in Mahdia plaja superba,hotelul curat ,mancarea f.buna...dar am plecat numai in excursii pt.ca este departe de oras. Daca intereseaza pe cineva impresii voi reveni.As vrea sa plec si anul acesta dar nu am gasit nimic rezonabil pana acum.
Peste o saptaman plec si eu in Tunisia si as dori sa-mi dai cateva detalii referitoare la Hotelul Orient Palace.
-daca in camera exista aer conditionat
-daca mancarea e si pe gustul nostru, al romanilor
-cum este plaja hotelului
-daca pe plaja poti lua prosoape din camera pt. sezlonguri
-daca sezlongurile sunt gratuite
-si daca poti sa-mi recomanzi agentie prin care sa-mi iau excursia in Sahara
Multumesc anticipat!

#15
razreste

razreste

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.08.2010
Vreau sa merg impreuna cu sotia in Tunisia in ultima saptamana din septembrie (de prin 20 incolo). E cam luna de miere pentru noi asa ca nu imi permit vreo greseala  :rolleyes:  M-ar interesa ceva de genul 4-5*, all incl... Am vreo sansa sa ies putin sub 1000 de euro in Tunisia in perioada asta? Merci!

#16
fredy2007

fredy2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,644
  • Înscris: 09.09.2007
Intentionez sa plec la inceputul lunii septembrie, la mare, in Tunisia, impreuna cu sotia mea si fiica noastra, in varsta de 1 si 10 luni(in septembrie).
Ce imi recomandati, sa cumpar biletele de acum sau sa astept pana in luna iulie?Se justifica banii in plus pentru un hotel de 5 stele fata de unul de 4 stele?

Edited by fredy2007, 11 January 2011 - 23:12.


#17
sagetika

sagetika

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 09.03.2009

 fredy2007, on 12th January 2011, 00:11, said:

Intentionez sa plec la inceputul lunii septembrie, la mare, in Tunisia, impreuna cu sotia mea si fiica noastra, in varsta de 1 si 10 luni(in septembrie).
Ce imi recomandati, sa cumpar biletele de acum sau sa astept pana in luna iulie?Se justifica banii in plus pentru un hotel de 5 stele fata de unul de 4 stele?

Mai asteapta.... la ce am vazut in seara asta pe euronews, lucrurile se tulbura pe acolo.

#18
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

 sagetika, on 14th January 2011, 23:20, said:

Mai asteapta.... la ce am vazut in seara asta pe euronews, lucrurile se tulbura pe acolo.
REVOLUTIA A INVINS ! DICTATORUL A FUGIT ! E un eveniment istoric ... pentru prima oara un regim politic intr-o tara araba a fost alungat printr-o revolta populara si nu lovitura de palat sau militara... Este un eveniment unic ! Intrebarea pentru Tunisia... ce va urma ? Intrebarea pentru alte tari gen Egipt, Emirate, Arabia Saudita - va urma un domino ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate