Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...
 

Seminte sfecla zahar

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Se mai gasesc seminte de sfecla de zahar ? Eu n-am gasit. La Unisem de ex. mi-au spus ca nu mai au, caci nu se mai cultiva.

Ma gandeam sa experimentez cultivarea ei in curte, in cantitate mica, si sa vad daca pot folosi cumva sucul, sau daca gasesc alta modalitate de utilizare. Nu consum zahar rafinat, iar cel brun e cam scump.

Deci a zarit cineva pe undeva seminte de sfecla de zahar ?

Edited by DDuras, 08 March 2010 - 20:05.


#2
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
Eu am luat de la Cora, sfecla rosie Detroit 3, la plic de 2 grame si am reusit sa cresc 3 sfecle intr-o jardiniera pe balcon. Foloseam a parte din frunze la ciorbe iar in toamna am cules si sfeclele.

Despre Detroit 3 zice pe un site: "This dark red beet is very popular because of its smooth globe and consistent interior color.  Its known for early maturity and heavy yeilds. 53 days to maturity. Open Pollinated."

#3
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
doar ca eu intrebasem de sfecla de zahar .  :)

#4
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
Eu ti-am zis de ce anume am gasit, zahar aveau la alt raion  :D

Stii ce am mai incercat pe post de indulcitor naturel ? Curmale uscate si macinate.

#5
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
in tinerete am facut si eu un chec "la rece" cu asemenea curmale.  indulcitor ramane mierea,dar e mai costisitoare.  ma gandeam ca as incerca sa extrag sucul din sfecla, sau sa tai felii subtiri, sa le usuc ca pe poame si sa le macin; ar trebui sa iasa un praf dulce;  as gasi eu o modalitate de folosire, DOAR sa gasesc seminte !

#6
gigel70

gigel70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 02.01.2010

View PostDDuras, on 8th March 2010, 21:35, said:

in tinerete am facut si eu un chec "la rece" cu asemenea curmale.  indulcitor ramane mierea,dar e mai costisitoare.  ma gandeam ca as incerca sa extrag sucul din sfecla, sau sa tai felii subtiri, sa le usuc ca pe poame si sa le macin; ar trebui sa iasa un praf dulce;  as gasi eu o modalitate de folosire, DOAR sa gasesc seminte !
ia legatura cu o fabrica de zahar acolo se facea contracte cu producatori si primea samanta gratis,cand eram mic am mancat sfecla de zahar si are un gust aiurea SUCCES

#7
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
adica ce fel de gust ? poti fi mai exact?

fabrici de zahar ? pauza. pe la mine le-au cumparat austriecii pe toate dupa care  le-au inchis.

#8
tincu68

tincu68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 24.05.2007
De ce nu ai intrebat la Banca de Gene Suceava? Poate ei pastreaza seminte de sfecla de zahar.

#9
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
nu m-am gandit atunci; si asa, voiam sa cer si niste seminte de pepeni, dar tot prea tarziu mi-a venit ideea.

#10
asifilip

asifilip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 26.01.2005
a gasit cineva seminte de sfecla de zahar? ma intereseaza sa pun si eu cateva in gradina

#11
dingradina

dingradina

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 08.11.2018
https://seminteplant...a-25-grame.html

Gasisem acum cativa ani si in supermarket, alt soi, pliculet mic, dar n-am apucat sa seman sa vad cum merge.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate